Копія
Справа № 397/636/17
н/п : 2/397/303/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04.10.2017 року Олександрівський районний суд Кіровоградської області у складі :
головуючого - судді Отян О.В.,
при секретарі - Рум янцевій О.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. Олександрівка цивільну справу за позовом публічного акціонерного товариства комерційного банку ПРИВАТБАНК до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості ,-
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за кредитним договором № б/н від 07.04.2011 року у розмірі 15953 грн. 52 коп. ,за умовами якого остання отримала кредит у розмірі 2 800 грн. 00 коп. у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом 36 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом. ОСОБА_2 своєчасно виплати за вказаним договором не проводила , а тому , станом на 31.03.2017 року ,утворилася заборгованість у розмірі 15953 грн. 52 коп., що складається з :
- 2 741 грн.23 коп. - заборгованість за кредитом ,
- 11 976 грн. 41 коп. - заборгованість по процентам за користування кредитом ,
- 500 грн. 00 коп. - штраф (фіксована частина ) ,
- 735 грн. 88 коп. - штраф ( процентна складова ).
Під час розгляду справи було встановлено , що ОСОБА_2 померла 02.02.2015 року (а.с.47), спадщину прийняв її син ОСОБА_1 (а.с.85,93).
Ухвалою суду від 12.09.2017 року (а.с.98-99) по даній справі було притягнуто в якості правонаступника відповідача - ОСОБА_1 .
Представник позивача у судове засідання не з'явився ,одночасно з позовом подав заяву про його підтримання та розгляд справи за його відсутності (а.с.4) , тому суд вважає за можливе провести судове засідання за відсутності представника позивача.
Відповідач у судовому засіданні позов не визнав та подав заяву про застосування строків позовної давності.
Суд не може задовольнити клопотання відповідача про застосування строків позовної давності , оскільки зі смертю боржника зобов'язання по поверненню кредиту включаються до складу спадщини, та підлягають застосуванню норми ст. 1282 ЦК України щодо обов'язку спадкоємців задовольнити вимоги кредитора у порядку, передбаченому частиною другою цієї норми. Встановлені ст.1281 ЦК України строки - це строки у межах яких кредитор, здійснюючи власні активні дії, може реалізувати своє суб'єктивне право, а не є строком позовної давності.
Заслухавши відповідача , вивчивши матеріали справи ,суд вважає ,що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно анкети-заяви про приєднання до Умов і Правил надання банківських послуг в ПриватБанку від 07.04.2011 року, що була акцептована банком (а.с.10) ОСОБА_2 звернулася до позивача щодо отримання кредитної картки . Позичальник ознайомлений та згоден з Умовами та Правилами надання банківських послуг , Тарифами банку , які були надані для ознайомлення у письмовому вигляді. Погодився, що його заява разом з пам'яткою клієнта , умовами і правилами надання банківських послуг , тарифами складають угоду про надання банківських послуг. Правила надання банківських послуг розміщені на цьому сайті. Зобов'язався виконати Правила надання банківських послуг , розміщені на офіційному сайт ПриватБанку.
Згідно довідки про Умови кредитування з використанням кредитки Універсальна, 30 днів пільгового періоду (а.с.10) передбачений пільговий період - 30 днів, тип кредитної лінії - відновлювальна, базова процентна ставка - 3,0 % в місяць (нараховується на залишок заборгованості виходячи з розрахунку 360 днів в рік) , розмір щомісячних платежів - 7% від суми заборгованості , пенею за несвоєчасне погашення заборгованості = базова процентна ставка по договору /30 (нараховується за кожен день прострочення кредиту ) + 1% від заборгованості , але не менше 10 грн. у місяць, нараховується 1 раз в місяць при наявності прострочки по кредиту або відсоткам 5 і більше днів при виникненні прострочки на суму більше 50 грн.; встановлений штраф у разі порушення виконання зобов'язання понад 30 днів - 500 грн. +5% від суми заборгованості .
Згідно витягу з Умов і правил надання банківських послуг в ПриватБанку ,затверджених наказом від 06.03.2010 року №СП-2010-256 ( а.с. 11-34) :
2.1.1.5.5. - позичальник зобов'язаний погашати заборгованість по кредиту , відсоткам за його користування , сплачувати комісію на умовах , передбачених договором ;
2.1.1.7.6. - при порушенні клієнтом строків платежів по будь-якому з грошових зобов'язань , передбачених договором більш ніж на 30 днів , позичальник зобов'язаний сплатити Банку штраф , у розмірі 500 грн. +5% від суми заборгованості з врахуванням відсотків і комісій.
Згідно розрахунку заборгованості (а.с.7-8) заборгованість за кредитним договором , станом на 31.03.2017 року ,становить 15953 грн. 52 коп. : 2 741 грн. 23 коп. - заборгованість за кредитом , 11 976 грн. 41 коп. - заборгованість по процентам за користування кредитом , 500 грн. 00 коп. - штраф (фіксована частина ) , 735 грн. 88 коп. - штраф ( процентна складова ).
Згідно довідки ЄДРПОУ, банківської ліцензії НБУ (а.с. 37-39 ) позивач являється юридичною особою , має право на здійснення банківських операцій , є правонаступником ЗАТ КБ ПРИВАТБАНК .
Згідно актового запису про смерть №2 від 04.02.2015 року (а.с.47) ОСОБА_2 померла 02.02.2015 року в с.Несваткове Олександрівського району Кіровоградської області.
Згідно спадкової справи №268/2015 рік від 17.07.2015 року (а.с.34-95) за свідоцтвом про право на спадщину за законом від 28.03.2016 року ОСОБА_1 успадкував після смерті вищезазначеної особи земельну ділянку за кадастровим №3520581700:02:000:0176, площею - 3,2004 га, розташовану на території Веселівської сільської ради . Вартість земельного паю по вказаній сільській раді становить 97835 грн.77 коп.(а.с.111).
Відносини , що склалися між сторонами суд відносить до правовідносин щодо виконання зобов язань , зокрема кредитного договору , та спадкових правовідносин і вважає за необхідне керуватися главами 48, 71 ,84, 87 ЦК України.
Згідно ст. 530 ЦК України - якщо у зобов»язанні встановлений строк його виконання , то воно підлягає виконанню у цей строк .
Згідно ст.1054 ЦК України - за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов»язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах , встановлених договором ,а позичальник зобов»язується повернути кредит та сплатити проценти.
Відповідно до ст. ст. 1216, 1218 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщину входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві та момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно ст.1281 ЦК України - спадкоємці зобов'язані повідомити кредитора спадкодавця про відкриття спадщини, якщо їм відомо про його борги.
Кредиторові спадкодавця належить протягом шести місяців від дня, коли він дізнався або міг дізнатися про відкриття спадщини, пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, незалежно від настання строку вимоги.
Якщо кредитор спадкодавця не знав і не міг знати про відкриття спадщини, він має право пред'явити свої вимоги до спадкоємців, які прийняли спадщину, протягом одного року від настання строку вимоги.
Кредитор спадкодавця, який не пред'явив вимоги до спадкоємців, що прийняли спадщину, у строки, встановлені частинами другою і третьою цієї статті, позбавляється права вимоги.
Суд, приймаючи до уваги викладене , приходить до наступного висновку.
У судовому засіданні було встановлено ,що ,на підставі кредитного договору № б/н від 07.04.2011 року ОСОБА_2 отримала кредит у розмірі 2800 грн. 00 коп. у вигляді встановленого кредитного ліміту на платіжну картку зі сплатою відсотків за користування кредитом 36 % на рік на суму залишку заборгованості за кредитом.
ОСОБА_2 своєчасно виплати за вказаним договором не проводила , а тому , позивач ,станом на 31.03.2017 року , нарахував їй кредитну заборгованість у розмірі 15953 грн. 52 коп.
Як убачається з матеріалів справи, боржник ОСОБА_2 померла 02.02.2015 року. З того часу погашення кредиту не здійснювалося.
Її син ,ОСОБА_1, звернувся з заявою від 10.07.2015 року до нотаріальної контори про прийняття спадку після смерті вищезазначеної особи та успадкував належну їй земельну ділянку на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом - 28.03.2016 року.
Позивачем не надано до суду доказів про те, що спадкоємцю було відомо про кредитну заборгованість ОСОБА_2 перед ПАТ КБ " ПРИВАТБАНК " та доказів пред'явлення вимоги позивача до спадкоємця ОСОБА_1
Позивач направив позов до суду - 10.05.2017 року .
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Судової палати у цивільних справах Верховного Суду України від 08.04.2015 року № 6-33цс15 , недотримання кредитором передбачених ст. 1281 ЦК України строків пред'явлення вимог, (які є присічними, преклюзивними) позбавляє кредитора права вимоги до спадкоємців. Оскільки зі смертю боржника зобов'язання з повернення кредита включаються до складу спадщини, то умови кредитного договору щодо строків повернення кредиту не застосовуються, а підлягають застосуванню норми ст. ст. 1281, 1282 ЦК України щодо строків пред'явлення кредитором вимог до спадкоємців і порядку задоволення цих вимог кредитора.
Так як саме пред'явлення належної вимоги до спадкоємця визначає право кредитора на стягнення з відповідача на його користь грошових коштів, то тягар доказування такої обставини покладається на позивача.
ОСОБА_3, оскільки кредитором спадкодавця ОСОБА_2 до його спадкоємця ОСОБА_1 не пред'явлено вимогу від дня коли позивач дізнався про відкриття спадщини, та навіть з часу, коли позивач дізнався про наявність спадкоємця, тобто з 12.09.2017 року (позивач отримав ухвалу суду про наявність спадкоємця та притягнення його правонаступником по справі на вказану ним електронну адресу - а.с. 98,107) і до наявного часу , суд вважає, що позивач, в силу ч. 4 ст. 1281 ЦК України позбавлений права вимоги.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на відсутність підстав для задоволення позову ПАТ КБ ПРИВАТБАНК про стягнення заборгованості за кредитним договором на загальну суму 15953 грн. 52 коп. з ОСОБА_1
Згідно ст.88 ЦПК України - судові витрати , понесені позивачем , у разі відмови у задоволенні позову , покладаються за його рахунок.
Керуючись ст. 10,11,60,209,212 , 214-215,218 ЦПК України ,суд ,-
В И Р І Ш И В :
Відмовити у задоволенні позову публічного акціонерного товариства комерційного банку ПРИВАТБАНК до ОСОБА_1 про стягнення кредитної заборгованості ,згідно кредитного договору № б/н від 07.04.2011 року, укладеного між позивачем та ОСОБА_2 ,станом на 31.03.2017 року , у розмірі 15953 гривні 52 копійки .
На рішення суду , протягом 10 днів з дня його проголошення, може бути подана апеляційна скарга через Олександрівський районний суд до апеляційного суду Кіровоградської області. Особи , які брали участь у справі , але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення , можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя : (підпис)
З оригіналом вірно.
Рішення набуло законної сили "___"
Оригінал рішення зберігається у справі №397/636/17 .
Суддя Олександрівського районного суду
Кіровоградської області ОСОБА_3
Суд | Олександрівський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 04.10.2017 |
Оприлюднено | 06.10.2017 |
Номер документу | 69368890 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрівський районний суд Кіровоградської області
Отян О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні