Рішення
від 24.10.2017 по справі 904/8513/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

19.10.2017 Справа № 904/8513/17

За позовом Публічного акціонерного товариства "Концерн Стирол", м. Горлівка Донецької області

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Гевін", м. Дніпро

про стягнення 11 455 грн. 25 коп.

Суддя Рудь І.А.

Представники:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився.

СУТЬ СПОРУ:

Приватне акціонерне товариство "Концерн Стирол" звернулося до господарського суду з позовом, в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гевін" заборгованість в розмірі 11 455 грн. 25 коп., з яких: 10 287 грн. 97 коп. - сума основного боргу, 928 грн. 82 коп. - індекс інфляцій, 238 грн. 46 коп. - 3% річних, від відповідно до умов договору поставки від 22.02.2013р. №223.

Позовні вимоги обґрунтовує порушенням відповідачем умов договору в частині поставки товару, оплаченого позивачем.

Сторони явку повноважних представників сторін у призначені судові засідання не забезпечили. Відповідач витребувані судом документи не надав.

29.09.2017р. та 19.10.2017р. на адресу суду надійшли клопотання позивача про розгляд справи без участі представника ПАТ Концерн Стирол .

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника позивача, оскільки про час та місце розгляду справи останній повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повідомлення, долучені до матеріалів справи.

Відповідно до п.3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. № 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції", особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України.

За змістом зазначеної статті 64 Господарського процесуального кодексу України, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом. Доказом такого повідомлення в разі неповернення ухвали підприємством зв'язку може бути й долучений до матеріалів справи та засвідчений самим судом витяг з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень, який містить інформацію про отримання адресатом відповідного поштового відправлення, або засвідчена копія реєстру поштових відправлень суду.

На підтвердження направлення на адресу відповідача за місцем його державної реєстрації ухвал господарського суду про порушення провадження у справи від 21.09.2017р., про відкладення розгляду справи від 03.10.2017р., до матеріалів справи судом долучені належним чином засвідчені копії реєстрів на відправку рекомендованої пошти з повідомлення по Дніпру від 22.09.2017р. № 191, від 06.10.2017р. № 46 та засвідчені судом витяги з офіційного сайту Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" щодо відстеження пересилання поштових відправлень.

Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності представника відповідача, оскільки за вказаних вище підстав, він вважається повідомленими про час та місце судового розгляду справи належним чином.

Відповідно до ст.75 ГПК України справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

В порядку ст. 85 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

22.02.2013р. між Публічним акціонерним товариством "Концерн Стирол" (покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Торгова Компанія Євросвітло" (постачальник) було укладено договір поставки № 223 (далі - договір).

Постачальник зобов'язується поставити у власність покупця електроматеріали, іменоване в подальшому товар, в асортименті, кількості та за ціною, узгодженими сторонами в специфікаціях або в виставлених постачальником рахунках на оплату (п. 1.1. договору).

Заявка на поставку кожної партії товару подається покупцем в письмовій формі або факсимільним / поштовим способом (рекомендованим листом) (п. 1.2. договору).

Постачальник зобов'язаний розглянути подану покупцем заявку і виставити рахунок на оплату (п. 1.3. договору).

Покупець зобов'язується своєчасно оплатити та прийняти товар (п. 1.4. договору).

Покупець оплачує кожну партію товару на умовах 50% передоплата, решта 50% вартості товару протягом 14-ти календарних днів з рейтингом його отримання (п. 2.1. договору).

Датою платежу вважається дата зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок продавця (п. 2.2. договору).

Розрахунки проводяться в безготівковій формі, в гривнях на поточний рахунок постачальника (п. 2.3. договору).

Загальна сума цього договору складає орієнтовно 500 000,00 грн. з урахуванням ПДВ (п. 2.4. договору).

Право власності на поставлене партію товару переходить від постачальника до покупця з моменту передачі товару за накладними (п. 3.3. договору).

Доставка товару здійснюється на умовах DDP - склад покупця, м. Горлівка вул. Горлівської дивізії, 10 у відповідність з Інкотермс 2010 р. (п. 3.4. договору).

Термін поставки товару складає 21 календарний день з дати здійснення передоплати (п. 3.5. договору).

Датою передачі товару покупцеві вважається дата, зазначена в акті прийому - передачі товару, в накладних або товару - транспортних накладних, підписання сторонами (п. 5.8. договору).

Сторони несуть майнову відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов'язань за цим договором, згідно з чинним законодавством України (п. 6.1. договору).

У разі порушення продавцем термінів передачі товару за цим договором. Продавець зобов'язаний сплатити покупцеві штраф у розмірі 0,1% від вартістю не переданого в строк товару, за кожен день прострочення. У разі затримки передачі товару покупцеві більш ніж на 10 днів продавець, починаючи з одинадцятого дня, зобов'язаний сплатити покупцеві штраф у розмірі 5% (п'ять відсотків) від вартістю не переданого в строк товару, за кожен день прострочення (п. 6.3. договору).

Договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2013р., але в будь-якому випадку до повного виконання сторонами своїх зобов'язань (п. 8.1. договору).

У разі якщо на момент закінчення терміну дії договору або при припиненні договору з інших обставин не виконані будь-які взаємні зобов'язання, договір продовжує діяти до виконання сторонами всіх зобов'язань і проведення остаточних розрахунків (п. 8.3. договору).

Господарський суд зазначає, що відповідно до розділу 10 договору Адреси та реквізити сторін постачальником є Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова Компанія Євросвітло", 91002, м. Луганськ, вул. Оборонна, 24, ідентифікаційний код 37235095.

В Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості про юридичну особу, крім державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: найменування юридичної особи, у тому числі скорочене (за наявності); ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (далі - ідентифікаційний код); організаційно-правова форма; місцезнаходження юридичної особи; відомості про керівника юридичної особи, а за бажанням юридичної особи - також про інших осіб, які можуть вчиняти дії від імені юридичної особи (ч. 2 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань").

Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань за ідентифікаційним кодом 37235095 зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю "ГЕВІН" 49101, м. Дніпро, просп. Пушкіна, буд. 11 А, офіс 23. Інформація стосовно припинення юридичної особи відсутня.

З викладеного вбачається, що відбулась зміна назви підприємства відповідача та його місцезнаходження.

Відповідно до статуту Приватного акціонерного товариства "Концерн Стирол" Приватному акціонерному товариству "Концерн Стирол" належать в повному обсязі майно, права та обов'язки Публічного акціонерного товариства "Концерн Стирол", якому в свою чергу в повному обсязі належать майно, права та обов'язки Відкритого акціонерного товариства Концерн Стирол . Відкрите акціонерне товариство Концерн Стирол є правонаступником прав та обов'язків орендного концерну Стирол , заснованого колективом орендарів концерну, який в процесі приватизації майна концерну придбав право на його долю, і держава, акції якої були продані на вторинному ринку цінних паперів. Найменування Відкритого акціонерного товариства "Концерн Стирол" змінено на Публічне акціонерне товариство "Концерн Стирол" згідно вимог та положень Закону України Про акціонерні товариства . Найменування Публічного акціонерного товариства "Концерн Стирол" змінено на Приватне акціонерне товариство "Концерн Стирол" у зв'язку із зміною типу товариства з публічне акціонерне товариство на приватне акціонерне товариство.

Позивач стверджує, що відповідно до умов договору відповідачем виставлено рахунок на оплату по замовленню № 7833 від 23.06.2014р. (а.с. 14)

На виконання умов договору позивачем здійснено передоплату на суму 10 666 грн. 68 коп., що підтверджується платіжним дорученням № 00007588 від 11.07.2014р. з призначенням платежу: передоплата за лампу розжарювання згідно дог. 223 від 22.02.2013р. рахунку 7833 від 23.06.2014р. (а.с. 13).

Як зазначає позивач, з урахуванням умов п. 3.5 договору, постачальник повинен був виконати свої договірні зобов'язання з поставки товару у строк до 04.08.2014р. Проте, в порушення вказаних умов, відповідач поставку оплаченого позивачем товару не здійснив.

В порядку досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача із вимогами від 01.12.2016р. № 154/12-16, від 28.02.2017р. № 242/02-17, в яких вимагав повернути суму внесеної передплати (а.с. 25-27, 28-30). Однак, на момент подачі до господарського суду позовної заяви поставка оплаченого позивачем товару відповідачем не здійснена, сплачені кошти позивачу не повернуті.

Позивач стверджує, що у червні 2015р. за рахунком № 7833 від 23.06.2014р. між сторонами був проведений частковий взаємозалік на суму 378 грн. 70 коп., у зв'язку із чим заборгованість відповідача становить 10 287 грн. 98 коп.

Відповідно до ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Враховуючи вищевикладене, позивач вважає, що грошові кошти у розмірі 10 287 грн. 98 коп. підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.

Із посиланням на положення ст. 625 Цивільного кодексу України, позивач нарахував додатково до суми основного боргу та вимагає стягнути з відповідача 3% річних в сумі 238 грн. 46 коп. за загальний період з 08.12.2016р. по 15.09.2017р. та інфляційні втрати у розмірі 928 грн. 82 коп. за період з 08.12.2016р. по 15.09.2017р.

На час розгляду справи доказів погашення заборгованості відповідачем сторонами не надано.

Дослідивши наявні матеріали справи, оцінивши надані докази в їх сукупності, господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

У відповідності до ст. 265 Господарського кодексу України за договором поставки одна сторона - постачальник зобов'язується передати (поставити) у зумовлені строки (строк) другій стороні - покупцеві товар (товари), а покупець зобов'язується прийняти вказаний товар (товари) і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін (ч. 2 ст. 712 Цивільного кодексу України).

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму (ст. 655 Цивільного кодексу України).

Предметом договору купівлі-продажу може бути товар, який є у продавця на момент укладення договору або буде створений (придбаний, набутий) продавцем у майбутньому (ч. 1 ст. 656 Цивільного кодексу України).

Продавець зобов'язаний передати товар покупцеві у строк, встановлений договором купівлі-продажу, а якщо зміст договору не дає змоги визначити цей строк, - відповідно до положень статті 530 цього Кодексу (ст. 663 Цивільного кодексу України).

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов'язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 629 Цивільного кодексу України унормовано, що договір є обов'язковим до виконання.

Відповідно до ст. ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно положень ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його не виконання або виконання з порушенням умов, які визначені змістом зобов'язання.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.

Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати (ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України).

Оскільки попередню оплату поставки товару здійснено, а товар не поставлено, відповідно до частини другої статті 693 Цивільного кодексу України у покупця виникає право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати від постачальника, який одержав суму попередньої оплати товару і не поставив його у встановлений строк, тому позовні вимоги Публічного акціонерного товариства "Концерн Стирол" в частині стягнення з відповідача вартості непоставленого товару в розмірі 10 287 грн. 97 коп. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Водночас, нарахування позивачем інфляційних втрат та 3% річних на підставі ч. 2 ст. 625 Цивільного кодексу України є безпідставним, оскільки стягнення з постачальника суми попередньої оплати, перерахованої за договором купівлі-продажу, не вважається грошовим зобов'язанням у розумінні ст. 625 Цивільного кодексу України.

За такі дії відповідач несе відповідальність, передбачену частиною третьою статті 693 Цивільного кодексу України, коли на суму попередньої оплати нараховуються проценти відповідно до статті 536 цього Кодексу від дня, коли товар мав бути переданий, до дня фактичного передання товару покупцеві або повернення йому суми попередньої оплати. Договором може бути встановлений обов'язок продавця сплачувати проценти на суму попередньої оплати від дня одержання цієї суми від покупця.

Вказаної правової позиції дотримується й Верховний Суд України в постанові від 15.10.2013р. у справі № 5011-42/13539-2012.

За наведених обставин, в задоволенні позовних вимог в частині стягнення з відповідача 3% річних в розмірі 238 грн. 46 коп. та інфляційних втрат в сумі 928 грн. 82 коп. слід відмовити.

Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати у справі покладаються на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 4, 32, 33, 36, 43, 49, 75, 82-85, 116-117 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Гевін" (49101, м. Дніпро, пр. Пушкіна, буд. 11 А, офіс 23, ідентифікаційний код 37235095) на користь Приватного акціонерного товариства "Концерн Стирол" (84610, Донецька область, м. Горлівка, вул. Горлівської дивізії, буд. 10; 01001, м. Київ, а/с 163-В, ідентифікаційний код 05761614) 10 287 грн. 97 коп. (десять тисяч двісті вісімдесят сім грн.. 97 коп.) передплати, 1 436 грн. 96 коп. (одну тисячу чотириста тридцять шість грн.. 96 коп.) витрат по сплаті судового збору.

В решті позову відмовити.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.

Суддя ОСОБА_1

Повне рішення складено 24.10.2017

СудГосподарський суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення24.10.2017
Оприлюднено30.10.2017
Номер документу69775421
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —904/8513/17

Рішення від 24.10.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 03.10.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

Ухвала від 21.09.2017

Господарське

Господарський суд Дніпропетровської області

Рудь Ірина Анатоліївна

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні