Рішення
від 18.10.2017 по справі 904/8145/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

18.10.2017 Справа № 904/8145/17

За позовом Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради, м. Дніпро

до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив № 186", м. Дніпро

про стягнення заборгованості у розмірі 517 027,73грн.

Суддя Ліпинський О.В.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1, дов. № 1085 від 12.04.17;

від відповідача: не з'явився;

СУТЬ СПОРУ:

Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради (далі - Позивач) звернулося з позовом до Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив № 186" (далі - Відповідач) про стягнення заборгованості за договором про постачання теплової енергії в сумі 517 027,73 грн., з яких: основна заборгованість у розмірі 426 060,30 грн., пеня у розмірі 54 901,80 грн., три проценти річних у розмірі 6 252,85 грн., інфляційні втрати у розмірі 29 812,78 грн.

В ході вирішення спору позивач зменшив розмір позовних вимог до суми: 210 060,30 грн. основного боргу, 58 504,94 грн. пені, 6 639,91 грн. три відсотки річних, 30 977,01 грн. інфляційних втрат.

Позовні вимоги мотивовані неналежним виконанням відповідачем своїх зобов'язань за договором про постачання теплової енергії №050411 від 25.12.2013 в частині повної та своєчасної оплати за отримані послуги.

Відповідач відзив на позов не надав, явку повноважного представника в судові засідання не забезпечив.

Поштовий конверт з ухвалою суду, яка направлялася на адресу Відповідача, повернувся з поштовою відміткою "за закінченням терміну зберігання". Враховуючи те, що згідно даних сайту Міністерства юстиції України Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (https://usr.minjust.gov.ua/ua/freesearch) адреса Відповідача відповідає тій адресі, на яку направлялися процесуальні документи, суд дійшов висновку про належне повідомлення Відповідача про розгляд справи.

В судовому засіданні 18.10.2017 оголошено вступну та резолютивну частини рішення, згідно ст. 85 ГПК України.

Фіксація судового процесу технічними засобами не проводилася.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши подані докази, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

25.12.2013 між Комунальним підприємством «Теплоенерго» Дніпропетровської міської ради (далі - позивач, теплопостачальне підприємство) та Обслуговуючим кооперативом "Житлово-будівельний кооператив № 186" (далі - відповідач, споживач) було укладено договір про постачання теплової енергії №050411 (далі Договір).

За цим договором енергопостачальна організація бере на себе зобов'язання постачати споживачеві теплову енергію в гарячій воді в потрібних йому обсягах, а споживач зобов'язується оплачувати одержану теплову енергію за встановленими тарифами (цінами) в терміни, передбачені цим договором (п. 1.1. договору).

Обидві сторони зобов'язуються керуватися цим договором та діючим законодавством України (п. 1.2. договору).

Теплова енергія постачається споживачу в обсягах згідно з додатком 1 до цього договору у вигляді гарячої води на такі потреби: опалення та вентиляцію - в період опалювального сезону (172 діб); гаряче водопостачання - протягом 350 діб; технологічні потреби - відповідно з виробничою програмою; кондиціювання повітря - по мірі необхідності (п. 2.1. договору).

Споживач теплової енергії зобов'язується: додержуватися кількості споживання-теплової енергії за кожним параметром в обсягам які визначені в додатку 1, не допускаючи їх перевищення; виконувати умови та порядок оплати спожитої теплової енергії в обсягах і в терміни, які передбачені договором. На кінець опалювального сезону проводити звіряння розрахунків з енергопостачальною організацією, у разі заборгованості і відсутності акта звіряння розрахунків на початок опалювального сезону споживач до мереж тепло постачання підключений не буде (п. 3.2.1. та п. 3.2.2. договору).

Обов'язки енергопостачальної організації: забезпечувати постачання теплової енергії споживачу в обсягах згідно з договором (п. 4.2.1. договору).

Згідно правил користування тепловою енергією, споживачі зобов'язується встановити прилади обліку теплової енергії (п. 5.1. договору).

Облік споживання теплової енергії здійснюється за показниками приладів обліку, встановленим вводах споживача розрахунковим способом (п. 5.2. договору).

Межа балансової та експлуатаційної відповідальності сторін вказана в додатку 2 до договору та не може бути змінена в односторонньому порядку (п. 5.4. договору).

Тарифи на теплову енергію, що споживається згідно з цим договором установлюються Дніпропетровською міською радою народних депутатів (п. 6.1. договору).

Тариф для розрахунків по цьому договору складає: Теплова енергія - 1Гкал 268,74 грн. (п. 6.2. договору).

Розрахунки за теплову енергію, що споживається, проводяться в грошовій формі відповідно до встановлених тарифів, або за згодою сторін будь-яким іншим шляхом, не забороненим чинним законодавством України (п. 7.1. договору).

Розрахунковим періодом є календарний місяць, по результатам якого підписується акт (в 2-х примірниках) на відпуск - отримання теплової енергії по формі додатку 4 (п. 7.2. договору).

Споживач зобов'язаний не пізніше ніж за 5 днів до початку розрахункового періоду сплачувати енергопостачальній організації вартість теплової енергії згідно з її кількістю, передбаченою у додатку 1 до цього договору, по власним платіжним дорученням з указанням періоду за який він сплачує (п. 7.3. договору).

Остаточний розрахунок за спожиту теплову енергію проводиться Споживачем в продовж 5 діб після одержання рахунку енергопостачальної організації, яка зобов'язана направити його споживачу не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим. У випадку утворення переплати, вона зараховується в рахунок наступних платежів (п. 7.4. договору).

Цей договір набуває чинності з дня його підписання та діє до "25" грудня 2016 року (п. 11.1. договору).

Договір вважається пролонгованим на кожний наступний рік, якщо за місяць до закінчення строку його дії про його припинення не буде письмово заявлено однією із сторін (11.4. договору).

Крім того, сторонами укладено додатки №1 - №5 до договору (а.с. 52 - 57).

На виконання умов договору за період з жовтня 2016 по квітень 2017, позивач поставив, а відповідач прийняв теплову енергію на загальну суму 803 060,30 грн., що підтверджується актами здачі-приймання теплової енергії, які підписані сторонами без зауважень (а.с. 39 - 45). .

Відповідач свої зобов'язання щодо здійснення своєчасних і повних оплат виконав неналежним чином, сплатив на користь Позивача лише суму 593 000,00 грн.

На час розгляду справи заборгованість відповідача склала 210 060.30 грн., доказів сплати вказаної заборгованість відповідачем суду не надано.

Згідно ст. 173 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Відповідно до ч. 1 ст. 175 ГК України, майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до статті 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Згідно з приписами ст. 193 Господарського кодексу України (далі - ГК України) та ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) цивільні та господарські зобов'язання мають бути виконані належним чином відповідно до закону та договору. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Статтею 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до положень ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно зі ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до п. 8.2.3. договору в разі несвоєчасної оплати за спожиту теплову енергію - нараховується пеня в розмірі 1%, але не більше подвійної облікової ставки НБУ від суми простроченого платежу, за кожний день прострочки.

Позивачем надано розрахунок пені за загальний період з 22.11.16 по 31.07.17 (по кожному місяцю споживання окремо), розмір якої становить 58 504,94 грн.

Судом здійснено перевірку наданого позивачем розрахунку та встановлено, що розрахунок пені здійснено вірно.

Відповідно ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошових зобов'язань на вимогу кредитора, зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивачем надано розрахунок трьох процентів річних за загальний період прострочення з 22.11.2016 по 31.07.2017 (по кожному місяцю споживання окремо), згідно якого, сума відповідних відсотків склала 6 639,91 грн.

Судом здійснено перевірку наданого позивачем розрахунку та встановлено, що розрахунок 3% річних здійснено вірно.

Щодо наданого позивачем розрахунку інфляційних втрат за загальний період з грудня 2016 по липень 2017 (по кожному місяцю споживання окремо) у розмірі 30 977,01 грн., суд зазначає наступне.

Судом перевірений наданий позивачем розрахунку інфляційних втрат за визначений вище період (по кожному місяцю споживання окремо) та встановлено, що позивачем невірно визначено суми боргу, які підлягають індексації, оскільки не враховано часткові оплати заборгованості в періоди, які визначені позивачем для здійснення індексації.

Судом здійснено перерахування інфляційних втрат за визначені періоди та встановлено, що індекс інфляції складає 27 088,53 грн.

Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення інфляційних втрат підлягають задоволенню частково у розмірі 27 088,53 грн.

На підставі викладеного, з урахуванням встановлених обставин, неналежне виконання відповідачем зобов'язань за договором є підставою для стягнення основної заборгованості у розмірі 210 060,30 грн., пені у розмірі 58 504,94 грн., трьох процентів річних у розмірі 6 639,91 грн., інфляційних втрат у розмірі 27 088,53 грн.. врешті позовних вимог слід відмовити.

Згідно ст. 49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору на покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених вимог

Відповідно до приписів ст. 7 Закону України "Про судовий збір", сума надмірно сплаченого позивачем судового збору у розмірі 3 162,70 грн., підлягає поверненню за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду.

Керуючись ст.ст. 2, 12, 22, 33, 44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково .

Стягнути з Обслуговуючого кооперативу "Житлово-будівельний кооператив № 186" (49128, м. Дніпро, вул. Коробова, буд. 12, код ЄДРПОУ 23068153) на користь Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради (49000, м. Дніпро, вул. Дмитра Яворницького, 37, код ЄДРПОУ 32688148) суму основного боргу у розмірі 210 060,30 грн., пеню у розмірі 58 504,94 грн., три проценти річних у розмірі 6 639,91 грн., інфляційні втрати у розмірі 27 088,53 грн., витрати зі сплати судового збору у розмірі 4 534,40 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання і може бути оскарженим протягом цього строку до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 23.10.2017

Суддя ОСОБА_2

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення18.10.2017
Оприлюднено26.10.2017
Номер документу69717878
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/8145/17

Рішення від 18.10.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 21.09.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

Ухвала від 30.08.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Ліпинський Олександр Вікторович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні