Справа № 286/2154/17
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 жовтня 2017 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Невмержицького С. С.
з секретарем Аврамчук Л. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за позовом ОСОБА_1 до Бондарівської сільської ради Овруцького району Житомирської області про визнання права власності на спадкове майно , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою і просить визнати за ним право власності на житловий будинок АДРЕСА_1, мотивуючи тим, що він являється спадкоємцем за заповітом після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, в установлений законом строк прийняв спадщину, однак оформити її не може, оскільки спадкодавець при житті не виготовив правовстановлюючі документи на спадкове майно.
Позивач в судове засідання не з'явився, але в позові просить справу розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, про що свідчить поштове повідомлення, на виклик до суду не з'явився, але надав письмову заяву про розгляд справи без його участі, проти позову не заперечує.
Відповідно до ч.2 ст.158 ЦПК України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності.
У відповідності до ч.2 ст.197 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, перевіривши в судовому засіданні матеріали справи, вважає, що позов слід задовольнити, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 (а.с.2).
На день смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1, який належав йому на праві приватної власності, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Бондарівської сільської ради Овруцького району №812 від 13.07.2017 року ( а.с.6).
Відповідно до п.11 ч.1 ст.346 ЦК України право власності припиняється у разі смерті власника.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Згідно з ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Згідно з ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив, та його батьки. Згідно з ч.1 ст.1268 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину чи не прийняти її. Відповідно до ч.3 ст.1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї. Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.
При житті ОСОБА_2 на випадок своєї смерті розпорядився своїм майном і все своє майно заповів своєму синові ОСОБА_1, що підтверджується копією заповіту посвідченого секретарем виконавчого комітету Бондарівської сільської ради Овруцького району від 16.02.2004 року, зареєстрованого в реєстрі за №27 (а.с.4).
Позивач являється сином ОСОБА_2, спадкоємцем за заповітом, і в установлений законом строк прийняв спадщину, подавши вчасно заяву про прийняття спадщини за заповітом до Овруцької державної нотаріальної контори Житомирської області (а.с.3).
З постанови державного нотаріуса Овруцького державної нотаріальної контори Фрусевич І.В. про відмову у вчиненні нотаріальної дії №1217/02-31 від 14.07.2017 року вбачається, що ОСОБА_1 дійсно прийняв спадщину після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 батька ОСОБА_2, подавши вчасно заяву про прийняття спадщини за заповітом до Овруцької державної нотаріальної контори, однак нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на житловий будинок, оскільки на вказаний вище житловий будинок спадкоємцем не було надано правовстановлюючого документа, а лише технічну документацію (а.с.10).
З повідомлення державного нотаріуса Овруцької державної нотаріальної контори Житомирської області Фрусевич І.В. від 25.07.2017 року за №1318/01-16 вбачається, що після померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 заведена спадкова справа №110/2017 року у зв язку з подачею заяви про прийняття спадщини за заповітом від сина померлого ОСОБА_1 (а.с.17).
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 05.10.2017 року за номером 99416082 на житловий будинок по АДРЕСА_1 права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження не зареєстровані.
Частиною 5 ст.1268 ЦК України визначено, що незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця (ч.2 ст.1220 ЦК України).
Відповідно до ч.1 ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх невизнаних прав. У відповідності до ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, зокрема якщо це право не визнається іншою особою.
На підставі викладеного за позивачем слід визнати право власності на спадковий будинок.
Згідно технічного паспорта виданого КП Коростенське міжміське бюро технічної інвентаризації за №13 інвентаризаційна вартість житлового будинку АДРЕСА_1 становить 91478,00 грн.( а.с.7-9).
Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п.10 ч.1 ст.5 Закону України Про судовий збір , а тому відповідно до ч.3 ст. 88 ЦПК України судовий збір підлягає стягненню з відповідача в дохід держави в сумі 914,78 грн.
Керуючись ст.ст. 10, 60, 130, 174, 212-215, 218 ЦПК України суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами АДРЕСА_1, 1990 року побудови, успадкований після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_2.
Стягнути з Бондарівської сільської ради Овруцького району Житомирської області, ідентифікаційний код 04346729 в дохід держави 914,78 грн. судового збору.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Овруцький районний суд в апеляційний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: С. С. Невмержицький
Суд | Овруцький районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 09.10.2017 |
Оприлюднено | 10.10.2017 |
Номер документу | 69407971 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Овруцький районний суд Житомирської області
Невмержицький С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні