Справа №402/690/17
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"11" жовтня 2017 р. Ульяновський районний суд Кіровоградської області в складі:
головуючого судді- Ясінського Л.Ю.
при секретарі - Кашнікову І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ТОВ "ЯТРАНЬ" до ФГ "ХАНДОГІЙ," ОСОБА_1, третя особа приватний нотаріус Благовіщенського районного нотаріального округу, як державний реєстратор -ОСОБА_2, про визнання недійсним договору оренди землі,-
В С Т А Н О В И В:
у липні 2017 року Товариство з обмеженою відповідальністю "ЯТРАНЬ" (далі - ТОВ "ЯТРАНЬ" звернулося до суду з указаним позовом, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що 10.10.2013 року воно уклало договір оренди землі №981 з відповідачем ОСОБА_1 строком на 5 років. Згідно додаткової угоди №255 від 06.11.2009 року, яка зареєстрована Ульяновським відділом Кіровоградської регіональної філії "Центру державного земельного кадастру" 29.01.2010 року подовжено строк оренди до 31.12.2010 року.
У квітні 2017 року позивачеві стало відомо про те, що власник земельної ділянки передав їх в оренду іншому підприємству - Фермерському господарству "ХАНДОГіЙ" (далі ФГ "ХАНДОГІЙ"), яке зареєструвало укладений договір оренди у приватного нотаріуса Благовіщенського районного нотаріального округу, як державного реєстратора - ОСОБА_2 Однак позивач вважає вказаний договір недійсним, оскільки орендодавець - власник земельної ділянки (паю) двічі розпорядився своїм майном, що недопустимо та суперечить вимогам ст. ст. 203 , 215 , 216, 626 , 638 , 759-761, 792ЦК України . Така повторна передача майна в оренду іншій особі порушує права позивача, яким ця земельна ділянка була передана в оренду раніше. Тому позивач просив визнати недійсним договір оренди землі без номера від 20.03.2017 року, що був укладений між фізичною особою ОСОБА_1 та ФГ "ХАНДОГІЙ".
Представник позивача в судове засідання не з"явився, подав до канцелярії суду заяву в якій зазначив, що просить суд розглянути справу без його участі, в разі неявки відповідачів проти винесення заочного рішення не заперечує.
Представник ФГ "Хандогій" та відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з"явились, відповідно до ст.74 ЦПК України ч.5 повідомлені належним чином.
Приватний нотаріус ОСОБА_2 в судове засідання не з"явилась, направила до суду заяву в якій зазначила, що просить суд розглянути справу без її участі.
Судом встановлено, що 10.10.2013 року ТОВ "ЯТРАНЬ" уклало договір оренди землі №981 з відповідачем ОСОБА_1 строком на 5 років, який зареєстрований Ульяновським відділом Кіровоградської регіональної філії "Центру державного земельного кадастру" . Згідно додаткової угоди №255 від 06.11.2009 року, яка зареєстрована Ульяновським відділом Кіровоградської регіональної філії "Центру державного земельного кадастру" 29.01.2010 року та продовжено строк оренди до 31.12.2010 року, що підтверджується ( а.с.а.с.10-16).
27.03.2017 року власник земельної ділянки передав цю ж земельну ділянку в оренду іншому підприємству - ФГ "ХАНДОГІЙ", яке зареєструвало укладений договір оренди у приватного нотаріуса Благовіщенського районного нотаріального округу, як державного реєстратора - ОСОБА_2, що призвело до подвійної реєстрації договорів оренди землі.
Згідно зі ст. 13 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені чч. 1, 3, 5 та 6 ст. 203 цього Кодексу .
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 203 ЦК України волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі.
Частиною першою ст. 638 ЦК України передбачено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Отже, сторони договору, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують договір, надаючи згоді встановленої форми.
Відповідно до ст. ст. 125 , 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" .
Згідно із ч. 5 ст. 6 Закону України "Про оренду землі" право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Підпунктом 6 п. 2 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" передбачено, що державній реєстрації прав підлягає право постійного користування та право оренди (суборенди) земельної ділянки.
Статтею 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Учасники правочину, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують відповідний письмовий документ, надаючи згоді встановленої форми.
Разом з тим цивільні права та обов'язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін під час укладення договорів оренди, набуваються після відповідної державної реєстрації.
Виходячи з положень ст. 638 ЦК України , ст. 125 , 126 ЗК України договір оренди землі набуває чинності з дня проведення його державної реєстрації.
Зазначена правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові № 6-643 цс 16 від 13 червня 2016 року, яка згідно зі ст. 360-7 ЦПК України є обов'язковою для судів.
Таким чином, суд дійшов впевненого висновку, що спірний договір оренди землі був укладений відповідачами у період дії раніше укладеного ним з іншим орендарем та зареєстрованим у встановленому порядку договору оренди й додаткової угоди до нього, а, отже, він був укладений з порушенням зазначених вище норм Закону України "Про оренду землі" та ЦК України .
Керуючись ст. ст. 10, 11, 57, 60, 79, 88, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ТОВ "ЯТРАНЬ" до ФГ "ХАНДОГІЙ," ОСОБА_1, третя особа приватний нотаріус Благовіщенського районного нотаріального округу, як державний реєстратор -ОСОБА_2, про визнання недійсним договору оренди землі- задовольнити.
Визнати укладений між Фермерським господарством "Хандогій" (код ЄДРПОУ 30665073) та ОСОБА_1, договір оренди земельної ділянки площею 2,5312 га, кадастровий номер: 35255860000:02:000:0995, розташованої на території Новоселицької сільської ради Благовіщенського району Кіровоградської області, зареєстрований приватним нотаріусом, Благовіщенського районного нотаріального округу, ОСОБА_2 23.03.2017 року, недійсним з моменту укладення.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь ТОВ "ЯТРАНЬ" ( код ЄДРПОУ 30118768) 800 (вісімсот) грн. сплаченого судового збору.
Стягнути із Фермерського господарства "Хандогій" (код ЄДРПОУ 30665073) на користь ТОВ "ЯТРАНЬ" ( код ЄДРПОУ 30118768) - 800 (вісімсот) грн. сплаченого судового збору.
Копію заочного рішення надіслати відповідачам.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Заочне рішення може бути оскаржено позивачем в загальному порядку.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Кіровоградської області через Ульяновський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя: ОСОБА_3
Суд | Ульяновський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 11.10.2017 |
Оприлюднено | 15.10.2017 |
Номер документу | 69527345 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ульяновський районний суд Кіровоградської області
Ясінський Л. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні