Рішення
від 11.10.2017 по справі 916/2887/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"11" жовтня 2017 р.Справа № 916/2887/16

Позивач: Ізмаїльська міська рада

Відповідач: Приватне акціонерне товариство „Одеський м'ясокомбінат"

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стоном відповідача: ОСОБА_1

Про: визнання укладеним договір оренди земельної ділянки

Господарський суд Одеської області у складі колегії суддів:

Головуючий суддя Демешин О. А.

Суддя Волков Р.В.

Суддя Рога Н.В.

Представники сторін в судове засідання не з`явились.

Суть спору: Ізмаїльська міська рада (далі - позивач) звернулась до господарського суду Одеської області з позовом до Приватного акціонерного товариства „Одеський м'ясокомбінат" (далі - відповідач) про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки загальною площею 4,5200 га, кадастровий номер - 5110600000:01:020:0412, яка розташована за адресою: Україна, 68600, Одеська область, місто Ізмаїл, вулиця Гагаріна, 52, для розміщення та експлуатації цеху з виробництва м'ясних продуктів між територіальною громадою в особі Ізмаїльської міської ради Одеської області та ПАТ „Одеський м'ясокомбінат", та таким що відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та умовам типового договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 за №220, в редакції, вказаній у позовній заяві.

Відповідач з позовом не згоден з підстав, викладених у відзиві.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 17.03.2017р. до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог не предмет спору на стороні відповідача - ОСОБА_1.

В С Т А Н О В И В :

Відповідачу - ПАТ „Одеський м'ясокомбінат" на підставі договору купівлі-продажу від 20.03.2007 року належить нежитлові будівлі, що розташовані за адресою: Одеська область, м. Ізмаїл, вул. Гагаріна, 52.

30.03.2012 року Позивач - Ізмаїльська міська рада прийняла рішення № 1931-VI, яким було надано дозвіл ПАТ „Одеський м'ясокомбінат" на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років - земельна ділянка площею 4,25 га для розміщення та експлуатації цеху з виробництва м'ясних продуктів по вул. Гагаріна, 52.

Рішенням Ізмаїльської міської ради № 880-VII від 31.05.2016 розглянувши заяву Відповідача від 06.05.2016 № ЮУ-701-17/413, йому було надано земельну ділянку у довгострокову оренду на 49 (сорок дев'ять) років загальною площею 4,2500 га для розміщення та експлуатації цеху з виробництва м'ясних продуктів по вул. Гагаріна, 52, затверджено проект відведення земельної ділянки та встановлено орендну плату за користування у розмірі 4,95% від нормативної грошової оцінки землі в рік із щорічним збільшенням на 0,05% в рік.

На виконання п. 6 рішення Ізмаїльської міської ради № 880-VII від 31.05.2016 юридичним управлінням виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради 01.06.2016 підготовлений проект договору оренди землі (у 2-х примірниках) та розрахунок орендної плати на 2016 рік (у 2-х примірниках), обчислений з урахуванням цільового призначення земельної ділянки. Керуючись ст. 641 Цивільного кодексу України зазначені документи передані 06.06.2016 Відповідачу для погодження та підписання, про що свідчить запис у журналі видачі договорів оренди землі із підписом про отримання.

Також вказані документи разом із пропозицію щодо укладання договорів оренди землі № 01/13-1507 від 23.08.2016 року були направлені ПАТ Одеський м'ясокомбінат із проханням розглянути цю пропозицію та підписати договори оренди в 20-денний термін після отримання даної пропозиції, після чого повернути підписані документи до виконавчого комітету Ізмаїльської міської ради.

Відповідачем пропозиція із вказаними примірниками документів була отримана 30.08.2016 року, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.

Однак, ані примірника підписаного договору, ані заперечень чи протоколу розбіжностей до договору оренди Ізмаїльська міська рада не отримувала.

Ст. ст. 13, 142 Конституції України встановлено права ради від імені територіальної громади міста здійснювати розпорядження землею, що є матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування, адже, доходи від її використання є складовими у формуванні доходів місцевого бюджету.

Відповідно до ч.1 ст. 6 Закону України „Про оренду землі" орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі.

Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за

рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.

Згідно з ч. 1 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.

Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації (ст.125 ЗК України). Право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону (ч. 2 ст. 126 ЗК України).

Відповідно до ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.

Згідно вимог ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся).

Таким чином, на виконання ст. 181 ГК України, Відповідач повинен був в двадцятиденний строк підписати запропонований проект договору оренди або у разі наявності заперечень надати Ізмаїльській міській раді два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Однак, ніяких заходів щодо укладення договору оренди землі Відповідач за весь цей час не вжив.

Згідно з інформаційним листом Вищого господарського суду від 12.12.2012 № 01-06/1821/2012, у разі якщо особа звернулася до органу місцевого самоврядування із заявою про передачу їй в оренду земельної ділянки та радою прийнято відповідне рішення про укладення договору оренди земельної ділянки, однак у подальшому ця особа ухиляється від укладення такого договору (проект якого відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та типовій формі договору оренди земельної ділянки), зазначене свідчить про те, що між сторонами виник переддоговірний спір, який згідно з ч. 1 ст. 187 ГК України може бути предметом розгляду в суді, оскільки виник при укладенні господарських договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону (постанова від 25.09.2012 N 19/074-11).

Відповідно до ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Згідно п. 2 частини другої ст. 16 ЦК України, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.

Надання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення ради, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду, поданої відповідно до ст. 16 Закону України "Про оренду землі".

Тобто, необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки яка перебуває у державній або комунальній власності є наявність рішення відповідного органу про передачу земельної ділянки в оренду

Отже, підставою в силу якої сторони зобов'язані укласти договір оренди земельної ділянки є чинне рішення Ізмаїльської міської ради № 880-VII від 31.05.2016 Про надання ПРИВАТНОМУ АКЦІОНЕРНОМУ ТОВАРИСТВУ ОДЕСЬКИЙ М'ЯСОКОМБІНАТ земельної ділянки у довгострокову оренду терміном на 49 (сорок дев'ять) років для розміщення та експлуатації цеху з виробництва м'ясних продуктів за адресою: вулиця Гагаріна, 52 у м. Ізмаїл Одеської області .

Як встановив суд, проект договору оренди земельної ділянки містить усі істотні умови та відповідає вимогам Закону України „Про оренду землі" та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04 №220.

Крім того, в даному випадку наявна пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладання договору оренди землі із земель державної або комунальної власності.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду від 09.11.2012 по справі № 19/074-11.

Суд не приймає до уваги заперечення відповідача про те, що ПрАТ "Одеський м'ясокомбінат" не може бути єдиним орендарем вказаної в договорі земельної ділянки, оскільки на ній розташоване ще й нерухоме майно, яке належить іншій особі - ОСОБА_1. Як встановлено з матеріалів справи, нерухоме майно, власником якого є ОСОБА_1 - розташовано на іншій земельній ділянці площею 0,2385га (кадастровий номер 5110600000:01:020:0422) і між ним та Територіальною громадою в особі Ізмаїльської міської ради на цю земельну ділянку було укладено Договір оренди землі від 13.09.2016р.

Посилання відповідача на те, що договір слід вважати неукладеним з огляду на те, що сторони не досягли згоди щодо істотних умов, також є необгрунтованимиё оскільки, як з зазначалось вище, запропонований позивачем договір оренди землі містить всі істотні умови, а відповідач, всупереч вимогам ч.4 ст.181 ГК України, отримавши проект договору - не складав протоколу розбіжностей по запереченням щодо окремих умов цього договору та на надсилав позивачу підписаного договору з двома примірниками протоколу розбіжностей.

Також суд зазначає, що позивач в прохальній частині позовної заяви не просить визнати договір укладеним з 01.06.2016р., як це стверджує відповідача у своїх запереченням на позов. Зазначення ж в проекті договору цієї дати - не свідчить про його укладення саме 01.06.2016р., оскільки відповідно до ч.2 ст.187 ГК України - день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше. На цю ж норму посилається і позивач в своїй позовній заяві - ніяким чином не зазначаючи та не обґрунтовуючи визначення судом іншої дати укладення спірного договору.

Що стосується невідповідності спірного договору Типовій формі договору оренди землі, затвердженій Постановою КМ України №220 від 03.03.2004р., в частині відсутності в ньому переліку, характеристики і стану будинків, будівель, споруд та інших об'єктів, що знаходяться на земельній ділянці, то суд зазначає, що Типова форма договору оренди землі - не забороняє вказівки в договорі про те, що на земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомості, що належать „Орендарю", без зазначення їх характеристик і стану, оскільки орендодавцю про це може бути невідомо. Як зазначалось вище, відповідач протоколу розбіжностей до договору в частині переліку, характеристик і стану будинків, будівель, споруд та інших об'єктів, що знаходяться на земельній ділянці - не надавав.

Судом не приймається до уваги заперечення відповідача про неправильно обраний позивачем спосіб захисту свого цивільного права, оскільки абзацом другим частини 2 статті 16 ЦК України встановлено, що суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом (ніж у способи передбачені п.п.1-10 ч.2 вказаної статті ЦК України), що встановлений договором або законом. Аналогічні умови захисту прав суб'єктів господарювання містяться і в ч.2 ст.20 ГК України.

Як встановлено частиною 1 статті 187 ГК України - спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону (в даному випадку - Закону України „Про оренду землі"), та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.

Таким чином, захист цивільного права позивачем обраний у інший спосіб, передбачений законом.

На підставі викладеного позов підлягає задоволенню у повному обсязі з покладенням на відповідача витрат по сплаті судового збору.

Керуючись ст.ст. 44, 49, 82-85 ГПК України, суд,

ВИРІШИВ :

1. Позов задовольнити у повному обсязі.

2. Визнати укладеним Договір оренди земельної ділянки загальною площею 4,5200 га, кадастровий номер - 5110600000:01:020:0412, яка розташована за

адресою: Україна, 68600, Одеська область, місто Ізмаїл, вулиця Гагаріна, 52, для розміщення та експлуатації цеху з виробництва м'ясних продуктів між територіальною громадою в особі Ізмаїльської міської ради Одеської області та ПАТ „Одеський м'ясокомбінат", та таким що відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та умовам типового договору оренди землі, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2004 за №220, в наступній редакції:

„ДОГОВІР

ОРЕНДИ ЗЕМЛІ

Одеська область, місто Ізмаїл, першого червня дві тисячі шістнадцятого року

Територіальна громада в особі Ізмаїльської міської ради , юридична адреса: місто Ізмаїл Одеської області, проспект Суворова, №62, код ЄДРПОУ 26569223, іменована надалі „Орендодавець", в особі місткого голови Абрамченка Андрія В'ячеславовича , який діє на підставі Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні", Рішення Ізмаїльської міської ради 1 сесії VII скликання „Про інформацію Ізмаїльської міської виборчої комісії Одеської області № 1- VII від 04 листопада 2015року та Рішення Ізмаїльської міської ради „Про укладання договорів, угод до договорів та актів з питань регулювання земельних відносин № 248 - VII від 24 грудня 2015року , з однієї сторони, та Приватне акціонерне товариство „Одеський м'ясокомбінат" (код ЄДРПОУ 30001967), місцезнаходження юридичної особи: 65013, Одеська область, м.Одеса, вулиця Чорноморського козацтва, будинок №80, в особі директора Кресюн Олега Петровича, який діє на підставі статуту, надалі пойменоване як „Орендар" з другої сторони, разом пойменовані як „Сторони", уклали цей договр про нижченаведене:

1. Предмет договору

1.1. Орендодавець на підставі ст.ст. 2, 12, 83,122 Земельного кодексу України, Закону України Про оренду землі , рішення Ізмаїльської міської ради № 880-VII від 31 травня 2016 року та відповідно до умов цього договору надає, а Орендар приймає в строкове платне володіння та користування (оренду) земельну ділянку несільськогосподарського призначення площею 4,2500 га, яка знаходиться за адресою: Україна, 68600, Одеська область, місто Ізмаїл, вулиця Гагаріна, 52 для розміщення та експлуатації цеху з виробництва м'ясних продуктів (надалі - об'єкт оренди або земельна ділянка у відповідних відмінках згідно з планом земельної ділянки, що є невід'ємною частиною цього договору).

1.2. Земельна ділянка, яка є об'єктом оренди за цим договором, належить до категорії земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; згідно Класифікатора видів цільового призначення земель секція J, розділ 11, підрозділ 11.02 - Для експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості , надається в оренду Орендарю - для розміщення та експлуатації цеху з виробництва м'ясних продуктів.

2. Об'єкт оренди

2.1. Згідно цього договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 4,2500 га.

2.2.Кадастровий номер земельної ділянки - 5110600000:01:020:0412.

2.3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна, що належать Орендарю .

2.4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент підписання цього договору складає 19 341750,00 гривень (Дев'ятнадцять мільйонів триста сорок одна тисяча сімсот п'ятдесят гривень 00 коп.). її розмір змінюється в односторонньому порядку у випадку інфляції, або введення в дію нової нормативної грошової оцінки земель міста і не потребує внесення змін до цього договору.

2.5. Земельна ділянка, яка передається в оренду, немає недоліків, що можуть перешкоджати її ефективному використанню.

2.6. Орендодавець підтверджує, що на момент підписання цього договору відсутні будь-які обмеження та/або обтяження у використанні земельної ділянки.

2.7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - відсутні.

3. Строк дії договору

3.1. Договір укладено терміном на 49 (сорок дев'ять) років, який обчислюється з моменту державної реєстрації права оренди земельної ділянки, проведеної відповідно до вимог Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

3.2. По закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, Орендар , має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий термін (поновлення договору оренди землі) за умови належного виконання обов'язків за умовами договору. У цьому разі Орендар зобов'язаний, не пізніше ніж за три місяці до закінчення строку дії договору оренди землі, письмово повідомити про це Орендодавця .

4. Орендна плата

4.1. Орендна плата за передану в оренду земельну ділянку встановлюється виходячи з оплати за рік.

4.2. Орендна плата сплачується з моменту підписання договору оренди землі сторонами та скріплення печатками.

4.3. За користування земельною ділянкою Орендар сплачує Орендодавцю орендну плату в розмірі -4,95 % від нормативної грошової оцінки в рік із щорічним збільшенням на 0,05 % в рік.

4.4. Орендна плата вноситься Орендарем відповідно до вимог податкового законодавства. Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок ІТ зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог Податкового кодексу України.

4.5. Всі розрахунки за договором здійснюються в грошовій формі (безготівковій) шляхом перерахування Орендарем суми орендної плати на наступний рахунок за нижчевказаними реквізитами: п/р 33215812700014, код платежу 18010600, МФО 828011, код ЄДРПОУ 37977316, одержувач: УДКСУ в Ізмаїльському районі Одеської області, банк УДКСУ в Ізмаїльському районі Одеської області.

4.6. Зміна одержувача орендної плати та його банківських реквізитів може здійснюватися Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребує внесення змін до цього договору, у цьому разі Орендодавець зобов'язаний повідомити Орендаря про зміну банківських реквізитів одержувача.

4.7. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням ії цільового призначення та коефіцієнту індексації, який офіційно обнародується у засобах масової інформації.

4.8. Умови цього договору щодо розміру орендної плати можуть бути змінені Орендодавцем в односторонньому порядку і не потребують внесення змін до цього договору. Орендодавець зобов'язаний повідомити Орендаря про зміну розміру орендної плати в наступниках випадках:

зміни умов господарювання для Орендаря ;

збільшення розміру нормативної грошової оцінки земель міста;

зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством;

в інших випадках, прямо передбачених законодавством України.

4.9 За несвоєчасне внесення орендної плати, передбаченої цим договором, Орендар сплачує Орендодавцю пеню в розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми прострочених платежів за кожен день прострочки.

5. Умови використання земельної ділянки

5.1. Земельна ділянка, яка є об'єктом оренди за цим договором, належить до категорії земель - землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення; згідно Класифікатора видів цільового призначення земель секція J, розділ 11, підрозділ 11.02 - Для експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості .

5.2. Земельна ділянка надається у користування Орендаря - для розміщення та експлуатації цеху з виробництва м'ясних продуктів.

5.3. Зміна цільового призначення та використання зазначеної земельної ділянки можлива тільки на підставі відповідного рішення Ізмаїльської міської ради, прийнятого у встановленому законом порядку на підставі розробленого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

5.4. Умови збереження стану земельної ділянки: використання ділянки у відповідності до проекту забудови з дотриманням вимог чинного законодавства, державних будівельних та інших норм і правил.

6. Умови і строки передачі земельної ділянки в оренду

6.1. Передача земельної ділянки в оренду за цим договором здійснюється з розробленням проекту її відведення.

6.2. Підставою розроблення проекту відведення земельної ділянки та зміни цільового призначення земельної ділянки є відповідне рішення Орендодавця .

6.3. Організація розроблення проекту відведення земельної ділянки і витрати, пов'язані з цим, покладаються на Орендаря .

6.4. Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим Орендодавцем Орендареві з моменту державної реєстрації права оренди.

6.5. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права, оформленого відповідно до вимог Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

7. Умови повернення земельної ділянки

7.1. Після припинення дії цього договору Орендар повертає Орендодавцеві земельну ділянку у стані, не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду протягом одного місяця.

7.2. Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною її стану, має право на відшкодування збитків у розмірі та порядку, визначеному Сторонами . Якщо Сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір розв'язується у судовому порядку.

7.3. Здійснені Орендарем без згоди Орендодавця витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цій ділянці, не підлягають відшкодуванню.

7.4. Витрати на поліпшення стану земельної ділянки, проведені Орендарем , відшкодуванню не підлягають, крім випадків, передбачених законодавством. Умови, обсяги і термін відшкодування Орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою Сторін .

7.5. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання Орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.

7.6. Збитками вважаються: фактичні витрати, яких Орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або неналежним виконанням умов договору Орендодавцем , а також витрати, які Орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права, доходи, які Орендар міг би реально отримати в разі належного виконання Орендодавцем умов договору.

7.7. Розмір фактичних витрат Орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.

8. Обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки

8.1. Орендодавець свідчить, що зазначена в пункті 1 цього договору земельна ділянка вільна від будь-яких майнових прав та претензій третіх осіб, про які Сторони не могли знати в момент складання договору, а також про відсутність заборони щодо цієї земельної ділянки.

9. Права та обов'язки Сторін

9.1. Орендодавець має право:

9.1.1. Вимагати від Орендаря використання земельної ділянки за її цільовим призначенням згідно з пунктом 1. цього Договору.

9.1.2. Вимагати дотримання Орендарем екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил, проектних рішень.

9.1.3. Вимагати від Орендаря своєчасного внесення орендної плати згідно з умовами цього договору.

9.2. Орендодавець зобов'язаний;

9.2.1. Не вчиняти дій, які б перешкоджали Орендареві користуватися орендованою земельною ділянкою.

9.2.2. Виконувати умови цього договору та дотримуватись прав Орендаря за цим договором.

9.2.3. При достроковому припиненні або розірванні договору за ініціативою Орендодавця , компенсувати витрати, понесені Орендарем щодо освоєння території.

9.2.4. Попередити Орендаря про права третіх осіб на земельну ділянку.

9.2.5. Орендодавець зобов'язаний повідомити в письмовій формі Орендаря про намір продати земельну ділянку третій особі із зазначенням її ціни та ірппих умов, на яких вона продається.

9.2.6. Нести ризик випадкового знищення або пошкодження переданої в оренду земельної ділянки відповідно до статті 11 Закону України Про оренду землі .

9.2.7. Попередити Орендаря про особливі властивості та недоліки земельної ділянки, які в процесі використання можуть спричинити екологічно небезпечні наслідки для довкілля або призвести до погіршення стану самого об'єкта оренди.

9.2.8. Виконувати інші обов'язки згідно з умовами цього договору та діючого законодавства України.

9.3. Орендар має право;

9.3.1 Самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі.

9.3.2. Визначати напрями своєї господарської діяльності відповідно до цільового призначення земельної ділянки та умов договору.

9.3.3. Має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі), за умови належного виконання обов'язків за цим договором.

9.3.4. У разі прийняття рішення про продаж земельної ділянки, Орендар має переважне право перед третіми особами на викуп орендованої ним земельної ділянки.

9.3.5. Передавати повністю або частково орендовану земельну ділянку в суборенду без зміни цільового призначення з отриманням письмової згоди Орендодавця на строк дії цього договору.

9.3.6. На відшкодування збитків, яких він зазнав унаслідок невиконання Орендодавцем умов, визначених цим договором.

9.4 Орендар зобов'язаний;

9.4.1. Приступати до використання земельної ділянки з моменту державної реєстрації права оренди земельної ділянки, оформленого відповідно до вимог Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

9.4.2. Виконувати встановлені щодо об'єкта оренди зобов'язання, додержуватись вимог, встановлених Законом України Про оренду землі , виконувати обов'язки відповідно до умов цього договору і Земельного кодексу України.

9.4.3. Використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення, зазначеного в пункті 1. цього договору, забезпечити належний санітарний, протипожежний, екологічний стан земельної ділянки.

9.4.4. Своєчасно здійснювати сплату орендної плати за користування земельною ділянкою.

9.4.5. Зміна цільового призначення орендованої земельної ділянки проводиться Орендарем в порядку, встановленому діючим законодавством України на підставі відповідного рішення Ізмаїльської міської ради з розробленням проекту землеустрою.

9.4.6. Відшкодувати Орендодавцю шкоду, заподіяну земельній ділянці діями Орендаря , які здійснені з порушенням діючого законодавства України.

9.4.7. У разі припинення або розірвання договору Орендар зобов'язаний повернути Орендодавцеві орендовану земельну ділянку у належному стані у строк не пізніше одного місяця після припинення або розірвання договору оренди землі.

9.4.8. У п'ятиденний строк після проведення державної реєстрації права оренди земельної ділянки, зареєстрованого відповідно до вимог Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень надати копію договору оренди землі відповідному органу державної податкової служби.

10. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини 10.1. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди чи його частини

несе Орендодавець як її власник.

11. Страхування об'єкту оренди

11.1. Об'єкт оренди не підлягає обов'язковому страхуванню.

11.2.Кожна сторона договору на власний розсуд має право самостійно застрахувати об'єкт оренди на період дії договору оренди землі, повідомивши про факт страхування другу сторону не пізніше п'яти календарних днів з моменту укладання договору страхування.

12. Зміна умов договору і припинення його дії.

12.1.Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою Сторін , крім змін передбачених пунктом 4.8. цього договору. Зміни та доповнення, що пропонуються внести, розглядаються протягом двох місяців з дати їх подання до розгляду іншій Стороні . Зміни та доповнення до договору оформлюються у тій самій формі, в якій оформлено цей договір.

12.2. Уразі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.

12.3. Цей договір не може бути розірваний Орендодавцем в односторонньому порядку. Договір може бути розірваний Орендодавцем достроково в судовому порядку у наступних випадках:

порушення Орендарем умов цільового використання земельної ділянки;

порушення Орендарем порядку зміни цільового використання земельної ділянки;

не сплата Орендарем орендної плати протягом трьох місяців поспіль;

у інших випадках, передбачених законодавством України.

12.4. Дія цього договору припиняється у разі:

закінчення строку, на який його було укладено;

ліквідації юридичної особи-орендаря (за відсутності правонаступників);

поєднання в одній особі власника земельної ділянки та Орендаря ;

викупу земельної ділянки для суспільних потреб та примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;

в інших випадках, прямо передбачених законодавством та даним договором.

12.5. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:

взаємною згодою Сторін ;

рішенням суду на вимогу однієї із Сторін у наслідок невиконання другою Стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає її використанню за цільовим призначенням, в також з інших підстав, визначених законодавством України.

Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до іншої особи не є підставою для зміни умов або розірвання цього договору.

13. Відповідальність сторін за невиконання або неналежне виконання зобов'язань договору.

13.1. За порушення умов цього договору Сторони несуть цивільну (майнову), адміністративну та кримінальну відповідальність згідно вимог діючого законодавства України,

13.2. У випадках вилучення у Орендаря земельної ділянки для суспільних потреб Орендодавець повинен компенсувати Орендарю всі витрати, понесені Орендарем , а також компенсувати збитки, які будуть нанесені Орендарю таким вилученням.

13.3. У разі порушення Орендодавцем умов цього договору, він відшкодовує Орендарю збитки відповідно до вимог діючого законодавства.

13.4. Сторона , яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.

13.5. Орендодавець не відповідає за зобов'язаннями Орендаря ; Орендар не відповідає за зобов'язаннями Орендодавця .

13.6. Сторони цього договору не несуть солідарної відповідальності перед третіми особами. Кожна із Сторін за збитки, які нанесені її діями, несе самостійну відповідальність,

13.7. Орендарю забезпечується захист його права на орендовану земельну ділянку нарівні із захистом права власності на земельну ділянку, передбаченого законами України. Орендар має право витребувати орендовану земельну ділянку з будь-якого незаконного володіння та користування, усунення перешкод у користуванні нею, відшкодування збитків, заподіяних земельній ділянці іншими громадянами та юридичними особами.

13.8. Захист прав Орендаря на земельну ділянку здійснюється відповідно до Закону України Про оренду землі , Земельного кодексу України та інших нормативних актів України.

13.9. Відшкодування збитків не звільняє винну Сторону від виконання умов цього договору.

13.10. Право оренди земельної ділянки не може бути відчужено її Орендарем іншим особам, внесено до статутного капіталу, передано у заставу.

14. Порядок розв'язання суперечок

14.1. У разі виникнення розбіжностей чи суперечок Сторони зобов'язуються використати усі можливості для мирного врегулювання конфліктів, у тому числі шляхом переговорів, мирових угод та інше.

14.2. У разі неможливості врегулювання конфлікту, спори, пов'язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку.

15. Обставини непереборної сили (форс-мажор)

15.1. Сторона звільняється від відповідальності за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором, якщо це невиконання або неналежне виконання стало наслідком дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), яке Сторона не могла ні передбачити, ні запобігти їм усіма можливими заходами. Сторона , що зазнала вплив форс-мажорних обставин, повинна повідомити про це іншу Сторону на протязі 10 (десяти) днів від дати, коли такі обставини відбулися. В повідомленні має бути вказаний зміст обставин, їх характер і вплив на виконання зобов'язань за цим договором.

15.2. Під обставинами непереборної сили маються на увазі будь-які обставини, що перешкоджають Стороні виконувати зобов'язання за цим договором і що знаходяться поза розумним контролем Сторони , включаючи: стихійні лиха, пожежу, вибух, повінь, землетрус, епідемію, війну, окупацію, громадські непорядки, страйки, природні або штучні катастрофи та інше.

15.3. Дія форс-мажорних обставин має бути підтверджена Торгівельно-Промисловою Палатою того регіону, де вказані обставини мали місце. Після завершення дії обставин Сторона , що зазнала їх впливу, терміново, впродовж 24 годин, замовним листом або по факсу направляє повідомлення іншій Стороні , вказуючи час початку продовження виконання своїх обов'язків. Невиконання Стороною зобов'язань, передбачених в цій статті, позбавляє її права посилатися на обставини непереборної сили при невиконанні своїх зобов'язань за договором.

16. Прикінцеві положення

16.1. Право оренди земельної ділянки підлягає обов'язковій державній реєстрації відповідно до вимог Закон України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

16.2. Право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права, зареєстрованого відповідно до вимог Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень .

16.3. Договір оренди землі набуває чинності після підписання Сторонами та скріплення печатками.

16.4. Об'єкт за договором оренди землі вважається переданим Орендодавцем Орендареві з моменту державної реєстрації права оренди.

16.5.Зміт статей 30, 31, 32, 33, 34, 36 Закону України Про оренду землі , статті 93, 96 Земельного кодексу України Сторонам зрозуміло.

16.6. Сторони зобов'язані письмово повідомляти одна одну про зміну платіжних, поштових та інших реквізитів.

16.7. Відносини, які не врегульовані цим договором, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України Про оренду землі та іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них.

16.8. Невід'ємними частинами цього договору є:

план або схема земельної ділянки, яка передається в оренду;

кадастровий план земельної ділянки з відображенням обмежень (обтяжень) у її використанні та встановлених земельних сервітутів;

акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості);

розрахунок розміру орендної плати;

проект відведення земельної ділянки.

Цей договір укладено та підписано в трьох оригінальних примірниках, що мають однакову юридичну силу у один з яких зберігається в Орендодавця , другий - в Орендаря , третій - в органі, який провів державну реєстрацію права оренди земельної ділянки.

Реквізити сторін

„ОРЕНДОДАВЕЦЬ" „ОРЕНДАР"

Ізмаїльська міська рада Приватне акціонерне товариство

„Одеський м'ясокомбінат"

Місцезнаходження юридичної особи Місцезнаходження юридичної особи

Одеська область, 68600, місто Ізмаїл, 65013, Одеська область, місто Одеса,

Проспект Суворова, 62 вулиця Чорноморського козацтва,

Код ЄДРПОУ 26569223 будинок № 80 Код ЄДРПОУ 30001967

Міський голова


А.В. Абрамченко Директор ПрАТ „Одеський Мясокомбінат"


О.П. Кресюн"

3. Стягнути з Приватного акціонерного товариства „Одеський м'ясокомбінат" (вул. Чорноморського козацтва, 80, м. Одеса, 65013, код - 30001967) на користь Ізмаїльської міської ради (пр-т Суворова, 62, м. Ізмаїл, Одеська обл., 68600, код - 26569223): 1378 гривень судового збору.

Рішення суду набирає законної сили в порядку ст..85 ГПК України

Наказ видати після набрання рішенням законної сили

Повне рішення складено 17 жовтня 2017 р.

Головуючий суддя Демешин О.А.

Суддя Волков Р.В.

Суддя Рога Н.В.

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення11.10.2017
Оприлюднено18.10.2017
Номер документу69544692
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/2887/16

Рішення від 11.10.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 23.08.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 04.04.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 04.04.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 17.03.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 17.02.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 30.01.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 11.01.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 10.01.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

Ухвала від 20.12.2016

Господарське

Господарський суд Одеської області

Демешин О.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні