ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 715-77-21, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" жовтня 2017 р.Справа № 922/2780/17
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Лавровой Л.С.
при секретарі судового засідання Пунтус Д.А.
розглянувши справу
за позовом Керівника Харківської місцевої прокуратури №2 в інтересах держави в особі Регіонального відділення Фонду державного майна України по Харківській області третя особа - Український державний науково-дослідний інститут проблем водовідведення, водопостачання і охорони оточуючого середовища "УкрВОДГЕО" до Товариства з обмеженою відповідальністю Сервіс-центр , м. Харків про розірвання договору, повернення майна, стягнення коштів за участю сторін:
прокурор - Чирик В.Г. за посв. №036688 від 11.12.2015 р.,
представник позивача - ОСОБА_1 за дов. №5 від 08.06.2017 р.,
представник відповідача - ОСОБА_2,
представник третьої особи - не з'явився.
ВСТАНОВИВ:
Керівник Харківської місцевої прокуратури №2 в особі Регіонального фонду держаного майна України (надалі - позивач) звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю Сервіс-центр та просить суд:
- розірвати договір оренди державного майна №3505-Н, укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна по Харківській області та Товариством з обмеженою відповідальністю Сервіс-центр ;
- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Сервіс-центр звільнити та повернути державне майно - нежитлові приміщення частина кімнати №105, загальною площею 57,47 кв.м., за адресою: м. Харків, вул. Шевченка, 6, експериментального залу на 1-му поверсі в будівлі 3-х поверхового лабораторно - виробничого корпусу, що перебуває на балансі Українського державного науково - дослідного інституту проблем водопостачання, водовідведення та охорони навколишнього природного середовища УкрВОДГЕО , Регіональному відділенню Фонду державного майна по Харківській області за актом приймання-передачі;
- стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Сервіс-центр на користь Регіонального відділення Фонду державного майна по Харківській області заборгованість по орендній платі в розмірі 9171,24 грн., пеню та штраф в сумі 1117,95 грн.;
- судові витрати покласти на відповідача.
В обґрунтування позовних вимог, прокурор вказує на те, що відповідач систематично допускав та продовжує допускати порушення п.3.6 договору оренди та Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995 р. №786, згідно яких він зобов'язаний щомісячно до 12 числа наступного місяця своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату.
Ухвалою суду від 21.08.2017 р. прийнято позовну заяву до розгляду та порушено провадження у справі. Ухвалою від 13.09.2017 р. було залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог - Український державний науково-дослідний інститут проблем водовідведення, водопостачання і охорони оточуючого середовища "УкрВОДГЕО".
Ухвалою по справі від 03.10.2017 р. судом було зобов'язано Український державний науково-дослідний інститут проблем водовідведення, водопостачання і охорони оточуючого середовища "УкрВОДГЕО" надати письмові пояснення щодо продажу майна та можливості використання орендованого майна ТОВ "Сервіс-Центр" з січня по червень 2017 року. Однак, жодних пояснень до суду не надходило.
Представник позивача, через канцелярію господарського суду 18.10.2017 р. за вх. № 34069, надав письмові пояснення, в яких вказує, що відповідачем частково погашена заборгованість з орендної плати в розмірі 9171,24 грн., тому позивач просить задовольнити позовні вимоги прокуратури. Надані пояснення разом з доданою довідкою по заборгованості судом досліджено та долучено до матеріалів справи.
В призначеному на 18.10.2017 р. судовому засіданні прокурор та представник позивача підтримали позовні вимоги.
Представник відповідача висловив заперечення проти позову.
Відповідно до ст. ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.
Приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, закріплені пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України, статтею 4-3 та статтею 33 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом в межах наданих йому повноважень сторонам створені усі належні умови для надання сторонами доказів у справі.
Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вислухавши пояснення прокурора, повноважних представників позивача та відповідача, судом встановлено наступне.
За договором оренди №3505-Н від 20 грудня 2007 року (надалі - Договір) Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Харківській області (орендодавець) надано Товариству з обмеженою відповідальністю Сервіс центр (орендар) в строкове платне користування державне окреме індивідуально визначене майно - нежитлові приміщення частина кімнати №105, загальною площею 57,47 кв.м., за адресою: м. Харків, вул. Шевченка, 6, експериментального залу на 1-му поверсі в будівлі 3-х поверхового лабораторно - виробничого корпусу, що перебуває на балансі Українського державного науково - дослідного інституту проблем водопостачання, водовідведення та охорони навколишнього природного середовища УкрВОДГЕО (балансоутримувач), вартість якого визначена згідно зі звітом про незалежну оцінку станом на 30.09.2007 р. і становить 134700,00 грн. (105500,00 грн. - з урахуванням змін, внесених додатковою угодою №4 від 22.05.2014 р.). Майно передавалося в оренду з метою розміщення майстерні з ремонту автомобілів.
Актом приймання-передачі орендованого майна від 27.11.2007 року, який є додатком №2 до договору оренди №3505-Н від 27.11.2007 року, вищезазначене майно передано ТОВ Сервіс Цкнтр в строкове платне користування.
Пунктом 10.1 Договору оренди встановлено, що його укладено строком на 1 рік, що діє з 20.12.2007 р. до грудня 2008 р. включно. Сторони продовжували строк дії договору до 19.12.2015 р. додатковими угодами: №1 від 30.12.2008 р., №2 від 21.12.2009 р., №3 від 20.12.2010 р., №5 від 22.05.2014 р., №6 від 31.10.2014 р.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору він вважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Згідно пункту 10.4 Договору у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення цього Договору, зміну його умов після закінчення строку його чинності протягом одного місяця, Договір уважається продовженим на той самий термін і на тих самих умовах, які були передбачені цим Договором.
З матеріалів справи вбачається, що жодною зі сторін договору оренди не заявлено про намір припинити договір оренди протягом одного місяця після закінчення терміну дії договору, орендоване майно не повернуто. Тобто, державне майно, передане в оренду, продовжує перебувати в користуванні відповідача.
За умовами розділу 3 укладеного Договору орендна плата перераховується до державного бюджету та балансоутримувача щомісячно, до 12 числа місяця, наступного за звітним, відповідно до вимог діючої Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786 (зі змінами) у співвідношенні:
- безпосередньо до державного бюджету на рахунки, визначені фінансовими органами - у розмірі 70%;
- на рахунок, визначений балансоутримувачем - у розмірі 30%.
З урахуванням додаткової угоди №4 від 22.05.2014 р., орендна плата визначається на підставі Методики розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04 жовтня 1995 року № 786 (зі змінами), і становить без ПДВ за базовий місяць розрахунку - грудень 2013 р. - 1767,13 грн. Орендна плата визначається шляхом коригування орендної плати за базовий місяць на індекс інфляції за наступний місяць (п.3.1 Договору).
За результатами перевірки прокуратури, було встановлено, що відповідач систематично допускав та продовжує допускати порушення п.3.6 договору оренди та Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995 р. №786, згідно яких він зобов'язаний щомісячно до 12 числа наступного місяця своєчасно та в повному обсязі сплачувати орендну плату. Вказані обставини стали підставою для звернення прокуратури до господарського суду з позовом про стягнення заборгованості, розірвання договору та повернення майна.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Стаття 11 Цивільного кодексу України визначає, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки, й серед підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, передбачає договори та інші правочини.
Згідно статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язаннями є правовідносини, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Таке ж положення містить і у статті 173 Господарського кодексу України.
Статтею 174 Господарського кодексу України встановлено, що господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, із господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до статті 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Відповідно до наданої Регіональним відділенням фонду державного майна України по Харківській області довідки, станом на 04.07.2017 р. заборгованість зі сплати орендних платежів за Договором складала 9171,24 грн. Представником відповідача було надано квитанцію №ПН7677 від 01.09.2017 р. на суму 9171,24 грн., як доказ сплати вказаної заборгованості з орендної плати.
Приписами п.1-1, ч.1 ст. 80 ГПК України встановлено, що господарський суд припиняє провадження у справі, якщо відсутній предмет спору.
Відповідно до абзацу першого п. 4.4. постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (далі - Постанова) господарський суд припиняє провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмета спору (пункт 1-1 частини першої статті 80 ГПК), зокрема, у випадку припинення існування предмета спору (наприклад, сплата суми боргу, знищення спірного майна, скасування оспорюваного акта державного чи іншого органу тощо), якщо між сторонами у зв'язку з цим не залишилося неврегульованих питань.
Оскільки сторонами надано квитанцію № ПН7677 від 01.09.2017 року про погашення відповідачем заборгованості в розмірі 9171,24 грн., та таке погашення було здійснено після звернення прокуратури з позовом до господарського суду, провадження в цій частині підлягає припиненню.
Відповідно до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.
Згідно ч. 1 ст. 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями є господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Відповідно до п. 3.7 Договору орендна плата, перерахована несвоєчасно або не в повному обсязі, підлягає стягненню з урахуванням пені в розмірі подвійної ставки НБУ від суми заборгованості за кожний день прострочення, включаючи день оплати. Пунктом 3.8 встановлено обов'язок орендаря сплатити штраф у розмірі 7% від суми заборгованості в разі, якщо на дату сплати орендної плати заборгованість за нею становить загалом не менше ніж 3 місяці.
Перевіривши розрахунок позивача по нарахуванню 641,99 грн. штрафу та 475,96 грн. пені, суд вважає їх обґрунтованими, а вимоги по їх стягненню такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ст.ст. 638, 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні.
Статтею 651 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Частинами 1, 3 статті 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності; строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Положеннями статей 525, 526, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до вимог статті 782 Цивільного кодексу України, наймодавець може відмовитись від договору найму та вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить орендну плату за користування річчю протягом трьох місяців.
При цьому, відповідно до частини 3 статті 26 Закону України «Про оренду державного та комунального майна» на вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірвано за рішенням суду у разі невиконання сторонами своїх зобов'язань та з інших підстав передбачених законодавчими актами України.
За результатами розгляду наданих сторонами доказів судом встановлено, що відповідачем не виконувалося зобов'язання зі своєчасної сплати орендних платежів більш ніж протягом 3 місяців.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги прокурора в частині стягнення з відповідача пені, штрафу та розірвання Договору оренди і повернення майна є обґрунтованими, законними та підлягають задоволенню.
Враховуючи положення ч. 2 ст. 49 ГПК України та те, що з вини відповідача спір було доведено до суду, суд дійшов до висновку, що сума сплаченого судового збору за подання позову підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 19, 124, 129 Конституції України, статтями 1, 4, 12, 22, 32, 33, 43, 44, 49, п. 1-1 ст. 80, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
Припинити провадження в частині вимог по стягненню 9171,24 грн. заборгованості з орендної плати за договором оренди №3505-Н від 20.12.2007 р.
Позовні вимоги задовольнити частково.
Розірвати договір оренди державного майна №3505-Н від 20.12.2007 р., укладений між Регіональним відділенням Фонду державного майна по Харківській області та Товариством з обмеженою відповідальністю Сервіс-центр .
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю Сервіс-центр (61013, Харківська обл., місто Харків, Київський район, ВУЛИЦЯ ШЕВЧЕНКА, будинок 6, ідентифікаційний код особи 30237431) звільнити та повернути державне майно - нежитлові приміщення частина кімнати №105, загальною площею 57,47 кв.м., за адресою: м. Харків, вул. Шевченка, 6, експериментального залу на 1-му поверсі в будівлі 3-х поверхового лабораторно - виробничого корпусу, що перебуває на балансі Українського державного науково - дослідного інституту проблем водопостачання, водовідведення та охорони навколишнього природного середовища УкрВОДГЕО , Регіональному відділенню Фонду державного майна по Харківській області за актом приймання-передачі (61057, Харківська обл., місто Харків, МАЙДАН ТЕАТРАЛЬНИЙ, будинок 1, ідентифікаційний код особи 23148337).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Сервіс-центр (61013, Харківська обл., місто Харків, Київський район, ВУЛИЦЯ ШЕВЧЕНКА, будинок 6, ідентифікаційний код особи 30237431) на користь Регіонального відділення Фонду державного майна по Харківській області (61057, Харківська обл., місто Харків, МАЙДАН ТЕАТРАЛЬНИЙ, будинок 1, ідентифікаційний код особи 23148337, н/р 31118093700006 ГУДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код 37999696) пеню та штраф за договором оренди №3505-Н в сумі 1117,95 грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Сервіс-центр (61013, Харківська обл., місто Харків, Київський район, ВУЛИЦЯ ШЕВЧЕНКА, будинок 6, ідентифікаційний код особи 30237431) на користь прокуратури Харківської області, (код 02910108, банк отримувач: Державна казначейська служба України м.Київ, код 820172, рахунок 35212041007171, код класифікації видатків бюджету - 2800) судовий збір у розмірі 4800,00 грн.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення складено 23.10.2017 р.
Суддя ОСОБА_3
Суд | Господарський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 18.10.2017 |
Оприлюднено | 26.10.2017 |
Номер документу | 69719217 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Харківської області
Лаврова Л.С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні