Рішення
від 02.10.2017 по справі 904/8343/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

28.09.2017 Справа № 904/8343/17

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДХАУЗ СВІС ГМБХ", м. Дніпро

до відповідача 1: Приватного підприємства "ГАРМОНІЯ-2000", м. Чернівці

відповідача 2: Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТОРГСЕРВІСПЛЮС", м. Дніпро

про стягнення заборгованості за договором поставки та поруки

Суддя Петрова В.І.

Представники:

від позивача: Палій С.М., дов. №2 від 06.01.17р.

від відповідача 1: не з"явився

від відповідача 2: не з"явився

СУТЬ СПОРУ:

У вересні 2017р. Товариство з обмеженою відповідальністю "МЕДХАУЗ СВІС ГМБХ" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного підприємства "ГАРМОНІЯ-2000" та Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТОРГСЕРВІСПЛЮС", в якому просило:

- стягнути солідарно з Приватного підприємства "ГАРМОНІЯ-2000" та Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТОРГСЕРВІСПЛЮС" заборгованість у розмірі 184,51грн.;

- стягнути з Приватного підприємства "ГАРМОНІЯ-2000" заборгованість у розмірі 41 500,00грн.

Позовні вимоги обгрунтовував неналежним виконанням відповідачем 1 умов договору поставки №5Ч11352 від 25.08.2015р. в частині повної та своєчасної оплати поставленого товару, а також неналежним виконанням відповідачем 2 умов договору поруки №3/08 від 22.08.2017р., за яким останній поручився перед позивачем частково (солідарно в межах 184,51грн.) виконати грошові зобов'язання відповідача 1 за договором поставки №5Ч11352 від 25.08.2015р.

Відповідач 1 явку представника в судове засідання не забезпечив, відзив на позов та витребувані судом документи не подав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином за адресою, зазначеною у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (а.с.81-84), що підтверджується копією з реєстру поштових відправлень суду за №87 від 12.09.2017р. (а.с.60), з клопотанням про відкладення розгляду справи до суду не звертався.

Відповідач 2 явку представника в судове засідання не забезпечив, 26.09.2017р. подав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що, враховуючи існування заборгованості відповідача 1 перед позивачем за договором поставки №5Ч11352 від 25.08.2015р., є підстави для стягнення грошової суми у розмірі 184,51грн., в межах якої відповідач 2 поручився за виконання грошового зобов"язання відповідача 1.

28.09.2017р. позивач у судовому засіданні зазначив, що відповідач 1 після порушення провадження у справі частково сплатив заборгованість у розмірі 41 500,00грн., на підтвердження чого надав копії банківських виписок.

28.09.2017р. у судовому засіданні оголошені вступна та резолютивна частини рішення відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши справу за наявними в ній матеріалами відповідно до ст.75 Господарського процесуального кодексу України, заслухавши представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

25.08.2015р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "МЕДХАУЗ СВІС ГМБХ" (постачальник, позивач) та Приватним підприємством "ГАРМОНІЯ-2000" (покупець, відповідач 1) укладено договір поставки №5Ч11352, за умовами якого постачальник зобов'язався поставляти непродовольчі товари (далі - товар) відповідно до поданого покупцем замовлення, а покупець зобов'язався прийняти товар та своєчасно оплатити його вартість.

Згідно п.1.2. договору предметом договору є товари, що визначені у відповідних супровідних документах (накладних, товарно-транспортних накладних тощо), які є невід'ємною частиною договору.

За п.1.3. договору право власності на товар переходить до покупця з моменту підписання уповноваженими представниками сторін товарної накладної, яка засвідчує момент передачі товару, якщо інший порядок переходу права власності на товар від постачальника до покупця не визначений постачальником. Загальна ціна договору складає загальну суму всіх поставок за цим договором (п.1.5. договору).

Пунктом 2.1. договору передбачено, що постачальник здійснює постачання товару, а покупець приймає та оплачує товар за цим договором окремими партіями.

Відповідно до п.2.2. договору кількість товару у кожній партії товару визначається виходячи з усної чи письмової заявки покупця та наявності товару у постачальника на момент отримання заявки, і вказується в первинних документах, які підтверджують передачу товару (накладні та/або акти прийому-передачі).

Згідно п.2.3. договору передача товару здійснюється в місці, щодо якого досягнуто усної або письмової домовленості між сторонами, і оформлюється накладною або актом прийому-передачі. Постачання товару до місця передачі товару здійснюється за рахунок постачальника.

За п.2.4. договору постачальник здійснює постачання кожної партії товару за умови виконання покупцем умов щодо порядку розрахунків, визначених розділом 4 договору. Постачальник має право призупинити постачання чергової партії товару покупцю за наявності у нього заборгованості з оплати за попередню партію товару. У даному випадку постачальник не несе відповідальності за відмову від поставки партії товару.

Пунктом 4.1. договору передбачено, що ціна на кожне найменування товару визначається виходячи з відпускних цін, встановлених постачальником на момент отримання заявки покупця та вважається остаточно узгодженою в розмірі, вказаному у документах, що підтверджують передачу товару (накладна та/або акти приймання-передачі), якщо інше не визначено постачальником відповідно до умов договору.

Договір набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими на те сторонами і діє до 25.08.2016р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов"язань за договором, у т.ч. й щодо нарахування неустойки, сторони домовились, що у випадку, якщо жодна із сторін за 30 календарних днів до закінчення строку дії договору не повідомить другу сторону про припинення його умов (розірвання), договір вважається автоматично пролонгованим на наступний рік на тих же умовах (п.6.1. договору).

Відповідно до ч.1 ст.712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов"язується передати у встановлений строк товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов"язаних з особистими, сімейними, домашніми або іншим подібним використанням, а покупець зобов"язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

Згідно ч.2 ст.712 Цивільного кодексу України до договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

На виконання умов договору позивач поставив відповідачу 1 товар за період з 17.03.2016р. по 22.05.2017р. на загальну суму 70 309,46грн., що підтверджується видатковими накладними, які підписані сторонами без будь-яких зауважень (а.с.18-48).

Відповідно до ст.692 Цивільного кодексу України покупець зобов"язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

Згідно п.4.3. договору при заборгованості за товар за декількома накладними отримані кошти будуть зараховуватись як погашення заборгованості за раніше отриманий товар, незалежно від призначення оплати, вказаного в платіжному дорученні.

За п.4.4. договору покупець сплачує за поставлений йому товар через кожні 14 (чотирнадцять) календарних днів з моменту першої поставки такого товару по мірі його реалізації третім особам (у тому числі кінцевому споживачу). Сума оплати за поставлений товар розраховується на підставі звіту про реалізований товар, який покупець зобов"язаний надавати постачальнику 10-го та 25-го числа кожного місяця. Звіт повинен надаватись у простій та зрозумілій формі, що не потребує особливих знань в області економіки та бухгалтерського обліку. Вказаний звіт має бути підписаний уповноваженою особою покупця та скріплений його печаткою. У разі, якщо покупець систематично (більше двох разів підряд) порушує умову щодо надання звіту про реалізований товар, то покупець тим самим підтверджує, що поставлений йому товар був повністю ним реалізований, та зобов'язується сплатити постачальнику його вартість.

Відповідно до п.4.5. договору сторони домовились, що у разі нереалізації покупцем поставленого постачальником товару протягом 90 календарних днів з моменту його постачання покупець зобов'язаний за першою вимогою постачальника повернути йому увесь поставлений та нереалізований товар протягом семи календарних днів з моменту пред'явлення такої вимоги. Повернення товару здійснюється за рахунок та транспортом постачальника. У разі, якщо покупець не повернув поставлений товар на вимогу постачальника, покупець тим самим підтверджує, що поставлений йому товар був повністю реалізований, та зобов"язується сплатити постачальнику його вартість.

Постачальник та покупець домовились, що незалежно від умов п.4.4. договору, покупець зобов"язаний остаточно розрахуватись з постачальником за кожну партію поставленого товару не пізніше 90 календарних днів з моменту поставки такої партії товару (п.4.6. договору).

Відповідно до ч.1 ст.530 Цивільного кодексу України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Остання поставка товару відбулась 22.05.2017р., у зв"язку з чим, враховуючи умови договору та положення ч.5 ст.254 Цивільного кодексу України, відповідач 1 повинен був оплатити товар за цією поставкою до 21.08.2017р. включно. Тобто строк оплати за всіма видатковими накладними є таким, що настав.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач 1 частково розрахувався за поставлений товар у розмірі 28 624,95грн. (а.с.49-53), у зв"язку з чим заборгованість відповідача 1 перед позивачем складала 41 684,51грн.

28.09.2017р. позивач у судовому засіданні зазначив, що відповідач 1 після порушення провадження у справі частково сплатив заборгованість у розмірі 41 500,00грн., а саме: 11.09.2017р. - 10 000,00грн., 19.09.2017р. - 31 500,00грн. (а.с.70-80), у зв"язку з чим заборгованість відповідача 1 перед позивачем складає 184,51грн.

За таких обставин, провадження у справі в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача 1 заборгованості у розмірі 41 500,00грн. підлягає припиненню на підставі п.1-1 ч.1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України за відсутністю предмету спору.

Згідно ч.1 ст.193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст.525 Цивільного кодексу України).

Відповідно до приписів статті 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим до виконання.

За ч.1 ст.625 Цивільного кодексу України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Згідно ст.610 Цивільного кодексу України порушенням зобов"язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов"язання (неналежне виконання).

Крім того, 22.08.2017р. між Товариством з обмеженою відповідальністю "МЕДХАУЗ СВІС ГМБХ" (кредитор, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "ПРОМТОРГСЕРВІСПЛЮС" (поручитель, відповідач 2) укладено договір поруки №3/08.

Згідно п.1.1. договору поруки поручитель зобов'язується перед кредитором частково виконати грошові зобов'язання Приватного підприємства "ГАРМОНІЯ-2000" (боржник) за договором поставки №5Ч11352 від 25.08.2015р. на поставку товарів, що укладений між кредитором та боржником (далі - основний договір), щодо оплати за поставлений товар, починаючи з дати укладання основного договору.

Відповідно до п.1.3. договору поруки поручитель відповідає за невиконання боржником зобов'язань перед кредитором за основним договором солідарно в межах суми 184,51грн.

За п.2.1. договору поруки кредитор зобов'язується повідомити поручителя про невиконання зобов'язань перед кредитором за основним договором, передбачених п.1.1. цього договору. При невиконанні боржником зобов'язань щодо виконання основного договору, зміст та правові наслідки якого відомі та зрозумілі поручителю, кредитор зобов'язаний вручити поручителю претензію. Поручитель зобов'язується протягом 3-х календарних днів з дня отримання претензії виконати ці зобов'язання перед кредитором відповідно до порядку розрахунків та в межах, встановлених основним договором та цім договором (п.2.2. договору поруки).

Пунктом 2.3. договору поруки передбачено, що грошові зобов'язання визнаються виконаними з моменту зарахування грошових коштів на відповідний поточний рахунок кредитора, передбачений в п.3.1. цього договору.

Згідно п.3.1. договору поруки у разі порушення боржником зобов'язань за основним договором поручитель зобов'язується самостійно виконати зобов'язання боржника перед кредитором шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок кредитора.

Відповідно до п.4.1. договору поруки у разі порушення боржником зобов'язань, забезпечених порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, в обсязі зобов"язань за основним договором, з урахуванням обмежень для поручителя, встановлених п.1.3. цього договору.

Зобов"язання за цим договором вважаються виконаними після виконання поручителем умов п.2.3. договору (п.4.3. договору поруки).

Відповідно до ст.553 Цивільного кодексу України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов'язку, а також відповідає перед кредитором за порушення зобов'язання боржником. Порукою може забезпечуватися виконання зобов'язання частково або у повному обсязі.

Статтею 554 Цивільного кодексу України визначено, що у разі порушення боржником зобов'язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки.

Згідно ч.1 ст.543 Цивільного кодексу України у разі солідарного обов'язку боржників кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або у повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо.

Враховуючи те, що відповідач 1 не розрахувався з позивач за договором поставки №5Ч11352 від 25.08.2015р. у розмірі 184,51грн., позовна вимога щодо солідарного стягнення з відповідачів цієї заборгованості підлягає задоволенню.

Згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1 600,00грн. підлягає до стягнення з відповідача 1 у розмірі 1 592,96грн. та з відповідача 2 у розмірі 7,04грн.

Керуючись ст.ст.49, 75, п.1-1 ч.1 ст.80, ст.ст.82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Припинити провадження у справі в частині позовних вимог щодо стягнення з відповідача 1 заборгованості у розмірі 41 500,00грн.

В іншій частині позовні вимоги задовольнити.

Стягнути солідарно з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТОРГСЕРВІСПЛЮС" (49083, м. Дніпро, пр. Газети "Правда", 29, ЄДРПОУ 35446659) та Приватного підприємства "ГАРМОНІЯ-2000" (58000, м. Чернівці, вул. Руська, 17, прим.4, ЄДРПОУ 31009705) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДХАУЗ СВІС ГМБХ" (49027, м. Дніпро, вул. Січеславська Набережна, 53, ЄДРПОУ 35341093) заборгованість у розмірі 184,51грн. (сто вісімдесят чотири грн. 51коп.).

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ПРОМТОРГСЕРВІСПЛЮС" (49083, м. Дніпро, пр. Газети "Правда", 29, ЄДРПОУ 35446659) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДХАУЗ СВІС ГМБХ" (49027, м. Дніпро, вул. Січеславська Набережна, 53, ЄДРПОУ 35341093) 7,04грн. (сім грн. 04коп.) судового збору.

Стягнути з Приватного підприємства "ГАРМОНІЯ-2000" (58000, м. Чернівці, вул. Руська, 17, прим.4, ЄДРПОУ 31009705) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДХАУЗ СВІС ГМБХ" (49027, м. Дніпро, вул. Січеславська Набережна, 53, ЄДРПОУ 35341093) 1 592,96грн. (одна тисяча п"ятсот дев"яносто дві грн. 96коп.) судового збору.

Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 03.10.2017р.

Суддя В.І. Петрова

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.10.2017
Оприлюднено05.10.2017
Номер документу69312958
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/8343/17

Рішення від 02.10.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петрова Валентина Іванівна

Ухвала від 11.09.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петрова Валентина Іванівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні