Справа № 574/28/15-ц
2/574/27/2015
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 лютого 2015 року м. Буринь
Буринський районний суд Сумської області в складі:
головуючого судді: Міщенко В. М.
при секретарі: Ключник О. М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Буринь справу за позовом ОСОБА_1 до Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області, Буринської міської ради про визнання права власності на об"єкт самочинного будівництва
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся з позовом до Інспекції державного архітектурно- будівельного контролю у Сумській області, Буринської міської ради про визнання права власності на об'єкт самочинного будівництва.
В судовому засіданні позивач позов підтримав і просив визнати за ним право власності на об'єкт самочинного будівництва.
Відповідач позов визнав і не заперечує проти визнання за позивачем права власності на об'єкт самочинного будівництва. Просить справу слухати у відсутності їх представника.
Як встановлено у судовому засіданні, 08 червня 1995 року позивач, згідно договору міни житлового будинку на легковий автомобіль посвідченого 08 червня 1995 року державним нотаріусом Путивльської районної державної нотаріальної контори ОСОБА_2 та зареєстрованим в реєстрі за №25, набув право власності на житловий будинок площею 31,77 кв.м., який розташований в м.Буринь по вулиці Сергія Лазо під номером дванадцять на земельній ділянці площею 1252 кв.м.
З моменту набуття права власності на дане майно і до 2010 року позивачем було зроблено поліпшення та перебудову даного нерухомого майна і на даний час у власності позивача знаходиться майно, яке складається з житлового будинку з прибудовами (літер А-1, А1-1, а, а1) загальною площею 97,6 кв.м., житловою площею 57,4 кв.м., з наступними надвірними спорудами погріб (літер ПГ), гараж (літер Б), літня кухня (літер В), тамбур (літер в), сарай (літер Г), убиральня (літер Д), навіс (літер Е), колодязь (літер К), огорожа (літер №1-2), які розташовані за адресою вул.Лазо, буд.12, м.Буринь, Сумська обл., інвентаризаційною вартістю 230 589 грн.
Дані перебудови було зроблено без отримання відповідної дозвільної документації та в порушення вимог нормативно-правових актів в сфері містобудування.
З метою приведення у відповідність даного будівництва до вимог будівельних норм та законодавства, що регулює містобудівну діяльність, позивач вчинив наступні дії:
27 січня 2014 року на замовлення позивача ТОВ Буринське бюро технічної інвентаризації було проведено технічну інвентаризацію, за результатами її проведення було виготовлено технічний паспорт на садибний (індивідуальний) житловий будинок №12 по вулиці Лазо в м. Буринь. Одночасно з цим ТОВ Буринське бюро технічної інвентаризації було направлено повідомлення до Інспекції ДАБК в Сумській області про те, що в даному будинковолодіння самочинно збудовані житлова прибудова А1-1, прибудова а1 , гараж Б , літня кухня В з тамбуром в , сарай Г , погріб Пг і виявлені відхилення від затвердженого проекту будівництва, а саме самочинно реконструйовано і при цьому збільшено житлову площу на 25,7 кв.м.;
отримано документ, що посвідчує право власності на земельну ділянку під даним об'єктом (свідоцтво про право власності на нерухоме майно індексний номер 24352894 від 17.07.2014 року, яке посвідчує право власності на земельну ділянку, що знаходиться за адресою вул. Лазо, 12, м.Буринь, Буринський р., Сумська обл., кадастровий номер 5920910100:00:012:0188, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,1 га; свідоцтво про право власності на нерухоме майно індексний номер 24295608 від 16.07.2014 року, яке посвідчує право власності на земельну ділянку, що знаходиться за адресою вул.Лазо, 12, м.Буринь, Буринський р., Сумська обл., кадастровий номер 5920910100:00:012:0189, для ведення особистого селянського господарства, площею 0,0264 га);
Проведено Приватним підприємством Суми-Южана технічне обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об'єкта - житлового будинку з господарськими будівлями по вул.Лазо, 12 в м.Буринь, Буринського району Сумської області з метою визначення фактичного технічного стану та надання у разі необхідності рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків (дефектів, пошкоджень) для подальшої безпечної експлуатації. За результатами даного обстеження надано звіт №12-08-14-ТЗ від 12.08.2014 року згідно якого встановлено, що індивідуальний житловий будинок з господарськими спорудами по вул.Лазо, 12 в м.Буринь, Буринського району, що побудований без дозволу відповідає вимогам надійності і безпечної експлуатації і можливості його безпечної експлуатації.
У відповідності до пункту 9 розділу V Прикінцеві положення З.У. Про регулювання містобудівної діяльності від 17.02.2011 року №3038-УІ та наказом №91 від 24.06.2011року затверджено Порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будинків 1-2 категорії складності, які збудовані без дозволу на виконання будівельних робіт і проведення технічного обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж , яким встановлено процедуру та умови прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом житлових будинків та ін., збудованих у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року. Прийняття в експлуатацію цих споруд здійснюється безоплатно компетентним органом, а саме територіальними органами Державної архітектурно-будівельної інспекції України за результатами обстеження їх будівельних конструкцій та інженерних мереж та за наявності документа, що посвідчує право власності або користування земельною ділянкою, на якій розташований об'єкт, шляхом реєстрації поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.
На виконання даних вимог 22 вересня 2014 р. позивач звернувся до інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області з метою прийняття в експлуатацію даних самочинно збудованих об'єктів.
26 вересня 2014 року звернення позивача було розглянуто виконуючим обов'язки начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у Сумській області ОСОБА_3 та відмовлено у прийнятті об'єкта в експлуатацію з посиланням на відсутність відповідних правових підстав та роз'яснено про можливість вирішити дане питання в судовому порядку шляхом визнання права власності на нерухоме майно.
Дані обставини перешкоджають отримати позивачем правовстановлюючий документ на об'єкт самочинного будівництва в позасудовому порядку.
Частиною 1 ст.328 ЦК України визначено, що право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів
Згідно ст. З 75 ЦК України власник земельної ділянки має право зводити, на ній будівлі та споруди, створювати закриті водойми, здійсню перебудову, а також дозволяти будівництво на своїй ділянці іншим особам Власник земельної ділянки набуває право власності на зведені ним будівлі, споруди та інше нерухоме майно. Право власника на забудову здійснюється ним за умови додержання архітектурних, будівельних, санітарних, екологічних та інших норм і правил, а також за умови використання земельної ділянки за її цільовим призначенням.
Відповідно до ч. 1, 3, 5 ст. 376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, нерухоме майно вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, без належного дозволу чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил. Право власності на самочинно збудоване нерухоме майно може бути за рішенням суду визнане за особою, яка здійснила самочинне будівництво на земельній ділянці, що не була їй відведена для цієї мети, за умови надання земельної ділянки у встановленому порядку особі під уже збудоване нерухоме майно. На вимогу власника (користувача) земельної ділянки суд може визнати за ним право власності на нерухоме майно, яке самочинно збудоване на ній, якщо це не порушує права інших осіб.
Згідно із роз'ясненнями викладеними в п.9 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 30 березня 2012 року Про практику застосування судами статті 376 ЦК України (про правовий режим самочинного будівництва) , при розгляді справ зазначеної категорії судам слід мати на увазі, що відповідно до статті 26 Закону № 2780-ХІІ спори з питань містобудування вирішуються радами, інспекціями державного будівельного архітектурного контролю у межах їх повноважень, а також судом відповідно до законодавства. За загальним правилом кожна особа має право на захист свого цивільного права лише в разі його порушення, невизнання або оспорювання (частина перша статті 15 ЦК, частина перша статті 3 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК). У зв'язку із цим звернення до суду з позовом про визнання права власності на самочинне будівництво має здійснюватися за наявності даних про те, що порушене питання було предметом розгляду компетентного державного органу, рішення якого чи його відсутність дають підстави вважати про наявність спору про право.
Позивачем в повному обсязі було витримано встановлену відповідними нормами чинного законодавства та вимогами пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ процедуру, а саме:
проведено технічну інвентаризацію об'єкта самочинного будівництва; отримано правовстановлюючий документ на земельну ділянку під даним об'єктом:
Проведено технічне обстеження даного об'єкта з метою визначення фактичного технічного стану та надання у разі необхідності рекомендацій щодо усунення виявлених недоліків (дефектів, пошкоджень) для подальшої безпечної експлуатації;
дане питання було предметом розгляду компетентного державного органу і його рішення про відмову у прийнятті об'єкта в експлуатацію дає підстави вважати про наявність спору (про що свідчіть моє звернення та відмова даного органу).
Відповідні докази долучено до даної позовної заяви. Крім того дане самочинне будівництво не порушує права інших осіб.
Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред'явити позов про визнання права власності, якщо це право оспорюється або не визнається інттюю особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Враховуючи викладене, відповідно до положень п.1 ч.2 ст.16 ЦК України, в зв'язку з тим, що право власності позивача ОСОБА_1 не визнається та між позивачем і відповідачем виник спір про право, позивач має право на судовий захист шляхом визнання права власності на житловий будинок з прибудовами (літер А-1, А1-1, а, а1) загальною площею 97,6 кв.м., житловою площею 57,4 кв.м., з наступними надвірними спорудами погріб (літер ПГ), гараж (літер Б), літня кухня (літер В), тамбур (літер в), сарай (літер Г), убиральня (літер Д), навіс (літер Е), колодязь (літер К), огорожа (літер №1-2), які розташовані за адресою вул.Лазо, буд.12, м.Буринь, Сумська обл., інвентаризаційною вартістю 230 589 грн.
На підставі викладеного й у відповідності з ст.15, 16, 328, 375, 376, 392, 1268 ЦК України, З.У. Про регулювання містобудівної діяльності , постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 6 від 30 березня 2012 року Про практику застосування судами статті 376 ЦК України (про правовий режим самочинного будівництва) , керуючись ст.З, 118, 119, 120, 130 ЦПК України,
В И Р І Ш И В:
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканцем вул.Лазо, буд.12, м.Буринь, Сумська обл., реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, право власності на житловий будинок з прибудовами (літер А-1, А1-1,а,а1) загальною площею 97,6 кв.м., житловою площею 57,4 кв.м., з наступними надвірними спорудами погріб (літер ПГ), гараж (літер Б), літня кухня (літер В), тамбур (літер в), сарай (літер Г), убиральня (літер Д), навіс (літер Е), колодязь (літер К), огорожа (літер №1-2), які розташовані за адресою вул. Лазо, буд.12, м. Буринь, Сумська обл., інвентаризаційною вартістю 230 589 грн.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Буринський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час його проголошення, в той же строк з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Головуючий:
Суд | Буринський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 06.02.2015 |
Оприлюднено | 11.10.2017 |
Номер документу | 69454212 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Буринський районний суд Сумської області
Міщенко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні