Рішення
від 13.10.2017 по справі 289/1663/17
РАДОМИШЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 289/1663/17

Номер провадження 2/289/929/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13.10.2017 м. Радомишль

Радомишльський районний суд Житомирської області у складі:

головуючого - судді Невмержицького І.М.,

при секретарі - Шуба В.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на подароване майно - на житловий будинок з господарськими будівлями та земельні ділянки,-

В С Т А Н О В И В:

Позивачка звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання права власності на подароване майно - на житловий будинок з господарськими будівлями та земельні ділянки.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач ОСОБА_2, у 2010 році подарувала своєму рідному брату, тобто позивачу всі права - на спірну нерухомість, з того часу позивач розпочав користуватись земельною ділянкою і будувати для себе будинок, який станом на 2016 рік документально був оформлений на відповідачку, остання в свою чергу взяла на себе зобов'язання підготувати всі необхідні документи для оформлення договору дарування. Документи дарувальник (відповідач) для нотаріуса так і не підготувала по причині відсутності у них (втрати ними) оригіналів усіх правовстановлюючих документів, а тому позивач змушений звернутись до суду для вирішення даного питання.

В судовому засіданні позивач та його представник не з явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, надіслали заяву про розгляд справи без їх участі.

Відповідач та його представник в судове засідання не з'явлися, про дату, час і місце розгляду справи були повідомлені належним чином, надіслали до суду письмову заяву, просили розгляд справи проводити без їх участі,з позовними вимогами погодилися.

Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані докази в їх сукупності, приходить до висновку про задоволення позовних вимог, виходячи з наступних підстав.

Виходячи зі змісту ст.3 ЦПК України кожна особа має право на звернення до суду за захистом своїх порушених,невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст.ст.10,11 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється виключно на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Судом встановлено, що Відповідач - ОСОБА_2, є титульним власником спірного майна, а саме:

- цілого житлового будинку, який знаходяться в місті Радомишлі, Житомирської області, по вулиці Микгород, 146 (сто сорок шість), на підставі Витягу з Державного реєстру прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, виданого 22.03.2017 р. Відділом державної реєстрації Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області за № 83077414. Вартість зазначеного житлового будинку визначена органом БТІ в розмірі 149' 142,00 грн. Право власності зареєстроване в ДРРП. Правовстановлюючий документ - втрачений.

- земельної ділянки площею 0,1000 га під зазначеним будинком з будівлями та коло них, з кадастровим номером - 1825010100:06:006:0356, та цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яка знаходяться в місті Радомишлі Радомишльського району Житомирської області по вулиці Микгород, 146 (сто сорок шість), на підставі Інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна, виданого 19.08.2016 р. Відділом державної реєстрації Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області за № 66286674. Орієнтовна вартість зазначеної ділянки становить 10' 000,00 грн. Право власності зареєстроване в ДРРП. Правовстановлюючий документ - втрачений.

- земельної ділянки площею 0,0563 га кадастровим номером - 1825010100:06:006:0357, цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, яка знаходяться в місті Радомишлі Радомишльського району Житомирської області по вулиці Микгород, на підставі Інформаційної довідки з Державного реєстру прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна, виданого 19.08.2016 р. Відділом державної реєстрації Радомишльської районної державної адміністрації Житомирської області за № 66286674.

Орієнтовна вартість зазначеної ділянки становить 5' 630,00 грн. Право власності зареєстроване в ДРРП. Правовстановлюючий документ - втрачений.

Відповідачка - ОСОБА_2 з 1993 року зареєстрована та постійно проживає у Брусилівському районі в селі Ставище разом зі своїм законним чоловіком - ОСОБА_3.

Фактичним власником вищезазначеного майна являється позивач - ОСОБА_1, рідний брат відповідачки - ОСОБА_2, яка ще у 2010 році вирішила подарувати своєму брату зазначену земельну ділянку площею 0,1563 га, але у зв'язку з тим, що ця земельна ділянка у той час не перебувала у приватній власності відповідача - не була належним чином приватизована, тому не могла бути предметом договору дарування і було можливості належним чином впорядкувати зазначені правовідносини через нотаріуса - укласти договір дарування земельної ділянки площею 0,1563 га між відповідачем, як дарувальником та позивачем, як одарованим.

У 2012 році позивач, зі згоди відповідача та третьої особи приступив до будівництва житлового будинку для себе.

Відповідачка зі свого боку уповноважила рідного батька - ОСОБА_4 представляти її інтереси у всіх організаціях по питанню оформлення всіх необхідних документів для нотаріуса для подальшого дарування цієї земельної ділянки площею 0,1563 га у власність позивача і видала йому відповідну довіреність для цього.

Відповідачка - ОСОБА_2 лише у кінці 2015 року змогла належним чином приватизувати зазначену земельну ділянку площею 0,1563 га, попередньо роз'єднавши її на дві окремі ділянки:

- площею 0,1000 га з кадастровим номером - 1825010100:06:006:0356 за цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) та

- площею 0,0563 га з кадастровим номером - 1825010100:06:006:0357 за цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства і відповідно зареєструвала своє право власності в ДРРП.

На кінець 2015 року позивач, своїми силами і за свій рахунок, встиг побудувати собі на цій земельній ділянці житловий будинок, заселився і проживає у ньому як у власному, але оформити його документально на себе позивач не зміг, тому що земельна ділянка, на якій він побудований знаходиться у приватній власності відповідачки.

Батько відповідачки - ОСОБА_4 зумів ввести житловий будинок в експлуатацію і зареєструвати право власності належним чином тільки на відповідачку, хоча фактичним його власником був і є позивач.

Після того, як відповідачка стала законним (титульним) власником зазначених вище житлового будинку та земельних ділянок, позивач звернувся до відповідачки з проханням виконати свої наміри - подарувати зазначене майно у власність позивача, який фактично користується, володіє та доглядає за переданим йому у дарунок зазначеним майном, але вільно розпоряджатись подарованою нерухомістю та земельними ділянками не має змоги за відсутністю у нього нотаріального договору купівлі-продажу на ім'я одарованого (позивача).

У нотаріуса сторони (позивач, відповідач та третя особа) не змогли дійти згоди по причині відсутності у них (втрати ними) оригіналів усіх правовстановлюючих документів, тобто, маючі всі законні наміри про здійснення дарунку, відповідач не може виконати переді позивачем свого зобов'язання щодо нотаріального оформлення договору дарування. Тому позивач з початку 2017 року вважає себе власником цілої спірної нерухомості та є набувачем будинку з будівлями № 146 по вул. Микгород в м. Радомишлі Радомишльського р-ну, земельної ділянки площею 0,1000 га та площею 0,0563 га, які належать безпосередньо відповідачу.

Відповідно до ч. 2 ст. 220 ЦК України: …2. Якщо сторони домовилися щодо усіх істотних умов договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне або часткове виконання договору, але одна із сторін ухилилася від його нотаріального посвідчення, суд може визнати такий договір дійсним. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається….

Відповідачка ухиляється від нотаріального посвідчення договору дарування, тому позивач вимушений звернутись до суду з вимогою визнати такий договір дійсним, бо сторони домовилися щодо усіх істотних умов цього договору, що підтверджується письмовими доказами, і відбулося повне його виконання договору. У цьому разі наступне нотаріальне посвідчення договору не вимагається.

Враховуючи наявність укладеного нами в усній формі - Попереднього договору дарування від 31 січня 2017 року, в якому дарувальник (відповідач) узяла на себе зобов'язання зібрати і підготувати всі необхідні документи на оформлення нотаріального договору дарування житлового будинку та земельних ділянок у власність обдарованого (позивача).

Відповідно до: ст. 717 ЦК України за договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов'язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Відповідно до ст. 719 ЦК України договір дарування нерухомої речі укладається у письмовій формі і підлягає нотаріальному посвідченню.

Відповідно до ст. 722 ЦК України право власності обдарованого на дарунок виникає з моменту його прийняття. Прийняття обдарованим документів, які посвідчують право власності на річ, інших документів, які посвідчують належність дарувальникові предмета договору, або символів речі (ключів, макетів тощо) є прийняттям дарунка.

Позивач має право вважати себе власником спірної нерухомості та земельних ділянок, яке оформлено на відповідача, бо вона зі свого боку передала, а він прийняв всі права та документи, які посвідчують право власності на дарунок, інші документи, які посвідчують належність дарувальникові предметів договору, або символів речі, які потім втратив їх.

Статтею 86 ЦК України передбачено: …Право власності - це врегульовані законом суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження майном. Право власності в Україні охороняється законом. Відносини власності регулюються Конституцією України, цим кодексом, іншими законодавчими актами.

Оскільки позивач фактично прийняв, володіє і користується дарунком, але документально оформити його не має змоги, вважаємо, що позивач має право вимагати від суду про визнання договору дарування дійсним або про визнання права власності на подароване майно - на земельні ділянки.

За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність належних правових підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 10 , 60 ,209, 213-215, 218 ЦПК України ,ст.ст.1216, 1217, 1221-1223, 1225, 1258, 1261, 1268-1270 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права власності на подароване майно - на житловий будинок з господарськими будівлями та земельні ділянки - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_2, право власності на подаровані йому 31 січня 2017 року його рідною сестрою, єдиним власником і дарувальником - ОСОБА_2 майно, які складаються з:

- цілого житлового будинку вартістю 40 000 грн. та цілої земельної ділянки площею 0,1000 га вартістю 10 000 грн. з кадастровим номером 1825010100:06:006:0356, цільовим призначенням - для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, які знаходяться по вулиці Микгород, № 146 (сто сорок шість) в місті Радомишлі Радомишльського району Житомирської області;

- цілої земельної ділянки площею 0,0563 га вартістю 5' 630,00 грн. з кадастровим номером 1825010100:06:006:0357, цільовим призначенням - для ведення особистого селянського господарства, яка знаходяться в місті Радомишлі Радомишльського району Житомирської області по вулиці Микгород.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до апеляційного суду Житомирської області через Радомишльський районний суд протягом десяти днів, починаючи з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя І. М. Невмержицький

СудРадомишльський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення13.10.2017
Оприлюднено18.10.2017
Номер документу69560136
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —289/1663/17

Рішення від 13.10.2017

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Невмержицький І. М.

Ухвала від 20.09.2017

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Невмержицький І. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні