Ухвала
від 25.10.2017 по справі 344/6657/16-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 344/6657/16

Провадження № 22-ц/779/1629/2017

Категорія 48

Головуючий у 1 інстанції Татарінова О. А.

Суддя-доповідач Мелінишин

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 жовтня 2017 року м. Івано-Франківськ

Колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Івано-Франківської області в складі:

головуючого Мелінишин Г.П.

суддів: Максюти І.О., Пнівчук О.В.

за участю секретаря Мельник О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ПП Комфорт-Сервіс , ПАТ Універсал Банк , ТОВ Франк Девелопмент про поділ майна подружжя, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на ухвалу Івано-Франківського міського суду від 12 вересня 2017 року,

в с т а н о в и л а :

Ухвалою Івано-Франківського міського суду від 12 вересня 2017 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ПП Комфорт-Сервіс , ПАТ Універсал Банк , ТОВ Франк Девелопмент про поділ майна подружжя залишено без розгляду з підстав повторної неявки позивача у судове засідання.

На вказану ухвалу ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом норм процесуального права. Зазначає, що про розгляд справи 12 вересня 2017 року вона не була повідомлена належним чином. У матеріалах справи відсутнє повідомлення про вручення рекомендованого поштового відправлення з її підписом. Не є доказом отримання судової повістки і наявна роздруківка відстеження рекомендованого поштового відправлення №7601841974572. З її змісту вбачається, що поштове відправлення вручено за довіреністю 14 серпня 2017 року, однак не зазначено кому. Разом з тим, на такі дії вона нікого не уповноважувала.

Крім того, в матеріалах справи відсутній фіскальний чек органу поштового зв'язку або реєстр згрупованих поштових відправлень, що давало б можливість встановити куди і кому направлено цей виклик. А отже, у суду не було підстав для залишення позовної заяви без розгляду.

Посилаючись на зазначені обставини апелянт просила ухвалу скасувати, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

В засіданні апеляційного суду представник апелянта доводи скарги підтримав, а представник ПП Комфорт-Сервіс визнав, з наведених у ній мотивів.

Представник ТОВ Франк Девелопмент доводів скарги не визнав посилаючись на обґрунтованість висновків суду.

ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився будучи належним чином повідомленим, що не перешкоджає розглядові справи в його відсутності.

Вислухавши доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення з таких підстав.

Згідно з ч. 3 ст. 169 ЦПК України у разі повторної неявки в судове засідання позивача, повідомленого належним чином, якщо він нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 207 ЦПК України суд постановляє ухвалу про залишення заяви без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з'явився в судове засідання, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.

За змістом зазначених вище норм суд наділений правом на залишення заяви без розгляду в разі повторної неявки позивача в судове засідання за умови, що він був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, незалежно від причин повторної неявки.

Встановлено, що в травні 2016 року ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом, уточнивши його в подальшому, до ОСОБА_2, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору - ПП Комфорт-Сервіс , ПАТ Універсал Банк про поділ майна подружжя.

Ухвалою Івано-Франківського міського суду від 21 липня 2016 року по справі призначено судову будівельно-технічну експертизу, на час проведення якої провадження у справі зупинено (а.с.70-71). 13 червня 2017 року до Івано-Франківського міського суду повернуто матеріали справи з повідомленням про неможливість надання висновку судової будівельно-технічної експертизи.

Відповідно ухвалою Івано-Франківського міського суду від 13 червня 2017 року провадження у справі відновлено та призначено її до розгляду на 2 серпня 2017 року. Про розгляд справи позивач повідомлена належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.76).

Як вбачається з журналу судового засідання від 2 серпня 2017 року в зв'язку із неявкою сторін в судове засідання розгляд справи відкладено на 12 вересня 2017 року. Водночас ухвалою Івано-Франківського міського суду від 2 серпня 2017 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, залучено ТОВ Франк Девелопмент .

З'ясовано, що у призначений час і дату, 12 вересня 2017 року, ОСОБА_2В повторно не з'явилась у судове засідання.

Постановляючи оскаржувану ухвалу суд першої інстанції виходив з того, що належним чином повідомлений позивач повторно не з'явилася в судове засідання, заяв про розгляд справи за її відсутності до суду не надходило, а тому наявні підстави для залишення позовної заяви без розгляду.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком місцевого суду, оскільки він не ґрунтується на вимогах процесуального закону та не відповідає матеріалам справи з огляду на наступне.

Згідно із положеннями ст. 74 ЦПК України судові виклики здійснюються судовими повістками про виклик. Судова повістка разом із розпискою, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається поштою рекомендованим листом із повідомленням або через кур'єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншою особою, яка бере участь у справі.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 76 ЦПК України судові повістки, адресовані фізичним особам, вручаються їм під розписку. Розписка про одержання судової повістки з поміткою про дату вручення в той самий день особами, які її вручали, повертається до суду.

Тобто, належним повідомленням особи, яка бере участь у справі, є розписка про отримання судової повістки (повідомлення про вручення поштового відправлення (рекомендованого листа)).

Проте, в матеріалах справи відсутні відомості про належне повідомлення позивача про день та час розгляду справи. Не є підтвердженням цього факту і наявна роздруківка відстеження пересилання поштового відправлення (а.с.213), оскільки з її змісту не вбачається кому вручено поштове відправлення та відсутній підпис про його отримання.

Відтак, враховуючи вищенаведені обставини суд першої інстанції прийшов до неправильного висновку про залишення позовної заяви ОСОБА_1 без розгляду у зв'язку із її повторною неявкою у судове засідання.

При цьому колегія суддів також враховує, що відповідно до п. 1 ст. 6 Конвенції 1950 року кожен при вирішенні спору щодо його цивільних прав та обов'язків має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

У пункті 24 рішення Європейського суду з прав людини у справі Надточій проти України та пункті 23 рішення Європейського суду з прав людини у справі Гуренко проти України № 2 наголошується на принципі рівності сторін - одному із складників ширшої концепції справедливого судового розгляду, який передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість відстоювати свою позицію у справі в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Оскільки належне повідомлення осіб, які беруть участь у справі, є обов'язковим (ч. 1 ст. 158 ЦПК України), участь у справі є процесуальним правом таких осіб (ст. 27 ЦПК України), а згідно зі ст. 129 Конституції України до основних засад судочинства належить змагальність сторін та доведення суду переконливості своїх доводів (повідомлення про судове засідання є елементом змагальності та обов'язком суду), то неповідомлення про дату судового засідання є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав та основоположних свобод.

Отже, оскільки ухвала суду постановлена з порушенням норм процесуального права, вона підлягає скасуванню, а справа - направленню для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Керуючись ст. ст. 307, 311, 313-315, 317 ЦПК України, колегія суддів

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.

Ухвалу Івано-Франківського міського суду від 12 вересня 2017 року скасувати, справу направити для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий Г.П. Мелінишин

Судді: І.О. Максюта

ОСОБА_3

СудАпеляційний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення25.10.2017
Оприлюднено30.10.2017
Номер документу69787862
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —344/6657/16-ц

Ухвала від 30.11.2017

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Татарінова О. А.

Ухвала від 25.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 25.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 06.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 06.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Мелінишин Г. П.

Ухвала від 12.09.2017

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Татарінова О. А.

Ухвала від 02.08.2017

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Татарінова О. А.

Ухвала від 13.06.2017

Цивільне

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області

Татарінова О. А.

Ухвала від 24.11.2016

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Карпенко Світлана Олексіївна

Ухвала від 01.07.2016

Цивільне

Апеляційний суд Івано-Франківської області

Мелінишин Г.П. Г. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні