Гусятинський районний суд Тернопільської області
Справа № 596/1384/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"13" жовтня 2017 р. Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого суду ОСОБА_1,
за участю секретаря Федорів О.П.,
представника заявника прокурора Пагут О.С.
представника заінтересованої особи ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в селищі Гусятин справу за заявою заступника керівника Чортківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Товстенської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, заінтересовані особи: Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, Теребовлянська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою,-
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Чортківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Товстенської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області звернулася до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою та визнання права власності.
В обгрунтуння заяви посилається на те, що 03 травня 2009 року померла ОСОБА_3, яка проживав та перебувала на повному державному забезпеченні з 13.02.2006 року по день своєї смерті у Теребовлянському психоневрологічному будинку інтернаті. ОСОБА_3 була одинока, дітей та рідних в неї не було. З моменту її смерті пройшло близько 8-ти років. За цей час ніхто з її родичів не звертався із заявою про прийняття спадщини.
На момент смерті ОСОБА_3 в неї залишилось нерухоме спадкове майно, а саме в неї було право власності на земельну ділянку розміром 3,86 га згідно Державного акту на право власності на землю серії ЯБ № 023273, яка розташована на території Товстенської сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва і їй на даний час присвоєно кадастровий номер. 10 лютого 2006 у Товстенській сільські раді ОСОБА_3 складено заповіт, яким остання усе належне майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і взагалі все те, що буде належати їй на день смерті і на що за законом матиме право, заповіла територіальній громаді сіл Товстого і Кута Товстенської сільської ради Гусятинського району. Після відкриття спадщини пройшло вже більше 8 років, проте до сьогодні спадщина ніким не прийнята та відумерлою не визнана, тому Товстенська сільська має пряме відношення до спадщини, яка відкрилась на її території, оскільки спадкоємці як по закону так і по заповіту в померлого немає, тому просить визнати спадщину померлої ОСОБА_3 відумерлою та передати її у власність Товстенській територіальній громаді.
У судовому засіданні представник заявника прокурок ОСОБА_4 підтримала заявлені вимоги, з підстав, зазначених в заяві, просить їх задовольнити.
Представник заінтересованої особи Товстенської сільської ради Гусятинського району ОСОБА_2, не заперечує щодо задоволення заявлених вимог, просить задовольнити.
Представник заінтересованої особи Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, Теребовлянської державної нотаріальної контори, попередньо подали до суду заяву про розгляд справи у відсутності їх представника, не заперечують щодо задоволення заявлених вимог не заперечують, просять задовольнити.
Суд, перевіривши матеріали справи суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_3 померла 03 травня 2009 року, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії 1-ИД № 083788 від 05.05.2009 року виданого Відділом реєстрації актів цивільного стану Теребовлянського районного управління юстиції Тернопільської області. (а.с.16).
Згідно копії заповіту №13 від 10.02.2006 року ОСОБА_3 все своє майно, де б воно не було і з чого б воно не складалося і все, що буде належати на день смерті і на що матиме право, заповіла територіальній громаді сіл Товстого і Кута Товстенської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області.(а.с.17).
Відповідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальних дій №115/02-14 від 11.08.2017 року державний нотаріус Теребовлянської державної нотаріальної контори ОСОБА_5 встановила недійсність заповіту у зв язку з порушенням статті 9 Закону України Про нотаріат про Обмеження у праві вчинення нотаріальних дій .
Із довідок-повідомлень №57 від 22.05.2017 року, №91 від 29.08.2017 року Установи Тернопільської обласної ради Теребовлянського Психоневрологічного будинку - Інтернат вбачається, що громадянка ОСОБА_3 (ІНФОРМАЦІЯ_1) була зареєстрована, проживала та перебувала на повному державному забезпеченні у будинку - інтернаті з 13.02.2006 року по день своєї смерті 03.05.2009 рік.(а.с.9,10).
Відповідно до довідки №19-0.24-326/104-17 від 24.05.2017 року та довідки №19-0.24-327/104-17 від 24.05.2017 року Відділу у Гусятинському районі Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області, в Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) видано сертифікат серії ТР №0228879, зареєстрованого за №426 25.04.1997 року, ОСОБА_3, с.Кут, с.с.Товстенська. Взамін сертифіката на право на земельну частку (пай) видано державний акт на право власності на земельну ділянку серії ЯБ№023273, 05 травня 2006 року, ОСОБА_3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (паю) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Товстенської сільської ради (кадастровий номер 6121688000:01:001:0536) станом на 01.01.2017 року становить - 126714,00 грн.(а.с.11,13)
Відповідно копії Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯБ № 023278 від 05.05.2006 року ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 3,86 га, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Товстенської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області (а.с.12).
Згідно копії Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №3841638 від 28.02.2006 року наданих реєстратором ОСОБА_6 за вказаними параметрами запиту заповідачем вказано ОСОБА_3. (а.с.18).
Державний нотаріус Теребовлянської державної нотаріальної контори ОСОБА_5 довідкою № 1115/02-14 від 11.08.2017 року відмовила Товстенській сільські раді Гусятинського району Тернопільської області, ідентифікаційний номер юридичної особи:04393090, місце знаходження: село Товсте Гусятинського району Тернопільської області, в інтересах якої діє голова сільської ради - ОСОБА_2 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на спадкове майно та недійсністю заповіту. (а.с.19).
Згідно статті 9 Закону України Про нотаріат нотаріус та посадова особа органу місцевого самоврядування, які вчиняють нотаріальні дії, не вправі вчиняти нотаріальні дії на своє ім'я і від свого імені, на ім'я і від імені свого чоловіка чи
своєї дружини, його (її) та своїх родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер), а також на ім'я і від імені працівників даної нотаріальної контори, працівників, що перебувають у трудових відносинах з приватним нотаріусом, або працівників даного виконавчого комітету. Посадові особи органу місцевого самоврядування не вправі вчиняти нотаріальні дії також на ім'я і від імені даного виконавчого комітету. У зазначених випадках нотаріальні дії вчиняються в будь-якій іншій державній нотаріальній конторі, у приватного нотаріуса чи у виконавчому комітеті іншої сільської, селищної, міської Ради народних депутатів. Посадові особи, перелічені у статті 40 цього Закону, не вправі посвідчувати заповіти та доручення на своє ім'я і від свого імені, на ім'я і від імені свого чоловіка або своєї дружини, його (її) та своїх родичів (батьків, дітей, онуків, діда, баби, братів, сестер). Нотаріальні і прирівняні до них дії, вчинені з порушенням встановлених цією статтею правил, є недійсними.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи, часом відкриття спадщини є день смерті особи.
Згідно ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Статтею 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлено строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого для прийняття спадщини, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Після відкриття спадщини пройшло вже більше 8 років, проте до сьогодні спадщина ніким не прийнята та відумерлою не визнана .
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.
Відповідно до ст.1277 ЦК України, у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття суд визнає спадщину відумерлою за заявою відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Згідно ст. 278 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.
Оскільки з моменту смерті спадкодавця минув понад один рік, спадкоємців за законом чи за заповітом після смерті ОСОБА_3 немає, спадщина не прийнята, то суд приходить до висновку, що заява є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Таким чином, у зв'язку з відсутністю спадкоємців за заповітом і за законом спадкодавця ОСОБА_3 на земельну ділянку розміром 3,86 га згідно Державного акту на право власності на землю серії ЯБ № 023273 від 05.05.2006 року, яка розташована на території Товстенської сільської ради та призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, суд приходить до висновку, що спадщина є відумерлою і її необхідно передати у власність територіальної громади Товстенської сільської ради.
На підставі викладеного, відповідно до ст.9 ЗУ Про нотаріат , ст. ст. 328,1220, 1269, 1270, 1272, 1277 Цивільного кодексу України, керуючись ст. ст. 10, 60, 212, 213, 215, 234, 278, 294 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Заяву заступника керівника Чортківської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Товстенської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, заінтересовані особи: Головне управління Держгеокадастру у Тернопільській області, Теребовлянська державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою та визнання право власності - задовольнити.
Визнати відумерлою спадщину після смерті ОСОБА_3, яка померла 03 травня 2009 року, що складається із земельної ділянки площею 3.86 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер 6121688000:01:001:0536, нормативна грошова оцінка якої становить 126 714 грн., яка розташована на території Товстенської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області, право на яку посвідчено Державним актом на право власності на земельну ділянку Серії ЯБ№023273 від 05 травня 2006 року.
Передати у власність Товстенської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 3,86 га, кадастровий номер 6121688000:01:001:0536, нормативна грошова оцінка якої становить 126 714 грн., розташовану на території Товстенської сільської ради Гусятинського району Тернопільської області на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку Серії ЯБ№023273.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на його оскарження.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів до апеляційного суду Тернопільської області через Гусятинський районний суд з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення до апеляційного суду Тернопільської області через Гусятинський районний суд.
Суддя: підпис
З оригіналом вірно
Суддя Гусятинського районного суду І.О. Лисюк
Суд | Гусятинський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 13.10.2017 |
Оприлюднено | 25.10.2017 |
Номер документу | 69694008 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Гусятинський районний суд Тернопільської області
Лисюк І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні