Рішення
від 17.10.2017 по справі 545/2061/17
ПОЛТАВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/2061/17

Провадження № 2/545/1371/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" жовтня 2017 р. Полтавський районний суд Полтавської області

у складі головуючого судді Шелудякова Л.В.

при секретарі Бутиріній М.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полтава справу за позовом ОСОБА_1 до Судіївської сільської ради Полтавського району, третя особа - Четверта Полтавська державна нотаріальна контора про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування, -

В С Т А Н О В И В :

Представник позивач ОСОБА_2 звернувся до суду із зазначеним позовом до відповідача в якому просить визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5324085003:03:001:0092 площею 0,2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, що знаходиться в с. Шевченки, вул. Миру, 4 на території Судіївської сільської ради Полтавського району Полтавської області і належала ОСОБА_3, який помер 21 січня 2016 року та визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5324085003:03:001:0085 площею 0,3644 га для ведення особистого селянського господарства, що знаходиться в с. Шевченки на території Судіївської сільської ряди Полтавського району Полтавської області, і належала ОСОБА_3, який помер 21 січня 2016 року. В обґрунтування позову посилається на те, що оформити свої спадкові права ОСОБА_1 не має можливості в зв'язку з внесеною допискою в державному акті.

Представник позивача в судове засідання не з'явився, попередньо надавши заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та прохав їх задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, попередньо надавши суду заяву про розгляд справи у його відсутність, при розгляді справи по суті покладався на розсуд суду.

Третя особа в судове засідання не з'явилася, про час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, до суду надала заяву про розгляд справи без їх участі, при вирішенні даного спору покладалися на розсуд суду.

Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

21 січня 2016 року помер ОСОБА_3, чоловік позивачки - ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія І-КЕ № 309620, виданим Октябрським відділом ДРАЦС Полтавського МУЮ 21.01.2016 року.

Факт родинних відносин між ОСОБА_1 та померлим ОСОБА_3 підтверджується свідоцтвом про одруження серія ІІ-ЯК № 0402463, виданим Тарасівським сільським ЗАГС Хорольського району 15 лютого 1970 року, та відповідним записом у паспорті позивача, як громадянина України серія КН № 821794, виданим Октябрським РВ ПМУ УМВС України в Полтавській області 03 грудня 1998 року.

Згідно зі свідоцтвом про право на спадщину за законом, посвідченим 10 лютого 2017 року державним нотаріусом Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори ОСОБА_4, спадкоємцем нерухомого майна ОСОБА_3, який помер 21 січня 2016 року, є його дружина - ОСОБА_1. Спадщина складається з житлового будинку з господарськими будівлями, що знаходяться за адресою: Полтавська область, Полтавський район, село Шевченки, вулиця Миру, будинок № 4.

Крім вищевказаного нерухомого майна померлому ОСОБА_3 належала земельна ділянка для обслуговування житлового будинку і господарських будівель та ведення особистого підсобного господарства загальною площею 0,61 га, що знаходиться на території Судіївської сільської ради, що підтверджується державним актом на право приватної власності на землю серія ПЛ № 19-00259, виданим Судіївською сільською радою 18 липня 1994 року.

Під час оформлення спадкових прав ОСОБА_1 на спадкове майно, державний нотаріус Четвертої Полтавської державної нотаріальної контори ОСОБА_4 виявила необумовлену належним чином дописку у згаданому вище державному акті на землю. А саме, в державному акті окрім зазначеного цільового призначення земельної ділянки для обслуговування житлового будинку і господарських будівель дописано цільове призначення - для ведення особистого підсобного господарства . Тому, нотаріус відмовила ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку для обслуговування житлового будинку і господарських будівель та ведення особистого підсобного господарства загальною площею 0,61 га, що знаходиться на території Судіївської сільської рада, що підтверджується постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Дана дописка в державному акті стана перешкодою у оформленні позивачем спадкових прав на землю.

Відповідно до частини 3 статті 1296 Цивільного кодексу України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно статті 1216 Цивільного кодексу України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1218 Цивільного кодексу України визначено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент спадщини і не припинились внаслідок смерті.

Відповідно до частини 1 статті 1268 Цивільного кодексу України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.

Згідно зі статтею 328 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом і вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до технічного звіту, виготовленого Полтавським філіалом Інституту землеустрою, про встановлення в натурі меж приватної земельної ділянки громадянина ОСОБА_3, який виготовлявся перед оформленням та реєстрацією вищевказаного державного акту, та на підставі рішення Судіївської сільської ради Полтавського району Полтавської області № 34 від 06.05.1994 року Про надання дозволу на приватизацію земельних ділянок громадянам сільської ради , ОСОБА_3 надано дозвіл на приватизацію двох земельних ділянок для обслуговування житлового будинку і ведення особистого підсобного господарства, з яких 0,25 га для обслуговування житлового будинку, 0,36 га - для ведення особистого підсобного господарства. Тому, на замовлення позивача ОСОБА_1 фізичною особою - підприємцем ОСОБА_5 (сертифікованим інженером-землевпорядником) відповідно до вимог Земельного кодексу України, інших законодавчих та підзаконних актів були розроблені дві технічні документації:

1. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка належала померлому гр. ОСОБА_3, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код згідно з КВЦПЗ 02.01) в с. Шевченки, вул. Миру, 4 на території Судіївської сільської ради Полтавського району Полтавської області. Площа земельної ділянки - 0,25 га.

2. Технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), яка належала померлому гр. ОСОБА_3, для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ 01.03) в с. Шевченки на території Судіївської сільської ради Полтавського району Полтавської області. Площа земельної ділянки - 0,3644 га.

За заявою ОСОБА_1 та на підставі розроблених технічних документацій державним кадастровим реєстратором ОСОБА_6 12.07.2017 року надано витяги з Державного земельного кадастру про вищевказані земельні ділянки. Отже, відповідно до вимог статті 79-1 Земельного кодексу України земельні ділянки є сформованими, тобто є об'єктом цивільних прав.

Згідно зі статтею 182 Цивільного кодексу України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Відповідно до статті 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до Закону, виникають з моменту такої реєстрації.

Згідно зі статтею 25 ЦКУ здатність мати цивільні права та обов'язки (цивільну правоздатність) мають усі фізичні особи. Цивільна правоздатність фізичної особи виникає у момент її народження і припиняється у момент її смерті.

У разі смерті власника нерухомого майна його державна реєстрація проведена бути не може, так як припиняється цивільна правоздатність фізичної особи.

Згідно пунктом 4.15 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів про належність цього майна спадкодавцеві, зареєстрованих у встановленому законом порядку, та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна.

Отже, вищевказана дописка, зроблена у державному акті на право приватної власності на землю, є перешкодою у розпорядженні ОСОБА_1 власністю. Іншої можливості одержати новий документ на землю на ім'я померлого ОСОБА_3 або виправити пошкоджений документ немає.

Відповідно до положень статті 392 Цивільного кодексу України, власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду з правилами позовного провадження.

Згідно з підпунктом 3.1. листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 24-753/0/4-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування , право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (стаття 392 ЦК).

Оскільки вирішити вищезазначене питання поза судовим порядком неможливо, позивач змушена звертатися до суду.

Згідно з ч. 2 ст. 1299 ЦК України, право власності на нерухоме майно виникає у спадкоємця з моменту державної реєстрації цього майна.

Відповідно до ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

На підставі вищезазначеного, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1223,1225 ЦК України, ст. ст. 10, 11, 209, 212 ЦПК України, суд, -

в и р і ш и в:

-Позов ОСОБА_1 до Судіївської сільської ради Полтавського району, третя особа - Четверта Полтавська державна нотаріальна контора про визнання права власності на земельні ділянки в порядку спадкування - задовольнити;

-Визнати за ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в порядку спадкування право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5324085003:03:001:0092 площею 0,2500 га для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (код згідно з КВЦПЗ 02.01), що знаходиться в с. Шевченки, вул. Миру, 4 на території Судіївської сільської ради Полтавського району Полтавської області, і належала ОСОБА_3, який помер 21 січня 2016 року.

-Визнати за ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, в порядку спадкування право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5324085003:03:001:0085 площею 0,3644 га для ведення особистого селянського господарства (код згідно з КВЦПЗ 01.03), що знаходиться в с. Шевченки на території Судіївської сільської ряди Полтавського району Полтавської області, і належала ОСОБА_3, який помер 21 січня 2016 року.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Полтавської області через Полтавський районний суд на протязі десяти днів з моменту проголошення, а учасниками, що не були присутні при його оголошенні у той же строк з моменту отримання копії рішення.

Суддя: ОСОБА_7

СудПолтавський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення17.10.2017
Оприлюднено20.10.2017
Номер документу69639138
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —545/2061/17

Рішення від 17.10.2017

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

Ухвала від 30.08.2017

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

Ухвала від 18.08.2017

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні