УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,
E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "17" жовтня 2017 р. Справа № 906/737/17
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Шніт А.В.
секретар судового засідання Антонюк Н.Ю.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився;
від відповідача: не з'явився;
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу
за позовом Приватного підприємства "Алпакс"
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгпрестиж"
про стягнення 73463,12грн
Приватне підприємство "Алпакс" звернувся до господарського суду з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгпрестиж" заборгованості в розмірі 73463,12грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов договору купівлі-продажу №0780601 від 08.06.2017 щодо оплати поставленого товару у встановлений договором строк.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, хоча про час та місце розгляду справи був повідомлений вчасно та належним чином, про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с. 35). Водночас, 13.10.2017 до суду від позивача надійшло клопотання від 10.10.2017 про розгляд справи без участі представника, в якому позивач позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити, а також просить розглянути справу без участі представника позивача, за наявними в матеріалах справи документами (а.с. 41).
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, 12.10.2017 до суду за вх.№13192 повернулися копії ухвал суду від 28.09.2017 та 03.10.2017, які направлялися останньому на адресу, вказану у позовній заяві, з відміткою поштового зв'язку "за закінченням встановленого строку зберігання" (а.с. 36-40).
Cудом відповідно до ст.11 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" здійснено електронний запит №1003134245 від 17.10.2017 та роздруковано Витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо заданих показників пошуку - код ЄДРПОУ відповідача - 41186950 (згідно позовної заяви), з якого вбачається, що місцезнаходження юридичної особи: 10012, м. Житомир, вул. Гоголівська, буд. 4, відомості щодо припинення відсутні (а.с. 43-45).
Відповідно до пп.3.9.1 та 3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 №18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК... За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом... У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.
Таким чином, сторони були належним чином повідомлені судом про час та місце судового розгляду справи, а тому їх нез'явлення або їх представників не перешкоджає вирішенню спору.
У зв'язку з цим, відповідно до ст.75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
ВСТАНОВИВ:
08.06.2017 між Приватним підприємством "Алпакс" (продавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгпрестиж" (покупець, відповідач) укладено договір купівлі-продажу №080601 (далі - Договір) (а.с. 10).
Згідно п.1.1 Договору у номенклатурі продавець зобов'язується поставити, а покупець прийняти та оплатити продукцію у кількості, за ціною та на умовах, викладених у даному договорі та у рахунках-фактурах і накладних, які є невід'ємною частиною даного договору.
Загальна сума Договору визначається як сума вартості всіх поставлених партій (п. 1.2 Договору).
Відповідно до п.2.3 Договору у випадку, якщо на потязі 5 (п'яти) календарних днів з дня отримання товару покупець не надсилає продавцю письмової претензії за номенклатурою та кількістю продукції, продукція вважається остаточно прийнятою покупцем, а ціни та загальна вартість поставки продукції узгодженими. Витрати по перевезенню продукції сплачує покупець або на інших умовах за домовленістю сторін.
За змістом п.3.2 Договору покупець зобов'язується оплатити продукцію за поставку на протязі 10 (десяти) банківських днів з дня одержання продукції на суму, вказану в видатковій накладній.
Згідно п.5.1 Договору ціна продукції вказується у відповідних рахунках-фактурах, які є невід'ємною частиною даного договору.
Цей договір вступає в дію з моменту його оформлення сторонами і діє до 31.12.2017р. Якщо протягом 30 днів до завершення терміну дії договору жодна із сторін не заявить письмового бажання розірвати даний договір, він вважається автоматично продовжений ще на один календарний рік, на тих самих умовах, і так кожного наступного року (п.9.1 Договору).
На виконання умов договору від 08.06.2017 позивач поставив відповідачу стрейч плівку П/Е, полотно (500*0,020) на загальну суму 83463,12грн з ПДВ, що підтверджується видатковою накладною №318 від 12.06.2017, довіреністю №022 від 09.06.2017 та виставленим рахунком на оплату №279 від 08.06.2017 вказаного товару, які містяться в матеріалах справи (а.с.11-13).
Однак, в порушення умов укладеного договору відповідач здійснив часткову оплату за поставлену продукцію в сумі 10000,00грн (а.с.14), у зв'язку з чим за відповідачем утворився борг в розмірі 73463,12грн, що підтверджується копією акту звірки взаємних розрахунків станом на 11.08.2017, підписаним обома сторонами та скріпленим печатками (а.с.27).
За вказаних обставин позивач звернувся до суду із даним позовом.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази та всі обставини справи, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст.509 Цивільного кодексу України (далі - (ЦК України)).
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ч.1 ст.173 Господарського кодексу України (далі - ГК України)). Сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобов'язання в процесі його виконання, якщо законом не встановлено інше (ч.3 ст.173 ГК України).
Майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч.1 ст.175 ГК України).
Статтею 11 ЦК України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ч.1 статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше осіб, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Судом встановлено, що правовідносини між сторонами у справі виникли на підставі договору №080601 купівлі-продажу від 08.06.2017, який за своєю правовою природою є договором купівлі-продажу.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Приписами ч.1 ст.530 ЦК України передбачено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст.655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Як передбачено ст.692 ЦК України, покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару. Покупець зобов'язаний сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.
Приписами ч.ч. 1, 2 ст.193 ГК України передбачено, що суб'єкти господарювання, в тому числі підприємці, повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до Закону, інших правових актів, договору. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони.
Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ч.1 ст.612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Як вбачається із матеріалів справи, позивачем виконані зобов'язання по поставці продукції відповідачу належним чином, доказом чого є видаткова накладна №318 від 12.06.2017 та довіренність №022 від 09.06.2017 (а.с.11, 13), які містяться в матеріалах справи, згідно яких позивач поставив відповідачу продукцію.
Проте, відповідач не виконав свого обов'язку щодо повного розрахунку з позивачем за поставлену продукцію, у зв'язку з чим за ним утворилась заборгованість в розмірі 73463,12грн.
Відповідно до статті 33 ГПК України кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
Відповідач позов за підставою та предметом не оспорив, доказів сплати заборгованості у розмірі 73463,12грн суду не надав, своїм правом на участь у судовому розгляді справи не скористався.
За вказаних вище обставин суд дійшов висновку про задоволення позову в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд,
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгпрестиж" (10012, м.Житомир, вул.Гоголівська, буд.4; ідентифікаційний код 41186950) на користь Приватного підприємства "Алпакс" (02660, м.Київ, вул.Бориспільська, буд. 7; ідентифікаційний код 32958896):
- 73463,12грн - заборгованості;
- 1600,00грн - судових витрат.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено: 20.10.17
Суддя Шніт А.В.
Віддрукувати:
1 - у справу
2,3 - сторонам (рек. з повід.)
Суд | Господарський суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2017 |
Оприлюднено | 26.10.2017 |
Номер документу | 69718091 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Житомирської області
Шніт А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні