Справа № 368/816/17
Провадження № 2/368/438/17
Рішення
Іменем України
(Заочне)
"25" вересня 2017 р. м. Кагарлик Київської області
Кагарлицький районний суд Київської області в складі:
Головуючого: судді Закаблук О.В.
При секретарі: Широкоступ К.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Кагарлицького районного суду Київської області цивільну справу за позовом Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області до ОСОБА_1, третя особа, - відділ у Кагарлицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, про розірвання договору оренди та скасування його державної реєстрації, суд, -
В С Т А Н О В И В :
03.07.2017 року на адресу Кагарлицького районного суду Київської області надійшла позовна заява Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області до ОСОБА_1, третя особа, відділ у Кагарлицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, про розірвання договору оренди та скасування його державної реєстрації, в якій позивач просить суд винести рішення, яким:
- розірвати договір оренди водного об'єкту, укладеного від 01.03.2016 р. між орендодавцем в особі Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області та орендарем в особі громадянина України ОСОБА_1 (паспорт: НОМЕР_2, виданий Дарницьким РВ Г'У ДМС України в м. Києві від 27.09.2012 р.), за яким, користувачеві передано земельну ділянку під ставком площею 23,7846 га, кадастровий номер НОМЕР_3 та рибницький ставок (водний простір) площею 19,0327 га. для риборозведення, вирощування і вилову риби, що знаходиться на території Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області та скасувати його державну реєстрацію;
- судові витрати покласти на відповідача.
03.07.2017 року автоматизованою системою документообігу суду на підставі ч. 3 ст. 11 ЦПК України для слухання даного провадження був визначений суддя Кагарлицького районного суду Закаблук О.В.
05.07.2017 року Кагарлицьким районним судом на підставі ст.ст. 122, 127 ЦПК України було винесено ухвалу про відкриття повадження у справі та призначено справу до судового розгляду на 17.07.2017 року.
17.07.2017 року слухання справи було відкладено на 27.07.2017 року в зв язку з неявкою відповідача ОСОБА_1
27.07.2017 року слухання справи було відкладено на 11.09.2017 року в зв язку з неявкою відповідача ОСОБА_1
11.09.2017 року слухання справи було відкладено на 25.09.2017 року в зв язку з неявкою відповідача ОСОБА_1, одночасно судом подано оголошення до газети Час Київщини щодо повідомлення відповідача ОСОБА_1 про день, час та місце слухання справи, яке відбудеться 25.09.2017 року.
В судове засідання, яке відбулося 25.09.2017 року, представник позивача, - ОСОБА_2 не з явився, проте, на адресу Кагарлицького районного суду надійшла письмова заява представника позивача, в якій він просить суд слухати справу без його участі, прийняти рішення на підставі поданих доказів, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В судове засідання, яке відбулося 25.09.2017 рокувідповідач ОСОБА_1 не з явився, хоча був повідомлений судом належним чином про день, час та місце слухання справи шляхом поміщення оголошення в газету Час Київщини № 37 (280) від 2 вересня 2017 року, а.с., 11.
В судове засідання, яке відбулося 25.09.2017 року, представник третьої особи, - відділ у Кагарлицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, в судове засідання не з явився, хоча був повідомлений судом належним чином про день, час та місце слухання справи.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає за можливе на підставі ч. 2 ст. 197 ЦПК України розглянути справу без участі осіб, які беруть участь у справі та без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу та ухвалити рішення на підставі наявних у справі доказів, та позовні вимоги задовольнити, шляхом винесення заочного рішення, обґрунтовуючи своє рішення наступним.
Що стосується винесення заочного рішення, то, відповідно, враховуючи вищевикладені обставини судом винесено ухвалу про проведення заочного розгляду справи на підставі Глави 8 ЦПК - Заочний розгляд справи .
Так, в ст.. 224 ЦПК України зазначено, що в разі неявки в судове засідання відповідача, який належним чином повідомлений і від якого не надійшло повідомлення про причини неявки або якщо зазначені ним причини визнані неповажними, суд може ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, якщо позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Згідно ч. 1 ст. 225 ЦПК України про заочний розгляд справи суд постановляє ухвалу.
Згідно ч. 2 ст. 225 ЦПК України розгляд справи та ухвалення рішення проводяться за загальними правилами з винятками і доповненнями, встановлених цією главою.
Згідно ст.. 226 ЦПК України за формою та змістом заочне рішення повинно відповідати вимогам, встановленим ст. ст. 213, 215 ЦПК України і, крім цього, у ньому має бути зазначено строк і порядок подання заяви про його перегляд.
Підсудність.
Відповідно до ст. 109 ЦПК України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її перебування.
Проте, відповідно до ч. 8 ст. 110 ЦПК України позови, що виникають з договорів, у яких зазначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред являтися також за місцем виконання цих договорів.
Отже, предметом оспорюваного договору є водний об єкт місцевого значення (рибницький ставок), який розташований на території Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, в межах села Бурти.
Згідно п. 10 Договору оренди водного об єкту від 01 березня 2016 року орендна плата вноситься в розмірі, вказаному в п. 8 цього договору, щомісячно, не пізніше 31 грудня, до місцевого бюджету Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області.
Відповідно, виконувати оспорюваний договір в частині використання предмету оренди можна лише в с. Бурти Кагарлицького району Київської області, кошти сплачуються до вищевказаного органу місцевого самоврядування, то суд приходить до висновку щодо того, що дана справа підсудна Кагарлицькому районному суду, як суду першої інстанції загальної юрисдикції на підставі ч. 8 ст. 110 ЦПК України.
Фактичні обставини справи, встановлені судом в судовому засіданні, та застосування до них норм права.
01.03.2016 р., між позивачем по справі, - Буртівською сільською радою Кагарлицького району Київської області та відповідачем, - ОСОБА_1 було укладено договір оренди водного об'єкту площею 19,0327 га (рибницький ставок), що розташований та території Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області. Разом з цим, до об'єкта оренди відноситься і земельна ділянка під ставком площею 23,7846 га, кадастровий номер НОМЕР_3.
Згідно п. 10 Договору, зазначено, що орендна плата вноситься в розмірі вказаному в п. 8 цього договору, щомісячно, не пізніше 31 грудня, до місцевого бюджету Буртівської сільської ради.
Пунктом 8 договору оренди водного об'єкту передбачено, що орендна плата вноситься орендарем у розмірі 286 232,77 гри.
Тобто, за користування переданим у оренду об'єктом, відповідач мав виконати грошове зобов'язання у розмірі 23 436,06 грн., щомісячно, шляхом внесення оплати на поточний рахунок позивача.
Однак, в порушення умов договору, зокрема, п.п. 8, 10 відповідачем ОСОБА_1 не було проведено повного та вчасного розрахунку за договором оренди водного об'єкту, чим порушено умови договору.
Згідно банківської виписки від 29.09.2016 р., відповідач сплатив лише 5000,00 грн., в якості орендної плати, а решту суми до кінця 2016 року, погашено не було.
Таким чином, за 2016 рік, виникла часткова дебіторська заборгованість з вини орендаря, яка становить 281,232,77 (двісті вісімдесят одну тисячу двісті тридцять дві гривні) 77 коп.
Станом на 01.06.2017 р., відповідач не провів розрахунку за договором оренди за січень, лютий, березень, квітень, травень місяці 2017 року, чим продовжує порушувати договірні зобов'язання.
Норми матеріальнго права, використані судом при вирішенні спору.
Закон України Про оренду землі .
Згідно ст. 6 Закону України "Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.
Згідно ст. 13 вказаного Закону України договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Ст.17 Закону України "Про оренду землі" передбачає, що передача об'єкта оренди орендарю здійснюється орендодавцем у строки та на умовах, що визначені у договорі оренди землі, за актом приймання-передачі.
Згідно ст. 18 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Стаття 14 Закону України "Про оренду землі" визначає, що договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально.
Згідно п. 4 ч. 1 статті 24 Закону України Про оренду землі орендодавець має право вимагати від орендаря своєчасного внесення орендної плати.
Згідно статті 32 Закону України Про оренду землі , зазначено, що - на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України ( 2768-14 ) та іншими законами України.
Форма Типового Договору оренди землі затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 року № 220.
При цьому підписи сторін є одним із обов'язкових реквізитів договору, які повинні засвідчувати вільне волевиявлення сторін на укладання договору на певних узгоджених між ними умовах.
Норми ЦК України.
Відповідно до ст. 16 Цивільного кодексу України:
- кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
- способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання'"обов'язку в натурі; зміна правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди, тощо.
Згідно ст. 202 Цивільного кодексу України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну, або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 3 ст.203 ЦК України встановлено, що волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Відповідно до ч. 2 ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Згідно статті 526 ЦК України, зазначено, що зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 2 ст. 792 Цивільного кодексу України що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Підсумовуючи вищевикладені обставини справи, застосовуючи до них норми права вказані судом вище, слід зазначити наступне.
Відповідачем порушено п.п. 8, 10 оспорюваного договору оренди, порушено вимоги ст. 526 ЦК України, що, на думку суду, є підставою для задоволення даного позову.
Окрім того, суд вважає за необхідне застосувати Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .
Згідно ч. 2 ст. 26 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень у разі скасування на підставі рішення суду рішення про державну реєстрацію прав, документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування записів про проведену державну реєстрацію прав, а також у випадку, передбаченому підпунктом ''а" пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону, до Державного реєстру прав вноситься запис про скасування державної реєстрації прав.
У разі скасування судом документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав до 1 січня 2013 року, або скасування записів про державну реєстрацію прав, інформація про які відсутня в Державному реєстрі прав, запис про державну реєстрацію прав вноситься до Державного реєстру прав, та скасовується.
Судові витрати.
Суд на підставі ч. 1 ст. 88 ЦПК України, де, зокрема, зазначено, що стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені витрати, приходить до висновку щодо стягнення з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача, - Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області кошти в сумі 1624 грн., які сплачені позивачем в якості судового збору при подачі позовної заяви.
Факт сплати позивачем судового збору у вищезазначеній сумі підтверджується оригіналом платіжного доручення № 210 від 26 червня 2017 року, який міститься в матеріалах справи.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 16, 202, 203, 207, 215, 319, 526, ч. 2 ст. 792792 Цивільного кодексу України, ст.ст. 6, 13, 14 18, 24, 32 Закону України Про оренду землі , Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , ст.ст. 90, 152, 158, 211, 212 Земельного Кодексу України, ст.ст. 3,15,118, 119, 215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області до ОСОБА_1, третя особа, - відділ у Кагарлицькому районі Головного управління Держгеокадастру у Київській області, про розірвання договору оренди та скасування його державної реєстрації, - задовольнити.
Договір оренди водного об'єкту, укладений від 01.03.2016 р. між орендодавцем в особі Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області та орендарем в особі громадянина України ОСОБА_1 (паспорт: НОМЕР_2, виданий Дарницьким РВ Г'У ДМС України в м. Києві від 27.09.2012 р.), за яким, користувачеві передано земельну ділянку під ставком площею 23,7846 га, кадастровий номер НОМЕР_3 та рибницький ставок (водний простір) площею 19,0327 га. для риборозведення, вирощування і вилову риби, що знаходиться на території Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, - розірвати та скасувати його державну реєстрацію.
Стягнути з ОСОБА_1, громадянина України, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, який виданий 27.09.2012 року Дарницьким РВ Г'У ДМС України в м. Києві, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, на користь Буртівської сільської ради Кагарлицького району Київської області, 09254, Київська область, Кагарлицький район, с. Бурти, вул.. Центральна, 1, Код ЄДРПОУ 04358247, МФО 821018, п/р 33217815700328 ГУ ДКСУ в Київській області, кошти в сумі 1624 (одна тисяча шістсот двадцять чотири) грн.. судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути по дано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
ССуддя:О.В. Закаблук
Суд | Кагарлицький районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 25.09.2017 |
Оприлюднено | 05.10.2017 |
Номер документу | 69319621 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кагарлицький районний суд Київської області
Закаблук О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні