Рішення
від 06.10.2017 по справі 904/7804/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

03.10.2017 Справа № 904/7804/17

За позовом ОСОБА_1, м. Дніпро

до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА", м.Дніпро

про зобов'язання вчинити певні дії

Суддя Петренко Н.Е.

Представники:

Від позивача: ОСОБА_2, довіреність №1168 від 02.10.2017

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 09.08.2017 року порушено провадження у справі № 904/7804/17 за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА (далі - відповідач) про зобов'язання вчинити певні дії.

Повноважний представник позивача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити їх в повному обсязі, пославшись на те, що позивач є учасником Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА , та 06.03.2017 року ним було складено та нотаріально посвідчено заяву про вихід зі складу учасників Товариства, яку 07.03.2017 року він направив поштою на адресу відповідача. Однак лист повернувся через закінчення терміну зберігання.

05.05.2017 року позивачем направлено на адресу відповідача та іншого учасника Товариства ОСОБА_3 заяву з вимогою скликання позачергових загальних зборів учасників Товариства, на яких розглянути питання про зміну учасників Товариства та внесення змін до Статуту. Однак вказані листи повернулися позивачеві через закінчення терміну зберігання.

У зв'язку з тим, що відповідач не отримує заяви позивача та не вносить відповідні зміни до установчих документів Товариства у зв'язку з виходом позивача зі складу учасників, позивач звернувся до суду. Крім того, повноважний представник позивача надав для огляду суду всі оригінали первинних документів на підтвердження своїх доводів.

Повноважний представник відповідача у судове засідання не з'явився, відзив на позов та інші витребувані документи до суду не надав. Жодних пояснень щодо причини неявки або інших клопотань до господарського суду не надходило. В матеріалах справи знаходиться конверт з ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 09.08.2017 про порушення провадження у справі та призначення справи до розгляду на 03.10.2017, який направлявся на адресу відповідача та був повернутий поштою з відміткою "за закінченням терміну зберігання".

В матеріалах справи наявний Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.24-26), відповідно до якого адреса відповідача співпадає з адресою, зазначеною у позовній заяві, і на яку судом направлялась поштова кореспонденція з повідомленням про день, час та місце розгляду справи.

Враховуючи зазначене, суд вважає, що відповідач про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, оскільки судом було належним чином виконано вимоги ч. 1 ст. 64 та ст. 87 Господарського процесуального кодексу України.

Відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України, якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.

У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору (пункт 3.9.2 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції").

Розглянувши матеріали справи, подані документи та заслухавши пояснення повноважного представника позивача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА , зареєстрованого 3 вересня 2009 року Виконавчим комітетом Дніпропетровської міської ради, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань 1 224 102 0000 047516, затвердженого установчими зборами засновників, учасниками Товариства є громадяни України: ОСОБА_3 та ОСОБА_1.

Частки учасників у статному капіталі складають:

ОСОБА_3 - розмір внеску до статутного фонду 400 000,00 (чотириста тисяч) грн., розмір частки 50%

ОСОБА_1 - розмір внеску до статутного фонду 400 000,00 (чотириста тисяч) грн., розмір частки 50%, що підтверджується Витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

06.03.2017 року позивачем складено та нотаріально посвідчено заяву про вихід зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА (а.с.13) та 07.03.2017 року направлено поштою на адресу відповідача, що підтверджується фіскальним чеком та описом вкладення (а.с.14).

Конверт із вказаною заявою відповідачем отримано не було, та він повернувся на адресу позивача за закінченням терміну зберігання (а.с.21).

05.05.2017 року позивачем направлено на адресу відповідача та іншого учасника Товариства ОСОБА_3 заяву з вимогою скликання позачергових загальних зборів учасників Товариства з наступним порядком денним:

1. Про зміну складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА , відповідно до поданої заяви ОСОБА_1 про вихід зі складу учасників Товариства від 06.03.2017 року.

2. Внесення змін до статуту Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА , пов'язаних з виходом ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства, та їх реєстрацію у встановленому законом порядку (а.с.15).

Вказані листи не були отримані адресатами та повернулися позивачеві через закінчення терміну зберігання (а.с.20,22).

Таким чином, відповідач не вчинив жодних дій, направлених на приведення статуту Товариства щодо складу його учасників відповідно до фактичних обставин.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення повноважного представника позивача, оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Приймаючи рішення господарський суд виходив із наступного.

Корпоративними правами, згідно зі ст. 167 Господарського кодексу України , є права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами. Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав.

Товариством з обмеженою відповідальністю - є засноване одним або кількома особами товариство, статутний капітал якого поділений на частки, розмір яких встановлюється статутом (ст. 140 Цивільного кодексу України ). Статут товариства з обмеженою відповідальністю містить відомості про розмір статутного капіталу, з визначенням частки кожного учасника, склад та компетенцію органів управління і порядок прийняття ними рішень. (ст. 143 Цивільного кодексу України ).

Відповідно до ч. 1 ст. 148 Цивільного кодексу України учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, заявивши про це не пізніше, ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом. Справжність підпису на заяві про вихід з товариства підлягає нотаріальному засвідченню.

Таке ж право учасника Товариства закріплено і п. в ч. 1 ст. 10 Закону України Про господарські товариства .

Отже, право на вихід є безумовним правом учасника товариства з обмеженою відповідальністю, а відтак, учасник має право у будь-який час вийти з товариства з обмеженою відповідальністю незалежно від згоди інших учасників чи самого товариства з обмеженою відповідальністю.

Як вказано в п. 28 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 24.10.2008 року № 13 Про практику розгляду судами корпоративних спорів , учасник товариства з обмеженою відповідальністю вправі в будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними.

Судом встановлено, що позивач здійснив своє передбачене законом право на вихід зі складу учасників Товариства, склавши та нотаріально посвідчивши заяву про вихід зі складу учасників ТОВ ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА від 06.03.2017 та 07.03.2017 направив її на адресу відповідача, що підтверджується описом вкладення у цінний лист та фіскальним чеком, копії яких наявні у матеріалах справи.

Таким чином, позивачем вжито всі передбачені законодавством дії для подання заяви про вихід зі складу учасників ТОВ ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА відповідачу.

Згідно ст. 4 Закону України Про господарські товариства установчі документи господарського товариства повинні містити відомості, зокрема, про склад учасників товариства.

Відповідно до ч. 1 ст. 143 Цивільного кодексу України установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю є статут. Статут товариства з обмеженою відповідальністю крім відомостей, передбачених статтею 88 цього Кодексу, має містити відомості про: розмір статутного капіталу з визначенням частки кожного учасника; склад та компетенцію органів управління і порядок прийняття ними рішень; розмір і порядок формування резервного фонду; порядок передання (переходу) часток у статутному капіталі.

Як зазначається у ст. 7 Закону України Про господарські товариства зміни, які сталися в установчих документах товариства і які підлягають державній реєстрації у порядку, визначеному Законом України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань . Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" зміни до установчих документів юридичної особи підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.

Стаття 29 зазначеного Закону передбачає перелік документів, які юридична особа повинна подати для проведення державної реєстрації змін до її установчих документів. Так, відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи у зв'язку з виходом фізичної особи, подається нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників).

Частина 5 ст. 89 Цивільного кодексу України передбачає, що зміни до установчих документів юридичної особи набирають чинності для третіх осіб з дня їх державної реєстрації. Юридичні особи та їх учасники не мають права посилатися на відсутність державної реєстрації таких змін у відносинах із третіми особами, які діяли з урахуванням цих змін.

Статус відомостей Єдиного державного реєстру визначає ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", відповідно до частини 3 якої, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, не були до нього внесені, вони не можуть бути використані в спорі з третьою особою, крім випадків, коли третя особа знала або могла знати ці відомості.

Вихід учасника з товариства є формою припинення корпоративних і пов'язаних з ними майнових відносин, за змістом є власним волевиявленням.

Отже, відповідно до наведених вище правових норм вихід учасника з товариства з обмеженою відповідальністю має наслідком внесення змін до статуту товариства та їх державну реєстрацію.

Не вчинення товариством з обмеженою відповідальністю дій, пов'язаних з внесенням змін до статуту товариства у зв'язку з виходом його учасника, не забезпечення державної реєстрації цих змін у встановленому порядку порушує права учасника товариства, який заявив про свій вихід з товариства.

Таким чином, оскільки відповідач не виконав своїх зобов'язань щодо проведення реєстрації змін до установчих документів, що відбулися в зв'язку з виходом одного з учасників та дані Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містять відомості про те, що позивач є учасником ТОВ ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА , суд приходить до висновку про порушення з боку відповідача прав позивача, оскільки позивач не є учасником ТОВ ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА з 07.03.2017.

У п. 4.17 Постанови пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин" від 25 лютого 2016 року N 4 роз'яснено, що якщо товариство не вчиняє дій у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства має право звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України "Про господарські товариства" .

Згідно із положенням ст. 43 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, обґрунтовують свої вимоги і заперечення поданими суду доказами.

Відповідно до ст. ст. 33 та 34 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Суд, повно та всебічно дослідивши наявні в матеріалах справи докази та обставини справи, дійшов висновку, що позивачем, у відповідності до вимог законодавства, реалізовано право на вихід зі складу учасників ТОВ ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА шляхом повідомлення товариства про свій вихід.

Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи та підлягають задоволенню.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. ст. 1, 4 , 28 , 32-34 , 43 , 44 , 49 , 82-84 Господарського процесуального кодексу України , господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА (провулок Парусний, буд. 9, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 366418122) провести державну реєстрацію змін в установчі документи Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА у зв'язку з виходом ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 49055, ідентифікаційний код НОМЕР_1) зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА на підставі заяви про вихід учасника з 07.03.2017 року, про що видати наказ.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю ТЕХНОМАШХОЛДІНГ УКРАЇНА (провулок Парусний, буд. 9, м. Дніпро, 49000, код ЄДРПОУ 366418122) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 49055, ідентифікаційний код НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 1600 грн., про що видати наказ.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 06.10.2017

Суддя Н.Е. Петренко

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення06.10.2017
Оприлюднено10.10.2017
Номер документу69384156
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/7804/17

Ухвала від 26.12.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 14.12.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 17.11.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Рішення від 06.10.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

Ухвала від 09.08.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Петренко Наталія Едуардівна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні