Постанова
від 19.01.2011 по справі 2а-56/11/0407
ВІЛЬНОГІРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 січня 2011 року Справа № 2а-59/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_19 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії,

В С Т А Н О В И В:

23.12.2010 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому прохає:

- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати позивачеві належних їй, як дитині війни, сум щомісячної державної соціальної допомоги у меншому розмірі -10% мінімальної пенсії за віком , ніж це передбачено, згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, у 2008 - 2010 роках;

- стягнути з відповідача на користь позивача недоплачену надбавку до пенсії, як дитині війни, -4 350.90 грн.;

- зобов'язати відповідача проводити в подальшому нарахування та виплату підвищення до пенсії позивачу, згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком;

- судові витрати у справі покласти на відповідача.

В обґрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначила, що вона, ІНФОРМАЦІЯ_1, вважає, що Управління Пенсійного фонду України у м. Вільногірську Дніпропетровської області, грубо порушує її права, надані та гарантовані їй Конституцією України та чинним законодавством про пенсійне забезпечення.

Відповідно до ст. 1 Закону України № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року Про соціальний захист дітей війни , вона є дитиною війни, оскільки народилася у 1938 році. Згідно зі ст. 6 зазначеного Закону з 1 січня 2006 року їй повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком. З 01.10.2008 року по 30.11.2010 року така допомога виплачується їй не в повному обсязі -у розмірі 10%.

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни, державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами. Згідно ч.2 ст. 19 та ч.3 ст. 22 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти на підставі та в межах повноважень і у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Таким чином, зважаючи на вище викладене, невиплата їй соціальної допомоги, передбаченої ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , є протиправною і такою, що суперечить Конституції та Законам України, тому їй повинна виплачуватися щомісячна соціальна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком з 1 січня 2006 року і до теперішнього часу, відповідно до ст.6 Закону України № 2195-ІV від 18 листопада 2004 року Про соціальний захист дітей війни .

Розмір соціальної допомоги відповідно до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни від 18 листопада 2004 року становить 30 відсотків від мінімальної пенсії за віком. Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2008 року становить: з 1 січня -470 грн., 31 квітня -481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня -498 грн. Згідно Закону України Про державний бюджет України на 2009 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність становить з 01.10.2009 р. -498 грн. Відповідно до Закону України Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-VІ і який 04.11.2009 року набрав чинності, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлюється у розмірі 573 грн. Згідно до Закону України Про державний бюджет на 2010 рік прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, становить: з 01.01.2010 р. -695 грн., з 01.01.2010 р. -706 грн., з 01.07.2010 р. -709 грн., з 01.10.2010 р. -723 грн.

Позивач прохає взяти до уваги те, що відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , а саме ч.2 ст. 46 Закону передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.Позивач зробила розрахунок недоплаченої їй соціальної допомоги, згідно якого зазначає, що їй не доплачено: в 2008 році - 1158.60 грн., в 2009 році - 1240.20 грн., в 2010 році - 1952.10 грн., всього на суму - 4350.90 грн. Позивач вважає, що ця сума підлягає стягненню з відповідача.

Позивач звернулася до Управління Пенсійного Фонду в м. Вільногірську з заявою про перерахунок пенсії відповідно до Закону України Про соціальний захист дітей війни , на що отримала відмову.

На підставі викладеного, керуючись трьома рішеннями Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.07 року по справі № 1-29/2007 року, № 10-рп/2008 р. від 22.05.2008 року, по справі № 1-28/2008 року від 27.11.2008 року, по справі № 1-37/08, ч.2 ст. 3, ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , ст.ст. 8, 19, 22, 48, 55, 92, 95, 124, 147 Конституції України Про загальнообов'язкове пенсійне страхування № 1767-ІІІ від 01.06.2000 року зі змінами і доповненнями № 1058-15 від 01.01.08 року, статтями 6,17,18,19 та статтями 104-108 Кодексу адміністративного судочинства, просить задовольнити її позовні вимоги.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Нарахування підвищення до пенсії здійснювалося згідно чинної постанови КМУ № 530. Позивачу з 01.01.2008 року по грудень 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн. Також позивачем порушено 6-ти місячний строк звернення з даним позовом до суду.

Суд, з`ясувавши обставини у справі та перевіривши їх наданими доказами, керуючись законом, приходить до висновку, що позовні вимоги належить задовольнити частково.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача - ІНФОРМАЦІЯ_2, та місце народження - м. Кривий Ріг, Дніпропетровської області.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно 2006 року: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно 2007 року: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно 2008- 2010 років: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені

цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України. Заперечення відповідача, що позивач пропустила 6-ти місячний строк для звернення до суду з даним позовом, також не ґрунтується на законі, оскільки, згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Згідно ст. 2 Закону України Про індексацію грошових доходів населення і Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. N 159: п.1. Дія цього Порядку поширюється на підприємства, установи та організації всіх форм власності і господарювання та застосовується у всіх випадках порушення встановлених термінів виплати грошових доходів, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи). 2. Компенсація громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - компенсація) проводиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати грошових доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з 1 січня 2001 року. 3. Компенсації підлягають такі грошові доходи разом із сумою індексації, які одержують громадяни в гривнях на території України і не мають разового характеру: пенсії … заробітна плата (грошове забезпечення).

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, з врахуванням отриманих позивачем сум, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди. В решті позову слід відмовити, оскільки з 01.01. 2011 року підвищення до пенсії не нараховувалося і не виплачувалося, тобто спірних правовідносин ще не виникло. Також слід відмовити в стягненні з відповідача нарахованої позивачем суми 4350.90 грн., оскільки суд не має можливості перевірити правильність розрахунку, здійсненого позивачем, і не може в цьому підмінювати відповідача, який має всі повноваження для виконання розрахунку та виплати підвищення до пенсії.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України, відповідно до якої судові витрати: в виді судового збору - 03.40 грн., слід стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету України, на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 належних їй, як дитині війни, сум щомісячної державної соціальної допомоги у меншому розмірі - 10% мінімальної пенсії за віком, ніж це передбачено, згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, у 2007 - 2010 роках;

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженці м. Кривого Рогу, Дніпропетровської області, і/к № НОМЕР_1, пенсіонерці, яка має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_9 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

В задоволенні решти позовних вимог -відмовити.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету України, на користь позивача понесені нею судові витрати в виді оплати судового збору -03.40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною 4 статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження рішення суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду. Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу та відповідачу.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2011 року Справа № 2а-60/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про перерахунок та виплату підвищення до пенсії дитині війни,

В С Т А Н О В И В:

23.12.2010 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом та додатковою заявою, в яких прохає:

- поновити йому пропущений строк для звернення з цим позовом до суду;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача по невиконанню з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 20 грудня 2010 року приписів ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ;

- визнати право позивача на отримання зазначеного підвищення до пенсії в указані періоди часу;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22.05.2008 року по 20.12.2010 року.

В обґрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначив, що, згідно ст. 1 ЗУ Про соціальний захист дітей війни від 18.11.2004 року вона має статус дитини війни , і згідно ст. 6 цього закону, з 01.01.2006 року йому повинна виплачуватися щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначається, згідно ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплата допомоги повинна була здійснюватися відповідачем.

Відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але Кабінетом міністрів України протягом 2006 року, такий порядок визначений не був. Тому, згідно роз'яснень, викладених у листі Вищого адміністративного суду України від 14.08.2009 року № 1128/13/13-09, з огляду на те, що встановлені законодавством умови підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, дітям війни, у 2006 році не настали, підстав для стягнення виплат за 2006 рік не мається.

Законом України Про державний бюджет України на 2007 рік було зупинено дію вищевказаних норм ЗУ Про соціальний захист дітей війни , але рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними норми відповідних статей ЗУ Про державний бюджет України на 2007 рік , в зв'язку з чим право на отримання вказаної надбавки поновлено з 09.07.2007 року, а згідно рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року право на отримання вказаної надбавки поновлено з 22.05.2008 року.

Будь-яких обмежень щодо виплати підвищення до пенсії у 2009 - 2010 роках у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком не передбачалося.

Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою КМ України від 24.10.2007 року за № 1261, завданням Пенсійного фонду є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплата пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. При цьому, згідно п. 2 зазначеного Положення, Пенсійний фонд України організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства та здійснює контроль за їх реалізацією. Тому відповідачам у справі має бути саме орган Пенсійного фонду України.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Позивачу з 01.01.2008 року по листопад 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн. Також позивачем порушено 6-ти місячний строк звернення з даним позовом до суду.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача -21.07.1939 року, та місце народження -Завод № 11, Ногінського району, Московської області.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно вимог за 2006 рік: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно вимог позивача за 2007 рік: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно вимог позивача за 2008-2010 роки: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Суд сприймає це положення закону, як установлену відсутність строку позовної давності для витребування не отриманих сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені

цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

Ухвалою Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, від 27.12.2010 року позивачу було поновлено строк звернення до суду з даним позовом..

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України, відповідно до якої судові витрати: в виді судового збору - 03.40 грн., слід стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету України, на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, код ЕДРПОУ 21923924, стосовно невиконання з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12. 2010 року приписів ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни (в первісній редакції закону).

Визнати право ОСОБА_5 на отримання зазначеного підвищення до пенсії в указані періоди часу.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, код ЕДРПОУ 21923924, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженцю Заводу № 11, Ногінського району, Московської області, і/к № НОМЕР_11, пенсіонеру, який має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_2, підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету, на користь позивача понесені ним судові витрати в виді оплати судового збору -03.40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу та відповідачу.

Суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2011 року Справа № 2а-60/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про перерахунок та виплату підвищення до пенсії дитині війни,

В С Т А Н О В И В:

23.12.2010 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом та додатковою заявою, в яких прохає:

- поновити йому пропущений строк для звернення з цим позовом до суду;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача по невиконанню з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 20 грудня 2010 року приписів ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ;

- визнати право позивача на отримання зазначеного підвищення до пенсії в указані періоди часу;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року та з 22.05.2008 року по 20.12.2010 року.

В обґрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначив, що, згідно ст. 1 ЗУ Про соціальний захист дітей війни від 18.11.2004 року вона має статус дитини війни , і згідно ст. 6 цього закону, з 01.01.2006 року йому повинна виплачуватися щомісячна соціальна державна допомога у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розмір якої визначається, згідно ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплата допомоги повинна була здійснюватися відповідачем.

Відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але Кабінетом міністрів України протягом 2006 року, такий порядок визначений не був. Тому, згідно роз'яснень, викладених у листі Вищого адміністративного суду України від 14.08.2009 року № 1128/13/13-09, з огляду на те, що встановлені законодавством умови підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, дітям війни, у 2006 році не настали, підстав для стягнення виплат за 2006 рік не мається.

Законом України Про державний бюджет України на 2007 рік було зупинено дію вищевказаних норм ЗУ Про соціальний захист дітей війни , але рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року визнано неконституційними норми відповідних статей ЗУ Про державний бюджет України на 2007 рік , в зв'язку з чим право на отримання вказаної надбавки поновлено з 09.07.2007 року, а згідно рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22.05.2008 року право на отримання вказаної надбавки поновлено з 22.05.2008 року.

Будь-яких обмежень щодо виплати підвищення до пенсії у 2009 - 2010 роках у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком не передбачалося.

Мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлена у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно п. 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Постановою КМ України від 24.10.2007 року за № 1261, завданням Пенсійного фонду є забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплата пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством. При цьому, згідно п. 2 зазначеного Положення, Пенсійний фонд України організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства та здійснює контроль за їх реалізацією. Тому відповідачам у справі має бути саме орган Пенсійного фонду України.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Позивачу з 01.01.2008 року по листопад 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн. Також позивачем порушено 6-ти місячний строк звернення з даним позовом до суду.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача -21.07.1939 року, та місце народження -Завод № 11, Ногінського району, Московської області.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно вимог за 2006 рік: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно вимог позивача за 2007 рік: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно вимог позивача за 2008-2010 роки: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Суд сприймає це положення закону, як установлену відсутність строку позовної давності для витребування не отриманих сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені

цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

Ухвалою Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, від 27.12.2010 року позивачу було поновлено строк звернення до суду з даним позовом..

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України, відповідно до якої судові витрати: в виді судового збору - 03.40 грн., слід стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету України, на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, код ЕДРПОУ 21923924, стосовно невиконання з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12. 2010 року приписів ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни (в первісній редакції закону).

Визнати право ОСОБА_5 на отримання зазначеного підвищення до пенсії в указані періоди часу.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, код ЕДРПОУ 21923924, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженцю Заводу № 11, Ногінського району, Московської області, і/к № НОМЕР_11, пенсіонеру, який має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_2, підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету, на користь позивача понесені ним судові витрати в виді оплати судового збору -03.40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу та відповідачу.

Суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 січня 2011 року Справа № 2а-75/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_6 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про перерахунок та виплату підвищення до пенсії,

В С Т А Н О В И В:

28.12.2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому прохає:

- поновити йому пропущений строк для звернення з цим позовом до суду;

- зобов'язати відповідача перерахувати та виплатити йому як дитині війни, щомісячну державну соціальну допомогу згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09.07.2007 року по час винесення постанови за цим позовом.

В обґрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначив, що він народився 28.06.1937 року, має статус дитини війни і перебуває на обліку у відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області. Відповідач в 2006 - 2007 роках не призначав, не нараховував та не виплачував їй підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , яке повинно було бути розраховане, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, а у 2008, 2009, 2010 роках вказаний вид підвищення до пенсії призначався та виплачувався їй частково -у розмірі 10%.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законом. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Преамбули Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за пільговим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Таким чином, вищенаведені норми свідчать про те, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , позивачу ( який має статус дитини війни) -покладено на відповідні територіальні управління Пенсійного фонду України за її місцем проживання.

Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, встановлює Закон України Про соціальний захист дітей війни .

Відповідно до ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Статтею 111 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни .

Пунктом 41 розділу ІІ Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік статтею 6 Закону України Про соціальний захист війни викладено у наступній редакції -дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Таким чином, нормами Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік та Про Державний бюджет України на 2008 рік дійсно зупинялася дія ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , але норми Законів України Про державний бюджет України на 2007 рік та Про державний бюджет України на 2008 рік звужуючи обсяг права дітей війни, водночас залишили незмінним зміст права дітей війни на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 8 Конституції України, Конституція має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, якщо любий закон був прийнятий з порушенням ч.3 ст.22 Конституції України, а саме зменшив права людини на отримання виплат, пільг та компенсацій, він не повинен застосовуватися, а повинен застосовуватися первинний закон, в якому ці виплати, пільги та компенсації, були передбачені. Для цього не обов'язково наявність Рішення Конституційного суду України, стосовно того, чи суперечить цей закон Конституції.

Згідно до п.2 постанови Пленуму ВСУ від 01.11.96 року № 9 Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя , передбачається, що суди при розгляді конкретних справ, повинні оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Суд безпосередньо застосовує Конституцію у разі, коли закон, що діяв до введення в дію Конституції чи прийнятий після цього, суперечить їй.

Крім цього в рішеннях Конституційного Суду України, неодноразово вказувалося, що пільги, компенсації та гарантії є видом соціальної допомоги, та складовою частиною конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та об'єму цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін в діючі закони згідно до ст. 22 Конституції України, не допускається (рішення КСУ від 06.07.1999 р. № 8-рп/99, від 20.03.02 р. № 5-рп/2002, від 17.03.04 р. № 7-рп/2004, від 01.12.04 р. № 20-рп/2004, від 09.07.07 р. № 6-рп/2007, від 22.05.08 р. № 10-рп/2008).

Згідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Позивачу з 01.01.2008 року по листопад 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн. Також позивачем порушено 6-ти місячний строк звернення з даним позовом до суду.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача -28.06.1937 року, та місце народження -с. Вільні Хутори, Верхньодніпровського району, Дніпропетровської області.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно вимог за 2006 рік: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно вимог позивача за 2007 рік: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно вимог позивача за 2008-2010 роки: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Суд сприймає це положення закону, як установлену відсутність строку позовної давності для витребування не отриманих сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені

цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

Ухвалою Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, від 31.12.2010 року позивачу було поновлено строк звернення до суду з даним позовом..

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди. В решті позову слід відмовити, оскільки пенсія та підвищення до неї за січень 2011 року ще не нараховувалася і не виплачувалася, тобто, стосовно цієї частини позову відсутні спірні правовідносини.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України, відповідно до якої судові витрати: в виді судового збору - 03.40 грн., слід стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету України, на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, код ЕДРПОУ 21923924, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженцю с. Вільні Хутори, Верхньодніпровського району, Дніпропетровської області, і/к № НОМЕР_3, пенсіонеру, який має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_10, підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

В задоволенні решти позовних вимог про перерахунок та виплату підвищення до пенсії на час прийняття рішення у справі -відмовити.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету, на користь позивача понесені ним судові витрати в виді оплати судового збору -03.40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу та відповідачу.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2011 року Справа № 2а-74/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_8 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок підвищення до пенсії,

В С Т А Н О В И В:

28.12.2010 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому прохає: 1. Визнати дії Відповідача такими що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175 ЦК України ст. 268 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеного щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни.

2. Зобов'язати Відповідача перерахувати та сплатити йому в повному обсязі, як дитині війни, недоплачене щомісячне підвищення до пенсії виходячи із розміру 30 % від мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2006 року по дату винесення рішення у справі з урахуванням проведених виплат. 3. Зобов'язати Відповідача усунути порушення, а саме призначити йому щомісячне підвищення до пенсії, як дитині війни, відповідно до положення ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни .

4. Стягнути на його користь, згідно ст.90, 94 КАС України, кошти, затрачені ним на правову допомогу в розмірі 300,00 (триста) грн.

5. Зобов'язати відповідача утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування пенсій.

В обґрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначив, що відповідно до ч. 2 ст. 21 КАС України, яка до речі зазначена і у рішенні Конституційного Суду України № 19 рп/2010 від 09 вересня 2010 року їй гарантовано - далі прямо цитує норму ч. 2 ст. 21 ЦПК України: Вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства. .

Таким чином, в адміністративному позові можуть зазначатися вимоги про відшкодування шкоди. Відповідно до правил ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням не потребують доказуванню.

В цьому сенсі, нижче приводить рішення КСУ, якими визнано такими, що не відповідають вимогам Конституції внесені зміни до чинних законів України, а норми ст. 92 Конституції України зазначають, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, правовий режим власності.

Відповідно до норми ст. 8 Конституції їй гарантовано право звертатися до суду на підставі норм Конституції України, що він і робить:

Норма ст. З Конституції зобов'язує державу відповідати перед людиною за свою діяльність;

Норма ст. 152 Конституції України встановлює, що порядок відшкодування шкоди встановлюється законом, отже, називає і зазначає такий закон - ст.1175 ЦК України, яка встановлює підстави і порядок відшкодування шкоди заподіяної внаслідок прийняття нормативно-правового акту визнаного незаконним.

Норма ст. 268 ЦК України не поширює позовну давність на - цитую п. 4 ч. 1 ст. 268 ЦК України: на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право .

Як визначає ця норма, приведена вище - не поширюється позовна давність на вимоги щодо відшкодування шкоди заподіяної державою при прийнятті нормативно-правового акту визнаного незаконним.

Слід зазначити, що відповідно до норми ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини і Європейська Конвенція Про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) і практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права, які застосовують суди.

Так, у справі Кечко проти України Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Пенсії та соціальні виплати відповідно до рішень Європейського Суду з прав людини є власністю в розумінні ст.1 Першого Протоколу Конвенції таким чином в контексті п. 4 ч. 1 ст. 268 ЦК України не поширюється позовна давність на відшкодування шкоди при перерахуванні і призначені та виплати пенсій і соціальних виплат внаслідок якщо таке нарахування або виплата здійснювалася на підставі нормативно-правового акту визнаного незаконним.

Як обізнана сторона позивача і у практиці (прецедентах Європейського Суду з прав людини), які визнають і пенсії і соціальні виплати як власністю, яка підлягає захисту відповідно до ст.1 Першого Протоколу Конвенції.

Як обізнана сторона позивача і у нормі ч. 6 ст. 9 КАС України - цитую: Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору. Отже,

Конвенція покликана забезпечувати ситуацію, за якої і саме національне законодавство відповідатиме основним вимогам закону . Це передбачає наявність справедливої і належної процедури, за якої кожний конкретний захід має призначатися й виконуватися відповідним органом і не може бути свавільним (справа Вінтерверп проти Нидердандів АЗ З /1979/). Також мають існувати процедурні гарантії від зловживання державою своїми повноваженнями. Принцип правової визначеності повинен бути встановлений національними судами в контексті прав гарантованих і фізичним і юридичним особам ст.1 Першого Протоколу Конвенції.

Запитання, які слід поставити:

Як випливає зі сказаного, щоб вирішити, чи відбулося порушення права на власність, передбаченого ст. 1 Першого протоколу, слід поставити такі запитання:

1) Чи йдеться про право на власність або майно, як визначено змістом ст. 1?

2) Чи мало місце втручання в це право на власність?

3) За яким із трьох положень ст. 1 слід розглядати таке втручання?

4) Чи переслідує це втручання легітимну мету в суспільних або загальних інтересах?

5) Чи є таке втручання пропорційним? Тобто чи забезпечується при цьому справедливий баланс між вимогами щодо загальних інтересів суспільства і вимогами щодо захисту основних прав особи?

6) Чи відповідає таке втручання принципу правової визначеності, або закон ності?"

Якщо втручання у право на власність мало місце, то воно не буде несумісним з положеннями ст. 1 Першого протоколу, якщо відповідь на будь-яке з четвертого по шосте запитання буде ні . Як ми бачимо сам Конституційний Суд України визнав втручання законодавчого органу таким, що не відповідає принципу законності, а завданням Конституційного Суду України відповідно до норми ст.2 Закону України Про Конституційний Суд України є гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України. З урахуванням вищезазначеного на використання свободи наданню суду своїх переконань (ст.129 Конституції України, ст.6 Європейської Конвенції Про захист прав людини і основних свобод ) позивач зазначає суду свої тверді переконання, що: 1. На вимоги його адміністративного позову не поширюється позовна давність.

2. В разі виникнення у суді сумніву щодо застосування норм законів є пряме не обмежене право суду загальної юрисдикції звернутися до Конституційного Суду України.

3. Ч. 5 ст. 99 КАС України входить у правовий конфлікт з іншими нормами права і прецедентами Європейського Суду з прав людини і ст.1 Першого Протоколу Конвенції і як мінімум за таких умов провадження у справі зупиняється і справа направляється до Конституційного Суду України у порядку визначеним ст. 83 Закону України Про Конституційний Суд України

Щодо обставин якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги:

Я, Позивач, на підставі ст. 6 та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 55 Конституції У країни, ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України звертаюсь до суду за захистом порушених прав.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про соціальний захист дітей війни від 18 листопада 2004 року (далі - Закон), з послідуючими змінами та доповненнями, я є особою, що належить до соціальної категорії громадян Діти війни .

Згідно ст. 6 цього Закону з 01 січня 2006 року Пенсійний фонд України повинен був нараховувати та виплачувати мені щомісячне підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, але це підвищення мені спочатку не виплачувалося, а потім стало виплачуватися, але у значно меншому розмірі.

Я звернувся до Відповідача з проханням здійснити перерахунок раніше неправомірно нарахованого і частково виплаченого мені, як дитині війни, щомісячного підвищення до пенсії за віком та виплатити не нараховане та недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, починаючи з 01 січня 2006 року, тобто з моменту набрання чинності Законом України Про соціальний захист дітей війни , і по цей час.

Відповідач на моє звернення, посилаючись на Закони України про Державний бюджет України на 2006, 2007 та 2008 роки, якими була неодноразово зупинена, а потім змінена редакція ст. 6 Закону України Про соціальну допомогу дітям війни , відмовив в задоволенні прохань, викладених в моїй заяві.

Так, на 2006 рік дію ст. 6 було зупинено згідно із Законом України Про Державний бюджет України на 2006 рік № 3235 - IV від 20.12.2005 р., а потім дію цієї статті було відновлено у зв'язку з виключенням п. 17 ст. 77 Закону України № 3235 - IV згідно із Законом України № 3367від 19.01.2006 р. Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік .

А на 2007 рік дію ст. 6 було зупинено згідно із Законом України Про Державний бюджет України на 2007 рік № 489-У від 19.12.2006 р., з урахуванням ст. 111 цього Закону, а потім це зупинення дії ст. 6 на 2007 рік, передбачене п. 12 ст. 71 Закону України № 489^ від 19.12.2006 р., було визнано неконституційним згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 6 - рп /2007 від 09.07.2007 р.

І вже після цього текст ст. 6 було змінено в редакції Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік № 107 - VI від 28.12.2007 р., внаслідок чого її перша частина стала такою: Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Але таку зміну редакції ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10 - рп /2008 від 22.05.2008 р., тому вона не повинна діяти, тобто бути чинною.

Позивач вважає, що відповідач порушив його конституційні права та інтереси, порушив принцип верховенства права та вимоги рішень Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06 липня 1999 року (справа щодо права на пільги), № 5-рп/2002 від 20 березня 2002 року (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій), № 7-рп/2004 від 17 березня 2004 року (справа про соціальний захист військовослужбовців та працівників правоохоронних органів), № 20-рп/2004 від 01 грудня 2004 року (справа про зупинення дії обмеження пільг, компенсацій і гарантій), № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (справа про соціальні гарантії громадян), № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України).

Враховуючи мотиви та висновки, що містяться в вищезазначених Рішеннях Конституційного Суду України, можна впевнено і беззаперечно стверджувати, що всі ті зміни, які відбувались стосовно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , є неконституційними і незаконними, бо такими їх визнав Конституційний Суд України.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. З Закону України Про соціальний захист дітей війни , державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ст. ст. 19, 22 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадови особи, зобов'язані діяти лише на підставах, передбачених Конституцією і Законами України. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

... права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст. 21 Конституції), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не може бути звужений (ст. 22 Конституції).

В Рішенні Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визначено наступне:

У Рішенні від 14 грудня 2000 року № 15-рп/2000 (справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України) Конституційний Суд України зазначив, що рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України .,. . (Абзац перший п. 5.3. мотивувальної частини Рішення).

Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дії чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина . (Абзац третій п. 5.4. мотивувальної частини Рішення).

В резолютивній частині цього Рішення Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення окремих статей Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік , якими була змінена редакція, а разом з нею - і зміст ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни .

Враховуючи вищезазначене, можна зробити беззаперечний висновок про те, що до цього часу залишається чинною початкова (перша) редакція ст. 6 цього Закону, в якій йдеться про право дітей війни отримувати щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії. Тому і я маю повне, законне, беззаперечне конституційне право на отримання безстроково, тобто довічно, від Відповідача до своєї пенсії щомісячної доплати в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Ця доплата відповідачем за рішенням суду повинна бути перерахована та сплачена мені з 01 січня 2006 року і по цей час. У подальшому перебігу часу я маю отримувати таке ж щомісячне підвищення до своєї пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, зважаючи на вищевикладене, не нарахування та невиплата мені щомісячного підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , у розмірі, визначеним цим законом, є противоправною, протизаконною і такою, що суперечить Конституції України та вищевказаним Рішенням Конституційного Суду України.

Як вже зазначалось вище, розмір щомісячного підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни має становити 30 % мінімальної пенсії за віком. А мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Цей прожитковий мінімум визначається на кожний рік законами Про Державний бюджет України .

З цього витікає наступне: Сума прожиткового мінімуму за період з 01.01.2006 року по 31.12.2010 року, тобто за весь час чинності Закону України Про соціальний захист дітей війни , для осіб, які втратили працездатність, становить:

- за 2008 рік: 5793 ,00 грн. х 20% = 1158,60 грн.

- за 2009 рік: 6126,00 грн. х 20% = 1225,20 грн.

- за 2010 рік: 85 10,00 грн. х 20% = 1702,00 грн.

Всього: 6 808,00 грн. (шість тисяч шістсот сімдесят дві гривні ЗО копійок) Мої законні права та інтереси були обмежені шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно - правових актів, у тому числі законів України.

Про грубе порушення моїх прав, як дитини війни, мені стало відомо тільки після висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації. Я мала повну довіру до держави України, проте, дізнавшись про порушення своїх законних прав з боку відповідача щодо неналежного нарахування і виплати щомісячного підвищення пенсії, яке продовжується і до цього часу, я звернувся до відповідача.

До того ж, права, що порушені по довготривалому правопорушенню повинні поновлюватись з моменту, коли виникло таке порушення .

Відповідно до норми ст. 22 Конституції України: Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Для звернення до суду з метою забезпечення належного захисту своїх прав на підставі ст. 16 КАС України, Позивач була вимушена користуватися платними послугами юристів. На цей час мною сплачено ТОВ Надія 300 (триста) гривень 00 коп. за надання консультативно-правових послуг, у тому числі інформування та консультування, складання та подання адміністративного позову з необхідними додатками до суду, що підтверджується рахунком, квитанціями та актом, які додаються до цього позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України, витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони судового процесу. А відповідно до ст. 94 КАС України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України або місцевого бюджету.

На підтвердження того, що ТОВ Надія (код ЄДРПОУ 31117367, м. Київ) має право здійснювати надання юридичних послуг у галузі права до позову додається копія довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України видана ТОВ Надія , в якій одним з основних видів діяльності вказана адвокатська діяльність. Генеральним директором ТОВ Надія є Чубко Оксана Миколаївна, яка має диплом про юридичну освіту та має право на зайняття адвокатською діяльністю (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2306/10).

Тому вважаю, що понесені мною витрати на правову допомогу мають бути відшкодовані мені за судовим рішенням за рахунок відповідача з бюджету.

Також, відповідно до ст. 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зазначається, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. З, 8, 21, 22, 24, 55, 56, 152 Конституції України, ст.ст. З, 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , ст.ст. 69, 70 Закону України Про Конституційний Суд України , Рішеннями Конституційного Суду України № 8-рп/1999 від 06.07.1999 р, № 5-рп/2002 від 20.03.2002 р., № 7-рп/2004 від 17.03.2004 р., № 20-рп/2004 від 01.12.2004 р., №6-рп/2007 від 09.07.2007 р., № Ю-рп/08 від 22.05.2008 р., ст. 268, 1175 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 2, 6, 8-12, 17-19, 49, 50, 56, 58, 59, 90, 92, 94, 104-107, 122, 128, 159, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач прохає задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Позивачу з 01.01.2008 року по грудень 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача -22.11.1938 р., та місце народження -с. Лихівка, П'ятихатського району, Дніпропетровської області.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно вимог позивача за 2006 рік: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно вимог позивача за 2007 рік: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно вимог позивача за 2008-2010 роки: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Суд сприймає це положення закону, як установлену відсутність строку позовної давності для витребування не отриманих сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди.

Стосовно позовних вимог про визнання дій Відповідача такими, що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175 ЦК України ст. 268 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеного щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни, та про зобов'язання відповідача утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування пенсій, то суд дійшов висновку, що в задоволенні цих вимог слід відмовити з наступних підстав. Статті 268 та 1175 ЦК України стосуються , відповідно, цивільно-правових вимог, на які не поширюється позовна давність, та вимог, стосовно відшкодування шкоди, незалежно від вини службових і посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування. В даному випадку суд розглядає справу не про відшкодування шкоди шляхом стягнення певних грошових коштів, а про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання його здійснити певні дії. Тобто, зазначені вимоги відносяться до цивільно-правових і не можуть бути розглянуті в порядку адміністративного судочинства, оскільки не пов'язані з іншими позовними вимогами, що підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства. Вимога про зобов'язання відповідача утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування пенсій направлена на майбутні дії відповідача, виходячи із порядку, встановленого судом. Суд не уповноважений на майбутнє встановлювати певний порядок нарахування пенсії, оскільки цей порядок визначається законами та іншими підзаконними актами, а тому може змінюватися. З врахуванням викладеного, ця вимога заявлена безпідставно, та передчасно, оскільки спірні правовідносини ще не виникли, а відповідач у майбутньому повинен діяти у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України, відповідно до якої судові витрати: в виді судового збору - 03.40 грн. та витрати з оплати юридичної допомоги на суму -300 грн.,, слід стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету України, на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_7, уродженцю с. Лихівки, П'ятихатського району, Дніпропетровської області, і/к № НОМЕР_4, пенсіонеру, який має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_11 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, усунути порушення, а саме призначити ОСОБА_8 щомісячне підвищення до пенсії, як дитині війни, відповідно до положення ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни та ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .

В задоволенні решти позовних вимог: щодо здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії за період з 01.01.2006 р. по 08.07.2007 року; про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, такими що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175 ЦК України, ст. 268 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеного щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни; про зобов'язати відповідача утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування пенсій -відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, за рахунок Державного бюджету України, на користь ОСОБА_8 кошти, затрачені ним на правову допомогу, в розмірі 300,00 (триста) грн.

Стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету, на користь позивача понесені ним судові витрати в виді оплати судового збору -03.40 грн.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу та відповідачу.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 січня 2011 року Справа № 2а-73/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_10 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок підвищення до пенсії,

В С Т А Н О В И В:

28.12.2010 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому прохає: 1. Визнати дії Відповідача такими що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175 ЦК України ст. 268 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеного щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни.

2. Зобов'язати Відповідача перерахувати та сплатити їй в повному обсязі, як дитині війни, недоплачене щомісячне підвищення до пенсії виходячи із розміру 30 % від мінімальної пенсії за віком за період з 01.01.2006 року по дату винесення рішення у справі з урахуванням проведених виплат. 3. Зобов'язати Відповідача усунути порушення, а саме призначити їй щомісячне підвищення до пенсії, як дитині війни, відповідно до положення ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни .

4. Стягнути на її користь, згідно ст.90, 94 КАС України, кошти, затрачені нею на правову допомогу в розмірі 300,00 (триста) грн.

5. Зобов'язати відповідача утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування пенсій.

В обґрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначила, що відповідно до ч. 2 ст. 21 КАС України, яка до речі зазначена і у рішенні Конституційного Суду України № 19 рп/2010 від 09 вересня 2010 року їй гарантовано - далі прямо цитує норму ч. 2 ст. 21 ЦПК України: Вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства. .

Таким чином, в адміністративному позові можуть зазначатися вимоги про відшкодування шкоди. Відповідно до правил ст. 72 КАС України, обставини встановлені судовим рішенням не потребують доказуванню.

В цьому сенсі, нижче приводить рішення КСУ, якими визнано такими, що не відповідають вимогам Конституції внесені зміни до чинних законів України, а норми ст. 92 Конституції України зазначають, що виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, правовий режим власності.

Відповідно до норми ст. 8 Конституції їй гарантовано право звертатися до суду на підставі норм Конституції України, що вона і робить:

Норма ст. З Конституції зобов'язує державу відповідати перед людиною за свою діяльність;

Норма ст. 152 Конституції України встановлює, що порядок відшкодування шкоди встановлюється законом, отже, називаю і зазначаю такий закон - ст.1175 ЦК України, яка встановлює підстави і порядок відшкодування шкоди заподіяної внаслідок прийняття нормативно-правового акту визнаного незаконним.

Норма ст. 268 ЦК України не поширює позовну давність на - цитую п. 4 ч. 1 ст. 268 ЦК України: на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право .

Як визначає ця норма, приведена вище - не поширюється позовна давність на вимоги щодо відшкодування шкоди заподіяної державою при прийнятті нормативно-правового акту визнаного незаконним.

Слід зазначити, що відповідно до норми ст. 17 Закону України Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини і Європейська Конвенція Про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) і практика Європейського Суду з прав людини є джерелом права, які застосовують суди.

Так, у справі Кечко проти України Європейський Суд з прав людини констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.

Пенсії та соціальні виплати відповідно до рішень Європейського Суду з прав людини є власністю в розумінні ст.1 Першого Протоколу Конвенції таким чином в контексті п. 4 ч. 1 ст. 268 ЦК України не поширюється позовна давність на відшкодування шкоди при перерахуванні і призначені та виплати пенсій і соціальних виплат внаслідок якщо таке нарахування або виплата здійснювалася на підставі нормативно-правового акту визнаного незаконним.

Як обізнана сторона позивача і у практиці (прецедентах Європейського Суду з прав людини), які визнають і пенсії і соціальні виплати як власністю, яка підлягає захисту відповідно до ст.1 Першого Протоколу Конвенції.

Як обізнана сторона позивача і у нормі ч. 6 ст. 9 КАС України - цитую: Якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлені інші правила, ніж ті, що встановлені законом, то застосовуються правила міжнародного договору. Отже,

Конвенція покликана забезпечувати ситуацію, за якої і саме національне законодавство відповідатиме основним вимогам закону . Це передбачає наявність справедливої і належної процедури, за якої кожний конкретний захід має призначатися й виконуватися відповідним органом і не може бути свавільним (справа Вінтерверп проти Нидердандів АЗ З /1979/). Також мають існувати процедурні гарантії від зловживання державою своїми повноваженнями. Принцип правової визначеності повинен бути встановлений національними судами в контексті прав гарантованих і фізичним і юридичним особам ст.1 Першого Протоколу Конвенції.

Запитання, які слід поставити:

Як випливає зі сказаного, щоб вирішити, чи відбулося порушення права на власність, передбаченого ст. 1 Першого протоколу, слід поставити такі запитання:

1) Чи йдеться про право на власність або майно, як визначено змістом ст. 1?

2) Чи мало місце втручання в це право на власність?

3) За яким із трьох положень ст. 1 слід розглядати таке втручання?

4) Чи переслідує це втручання легітимну мету в суспільних або загальних інтересах?

5) Чи є таке втручання пропорційним? Тобто чи забезпечується при цьому справедливий баланс між вимогами щодо загальних інтересів суспільства і вимогами щодо захисту основних прав особи?

6) Чи відповідає таке втручання принципу правової визначеності, або закон ності?"

Якщо втручання у право на власність мало місце, то воно не буде несумісним з положеннями ст. 1 Першого протоколу, якщо відповідь на будь-яке з четвертого по шосте запитання буде ні .

Як ми бачимо сам Конституційний Суд України визнав втручання законодавчого органу таким, що не відповідає принципу законності, а завданням Конституційного Суду України відповідно до норми ст.2 Закону України Про Конституційний Суд України є гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України.

З урахуванням вищезазначеного на використання свободи наданню суду своїх переконань (ст.129 Конституції України, ст.6 Європейської Конвенції Про захист прав людини і основних свобод ) позивач зазначає суду свої тверді переконання, що:

1. На вимоги його адміністративного позову не поширюється позовна давність.

2. В разі виникнення у суді сумніву щодо застосування норм законів є пряме не обмежене право суду загальної юрисдикції звернутися до Конституційного Суду України.

3. Ч. 5 ст. 99 КАС України входить у правовий конфлікт з іншими нормами права і прецедентами Європейського Суду з прав людини і ст.1 Першого Протоколу Конвенції і як мінімум за таких умов провадження у справі зупиняється і справа направляється до

Конституційного Суду України у порядку визначеним ст. 83 Закону України Про Конституційний Суд України

Щодо обставин якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги:

Я, Позивач, на підставі ст. 6 та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ст. 55 Конституції У країни, ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України звертаюсь до суду за захистом порушених прав.

Відповідно до ст. 1 Закону України Про соціальний захист дітей війни від 18 листопада 2004 року (далі - Закон), з послідуючими змінами та доповненнями, я є особою, що належить до соціальної категорії громадян Діти війни .

Згідно ст. 6 цього Закону з 01 січня 2006 року Пенсійний фонд України повинен був нараховувати та виплачувати мені щомісячне підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком, але це підвищення мені спочатку не виплачувалося, а потім стало виплачуватися, але у значно меншому розмірі.

Я звернулася до Відповідача з проханням здійснити перерахунок раніше неправомірно нарахованого і частково виплаченого мені, як дитині війни, щомісячного підвищення до пенсії за віком та виплатити не нараховане та недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, починаючи з 01 січня 2006 року, тобто з моменту набрання чинності Законом України Про соціальний захист дітей війни , і по цей час.

Відповідач на моє звернення, посилаючись на Закони України про Державний бюджет України на 2006, 2007 та 2008 роки, якими була неодноразово зупинена, а потім змінена редакція ст. 6 Закону України Про соціальну допомогу дітям війни , відмовив в задоволенні прохань, викладених в моїй заяві.

Так, на 2006 рік дію ст. 6 було зупинено згідно із Законом України Про Державний бюджет України на 2006 рік № 3235 - IV від 20.12.2005 р., а потім дію цієї статті було відновлено у зв'язку з виключенням п. 17 ст. 77 Закону України № 3235 - IV згідно із Законом України № 3367від 19.01.2006 р. Про внесення змін до Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік .

А на 2007 рік дію ст. 6 було зупинено згідно із Законом України Про Державний бюджет України на 2007 рік № 489-У від 19.12.2006 р., з урахуванням ст. 111 цього Закону, а потім це зупинення дії ст. 6 на 2007 рік, передбачене п. 12 ст. 71 Закону України № 489^ від 19.12.2006 р., було визнано неконституційним згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 6 - рп /2007 від 09.07.2007 р.

І вже після цього текст ст. 6 було змінено в редакції Закону України Про Державний бюджет України на 2008 рік № 107 - VI від 28.12.2007 р., внаслідок чого її перша частина стала такою: Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Але таку зміну редакції ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни визнано неконституційною згідно з Рішенням Конституційного Суду України № 10 - рп /2008 від 22.05.2008 р., тому вона не повинна діяти, тобто бути чинною.

Позивач вважає, що відповідач порушив його конституційні права та інтереси, порушив принцип верховенства права та вимоги рішень Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06 липня 1999 року (справа щодо права на пільги), № 5-рп/2002 від 20 березня 2002 року (справа щодо пільг, компенсацій і гарантій), № 7-рп/2004 від 17 березня 2004 року (справа про соціальний захист військовослужбовців та працівників правоохоронних органів), № 20-рп/2004 від 01 грудня 2004 року (справа про зупинення дії обмеження пільг, компенсацій і гарантій), № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року (справа про соціальні гарантії громадян), № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України).

Враховуючи мотиви та висновки, що містяться в вищезазначених Рішеннях Конституційного Суду України, можна впевнено і беззаперечно стверджувати, що всі ті зміни, які відбувались стосовно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , є неконституційними і незаконними, бо такими їх визнав Конституційний Суд України.

Крім того, відповідно до ч. 2 ст. З Закону України Про соціальний захист дітей війни , державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Згідно ст. ст. 19, 22 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадови особи, зобов'язані діяти лише на підставах, передбачених Конституцією і Законами України. При прийняті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

... права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (ст. 21 Конституції), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не може бути звужений (ст. 22 Конституції).

В Рішенні Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визначено

наступне:

У Рішенні від 14 грудня 2000 року № 15-рп/2000 (справа про порядок виконання рішень Конституційного Суду України) Конституційний Суд України зазначив, що рішення Конституційного Суду України мають пряму дію і для набрання чинності не потребують підтверджень з боку будь-яких органів державної влади. Обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України .,. . (Абзац перший п. 5.3. мотивувальної частини Рішення).

Таким чином, Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дії чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина . (Абзац третій п. 5.4. мотивувальної частини Рішення).

В резолютивній частині цього Рішення Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення окремих статей Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік , якими була змінена редакція, а разом з нею - і зміст ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни .

Враховуючи вищезазначене, можна зробити беззаперечний висновок про те, що до цього часу залишається чинною початкова (перша) редакція ст. 6 цього Закону, в якій йдеться про право дітей війни отримувати щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії. Тому і я маю повне, законне, беззаперечне конституційне право на отримання безстроково, тобто довічно, від Відповідача до своєї пенсії щомісячної доплати в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Ця доплата відповідачем за рішенням суду повинна бути перерахована та сплачена мені з 01 січня 2006 року і по цей час. У подальшому перебігу часу я маю отримувати таке ж щомісячне підвищення до своєї пенсії в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

Таким чином, зважаючи на вищевикладене, не нарахування та невиплата мені щомісячного підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , у розмірі, визначеним цим законом, є противоправною, протизаконною і такою, що суперечить Конституції України та вищевказаним Рішенням Конституційного Суду України.

Як вже зазначалось вище, розмір щомісячного підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни має становити 30 % мінімальної пенсії за віком. А мінімальна пенсія за віком відповідно до ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Цей прожитковий мінімум визначається на кожний рік законами Про Державний бюджет України .

З цього витікає наступне: Сума прожиткового мінімуму за період з 01.01.2006 року по 31.12.2010 року, тобто за весь час чинності Закону України Про соціальний захист дітей війни , для осіб, які втратили працездатність, становить:

- за 2008 рік: 5793 ,00 грн. х 20% = 1158,60 грн.

- за 2009 рік: 6126,00 грн. х 20% = 1225,20 грн.

- за 2010 рік: 85 10,00 грн. х 20% = 1702,00 грн.

Всього: 6 808,00 грн. (шість тисяч шістсот сімдесят дві гривні ЗО копійок) Мої законні права та інтереси були обмежені шляхом прийняття окремих неконституційних положень нормативно - правових актів, у тому числі законів України.

Про грубе порушення моїх прав, як дитини війни, мені стало відомо тільки після висвітлення зазначених подій у засобах масової інформації. Я мала повну довіру до держави України, проте, дізнавшись про порушення своїх законних прав з боку відповідача щодо неналежного нарахування і виплати щомісячного підвищення пенсії, яке продовжується і до цього часу, я звернулася до відповідача.

До того ж, права, що порушені по довготривалому правопорушенню повинні поновлюватись з моменту, коли виникло таке порушення .

Відповідно до норми ст. 22 Конституції України: Права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними.

Для звернення до суду з метою забезпечення належного захисту своїх прав на підставі ст. 16 КАС України, Позивач була вимушена користуватися платними послугами юристів. На цей час мною сплачено ТОВ Надія 300 (триста) гривень 00 коп. за надання консультативно-правових послуг, у тому числі інформування та консультування, складання та подання адміністративного позову з необхідними додатками до суду, що підтверджується рахунком, квитанціями та актом, які додаються до цього позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України, витрати, пов'язані з оплатою правової допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, несуть сторони судового процесу. А відповідно до ст. 94 КАС України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України або місцевого бюджету.

На підтвердження того, що ТОВ Надія (код ЄДРПОУ 31117367, м. Київ) має право здійснювати надання юридичних послуг у галузі права до позову додається копія довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України видана ТОВ Надія , в якій одним з основних видів діяльності вказана адвокатська діяльність. Генеральним директором ТОВ Надія є Чубко Оксана Миколаївна, яка має диплом про юридичну освіту та має право на зайняття адвокатською діяльністю (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю № 2306/10).

Тому вважаю, що понесені мною витрати на правову допомогу мають бути відшкодовані мені за судовим рішенням за рахунок відповідача з бюджету.

Також, відповідно до ст. 46 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування зазначається, що нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. З, 8, 21, 22, 24, 55, 56, 152 Конституції України, ст.ст. З, 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , ст.ст. 69, 70 Закону України Про Конституційний Суд України , Рішеннями Конституційного Суду України № 8-рп/1999 від 06.07.1999 р, № 5-рп/2002 від 20.03.2002 р., № 7-рп/2004 від 17.03.2004 р., № 20-рп/2004 від 01.12.2004 р., №6-рп/2007 від 09.07.2007 р., № Ю-рп/08 від 22.05.2008 р., ст. 268, 1175 Цивільного процесуального кодексу України, ст.ст. 2, 6, 8-12, 17-19, 49, 50, 56, 58, 59, 90, 92, 94, 104-107, 122, 128, 159, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, позивач прохає задовольнити позов.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Позивачу з 01.01.2008 року по грудень 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача -01.08.1945 р., та місце народження -м. П'ятихатки, Дніпропетровської області.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно вимог позивача за 2006 рік: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно вимог позивача за 2007 рік: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно вимог позивача за 2008-2010 роки: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Суд сприймає це положення закону, як установлену відсутність строку позовної давності для витребування не отриманих сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди.

Стосовно позовних вимог про визнання дій Відповідача такими, що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175 ЦК України ст. 268 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеного щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни, та про зобов'язання відповідача утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування пенсій, то суд дійшов висновку, що в задоволенні цих вимог слід відмовити з наступних підстав. Статті 268 та 1175 ЦК України стосуються , відповідно, цивільно-правових вимог, на які не поширюється позовна давність, та вимог, стосовно відшкодування шкоди, незалежно від вини службових і посадових осіб державних органів та органів місцевого самоврядування. В даному випадку суд розглядає справу не про відшкодування шкоди шляхом стягнення певних грошових коштів, а про визнання неправомірними дій суб'єкта владних повноважень та зобов'язання його здійснити певні дії. Тобто, зазначені вимоги відносяться до цивільно-правових і не можуть бути розглянуті в порядку адміністративного судочинства, оскільки не пов'язані з іншими позовними вимогами, що підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства. Вимога про зобов'язання відповідача утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування пенсій направлена на майбутні дії відповідача, виходячи із порядку, встановленого судом. Суд не уповноважений на майбутнє встановлювати певний порядок нарахування пенсії, оскільки цей порядок визначається законами та іншими підзаконними актами, а тому може змінюватися. З врахуванням викладеного, ця вимога заявлена безпідставно, та передчасно, оскільки спірні правовідносини ще не виникли, а відповідач у майбутньому повинен діяти у відповідності до вимог чинного законодавства.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України, відповідно до якої судові витрати: в виді судового збору - 03.40 грн., слід стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету України, на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_20, ІНФОРМАЦІЯ_9, уродженці м. П'ятихатки, Дніпропетровської області, і/к № НОМЕР_12, пенсіонерці, яка має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_11 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, усунути порушення, а саме призначити ОСОБА_20 щомісячне підвищення до пенсії, як дитині війни, відповідно до положення ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни та ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування .

В задоволенні решти позовних вимог: щодо здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії за період з 01.01.2006 р. по 08.07.2007 року; про визнання дій Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, такими що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 1175 ЦК України, ст. 268 ЦК України відносно нарахування та здійснення перерахування раніше призначеного щомісячного підвищення до пенсії, як дитині війни; про зобов'язати відповідача утриматись від самостійного відходу від встановленого судом порядку нарахування пенсій -відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, за рахунок Державного бюджету України, на користь ОСОБА_10 кошти, затрачені нею на правову допомогу в розмірі 300,00 (триста) грн.

Стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету, на користь позивача понесені нею судові витрати в виді оплати судового збору -03.40 грн.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу та відповідачу.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2011 року Справа № 2а-70/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_11 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про зобов'язання здійснити перерахунок підвищення до пенсії,

В С Т А Н О В И В:

27.12.2010 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому прохає:

- поновити їй пропущений 6-ти місячний строк для звернення з цим позовом до суду;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії позивачу, згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по час винесення постанови за цим позовом.

В обґрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначила, що вона народилася 08.09.1938 року, має статус дитини війни і перебуває на обліку у відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області. Відповідач в 2006 - 2007 роках не призначав, не нараховував та не виплачував їй підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , яке повинно було бути розраховане, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, а у 2008, 2009, 2010 роках вказаний вид підвищення до пенсії призначався та виплачувався їй частково -у розмірі 10%.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законом. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Преамбули Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за пільговим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Таким чином, вищенаведені норми свідчать про те, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , позивачу ( який має статус дитини війни) -покладено на відповідні територіальні управління Пенсійного фонду України за її місцем проживання.

Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, встановлює Закон України Про соціальний захист дітей війни .

Відповідно до ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Статтею 111 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни .

Пунктом 41 розділу ІІ Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік статтею 6 Закону України Про соціальний захист війни викладено у наступній редакції -дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Таким чином, нормами Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік та Про Державний бюджет України на 2008 рік дійсно зупинялася дія ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , але норми Законів України Про державний бюджет України на 2007 рік та Про державний бюджет України на 2008 рік звужуючи обсяг права дітей війни, водночас залишили незмінним зміст права дітей війни на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 8 Конституції України, Конституція має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, якщо любий закон був прийнятий з порушенням ч.3 ст.22 Конституції України, а саме зменшив права людини на отримання виплат, пільг та компенсацій, він не повинен застосовуватися, а повинен застосовуватися первинний закон, в якому ці виплати, пільги та компенсації, були передбачені. Для цього не обов'язково наявність Рішення Конституційного суду України, стосовно того, чи суперечить цей закон Конституції.

Згідно до п.2 постанови Пленуму ВСУ від 01.11.96 року № 9 Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя , передбачається, що суди при розгляді конкретних справ, повинні оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Суд безпосередньо застосовує Конституцію у разі, коли закон, що діяв до введення в дію Конституції чи прийнятий після цього, суперечить їй.

Крім цього в рішеннях Конституційного Суду України, неодноразово вказувалося, що пільги, компенсації та гарантії є видом соціальної допомоги, та складовою частиною конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та об'єму цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін в діючі закони згідно до ст. 22 Конституції України, не допускається (рішення КСУ від 06.07.1999 р. № 8-рп/99, від 20.03.02 р. № 5-рп/2002, від 17.03.04 р. № 7-рп/2004, від 01.12.04 р. № 20-рп/2004, від 09.07.07 р. № 6-рп/2007, від 22.05.08 р. № 10-рп/2008).

Згідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Позивачу з 01.01.2008 року по грудень 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн. Також позивачем порушено 6-ти місячний строк звернення з даним позовом до суду, оскільки порушення виникло в 2007 році.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Ухвалою Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, від 29.12.2010 року позивачу було поновлено строк звернення до суду з даним позовом.

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача -08.09.1938 р., та місце народження -м. Дніпропетровськ.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно вимог за 2006 рік: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно вимог позивача за 2007 рік: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно вимог позивача за 2008-2010 роки: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Суд сприймає це положення закону, як установлену відсутність строку позовної давності для витребування не отриманих сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені

цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України, відповідно до якої судові витрати: в виді судового збору - 03.40 грн., слід стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету України, на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_11, уродженці м. Дніпропетровська, і/к № НОМЕР_5, пенсіонерці, яка має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_5, підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету, на користь позивача понесені нею судові витрати в виді оплати судового збору -03.40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу та відповідачу.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2011 року Справа № 2а-69/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_12 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про зобов'язання здійснити перерахунок підвищення до пенсії,

В С Т А Н О В И В:

27.12.2010 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому прохає:

- поновити їй пропущений 6-ти місячний строк для звернення з цим позовом до суду;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії позивачу, згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по час винесення постанови за цим позовом.

В обґрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначила, що вона народилася 03.05.1936 року, має статус дитини війни і перебуває на обліку у відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області. Відповідач в 2006 - 2007 роках не призначав, не нараховував та не виплачував їй підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , яке повинно було бути розраховане, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, а у 2008, 2009, 2010 роках вказаний вид підвищення до пенсії призначався та виплачувався їй частково -у розмірі 10%.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законом. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Преамбули Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за пільговим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Таким чином, вищенаведені норми свідчать про те, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , позивачу ( який має статус дитини війни) -покладено на відповідні територіальні управління Пенсійного фонду України за її місцем проживання.

Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, встановлює Закон України Про соціальний захист дітей війни .

Відповідно до ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Статтею 111 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни .

Пунктом 41 розділу ІІ Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік статтею 6 Закону України Про соціальний захист війни викладено у наступній редакції -дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Таким чином, нормами Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік та Про Державний бюджет України на 2008 рік дійсно зупинялася дія ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , але норми Законів України Про державний бюджет України на 2007 рік та Про державний бюджет України на 2008 рік звужуючи обсяг права дітей війни, водночас залишили незмінним зміст права дітей війни на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 8 Конституції України, Конституція має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, якщо любий закон був прийнятий з порушенням ч.3 ст.22 Конституції України, а саме зменшив права людини на отримання виплат, пільг та компенсацій, він не повинен застосовуватися, а повинен застосовуватися первинний закон, в якому ці виплати, пільги та компенсації, були передбачені. Для цього не обов'язково наявність Рішення Конституційного суду України, стосовно того, чи суперечить цей закон Конституції.

Згідно до п.2 постанови Пленуму ВСУ від 01.11.96 року № 9 Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя , передбачається, що суди при розгляді конкретних справ, повинні оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Суд безпосередньо застосовує Конституцію у разі, коли закон, що діяв до введення в дію Конституції чи прийнятий після цього, суперечить їй.

Крім цього в рішеннях Конституційного Суду України, неодноразово вказувалося, що пільги, компенсації та гарантії є видом соціальної допомоги, та складовою частиною конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та об'єму цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін в діючі закони згідно до ст. 22 Конституції України, не допускається (рішення КСУ від 06.07.1999 р. № 8-рп/99, від 20.03.02 р. № 5-рп/2002, від 17.03.04 р. № 7-рп/2004, від 01.12.04 р. № 20-рп/2004, від 09.07.07 р. № 6-рп/2007, від 22.05.08 р. № 10-рп/2008).

Згідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Позивачу з 01.01.2008 року по листопад 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн. Також позивачем порушено 6-ти місячний строк звернення з даним позовом до суду, оскільки порушення виникло в 2007 році.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Ухвалою Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, від 29.12.2010 року позивачу було поновлено строк звернення до суду з даним позовом.

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача -03.05.1936 р., та місце народження -с. Ков'яги, Валківського району, Харківської області.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно вимог за 2006 рік: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно вимог позивача за 2007 рік: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно вимог позивача за 2008-2010 роки: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Суд сприймає це положення закону, як установлену відсутність строку позовної давності для витребування не отриманих сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені

цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України, відповідно до якої судові витрати: в виді судового збору - 03.40 грн., слід стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету України, на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_13, уродженці с. Ков'яги, Валківського району, Харківської області, і/к № НОМЕР_6, пенсіонерці, яка має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_12 підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету, на користь позивача понесені нею судові витрати в виді оплати судового збору -03.40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу та відповідачу.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2011 року Справа № 2а-66/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора м. Вільногірська, Дніпропетровської області, Косенка А.Л., в інтересах ОСОБА_14 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про зобов'язання здійснити перерахунок підвищення до пенсії,

В С Т А Н О В И В:

24.12.2010 року прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому прохає:

- поновити пропущений з поважних причин 6-ти місячний строк для звернення з цим позовом до суду;

- визнати неправомірними дії відповідача стосовно не нарахування та не виплати позивачеві, як дитині війни, щомісячної державної соціальної допомоги згідно ст.6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по час звернення з цим позовом до суду;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії позивачу, згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по час винесення постанови за цим позовом.

В обґрунтування позову зазначено, що, відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом.

Ст. 36-1 Закону України Про прокуратуру передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження.

Ст. 45 ЦПК України передбачено, що прокурор може звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб та брати участь у цих справах.

Відповідно до вимог п. З ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим судам як і адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Обмеження конституційних прав громадян на соціальний захист суперечить основним принципам Конституції України, де Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).

До прокуратури м. Вільногірська надійшла заява гр. ОСОБА_21., ІНФОРМАЦІЯ_15, який відповідно до вимог Закону України Про соціальний захист дітей війни є дитиною війни. Через свій вік, стан здоров'я і матеріальний стан він не може самостійно захистити свої порушені права та реалізувати процесуальні повноваження щодо захисту своїх конституційних прав на соціальний захист, що є підставою для представництва прокуратурою її інтересів в суді.

Проведеною прокуратурою м. Вільногірська перевіркою встановлено, що позивач є дитиною війни, оскільки відповідно до вимог ст. 1 Закону України Про соціальний захист дітей війни вона є громадянкою України та на час закінчення Другої світової війни ( 2 вересня 1945 року) їй було менше 18 років.

Відповідно до вимог ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Ст. 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Ст. 3 Закону України Про соціальний захист дітей війни передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

П. 12 ст. 71 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік дію ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни призупинено, а ст. 111 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік передбачено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян положення Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , в тому числі зміни до ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни визнані неконституційними і втратили чинність.

З урахуванням викладеного, Відповідач мав перерахувати позивачу пенсію на підставі вищевказаних положень, але у добровільному порядку відмовляється це зробити, посилаючись в числі інших на прогалини в законодавстві. А саме, на те, що питання призначення та виплати підвищення пенсії зазначеним особам залишилося невирішеним, оскільки у 2007 році не було прийнято відповідного законодавчого акту для внесення змін до Закону України Про соціальний захист дітей війни до прийняття Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік .

Так, положенням п. 2 ст. 41 розділу 2 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік , ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни викладено у наступній редакції: Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Ветеранам війни, які мають право на отримання, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Але положення п. 41 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік визнано неконституційним та втратило чинність на підставі Рішення Конституційного суду України 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

Крім того, Відповідач посилається на те, що у Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величину мінімальної пенсії за віком для здійснення розрахунку відповідного підвищення особам, які мають статус діти війни.

Відповідно до доводів Відповідача, визначення терміну мінімальний розмір пенсії за віком наведене лише у ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , однак вартісна величина вказаного терміну застосовується лише для визначення розмірів пенсій, які призначені тільки цим Законом.

З такими доводами погодитися не можна, оскільки п. 1 ст. 5 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Крім того, п. 2 ст. 5 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що виключно цим законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Також, як зазначено у п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 з посиланням на норми Конституції України та Бюджетного Кодексу України, закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Таке положення закріплено і в частині 3 ст. 27 Бюджетного Кодексу України.

П. 5.4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України № 10-пр/2008 від 22.05.2008р. передбачено, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

П. 7 вказаного рішення, передбачено, що Конституційний суд України також виходить з того, що зупинення на 2008 рік оспорюваними положеннями Закону дії окремих норм правових актів (стаття 67 розділу 1 Закону), внесення до деяких законодавчих актів змін і доповнень та визнання законів такими, що втратили чинність (розділ 2 Закону), призвело до фактичного скасування чи звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до п. 5 п. 6 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та п. 6, п. 7 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України № 10-пр/2008 від 22.05.2008р., рішення Конституційного суду України у цих справах є обов'язковим до виконання на території України, має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Про порушення своїх прав, позивач, як особа похилого віку, юридична несвідома, узнала тільки у жовтні 2010 року від знайомих, які раніше звернулися з відповідними позовами до суду. При цьому позивачу повідомлено, що на той час він повинен був звертатися до суду в порядку ст. 15 ЦПК України з цивільним позовом, за яким була встановлена позовна давність три роки. Тобто позивач розраховував, приймаючи до уваги, що ч. 2 ст. 15 ЦПК України до 01.01.2011 року він має право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства, строк позовної давності за яким складав три роки та, таким чином, без пропуску строку позовної давності має право вимагати від відповідача виконання певних дій починаючи з 2007 року по час винесення рішення судом.

Однак, 09.09.2010 року, Конституційним Судом України було прийнято рішення № 19-рп/2010, згідно до якого частина 2 ст. 15 ЦПК України визнана неконституційною та він може звертатися до суду тільки згідно ч. 1 ст. 18 КАС України.

При цьому, згідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, строк за захистом порушених прав, значно скорочений на відміну від строку передбаченого ЦК та ЦПК України і складає шість місяців замість трьох років.

Приймаючи до уваги, що протиріччя в законодавстві призвели до виникнення даного спору, двічі: Законом 18.02.2010 року № 1691 - VI (юрисдикція щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу пенсій та соціальних виплат, передана з адміністративного до цивільного судочинства) та Законом від 07.07.2010 року № 2453 - VI (юрисдикція щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу пенсій та соціальних виплат до 01.01.2011 року належить до розгляду в порядку цивільного судочинства), які визнані Конституційним Судом України - неконституційними, фактично ввели позивача в оману щодо строків його звернення до суду за захистом свого порушеного права (який був встановлений в три роки), а тому, вважаю, що позивач пропустив 6 -ти місячний строк на звернення до суду щодо вимог які передували подачі адміністративного позову, тому що до останнього часу законодавець встановлював, що позивач мав право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства з відповідним строком позовної, давності в три роки, що на два з половиною роки більше строку, передбаченого ст. 99 КАС України і який почав діяти з 09.09.2010р.

Згідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Оскільки, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, з 09.07.2007 року були визнані неконституційними внесення в ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , з цього самого часу відповідач і повинний зробити перерахунок та доплатити підвищення до пенсії позивачу.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Позивачу з 01.01.2008 року по грудень 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн. Також позивачем порушено 6-ти місячний строк звернення з даним позовом до суду, оскільки порушення виникло в 2007 році.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Ухвалою Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, від 29.12.2010 року позивачу було поновлено строк звернення до суду з даним позовом.

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача -14.10.1937 р., та місце народження -с. Миколаївка, Криничанського району, Дніпропетровської області.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно вимог за 2006 рік: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно вимог позивача за 2007 рік: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно вимог позивача за 2008-2010 роки: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Суд сприймає це положення закону, як установлену відсутність строку позовної давності для витребування не отриманих сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені

цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд приймає до уваги, що позивач звільнений від сплати судового збору, тому, відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати в виді судового збору - 03.40 грн., слід покласти за рахунок державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії відповідача стосовно не нарахування та не виплати ОСОБА_14, як дитині війни, щомісячної державної соціальної допомоги згідно ст.6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по час звернення з цим позовом до суду.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_14, ІНФОРМАЦІЯ_16, уродженцю с. Миколаївка, Криничанського району, Дніпропетровської області, і/к № НОМЕР_7, пенсіонеру, який має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_6, підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Судові витрати у справі в виді судового збору -03.40 грн. покласти за рахунок державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу, прокурору м. Вільногірська, Дніпропетровської області, та відповідачу.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2011 року Справа № 2а-65/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора м. Вільногірська, Дніпропетровської області, Косенка А.Л., в інтересах ОСОБА_15 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про зобов'язання здійснити перерахунок підвищення до пенсії,

В С Т А Н О В И В:

24.12.2010 року прокурор звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому прохає:

- поновити пропущений з поважних причин 6-ти місячний строк для звернення з цим позовом до суду;

- визнати неправомірними дії відповідача стосовно не нарахування та не виплати позивачеві, як дитині війни, щомісячної державної соціальної допомоги згідно ст.6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по час звернення з цим позовом до суду;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії позивачу, згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по час винесення постанови за цим позовом.

В обґрунтування позову зазначено, що, відповідно до п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладається представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом.

Ст. 36-1 Закону України Про прокуратуру передбачено, що представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.

Підставою представництва у суді інтересів громадянина є його неспроможність через фізичний чи матеріальний стан або з інших поважних причин самостійно захистити свої порушені чи оспорювані права або реалізувати процесуальні повноваження.

Ст. 45 ЦПК України передбачено, що прокурор може звертатися до суду із заявами про захист прав, свобод та інтересів інших осіб та брати участь у цих справах.

Відповідно до вимог п. З ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим судам як і адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи у спорах фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Обмеження конституційних прав громадян на соціальний захист суперечить основним принципам Конституції України, де Україну проголошено демократичною, соціальною, правовою державою (стаття 1), визнано, що найвищою соціальною цінністю в Україні є людина, її права і свободи та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, а їх утвердження і забезпечення є головним обов'язком держави (стаття 3), права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними (стаття 21), їх зміст і обсяг при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не може бути звужений (стаття 22).

До прокуратури м. Вільногірська надійшла заява гр. ОСОБА_15, ІНФОРМАЦІЯ_18, яка відповідно до вимог Закону України Про соціальний захист дітей війни є дитиною війни. Через свій вік, стан здоров'я і матеріальний стан вона не може самостійно захистити свої порушені права та реалізувати процесуальні повноваження щодо захисту своїх конституційних прав на соціальний захист, що є підставою для представництва прокуратурою її інтересів в суді.

Проведеною прокуратурою м. Вільногірська перевіркою встановлено, що позивач є дитиною війни, оскільки відповідно до вимог ст. 1 Закону України Про соціальний захист дітей війни вона є громадянкою України та на час закінчення Другої світової війни ( 2 вересня 1945 року) їй було менше 18 років.

Відповідно до вимог ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Ст. 22 Конституції України передбачено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані.

При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Ст. 3 Закону України Про соціальний захист дітей війни передбачено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

П. 12 ст. 71 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік дію ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни призупинено, а ст. 111 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік передбачено, що у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Рішенням Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007 у справі № 1-29/2007 про соціальні гарантії громадян положення Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , в тому числі зміни до ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни визнані неконституційними і втратили чинність.

З урахуванням викладеного, Відповідач мав перерахувати позивачу пенсію на підставі вищевказаних положень, але у добровільному порядку відмовляється це зробити, посилаючись в числі інших на прогалини в законодавстві. А саме, на те, що питання призначення та виплати підвищення пенсії зазначеним особам залишилося невирішеним, оскільки у 2007 році не було прийнято відповідного законодавчого акту для внесення змін до Закону України Про соціальний захист дітей війни до прийняття Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік .

Так, положенням п. 2 ст. 41 розділу 2 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік , ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни викладено у наступній редакції: Дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Ветеранам війни, які мають право на отримання, підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, відповідно до цього Закону та Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту дане підвищення провадиться за їх вибором згідно з одним із законів.

Але положення п. 41 Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік визнано неконституційним та втратило чинність на підставі Рішення Конституційного суду України 10-рп/2008 від 22.05.2008 року.

Крім того, Відповідач посилається на те, що у Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величину мінімальної пенсії за віком для здійснення розрахунку відповідного підвищення особам, які мають статус діти війни.

Відповідно до доводів Відповідача, визначення терміну мінімальний розмір пенсії за віком наведене лише у ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , однак вартісна величина вказаного терміну застосовується лише для визначення розмірів пенсій, які призначені тільки цим Законом.

З такими доводами погодитися не можна, оскільки п. 1 ст. 5 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Крім того, п. 2 ст. 5 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування передбачено, що виключно цим законом визначається мінімальний розмір пенсії за віком.

Також, як зазначено у п. 4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України від 09.07.2007р. № 6-рп/2007 з посиланням на норми Конституції України та Бюджетного Кодексу України, закон про Державний бюджет України як правовий акт, чітко зумовлений поняттям бюджету як плану формування та використання фінансових ресурсів, має особливий предмет регулювання, відмінний від інших законів України - він стосується виключно встановлення доходів та видатків держави на загальносуспільні потреби, зокрема і видатків на соціальний захист і соціальне забезпечення, тому цим законом не можуть вноситися зміни, зупинятися дія чинних законів України, а також встановлюватися інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів України. Таке положення закріплено і в частині 3 ст. 27 Бюджетного Кодексу України.

П. 5.4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України № 10-пр/2008 від 22.05.2008р. передбачено, що законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об'єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві, і як наслідок - скасування та обмеження прав і свобод людини і громадянина.

П. 7 вказаного рішення, передбачено, що Конституційний суд України також виходить з того, що зупинення на 2008 рік оспорюваними положеннями Закону дії окремих норм правових актів (стаття 67 розділу 1 Закону), внесення до деяких законодавчих актів змін і доповнень та визнання законів такими, що втратили чинність (розділ 2 Закону), призвело до фактичного скасування чи звуження змісту і обсягу існуючих прав і свобод людини і громадянина.

Відповідно до п. 5 п. 6 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 09.07.2007 року та п. 6, п. 7 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України № 10-пр/2008 від 22.05.2008р., рішення Конституційного суду України у цих справах є обов'язковим до виконання на території України, має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Про порушення своїх прав, позивач, як особа похилого віку, юридична несвідома, узнала тільки у жовтні 2010 року від знайомих, які раніше звернулися з відповідними позовами до суду. При цьому позивачу повідомлено, що на той час він повинен був звертатися до суду в порядку ст. 15 ЦПК України з цивільним позовом, за яким була встановлена позовна давність три роки. Тобто позивач розраховував, приймаючи до уваги, що ч. 2 ст. 15 ЦПК України до 01.01.2011 року він має право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства, строк позовної давності за яким складав три роки та, таким чином, без пропуску строку позовної давності має право вимагати від відповідача виконання певних дій починаючи з 2007 року по час винесення рішення судом.

Однак, 09.09.2010 року, Конституційним Судом України було прийнято рішення № 19-рп/2010, згідно до якого частина 2 ст. 15 ЦПК України визнана неконституційною та він може звертатися до суду тільки згідно ч. 1 ст. 18 КАС України.

При цьому, згідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, строк за захистом порушених прав, значно скорочений на відміну від строку передбаченого ЦК та ЦПК України і складає шість місяців замість трьох років.

Приймаючи до уваги, що протиріччя в законодавстві призвели до виникнення даного спору, двічі: Законом 18.02.2010 року № 1691 - VI (юрисдикція щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу пенсій та соціальних виплат, передана з адміністративного до цивільного судочинства) та Законом від 07.07.2010 року № 2453 - VI (юрисдикція щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу пенсій та соціальних виплат до 01.01.2011 року належить до розгляду в порядку цивільного судочинства), які визнані Конституційним Судом України - неконституційними, фактично ввели позивача в оману щодо строків його звернення до суду за захистом свого порушеного права (який був встановлений в три роки), а тому, вважаю, що позивач пропустив 6 -ти місячний строк на звернення до суду щодо вимог які передували подачі адміністративного позову, тому що до останнього часу законодавець встановлював, що позивач мав право на звернення до суду в порядку цивільного судочинства з відповідним строком позовної, давності в три роки, що на два з половиною роки більше строку, передбаченого ст. 99 КАС України і який почав діяти з 09.09.2010р.

Згідно до ч. 1 ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.

Оскільки, рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, з 09.07.2007 року були визнані неконституційними внесення в ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , з цього самого часу відповідач і повинний зробити перерахунок та доплатити підвищення до пенсії позивачу.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Позивачу з 01.01.2008 року по грудень 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн. Також позивачем порушено 6-ти місячний строк звернення з даним позовом до суду, оскільки порушення виникло в 2007 році.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Ухвалою Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, від 29.12.2010 року позивачу було поновлено строк звернення до суду з даним позовом.

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача -28.02.1938 р., та місце народження -с. Зоря, Криничанського району, Дніпропетровської області.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно вимог за 2006 рік: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно вимог позивача за 2007 рік: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно вимог позивача за 2008-2010 роки: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Суд сприймає це положення закону, як установлену відсутність строку позовної давності для витребування не отриманих сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені

цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд приймає до уваги, що позивач звільнений від сплати судового збору, тому, відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати в виді судового збору - 03.40 грн., слід покласти за рахунок державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Визнати неправомірними дії відповідача стосовно не нарахування та не виплати ОСОБА_22 як дитині війни, щомісячної державної соціальної допомоги згідно ст.6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни в розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по час звернення з цим позовом до суду.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_22 ІНФОРМАЦІЯ_19, уродженці с. Зоря, Криничанського району, Дніпропетровської області, і/к № НОМЕР_8, пенсіонерці, яка має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_13, підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Судові витрати у справі в виді судового збору -03.40 грн. покласти за рахунок державного бюджету України.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу, прокурору м. Вільногірська, Дніпропетровської області, та відповідачу.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2011 року Справа № 2а-63/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_16 до Управління Пенсійного фонду України (УПФУ) в м. Вільногірську, Дніпропетровській області, про зобов'язання здійснити перерахунок підвищення до пенсії,

В С Т А Н О В И В:

24.12.2010 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому прохає:

- поновити їй пропущений 6-ти місячний строк для звернення з цим позовом до суду;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату підвищення до пенсії позивачу, згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , виходячи з розміру 30 відсотків мінімальної пенсії за віком за період з 09 липня 2007 року по час винесення постанови за цим позовом.

В обґрунтування заявленого адміністративного позову позивач зазначила, що вона народилася 06.03.1938 року, має статус дитини війни і перебуває на обліку у відповідача - Управління Пенсійного Фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області. Відповідач в 2006 - 2007 роках не призначав, не нараховував та не виплачував їй підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , яке повинно було бути розраховане, виходячи із мінімального розміру пенсії за віком, а у 2008, 2009, 2010 роках вказаний вид підвищення до пенсії призначався та виплачувався їй частково -у розмірі 10%.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законом. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.

Відповідно до Преамбули Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Статтею 58 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування на Пенсійний фонд покладене керівництво та управління солідарною системою, збір, акумуляція та облік страхових внесків, призначення пенсії та підготовка документів для її виплати, забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення контролю за пільговим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішення питань, пов'язаних з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснення адміністративного управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Таким чином, вищенаведені норми свідчать про те, що обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії, яка передбачена ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , позивачу ( який має статус дитини війни) -покладено на відповідні територіальні управління Пенсійного фонду України за її місцем проживання.

Правовий статус дітей війни, основи їх соціального захисту та гарантії їх соціальної захищеності шляхом надання пільг і державної соціальної підтримки, встановлює Закон України Про соціальний захист дітей війни .

Відповідно до ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищується на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Розмір мінімальної пенсії за віком визначений лише ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування і згідно цієї норми мінімальна пенсія за віком дорівнює прожитковому мінімуму встановленого для осіб, що втратили працездатність.

Відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Статтею 111 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік у 2007 році підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, яка виплачується замість пенсії, відповідно до статті 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50 відсотків від розміру надбавки, встановленої для учасників війни.

Відповідно до п. 12 ст. 71 цього Закону з метою приведення окремих норм законів у відповідність з цим Законом зупинена на 2007 рік дія ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни .

Пунктом 41 розділу ІІ Закону України Про державний бюджет України на 2008 рік статтею 6 Закону України Про соціальний захист війни викладено у наступній редакції -дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни.

Таким чином, нормами Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік та Про Державний бюджет України на 2008 рік дійсно зупинялася дія ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , але норми Законів України Про державний бюджет України на 2007 рік та Про державний бюджет України на 2008 рік звужуючи обсяг права дітей війни, водночас залишили незмінним зміст права дітей війни на отримання підвищення до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно ст. 8 Конституції України, Конституція має найвищу юридичну силу, закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

Відповідно до ст. 22 Конституції України конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Таким чином, якщо любий закон був прийнятий з порушенням ч.3 ст.22 Конституції України, а саме зменшив права людини на отримання виплат, пільг та компенсацій, він не повинен застосовуватися, а повинен застосовуватися первинний закон, в якому ці виплати, пільги та компенсації, були передбачені. Для цього не обов'язково наявність Рішення Конституційного суду України, стосовно того, чи суперечить цей закон Конституції.

Згідно до п.2 постанови Пленуму ВСУ від 01.11.96 року № 9 Про застосування Конституції України при здійсненні правосуддя , передбачається, що суди при розгляді конкретних справ, повинні оцінювати зміст будь-якого закону чи іншого нормативно-правового акта з точки зору його відповідності Конституції і в усіх необхідних випадках застосовувати Конституцію як акт прямої дії. Судові рішення мають ґрунтуватись на Конституції, а також на чинному законодавстві, яке не суперечить їй.

Суд безпосередньо застосовує Конституцію у разі, коли закон, що діяв до введення в дію Конституції чи прийнятий після цього, суперечить їй.

Крім цього в рішеннях Конституційного Суду України, неодноразово вказувалося, що пільги, компенсації та гарантії є видом соціальної допомоги, та складовою частиною конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та об'єму цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін в діючі закони згідно до ст. 22 Конституції України, не допускається (рішення КСУ від 06.07.1999 р. № 8-рп/99, від 20.03.02 р. № 5-рп/2002, від 17.03.04 р. № 7-рп/2004, від 01.12.04 р. № 20-рп/2004, від 09.07.07 р. № 6-рп/2007, від 22.05.08 р. № 10-рп/2008).

Згідно до ч.4 ст.9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення, де зазначив, що виплата пенсії позивачу здійснювалась у відповідності до закону. В Законі України Про соціальний захист дітей війни не визначено величини мінімальної пенсії за віком для здійснення перерахунку відповідного підвищення. Визначення розміру мінімальний розмір пенсії за віком надано лише в ч.1 ст.28 Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ", але відповідно до ч.3 ст.28 вказаного закону мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений цією статтею, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим законом. Застосування цього розміру для призначення надбавок і підвищень до пенсії цим законом не передбачено. Згідно ст. 95 Конституції України, виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Згідно ст. 4 Бюджетного кодексу України, встановлено, що, при здійсненні бюджетного процесу в Україні, положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України. Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та бюджетні платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. Статтею 110 ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік установлено, що пільги дітям війни, передбачені ст. 6 запроваджуються поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Положення ЗУ Про Державний бюджет України на 2006 рік про призупинення дії ст. 6 Про соціальний захист дітей війни не скасовувалося, рішення з цього приводу Конституційним Судом України не приймалося. Частиною 12 ст.71 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік дія ст. 6 була призупинена, та ст. 111 встановлено, що виплата підвищення проводиться лише особам, які є інвалідами ( крім тих, на яких поширюється дія ЗУ Про статус ветеранів війни, гарантії соціального захисту ) у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Позивачу з 01.01.2008 року по листопад 2010 року проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ № 530 Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян на загальну суму 1724.70 грн. Також позивачем порушено 6-ти місячний строк звернення з даним позовом до суду, оскільки порушення виникло в 2007 році.

Суд вважає встановленими наступні факти та відповідні їм правовідносини:

Ухвалою Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, від 29.12.2010 року позивачу було поновлено строк звернення до суду з даним позовом.

Позивач є пенсіонером та отримує пенсію за віком, має право користуватись пільгами відповідно до ЗУ Про соціальний захист дітей війни , що не заперечується відповідачем та підтверджується пенсійним посвідченням з відміткою дитина війни , копією паспорту громадянина України, в якому зазначена дата народження позивача -06.03.1938 р., та місце народження -м. Дніпропетровськ.

У відповідності до ст. 1 Закону України „Про соціальний захист дітей війни" від 18.11.2004 року № 2195-ІV, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (2 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.

У відповідності до ст.ст. 6, 7 вказаного Закону, дітям війни пенсії підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком. Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 6 Закону України Про соціальний захист дітей війни в редакції від 19.12.2006 року № 489-V, дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до п.15 Положення Про Пенсійний фонд України , Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження через створені в установленому порядку територіальні управління.

Надання дітям війни соціальної підтримки є державною програмою соціальної допомоги, яка згідно ст. 87 Бюджетного кодексу України відноситься до видатків Державного бюджету, а Пенсійний фонд України згідно ст. 21 Бюджетного кодексу України є розпорядником бюджетних коштів для здійснення програми соціальної підтримки дітям війни та відповідно до ч.4 ст. 22 Бюджетного кодексу України розробляє план своєї діяльності відповідно до завдань та функцій, визначених нормативно-правовими актами, виходячи з необхідності досягнення конкретних результатів за рахунок бюджетних коштів, а також розробляє на підставі плану діяльності проект кошторису та бюджетні запити і подає їх до Мінфіну України чи місцевому фінансовому органу, затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (до яких відноситься і відповідач) та інше.

Пенсійний фонд України діє у відповідності до Положення Про Пенсійний фонд України і здійснює свої повноваження на підставі п. 15 зазначеного положення через створені в установленому порядку територіальні управління. Відповідно до Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування рішення щодо призначення, донарахування перерахунок пенсії приймаються територіальними органами Пенсійного фонду України за місцем проживання пенсіонерів. Таким чином, обов'язок по нарахуванню та виплаті доплати до пенсії позивача, передбаченої ст. 6 Закону покладено па відповідні територіальні управління за місцем проживання позивача.

Стосовно вимог за 2006 рік: відповідно до ст. 110 Закону України Про Державний бюджет України на 2006 рік пільги дітям війни, передбачені абзацом сьомим статті 5 Закону України Про соціальний захист дітей війни , запроваджується з 1 січня 2006 року, а статтею 6, - у 2006 році поетапно, за результатами виконання бюджету у першому півріччі, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України за погодженням з Комітетом Верховної Ради України з питань бюджету. Але протягом 2006 року, такий порядок визначений не був, що виключає можливість збільшення пенсії особам, які мають статус дітей війни .

Стосовно вимог позивача за 2007 рік: дію ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни на 2007 рік було зупинено ст. 111 Закону України від 19 грудня 2006 року Про Державний бюджет України на 2007 рік (з урахуванням положень п. 12 ст. 71 цього Закону) та визначено, що у 2007 році підвищення до пенсії відповідно до ст.6 Закону, виплачується особам, які є інвалідами (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ), у розмірі 50% від розміру надбавки, встановленої для учасників війни. Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року визнані неконституційними положення п. 12 ст. 71 Закону України Про Державний бюджет України на 2007 рік щодо зупинення дії на 2007 рік ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни . Таким чином, було відновлено дію ст. 6 даного Закону з 09.07.2007 року. На підставі цього відповідач повинен був зробити перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 р.

Стосовно вимог позивача за 2008-2010 роки: Законом України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України внесені зміни до ст.6 Закону України Про соціальний захист дітей війни , яку було викладено в наступній редакції: дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту ) до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни . Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року за № 10-рп/2008 були визнані такими, що не відповідають Конституції України положення статей розділу ІІ Внесення змін до деяких законодавчих актів України Закону України Про Державний бюджет на 2008рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , тобто, дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни була поновлена з 22.05.2008 року і надалі не припинялася до часу розгляду даної справи в суді.

Таким чином, норми Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 9 липня 2007 року по 31.12.2007 року, норми Закону України Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , які визнані неконституційними, втратили чинність в період з 22 травня 2008 року по цей час. В зв'язку з тим, що дія ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни більше не зупинялася, то вона діє по цей час і підлягає виконанню відповідачем. Відповідно, за вказані періоди часу, виходячи з розміру встановленого на ці періоди мінімального розміру пенсії за віком, особам, які мають статус „дітей війни", поновлено право на отримання пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи соціальної допомоги, які виплачуються замість пенсії, з підвищенням на 30 % мінімальної пенсії за віком.

Згідно ч. 1 ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Оскільки поняття мінімальна пенсія за віком , про яке йдеться в ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , як правове визначення застосовується в дії відповідача під час визначення та призначення пенсій громадянам, то суд вважає, що це визначення слід застосовувати і до обрахування інших пенсій чи доплат, призначення яких пов'язане саме з розміром мінімальної пенсії за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого мінімального розміру пенсії за віком, крім передбаченого частиною першою статті 28 зазначеного закону. Тому положення ч.3 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування не є перешкодою для застосування даного поняття - мінімального розміру пенсії за віком для нарахування підвищення до пенсії згідно з ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни .

Так, згідно ч. 1 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, на 2007 рік затверджений у наступному розмірі: з 1 січня - 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Згідно ч. 3 ст. 62 ЗУ Про Державний бюджет України на 2007 рік , встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком, відповідно до абзацу 1 ч. 1 ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування від 09.07.2003 року, з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацом п'ятим частини першої цієї статті, збільшений на 1 відсоток.

Згідно ст. 58 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України , прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, установлений у розмірах: з 1 січня -470 грн., з 1 квітня - 481 грн., з 1 липня -482 грн., з 1 жовтня - 498 грн.

Згідно ст. 54 ЗУ Про державний бюджет України на 2009 рік , встановлено прожитковий мінімум на одну особу та для тих, хто відноситься до основних і демографічних груп населення, в розмірах, що діяли у грудні 2008 року, тобто мінімальна пенсія за віком у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, що втратили працездатність, з 1 січня по 31 жовтня 2009 року становила 498 грн.

Згідно ст. 1 ЗУ Про встановлення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати від 20.10.2009 року № 1646-УІ, з 1 листопада 2009 року прожитковий мінімум для осіб, що втратили працездатність, встановлено в сумі 573 грн., в 2010 році: з 1 січня - 695 грн., з 1 квітня -706 грн., з 1 липня - 709 грн., з 1 жовтня - 723 грн., з 1 грудня -734 грн.

Крім того, згідно ч. 2 ст. 85 ЗУ Про пенсійне забезпечення (з наступними змінами та доповненнями), виплата пенсій проводиться за поточний місяць загальною сумою у встановлені строки, але не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія.

Згідно ч. 2 ст. 87 ЗУ Про пенсійне забезпечення , сума пенсії, не одержана своєчасно з вини органу, що призначає або сплачує пенсію, виплачується за минулий час без обмеження будь-яким строком. Суд сприймає це положення закону, як установлену відсутність строку позовної давності для витребування не отриманих сум пенсії.

Згідно ч. 2 ст. 46 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , передбачено, що нараховані суми пенсії, які не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмежень будь-яким строком із нарахуванням компенсації втрати частини доходів.

Згідно ч.2 ст.3 Закону України Про соціальний захист дітей війни державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно-правовими актами.

Обґрунтовуючи свої висновки, суд керується, в першу чергу, нормами Конституції України, рішеннями Конституційного суду України, міжнародним законодавством, нормами Цивільного Кодексу України, постановами Пленуму Верховного суду України.

Згідно ч.2 ст. 152 Конституції України, закони, інші правові акти, або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені

цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Згідно рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний Суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія.

Згідно висновку Європейського Суду з прав людини у рішенні від 08.11.2005 року у справі Кечко проти України , зазначено, що органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Згідно ст. 17 ЗУ Про виконання рішень і застосування практики Європейського Суду з прав людини , від 23 лютого 2006 року N 3477-IV, суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Європейського Суду з прав людини як джерело права.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Приймаючи рішення по-суті спору, суд дійшов висновку, що в період з 09.07. 2007 по 31.12.2007 року та в період з 22 травня 2008 року і по 31 грудня 2010 року позивач має право на отримання підвищення до пенсії, не на 10 відсотків від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, яка визначається згідно ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни ( в первісній редакції закону), згідно ст. 28 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та згідно Законів України Про державний бюджет України на 2007, 2008, 2009 та 2010 роки.

Суд дійшов висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань призначення та виплати підвищення до пенсії позивачу, як дитині війни , не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеного підвищення, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ЗУ Про соціальний захист дітей війни та міжнародного законодавства, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачене щомісячне підвищення до пенсії, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , в його первісній редакції, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та з 22.05.2008 року по 31.12.2010 року, включно, у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, розрахованого, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої на час виплат, з врахуванням отриманих сум підвищення до пенсії за ці періоди.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст.256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати пенсії позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України, відповідно до якої судові витрати: в виді судового збору - 03.40 грн., слід стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету України, на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255, 256 ч.1 п.1 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_16, ІНФОРМАЦІЯ_21, уродженці м. Дніпропетровська, і/к № НОМЕР_9, пенсіонерці, яка має статус дитини війни , та мешкає за адресою: АДРЕСА_8, підвищення до пенсії в розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, відповідно до ст. 6 ЗУ Про соціальний захист дітей війни , (в його первісній редакції), ст. 28 ЗУ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування , за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, та за період з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2010 року, включно, з врахуванням суми отриманої позивачем доплати за ці періоди.

Зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати підвищення до пенсії позивачеві в межах одного місяця.

Стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету, на користь позивача понесені нею судові витрати в виді оплати судового збору -03.40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу та відповідачу.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.

Україна

В І Л Ь Н О Г І Р С Ь К И Й М І С Ь К И Й С У Д Д Н І П Р О П Е Т Р О В С Ь К О Ї О Б Л А С Т І

51700, м. Вільногірськ, вул. Жовтнева, 14-а, тел. (05653) 5-07-41

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 січня 2011 року Справа № 2а-61/11/0407

Суддя Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, Шаповал Г.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в приміщенні суду в м. Вільногірську, Дніпропетровської області, адміністративну справу за позовом ОСОБА_17 до Управління праці та соціального захисту населення (УПСЗН) Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, про визнання дій неправомірними та зобов'язання про перерахунок та виплату щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

У С Т А Н О В И В:

Згідно позову, який надійшов до суду 23.12.2010 року, позивач, керуючись ст.ст.6,9,17-19, 99,102 КАС України, ст. 15 ЗУ Про державну допомогу сім'ям з дітьми ( в редакції ЗУ від 22.03.2001 р. № 2334-ІІІ), рішеннями Конституційного суду України від 09.07.07 р. № 6-рп/2007, від 22.05.2008 р. № 10-рп/2008, від 09.09.2010 року № 19-рп/2010, прохає:

- поновити їй пропущений з поважних причин строк для подачі даного позову;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату державної допомоги по догляду за дитиною -ОСОБА_18, ІНФОРМАЦІЯ_22, до досягнення ним трирічного віку, в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до шести років, за період з липня по грудень 2007 року.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначила, що вона є матір'ю ОСОБА_18, ІНФОРМАЦІЯ_22.

Згідно ст. 15 ЗУ Про державну допомогу сім'ям з дітьми (в редакції від 22.03.2001 р. № 2334-ІІІ) було встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого Законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

В 2006 році згідно ЗУ Про державний бюджет України на 2007 рік , в ст. 15 ЗУ Про державну допомогу сім'ям з дітьми були внесені зміни, відповідно до яких розмір допомоги був встановлений, як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї з розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 90.00 грн.

Протягом 2007 року після народження дитини позивач отримувала від відповідача щомісячну допомогу у розмірі 130 -140 грн. замість допомоги у розмірі прожиткового мінімуму.

Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 положення ЗУ Про державний бюджет України на 2007 рік , в частині внесення змін до ст. 15 ЗУ Про державну допомогу сім'ям з дітьми були визнані такими, що не відповідають Конституції України, оскільки обмежують соціальні права громадян.

Рішенням Конституційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 щодо конституційності деяких положень ст. 65 розділу 1 ЗУ Про державний бюджет України на 2008 рік роз'яснено, що Конституція України не надає закону про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Конституційний суд дійшов висновку, що законом про Державний бюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх.

УПСЗН має статус юридичної особи, діє на підставі Положення, розробленого відповідно до Типового, що затверджене постановою КМУ від 29.09.2000 року № 1498 і в спірних правовідносинах є суб'єктом, який виконує делеговані повноваження. Відповідно до постанови КМУ від 04.03.2002 р. № 256, якою затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівними головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі головні розпорядники коштів). Виходячи з викладеного, відповідач є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету. Відповідач повинен був керуватися вищезазначеними рішеннями Конституційного Суду України і надавати щомісячну допомогу по догляду за дитиною у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, який, згідно ст. 62 ЗУ Про державний бюджет України на 2007 рік складав: з 01.04.07 р. -463 грн., з 01.10.07 р. -470 грн. Проте відповідач виплатив позивачу в 2007 році допомогу щомісячно близько 130 грн., що є порушенням конституційних прав позивача.

Таким чином, відповідач повинен зробити перерахунок виплат за період з липня 2007 року по грудень 2007 року та сплатити на користь позивача різницю між фактично сплаченою допомогою та сумою допомоги, яка підлягала сплаті на її користь, згідно ст. 15 ЗУ Про державну допомогу сім'ям з дітьми до внесення змін в дану статтю.

Згідно ст. 8 Конституції України, норми Конституції є нормами прямої дії. В Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Будь-який закон, що прийнятий в порушення ч. 3 ст. 22 Конституції України, який зменшив права людини на отримання виплат, пільг та компенсацій, не повинен застосовуватися, а повинен застосовуватися первинний закон, в якому ці виплати, пільги та компенсації були передбачені. Для цього не обов'язкова наявність Рішення Конституційного Суду України стосовного того, чи суперечить такий закон Конституції.

Виходячи з норм Конституції України та загальних принципів верховенства права, закони мають вищу юридичну силу порівняно з актами Кабінету Міністрів України.

Згідно ч.4 ст. 9 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Відповідач позов не визнав та надав письмові заперечення на позов, з яких витікає наступне. Виплата допомоги, передбаченої Законом України Про державну допомогу сім'ям з дітьми провадиться за рахунок коштів державного бюджету. Рішення Конституційного Суду України не може бути виконаним органами праці та соціального захисту населення, так як не було внесено відповідних змін Верховною Радою України до Законів України Про державний бюджет України та не було збільшено видатки на виплату державної допомоги. Проведення виплат у підвищених розмірах, відповідно до рішення Конституційного Суду України, можливе тільки у разі внесення змін до відповідних законів та збільшення видатків на виплату державної допомоги. Крім того, на думку відповідача, належним відповідачем у справі є Міністерство праці та соціальної політики України, яке є головним розпорядником бюджетних коштів по КФКіВК 2511050 (субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми). Також відповідач, посилаючись на ст. 99 КАС України, вважає, що позивачем пропущено 6-ти місячний строк позовної давності, передбачений законодавством для звернення до суду за захистом свого порушеного права. На підставі цього відповідач вважає здійснені нарахування і виплату допомоги позивачу такими, що відповідають діючому законодавству, тому прохає в задоволенні позову відмовити.

Дослідивши та оцінивши в сукупності надані у справі докази, в тому числі копію свідоцтва про народження дитини -ОСОБА_18, ІНФОРМАЦІЯ_22, матір'ю якого зазначена позивач, довідки УПСЗН про знаходження на обліку та отримання допомоги позивачем на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку, квитанції про сплату позивачем судового збору, керуючись законом, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, а саме, що перерахунок державної допомоги слід здійснити за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, з наступних підстав.

Відповідач - Управління праці та соціального захисту населення має статус юридичної особи, діє на підставі Положення, розробленого відповідно до типового, яке затверджене Постановою КМ України 29.09.2000 р. № 1498, і в спірних правовідносинах є органом державної виконавчої влади. Відповідно до Постанови КМ України від 04.03.2002 року № 256, відповідач є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету на здійснення програм соціального захисту населення. Згідно постанови КМУ від 16.01.2007 року № 32 Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , з квітня 2007 року допомога по догляду за дитиною застрахованим особам призначається та виплачується органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованої особи.

Виплата допомоги застрахованим особам передбачалась Законом України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням та похованням в редакції, яка діяла на момент виникнення спірних правовідносин. Відповідно до статті 42,43 зазначеного Закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надавалась застрахованій особі у розмірі, не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом, право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку мала застрахована особа, яка фактично здійснювала догляд за дитиною. Допомога надається на кожну дитину незалежно від кількості народжених, усиновлених, взятих під опіку дітей у сім'ї, по догляду за якими надавалась допомога. Згідно ст. 44 даного Закону, допомога надавалась щомісяця з дня надання відпустки для догляду за дитиною по день її закінчення, але не більше як по день досягнення дитиною трирічного віку.

Відповідно до ст.1 ЗУ Про державну допомогу сім`ям з дітьми громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Згідно ст.5 цього Закону встановлено, що всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, призначаються і виплачуються органами соціального захисту населення за місцем проживання батьків дитини.

Згідно статті 3 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми одним з видів державної допомоги сім'ям з дитиною є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Згідно статті 5 цього Закону всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків.

Згідно ст. 13 ЗУ Про державну допомогу сім'ям з дітьми , право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Згідно ст.15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми , (в його первісній редакції) встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей до шести років.

Пунктом 7 статті 71 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік було зупинено дію статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням та похованням , та ст. 15 ЗУ Про державну допомогу сім'ям з дітьми , а порядок визначення розміру допомоги було визначено абзацом 3 частини 2 статті 56 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , відповідно до якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку визначається як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пунктів 3,5 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп/2007 у справі № 1-29/2007, положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення рішення і це рішення має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів в зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Відповідно до статті 73 Закону України Про Конституційний Суд України , в разі, якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Згідно рішення Конституційного суду від 22.05.2008 року № 10-рп/2008 визнано, що Конституція України не надає Закону України Про Державний бюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів, Конституційний суд дійшов висновку, що Законом України Про державний бюджет України не можуть вноситися зміни до інших законів і не може зупинятися їх дія. Таким чином, при визначенні розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку необхідно керуватися виключно Законом України Про державну допомогу сім'ям з дітьми в його початковій редакції.

Оскільки зупинення дії ст.15 Закону України Про державну допомогу сім'ям з дітьми , та статті 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням та похованням , визнано таким, що суперечить Конституції України, а також визнані неконституційними положення пункту 14 статті 71, абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України Про державний бюджет України на 2007 рік , то відповідачем виплата з 09.07.2007 р. по 31.12.2007 р. допомоги позивачу по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років була здійснена в меншому розмірі і всупереч вимогам закону.

Згідно частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно ч. 3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

- на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України;

- з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

- обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

- безсторонньо, (неупереджено); - добросовісно; - розсудливо;

- з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

- пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

- з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

- своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову, зокрема, про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень і про скасування рішення, зобов'язання відповідача вчинити певні дії, іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно ст. 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені

цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За приписами ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно вимог ч.2 ст.11 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Суд приходить до висновку, що відповідач, не діяв у відповідності до Конституції України та законів, які регулюють правовідносини з питань надання соціальної допомоги позивачу в виді допомоги на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку, не забезпечив в установленому законами порядку здійснення права позивача на отримання зазначеної допомоги, відповідач керувався правовими нормами, які суперечили вимогам Конституції України, та не діяв у відповідності до вимог, передбачених ст. 2 КАС України, всі заперечення відповідача проти позову не ґрунтуються на діючому законодавстві та нормах Конституції України, в зв'язку з чим позов підлягає задоволенню частково.

Враховуючи невідповідність дій відповідача вимогам законів та Конституції України, з метою захисту прав позивача від порушень з боку суб'єкта владних повноважень, суд дійшов висновку про необхідність захисту цих прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену щомісячну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, відповідно до ст. 15 ЗУ Про державну допомогу сім'ям з дітьми та статей 42, 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням та похованням , в розмірі, що обчислюється з урахуванням встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно.

Згідно ухвали Вільногірського міського суду, Дніпропетровської області, від 27.12.2010 року, позивачеві було поновлено 6-ти місячний строк звернення до суду з даним позовом.

Відповідно до п.8 ч.6 ст. 183-2, та п.1 ч.1 ст. 256 КАС України, постанова в частині здійснення перерахунку та виплати державної допомоги позивачеві в межах одного місяця -підлягає негайному виконанню.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд керується ст. 94 КАС України і приходить до висновку про стягнення з відповідача, за рахунок державного бюджету, на користь позивача понесених судових витрат в виді судового збору на суму 3.40 грн.

Керуючись ст.ст. 2-15,86,87,94,158-163,167, 183-2, 185,186,254,255 КАС України,

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити частково.

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, здійснити перерахунок і виплату ОСОБА_17, ІНФОРМАЦІЯ_23, уродженці м. Вільногірська, Дніпропетровської області, і/к № НОМЕР_10, яка мешкає та зареєстрована АДРЕСА_14 державної допомоги по догляду за дитиною -ОСОБА_18, ІНФОРМАЦІЯ_22, до досягнення ним трирічного віку, за період з 09 липня по 31 грудня 2007 року, включно, згідно з вимогами ст. 15 ЗУ Про державну допомогу сім'ям з дітьми (в його первісній редакції), та статей 42, 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності і витратами, зумовленими народженням та похованням ( в його первісній редакції), у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого законом для дітей віком до 6 років на час її виплати, з врахуванням суми отриманої позивачем допомоги за цей період.

В задоволенні позову в частині вимоги - здійснити перерахунок та виплату державної допомоги позивачеві за період з 01 липня по 08 липня 2007 року, включно, -відмовити.

Згідно п.8 ч. 6 ст. 183-2 КАС України, зобов'язати відповідача виконати постанову негайно в частині здійснення перерахунку та виплати державної допомоги позивачеві в межах одного місяця.

Стягнути з відповідача, за рахунок державного бюджету, на користь позивача судові витрати у справі в виді судового збору на суму 03.40 грн.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії ухвали суду безпосередньо в суді, то 10 денний строк на апеляційне оскарження ухвали суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копію постанови не пізніше наступного дня з дня її постановлення надіслати рекомендованим листом з повідомленням про вручення позивачу та відповідачу.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.

СудВільногірський міський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення19.01.2011
Оприлюднено20.10.2017
Номер документу69650205
СудочинствоАдміністративне