ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 жовтня 2017 року Справа № 925/1580/16
Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Козир Т.П. - головуючого, Гольцової Л.А., Іванової Л.Б.,
за участю представника ТОВ "Нестерівка" Пацалюк А.В. дог. від 1 квітня 2017 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві касаційну скаргу ТОВ "Нестерівка" на постанову Київського апеляційного господарського суду від 3 квітня 2017 року у справі Господарського суду Черкаської області за позовом ОСОБА_5 до ТОВ "Нестерівка" про скасування рішення загальних зборів та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
У грудні 2016 року ОСОБА_5 (далі - позивач) звернулась до ТОВ "Нестерівка" (далі - відповідач) з позовом про скасування рішення загальних зборів від 5 липня 2016 року, оформленого протоколом № 2, в частині повернення належної частки в статутному капіталі в розмірі 1650 гривень 00 коп.; зобов'язання відповідача провести оцінку майна товариства з метою визначення частки позивача та виплатити вартість частини майна товариства відповідно до належної частки (11 %) у статутному капіталі товариства, з урахуванням прибутку товариства, за даними балансу, складеного станом на 5 липня 2015 року.
Позовні вимоги грунтуються на нормах ст. 54 Закону України "Про господарські товариства", ч. 2 ст. 148 Цивільного кодексу України.
Рішенням Господарського суду Черкаської області від 28 лютого 2017 року позов задоволено.
Визнано недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ "Нестерівка", оформлене протоколом № 2 від 5 липня 2016 року, в частині повернення ОСОБА_5 належної їй частки в статутному капіталі в розмірі 1650 гривень.
Відповідача зобов'язано провести оцінку майна товариства з метою визначення частки ОСОБА_5 та виплати останній вартості частки майна товариства відповідно до належної частки 11 % у статутному капіталі товариства за даними балансу, складеного станом на 5 липня 2016 року.
Постановою Київського апеляційного господарського суду від 3 квітня 2017 року апеляційну скаргу ТОВ "Нестерівка" залишено без задоволення, рішення Господарського суду Черкаської області від 28 лютого 2017 року залишено без змін.
У касаційній скарзі ТОВ "Нестерівка" просить скасувати рішення Господарського суду Черкаської області від 28 лютого 2017 року та постанову Київського апеляційного господарського суду від 3 квітня 2017 року, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Зазначає, що судами не прийнято до уваги те, що статутний капітал не був повністю оплачений, оскільки майно до статутного капіталу товариства виділяли та вносили через 1,5 року після того, як помер ОСОБА_6, спадкоємицею якого є позивач, при цьому ОСОБА_6 не подавав до зборів заяву про виділення йому майна для внесення його до статутного капіталу.
Вказує, що, у відповідності до вимог ст. ст. 117, 144, 148 Цивільного кодексу України, ст. ст. 86, 88 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 54 Закону України "Про господарські товариства", учасник товариства, який виходить з товариства, має право на отримання вартості частини майна, пропорційної його оплаченій частці (вкладу) у статутному капіталі, лише при належному виконанні своїх зобов'язань щодо внесення вартості свого вкладу до статутного капіталу товариства, що помилково не враховано судами попередніх інстанцій.
Посилається на те, що позивач володіє майновим паєм, який отримала на підставі рішення Маньківського районного суду Черкаської області від 12 березня 2008 року у справі № 2-151/2008 та не передавала його до статутного фонду товариства, на що не звернули уваги суди попередніх інстанцій.
Представник позивача у судове засідання не з'явився.
Враховуючи, що про час та місце розгляду касаційної скарги позивач повідомлений належним чином, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Заслухавши пояснення представника відповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та вивчивши матеріали справи, суд вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що відповідно до протоколу № 2 загальних зборів учасників ТОВ "Нестерівка" від 5 липня 2016 року відбулись збори учасників товариства, в яких брали участь десять учасників, які володіють 100 % статутного капіталу товариства, а саме: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_5.
На розгляд загальних зборів учасників поставлені питання:
1. Обрання голови та секретаря Загальних зборів.
2. Підведення підсумків роботи товариства за 2015 рік та перспективи розвитку товариства на 2016 рік.
3. Затвердження річного звіту, балансу, розподіл прибутку (збитку) за
2015 рік.
4. Про вихід учасників зі складу учасників ТОВ "Нестерівка" відповідно до поданих заяв про вихід.
5. Про виключення учасників зі складу учасників ТОВ "Нестерівка".
6. Про прийняття нових учасників та перерозподіл часток учасників ТОВ "Нестерівка" у зв'язку із зміною складу учасників товариства.
7. Про збільшення статутного капіталу ТОВ "Нестерівка".
8. Про внесення змін до установчих документів ТОВ "Нестерівка" у зв'язку зі зміною складу учасників товариства, перерозподілу часток, збільшенням статутного капіталу товариства, викладенням Статуту ТОВ "Нестерівка" у новій редакції.
9. Про уповноваження особи на проведення державної реєстрації
Статуту ТОВ "Нестерівка" в новій редакції.
Вказаними загальним зборами учасників відповідача прийнято наступні рішення:
по першому питанню: обрати головою зборів ОСОБА_8, секретарем ОСОБА_19;
по другому питанню: затвердити звіт директора товариства про результати роботи за 2015 рік та перспективи розвитку на 2016 рік;
по третьому питанню: затвердити річний звіт та баланс товариства за 2015 рік. Отриманий прибуток направити на розвиток виробництва, поповнення обігових коштів, оновлення основних засобів товариства. Частки прибутків учасникам не нараховувати та не виплачувати;
по четвертому питанню: задовольнити заяви учасників про вихід та виключення із складу ТОВ "Нестерівка" з переуступкою своєї частки в статутному капіталі на користь ОСОБА_16 на загальну суму 13350 гривень 00 коп., що становить 89 % статутного капіталу учасників: ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14 та ОСОБА_15;
по п'ятому питанню: виключити зі складу учасників ТОВ "Нестерівка" ОСОБА_5 та повернути належну її частку в статутному капіталі в розмірі 1650 гривень;
по шостому питанню: прийняти до складу учасників ТОВ "Нестерівка" громадянина України ОСОБА_16 з часткою у статутному капіталі товариства в розмірі 13350 гривень 00 коп., що становить 89,0 % статутного капіталу;
по сьомому питанню: збільшити статутний капітал ТОВ "Нестерівка" до 1000000 гривень 00 коп.;
по восьмому питанню: затвердити Статут ТОВ "Нестерівка" у новій редакції;
по дев'ятому питанню: уповноважити громадянина ОСОБА_17 провести реєстрацію Статуту ТОВ "Нестерівка" в новій редакції.
Протокол № 2 від 5 липня 2016 року підписаний головою зборів ОСОБА_8 та секретарем ОСОБА_19
Відповідно до п. 1.5 статуту відповідача засновниками товариства є: ОСОБА_13, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_15, ОСОБА_11, ОСОБА_14, ОСОБА_12, ОСОБА_9, ОСОБА_18, ОСОБА_5.
Згідно п. 6.2 статуту відповідача статутний капітал товариства дорівнює 15000 гривень.
За п. 6.3 статуту товариства розподіл статутного капіталу між учасниками відбувається наступним чином: ОСОБА_13 - 11% - 1650 гривень; ОСОБА_7 - 11% - 1650 гривень; ОСОБА_8 - 11 % - 1650 гривень; ОСОБА_15 - 11% - 1650 гривень; ОСОБА_11 - 11% - 1650 гривень; ОСОБА_14 - 11% - 1650 гривень; ОСОБА_12 - 11% - 1650 гривень; ОСОБА_9 - 11% - 1650 гривень; ОСОБА_18 - 11% - 1650 гривень; ОСОБА_5 - 11% - 1650 гривень.
Відповідно до ст. 167 Господарського кодексу України під корпоративними правами розуміються права особи, частка яких визначається в статутному фонді (майні) господарської організації, які включають правомочність на участь цієї особи в управлінні господарською організацією здобуття певної частини прибутку (дивідендів) даної організації і активів в разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інша правомочність, передбачена законом статутними документами.
Вихід учасника із товариства зумовлює припинення корпоративних відносин між учасником і товариством.
Згідно положень п. 6.4 статуту відповідача учасник товариства має право продати або іншим чином відступити свою частку (її частину) одному чи кільком учасникам цього ж товариства або третім особам. Учасники товариства користуються переважним правом придбання частки (її частини) учасника, який її відступив, пропорційно до розмірів їх часток у статутному капіталі товариства або в іншому погодженому між ними розмірі.
Пунктом 10.2 статуту ТОВ "Нестерівка" передбачено, що учасник, який виходить з товариства, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці в статутному капіталі товариства.
Судами встановлено, що рішенням Маньківського районного суду Черкаської області від 12 березня 2008 року у справі № 2-151/2008р за позовом ОСОБА_5 до ТОВ "Нестерівка" визнано за ОСОБА_5 право власності на майновий пай в ТОВ "Нестерівка" с. Нестерівка, Маньківського району, Черкаської області в тому числі на майновий пай в статутному фонді засновників ТОВ "Нестерівка", що складає 11% в статному фонді ТОВ "Нестерівка", с. Нестерівка, Маньківський район, Черкаська область, в порядку спадкування за законом після сметрі ОСОБА_6, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року в с. Нестерівка, Маньківський район, Черкаська область. Зобов'язано ТОВ "Нестерівка", с. Нестерівка, Маньківський район, Черкаська область перевести на ОСОБА_5 права засновників ТОВ "Нестерівка", відповідно до розміру її майнового паю, в тому числі розміру майнового паю в статутному фонді засновників ТОВ "Нестерівка", с. Нестерівка, Маньківський район, Черкаська область, що складає 11% в статному фонді ТОВ "Нестерівка", с. Нестерівка, Маньківський район, Черкаська область.
Відповідно до ч. 3 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, крім встановлених рішенням третейського суду, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Місцевим та апеляційним господарськими судами мотивовано відхилено доводи відповідача про те, що позивач не може претендувати на частку 11% у статутному капіталі товариства, оскільки ТОВ "Нестерівка" зареєстровано 13 березня 2000 року, а чоловік позивачки помер ІНФОРМАЦІЯ_2 року і ним не було внесено у статутний капітал внеску, з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 54 Закону України "Про господарські товариства" при виході учасника з товариства з обмеженою відповідальністю йому виплачується вартість частини майна товариства, пропорційна його частці у статутному капіталі. Виплата провадиться після затвердження звіту за рік, в якому він вийшов з товариства, і в строк до 12 місяців з дня виходу. На вимогу учасника та за згодою товариства вклад може бути повернуто повністю або частково в натуральній формі.
Учаснику, який вибув, виплачується належна йому частка прибутку, одержаного товариством в даному році до моменту його виходу. Майно, передане учасником товариству тільки в користування, повертається в натуральній формі без винагороди.
Відповідно до ч. 2 ст. 148 Цивільного кодексу України учасник, який виходить із товариства з обмеженою відповідальністю, має право одержати вартість частини майна, пропорційну його частці у статутному капіталі товариства; за домовленістю між учасником та товариством виплата вартості частини майна товариства може бути замінена переданням майна в натурі; якщо вклад до статутного фонду був здійснений шляхом передання права користування майном, відповідне майно повертається учасникові без виплати винагороди; порядок і спосіб визначення вартості частини майна, що пропорційна частці учасника у статутному фонді, а також порядок і строки її виплати встановлюються статутом і законом.
Наведені положення законодавства України, що передбачають виплату вартості частки майна товариства при виході учасника із товариства пропорційну частці у статутному капіталі, є імперативними, ці правила не можуть бути зміненими статутними документами товариства. Товариство з обмеженою відповідальністю у своїх статутних документах може встановлювати лише порядок, спосіб визначення вартості частки майна, що пропорційна частці учасника в статутному капіталі, і строки її виплати.
Таким чином, місцевим та апеляційним господарськими судами обгрунтовано зазначено, що чинним законодавством передбачено право учасника товариства з обмеженою відповідальністю на отримання при виході з товариства вартості частини майна товариства, пропорційної його частці у статутному фонді, а також зобов'язання товариства виплатити учаснику, що виходить з товариства, вартість частини майна товариства, пропорційну його частці у статутному капіталі, в строк до 12 місяців з дня виходу.
Якщо спадкоємець (правонаступник) відмовився від участі у ТОВ (ТДВ) або йому було відмовлено у прийнятті до товариства, до відносин, пов'язаних з виплатою спадкоємцю (правонаступнику) вартості частки майна товариства, за аналогією застосовується стаття 54 Закону України "Про господарські товариства".
Під час вирішення спорів щодо розрахунків з учасником, який вийшов (виключений) з товариства, господарським судам слід враховувати, що вартість частини майна товариства, що належить до виплати такому учаснику, повинна визначатися виходячи з вартості усього майна, що належить товариству, в тому числі основних засобів, нематеріальних активів, оборотних активів, майна невиробничого призначення з урахуванням майнових зобов'язань товариства.
Майно та зобов'язання товариства обліковуються на його балансі, де відображається вартість активів товариства та джерела їх формування. Тому вартість частини майна товариства, пропорційна частці в статутному капіталі, що підлягає виплаті учаснику, за загальним правилом визначається на підставі балансу товариства, складеного на дату виходу (виключення). Розрахунок належної учаснику частини прибутку також здійснюється на дату виходу (виключення) з товариства.
Враховуючи наведене, місцевий та апеляційний господарські суди повно встановивши усі істотні обставини справи, надавши їм у сукупності належну правову оцінку та вірно застосувавши норми ст. 54 Закону України "Про господарські товариства", ст. 167 Господарського кодексу України, ст. 148 Цивільного кодексу України, ч. 3 ст. 35 Господарського процесуального кодексу України, що регулюють спірні правовідносини, дійшли обгрунтованого висновку про наявність у відповідача обов'язку з проведення розрахунків у зв'язку з виходом позивача з числа учасників товариства та зобов'язання виплатити вартість частини майна товариства, пропорційну частці позивача у статутному капіталі товариства, в строк до 12 місяців з дня виходу, а тому підставно задовольнили заявлені позовні вимоги.
З огляду на наведене, посилання заявника касаційної скарги на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження під час касаційного перегляду та не спростовують висновків, покладених в основу прийнятих у справі судових рішень.
За таких обставин рішення та постанова судів першої та апеляційної інстанцій законні та обгрунтовані, а тому зміні чи скасуванню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 111-5, 111-7 - 111-9, 111-11 Господарського процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Касаційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного господарського суду від 3 квітня 2017 року - без зміни.
Головуючий Т. Козир
Судді Л. Гольцова
Л. Іванова
Суд | Вищий господарський суд України |
Дата ухвалення рішення | 19.10.2017 |
Оприлюднено | 25.10.2017 |
Номер документу | 69725351 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Вищий господарський суд України
Козир Т.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні