ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"11" жовтня 2017 р.Справа № 916/2042/17
За позовом : Департаменту комунальної власності ОСОБА_1 міської ради
До відповідача: ОСОБА_1 обласної організації Національної спілки художників України
Про стягнення 8103,04 грн.
Суддя Д'яченко Т.Г.
Представники:
від позивача: ОСОБА_2, за довіреністю
від відповідача: не з'явився
Суть спору: Позивач - Департамент комунальної власності ОСОБА_1 міської ради звернувся до господарського суду Одеської області з позовною заявою до ОСОБА_1 обласної організації Національної спілки художників України про стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 756,47 грн. та неустойки у розмірі 7346,57 грн.
Відповідач ОСОБА_1 обласна організація Національної спілки художників України у судові засідання не з'явився, відзив на позовну заяву та витребувані судом документи не надав, свого права на захист не використав, хоч і повідомлявся про час та місце проведення судового засідання належним чином шляхом надіслання ухвали суду на юридичну адресу, відповідно до інформації з Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб-підприємців та громадських формувань, наявного в матеріалах справи, про що вбачається з рекомендованого поштового повідомлення про вручення поштового відправлення з відміткою про вручення. (а.с. 20).
З огляду на викладене, суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній матеріалами на підставі ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях пояснення представника позивача, суд встановив.
12 березня 2012 року між Департаментом комунальної власності ОСОБА_1 міської ради (Орендодавець) та ОСОБА_1 обласною організацією Національної спілки художників України (Орендар) було укладено Договір оренди нежилого приміщення №517/200 (надалі - договір), за умовами якого орендодавець передає, а орендар приймає у строкове платне користування нежиле приміщення першого поверху загальною площею 28,7 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 7-В.
Відповідно до п. 2.2. Договору, за орендоване приміщення орендар, зобов'язується сплачувати орендну плату відповідно до розрахунку, приведеного у додатку 1 до договору, що становить за перший, після підписання договору оренди, місяць 159,97 грн. (без ПДВ) та є базовою ставкою орендної плати за місяць.
Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру орендної плати за минулий місяць на щомісячний місяць інфляції, що друкується Мінстатом України.
Податок на додану вартість розраховується відповідно до вимог чинного законодавства.
Згідно до п. 2.4. Договору,орендар зобов'язаний вносити орендну плату щомісячно до 15 числа поточного місяця, незалежно від результатів його господарської діяльності.
Розмір орендної плати змінюється у випадках зміни методики її нарахування, цін і тарифів, та в інших випадках, передбачених законодавчими актами України та рішенням міської ради, що набрали чинності, в порядку передбаченому чинним законодавством.
Рішенням господарського суду Одеської області від 14.04.2015р. по справі №916/624/15-г позов Департаменту комунальної власності ОСОБА_1 міської ради до ОСОБА_1 обласної організації Національної спілки художників України задоволено. Розірвано договір оренди нежилого приміщення №517/200 від 12.03.2012 року, укладений між Департаментом комунальної власності ОСОБА_1 міської ради та ОСОБА_1 обласною організацією Національної спілки художників України. Виселено ОСОБА_1 обласну організацію Національної спілки художників України з нежилого приміщення першого поверху загальною площею 28,7 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 7-В на користь Департаменту комунальної власності ОСОБА_1 міської ради. Стягнуто з ОСОБА_1 обласної організації Національної спілки художників України на користь Департаменту комунальної власності ОСОБА_1 міської ради заборгованість з орендної плати в сумі 1307,97 грн., пеню у розмірі 82,08 грн. та витрати по судовому збору у розмірі 4263 грн.
Рішення господарського суду Одеської області від 14.04.2015р. по справі №916/624/15-г набрало законної сили 27.04.2015р., у зв'язку з чим, відповідно до ч. 3 ст.653 ЦК України, договір оренди нежилого приміщення №517/200 від 12.03.2012 року, вважається розірваним з 27.04.2015р.
Позивачем заявлено вимогу про сплату орендної плати за період з 01.02.2015р. по 26.04.2015р. у розмірі 756,47 грн.
Умовами п. 4.7. Договору погоджено, що після закінчення строку дії договору чи у випадку його дострокового розірвання, орендар зобов'язаний у 15-денний термін передати орендодавцю приміщення за актом у належному стані, не гіршому ніж на момент передачі їх в оренду, та відшкодувати орендодавцеві збитки у разі погіршення стану або втрати (повної або часткової) об'єкта оренди.
З матеріалів справи вбачається, що 25.03.2016р. відповідача було виселено в примусовому порядку, що підтверджується Актом державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції (а.с. 13).
Отже, за період з 27.04.2015р. по 25.03.2016р. ОСОБА_1 обласна організація Національної спілки художників України продовжувала користуватися орендованим приміщенням з правових підстав.
Відповідно до п. 4.10 Договору, у випадку припинення дії цього договору, у зв'язку з закінченням строку чи дострокового розірвання договору, орендар сплачує неустойку в розмірі подвійної орендної плати з урахуванням щомісячного індексу інфляції по день підписання акта приймання-передачі приміщення.
Таким чином, позивачем заявлено до стягнення неустойку за період з 27.04.2015р. по 25.03.2016р. у розмірі 7346,57 грн.
Департаментом комунальної власності ОСОБА_1 міської ради на адресу відповідача було скеровано претензію від 24.06.2016р. №01-13/3041.
Дана претензія позивача залишилась без задоволення ОСОБА_1 обласною організацією Національної спілки художників України.
Позовні вимоги Департаменту комунальної власності ОСОБА_1 міської направлено на стягнення заборгованості з орендної плати у розмірі 756,47 грн. та неустойки у розмірі 7346,57 грн.
Суд, розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, проаналізувавши норми чинного законодавства, дійшов наступних висновків.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським Кодексом України.
У відповідності до ст.11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а підставою виникнення цивільних прав та обов'язків є договори та інші правочини. Правочин, різновидом якого є договори - основний вид правомірних дій - це волевиявлення осіб, безпосередньо спрямовані на виникнення, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків.
При цьому, ст.12 Цивільного кодексу України передбачає, що особа здійснює свої цивільні права вільно на власний розсуд.
Згідно ч.2 ст.16 Цивільного кодексу України, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обов'язку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Статтею 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного Кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Одностороння відмова від виконання зобов`язань не допускається, крім випадків, передбачених законом. (ч.ч.1, 7 ст.193 ГК України).
Відповідно до п. 1 ст. 628 Цивільного Кодексу України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Згідно вимог ст. 629 Цивільного Кодексу України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк (частина перша статті 759 Цивільного кодексу України).
Відповідно до ч. 2 ст. 291 Господарського кодексу України, договір оренди припиняється у разі: закінчення строку, на який його було укладено; викупу (приватизації) об'єкта оренди; ліквідації суб'єкта господарювання - орендаря; загибелі (знищення) об'єкта оренди.
Згідно до ч. 4 ст. 284 Господарського кодексу України, строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Судом встановлено, що 12 березня 2012 року між Департаментом комунальної власності ОСОБА_1 міської ради та ОСОБА_1 обласною організацією Національної спілки художників України було укладено Договір оренди нежилого приміщення №517/200), за умовами якого було передано у строкове платне користування нежиле приміщення першого поверху загальною площею 28,7 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 7-В.
У подальшому, рішенням господарського суду Одеської області від 14.04.2015р. по справі №916/624/15-г позов Департаменту комунальної власності ОСОБА_1 міської ради до ОСОБА_1 обласної організації Національної спілки художників України задоволено.
Розірвано договір оренди нежилого приміщення №517/200 від 12.03.2012 року, укладений між Департаментом комунальної власності ОСОБА_1 міської ради та ОСОБА_1 обласною організацією Національної спілки художників України.
Виселено ОСОБА_1 обласну організацію Національної спілки художників України з нежилого приміщення першого поверху загальною площею 28,7 кв.м., яке розташоване за адресою: м. Одеса, вул. Варненська, 7-В на користь Департаменту комунальної власності ОСОБА_1 міської ради.
Стягнуто з ОСОБА_1 обласної організації Національної спілки художників України на користь Департаменту комунальної власності ОСОБА_1 міської ради заборгованість з орендної плати в сумі 1307,97 грн., пеню у розмірі 82,08 грн. та витрати по судовому збору у розмірі 4263 грн.
Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного Кодексу України, у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Рішення господарського суду Одеської області від 14.04.2015р. по справі №916/624/15-г набрало законної сили 27.04.2015р., у зв'язку з чим відповідно до ч. 3 ст. 653 ЦК України договір оренди нежилого приміщення №517/200 від 12.03.2012 року, вважається розірваний з 27.04.2015р.
Позивачем за період з 01.02.2015р. по 26.04.2015р. заявлено вимогу про сплату орендної плати у розмірі 756,47 грн.
Суд вважає заявлені вимоги позивача щодо стягання з відповідача боргу з орендної плати у розмірі 756,47 грн. за період з 01.02.2015р. по 26.04.2015р. правомірними, вірними та такими, що підлягають задоволенню судом.
Судом встановлено, що 25.03.2016р. ОСОБА_1 обласну організацію Національної спілки художників України було виселено в примусовому порядку, що підтверджується Актом державного виконавця Київського відділу державної виконавчої служби Одеського міського управління юстиції.
У разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі. Якщо наймач не виконує обов'язку щодо повернення речі, наймодавець має право вимагати від наймача сплати неустойки у розмірі подвійної плати за користування річчю за час прострочення. (ст. 785 Цивільного Кодексу України).
Положеннями ч. 2 ст. 795 Цивільного Кодексу України визначено, що повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
За період з 27.04.2015р. по 25.03.2016р. ОСОБА_1 обласна організація Національної спілки художників України продовжувала користуватися орендованим приміщенням з правових підстав, у зв'язку з чим позивачем відповідно до п. 4.10 Договору заявлено до стягнення неустойку за період з 27.04.2015р. по 25.03.2016р. у розмірі 7346,57 грн.
З урахуванням викладеного, судом було встановлено факт користування орендарем приміщення, у зв'язку з чим, позовні вимоги про стягнення з ОСОБА_1 обласної організації Національної спілки художників України неустойки за період з 27.04.2015р. по 25.03.2016р. у розмірі 7346,57 грн. - є обґрунтованими, підтверджені відповідними доказами і підлягають задоволенню судом.
Відповідно до вимог ст.ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких грунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими і речовими доказами, висновками судових експертів; поясненнями представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі. В необхідних випадках на вимогу судді пояснення представників сторін та інших осіб, які беруть участь в судовому процесі, мають бути викладені письмово. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.
За приписами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обгрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.
Враховуючи усе вищевикладене, оцінюючи докази у справі в їх сукупності, законодавство, що регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для задоволення позовних вимог Департаменту комунальної власності ОСОБА_1 міської ради зі стягненням з ОСОБА_1 обласної організації Національної спілки художників України заборгованості з орендної плати у розмірі 756,47 грн. та неустойки у розмірі 7346,57 грн.
На підставі ст. ст. 44, 49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору в сумі 1600грн. покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з ОСОБА_1 обласної організації Національної спілки художників України (реквізити) на користь Департаменту комунальної власності ОСОБА_1 міської ради (реквізити) заборгованість з орендної плати в сумі 756 (сімсот п'ятдесят шість)грн. 47 коп., неустойку в сумі 7346 (сім тисяч триста сорок шість) грн. 57 коп. та витрати по сплаті судового збору у розмірі 1600 (одна тисяча шістсот) грн.
Повний текст рішення складено та підписано 12 жовтня 2017 р.
Рішення суду набирає законної сили в порядку ст. 85 ГПК України.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Суддя Т.Г. Д'яченко
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2017 |
Оприлюднено | 13.10.2017 |
Номер документу | 69505568 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Д'яченко Т.Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні