Рішення
від 30.10.2017 по справі 473/1270/17
ВОЗНЕСЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 473/1270/17

РІШЕННЯ

іменем України

"30" жовтня 2017 р. Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області у складі: головуючої - судді Висоцької Г.А.

при секретарі - Радєвій Н.В.

за участю представника позивачів - ОСОБА_1

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Вознесенська із застосуванням звукозаписувальної техніки цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Фермерського господарства Агростар Сістемс про розірвання договору оренди земельної ділянки,

В С Т А Н О В И В :

26.04.2017 року ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2, ОСОБА_3 звернувся до суду з позовом до Фермерського господарства Агростар Сістемс про розірвання договору оренди земельної ділянки, (далі ФГ Агростар Сістемс) посилаючись на ту обставину, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер їх батько позивачів - ОСОБА_4, після його смерті відкрилась спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка загальною площею 9,9955 га., яка розташована в межах території Мічурінської сільської ради та надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належала померлому на підставі державного акту серія НОМЕР_1, виданого Вознесенською районною державною адміністрацією Миколаївської області 08.08.2011року.

12.04.2016 року позивачами були отримані свідоцтва про право на спадщину за кожним на ? чистки земельної ділянки площею 9,9955 га. Після отримання вказаних свідоцтв їм стало відомо, що земля знаходиться в оренді у ФГ Агростар Сістемс згідно договору оренди від 01.06.2015 року. Даний договір 15.09.2015 року було зареєстровано.

Відповідно до умов даного договору, відповідач зобов'язався використовувати земельні ділянки за призначенням, а також сплачувати орендодавцю орендну плату в розмірі та строки, визначені договором, між тим, відповідач порушив умови договору оренди в частині своєчасної повної виплати орендної плати, що стало підставою для звернення з обумовленим позовом до суду.

Позивачі в судове засідання не з'явились про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, їх представник - ОСОБА_1 надавав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві, позовні вимоги підтримав у повному обсязі просив позов задовольнити.

Представник відповідача неодноразово в судове засідання не з'являвся, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суд не повідомив.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглядати справу на підставі наявних у справі доказів.

Дослідивши матеріали справи в межах заявлених позовних вимог та на підставі наданих сторонами доказів, суд встановив наступне.

Між ОСОБА_4 та ФГ Агростар Сістемс 01.06.2015 року був укладений договір оренди земельної ділянки загальною площею 9,9955 га., що розташована в межах території Мічурінської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області та була надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належать орендодавцю на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, виданого 08.08.2011 року Вознесенською районною державною адміністрацією Миколаївської області, серія НОМЕР_1, кадастровий номер НОМЕР_2

ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть, яке видане 14.08.2015 року Виконавчим комітетом Мічурінської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області серії НОМЕР_3 (а.с.10).

Відповідно до свідоцтва про прийняття права на спадщину за законом від 12.04.2016 року , після смерті ОСОБА_4, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року, спадщину, яка складається з земельної ділянки площею 9,9955 га., яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва прийняли ОСОБА_2 та ОСОБА_5 ( а.с. 11, 14).

Відповідно до свідоцтва про шлюб від 21.07.2016 року ОСОБА_5 зареєструвала шлюб 21.07.2016 року з ОСОБА_6 і взяла прізвище ОСОБА_3 ( а.с. 9).

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 18.04.2017 року земельна ділянка загальною площею 9,9955 га., що розташована в межах території Мічурінської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області та була надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка належить на праві спільної часткової власності по ? частці ОСОБА_2 та ОСОБА_5 на підставі свідоцтва про право на спадщину. 10.09.2015 року зареєстровано інше речове право-право оренди, строком на 10 років, орендар Фермерське господарство Агростар Сістемс за № 11169404 ( 17-18).

В судовому засіданні встановлено, що позивачі, як спадкоємці орендодавця протягом 2016-2017 року не отримували орендну плату від орендаря- ФГ Агростар Сістемс за оренду успадкованої ними земельної ділянки, що підтверджується інформацією сільського голови Мічурінської сільської ради Вознесенського району Миколаївської області.

Сторона відповідача, обравши пасивну позицію у спорі, отримуючи судові виклики, і не з'являючись в судові засідання, не відповідає також на письмові звернення орендодавців щодо орендної плати ( а.с. 33-34, 59), фактично визнає ту обставину, що не виконує умови договору оренди щодо сплати орендної плати.

Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають з підстав, передбачених законодавством, зокрема з договорів та інших правочинів.

Згідно ст. 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

Ч. ч. 1,2 ст. 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. При цьому, істотним порушенням є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Отже, між сторонами склалися договірні правовідносини, які витікають з договору оренди земельної ділянки, за змістом яких ОСОБА_4 передав відповідачу в оренду обумовлену земельну ділянку строком на 10 років, а останній зобов'язався, використовувати земельну ділянку за призначенням та щорічно до 30 грудня звітного року сплачувати оренду плату в розмірі 4858.75 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Відповідно до п. 10.4.7 оспорюваного договору, орендар має своєчасно сплачувати орендну плату.

Згідно п 14.1 у разі смерті орендодавця право оренди зберігається. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку не є підставою для зміни умов або розірвання договору оренди.

Пунктом 14.1.5 зазначеного договору передбачено, що подальше нарахування та сплата орендної плати здійснюється орендарем на умовах встановлених договором та відповідно до документів, що підтверджують право на спадщину та встановлюють особу спадкоємця або його представника.

Згідно п.п. 16.4, 16.4.2 дія даного договору припиняється шляхом його розірвання за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором.

Згідно з ч. 1ст. 32 Закону України Про оренду землі від 06.10.1998 року (з наступними змінами та доповненнями), який є спеціальним законом і має пріоритет перед іншими законами в застосуванні щодо даних правовідносин, на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених ст.ст. 24, 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України. Відповідно до п. д ч. 1ст. 141 ЗК України підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата орендної плати. Таким чином, виходячи з наведеного, підставою для припинення права користування земельною ділянкою та розірвання договору оренди може бути лише систематична несплата орендної плати.

Зазначена правова позиція висловлена в постанові Верховного Суду України від 12.12.2012 року, справа № 6-146цс12, яка є обов'язковою у правозастосуванні судами. Так, як вбачається з матеріалів справи, відповідач порушив умови договору в частині виплати орендної плати за 2016-2017 роки.

Доказів на спростування наведеного ФГ Агростар Сістемс надано не було. Разом з тим, відповідно до передбаченого ст. 10 ЦПК України принципу змагальності, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, підтвердивши їх доказами з дотриманням вимог ст.ст.57- 60 ЦПК України. Таким чином, враховуючи наведене, суд прийшов до висновку, що має місце систематична несплата відповідачем орендної плати, а тому, договір стосовно вказаної ділянки підлягає розірванню на підставі ст. 32 Закону України Про оренду землі та п. д ч. 1ст. 141 ЗК України.

Керуючись ст.ст.10, 11, 60, 88, 209, 212 - 215 ЦПК України, суд, -

В И Р І Ш И В :

Позовні вимоги ОСОБА_2, ОСОБА_3 до Фермерського господарства Агростар Сістемс про розірвання договору оренди земельної ділянки - задовольнити.

Розірвати договір оренди земельної ділянки, укладений між Фермерським господарством Агростар Сістемс та ОСОБА_4 01.06.2015 року, щодо земельної ділянки загальною площею 9,9955 га., яка розташована в межах території Мічурінської сільської ради та надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, кадастровий номер НОМЕР_2, зареєстрований 10.09.2015 в Державному земельному кадастрі про право власності та речові права на земельну ділянку за № 11169404.

Рішення може бути оскаржено позивачем в апеляційному порядку до апеляційного суду Миколаївської області через Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання його копії.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя Висоцька Г.А.

СудВознесенський міськрайонний суд Миколаївської області
Дата ухвалення рішення30.10.2017
Оприлюднено02.11.2017
Номер документу69863491
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —473/1270/17

Рішення від 30.10.2017

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Висоцька Г. А.

Рішення від 30.10.2017

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Висоцька Г. А.

Ухвала від 13.09.2017

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Висоцька Г. А.

Ухвала від 23.08.2017

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Висоцька Г. А.

Ухвала від 29.04.2017

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Висоцька Г. А.

Ухвала від 29.04.2017

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Висоцька Г. А.

Ухвала від 29.04.2017

Цивільне

Вознесенський міськрайонний суд Миколаївської області

Висоцька Г. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні