Рішення
від 25.10.2017 по справі 916/1983/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" жовтня 2017 р.Справа № 916/1983/17

Господарський суд Одеської області

У складі судді Желєзної С.П.

Секретаря судових засідань ОСОБА_1

За участю представників сторін:

Від позивача: не з`явився;

Від відповідача: не з`явився;

Розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом приватного акціонерного товариства „ВФ Україна» до товариства з обмеженою відповідальністю „Южна столиця» про стягнення 4 955,43 грн., -

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство „ВФ Україна» (далі по тексту - ПАТ „ВФ Україна» ) звернулось до господарського суду Одеської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю „Южна столиця» (далі по тексту - ТОВ „Южна столиця» ) про стягнення заборгованості у загальному розмірі 4 955,43 грн., яка складається із суми основного боргу у розмірі 981,03 грн. та договірної санкції у розмірі 3 974,40 грн. Позовні вимоги обґрунтовані фактом неналежного виконання відповідачем прийнятих на себе за договорами про надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку зобов'язань щодо здійснення своєчасної та в повному обсязі оплати вартості наданих послуг.

Представник відповідача жодного разу в судові засідання по даній справі не з'явився та про причини неявки суд не повідомив. При цьому, суд зазначає, що конверти із поштовими відправленням суду, які були надіслані за адресою місцезнаходження ТОВ „Южна столиця» згідно з відомостями Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва, буд.115, були повернуті суду у зв'язку із неможливістю вручення адресату. З огляду на викладене, відповідно до п. 3.9.1 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. за № 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (з наступними змінами та доповненнями) відповідач вважається таким, що належним чином повідомлений про час та місце розгляду даної справи господарським судом. Оскільки ТОВ „Южна столиця» не було надано суду відзив на позов, справа розглядається за наявними в ній матеріалами згідно зі ст. 75 ГПК України.

У судові засідання по даній справі представник позивача жодного разу не з'явився, проте у поданих до господарського суду клопотаннях просив суд розглянути справу за наявними в матеріалах справи доказами та за відсутності представника ПАТ „ВФ Україна» .

Відповідно до ч. ч. 1, 3 Постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011р. за №18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" (з наступними змінами та доповненнями) у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. Неявка учасника судового процесу в судове засідання не є підставою для скасування судового рішення, якщо ухвалу, в якій зазначено час і місце такого засідання, надіслано йому в порядку, зазначеному в підпункті 3.9.1 підпункту 3.9 цього пункту Постанови.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги надані ПАТ „ВФ Україна» суду докази на підтвердження заявлених позовних вимог, господарський суд доходить висновку про можливість розгляду справи без участі учасників судового процесу.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне .

03.08.2011р. між ПРаТ „МТС Україна» (Оператор), правонаступником прав та обов'язків якого відповідно до статуту ПАТ „ВФ Україна» , затвердженого рішенням загальних зборів учасників ПРаТ „МТС Україна» , яке оформлене протоколом №38 від 28.04.2017р., є позивач по справі, та ТОВ „Южна столиця» (Абонент) було укладено договір про надання послуг мобільного зв'язку №5780364, відповідно до п. 1 якого Оператор надає замовлені Абонентом послуги мобільного зв'язку згідно з договором в межах України. Міжнародний телефонний зв'язок здійснюється з країнами, що визначені за вибором Оператора. Загальні умови та порядок надання послуг встановлюються згідно з законодавством, регламентується умовами користування, які є невід'ємною частиною цього договору та розміщені на сайті Оператора. Надання послуг за цим договором починається після внесення Абонентом на підставі відповідного рахунку Оператора повної суми первинного авансу та його зарахування на особовий рахунок Абонента. Рівні показників якості та інші технічні параметри надання послуг розміщені на сайті Оператора, а також в офіційних місцях продажу послуг.

Згідно зі ст. 901 ЦК України за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. Положення цієї глави можуть застосовуватися до всіх договорів про надання послуг, якщо це не суперечить суті зобов'язання.

Відповідно до ст. ст. 1, 63 Закону України „Про телекомунікації» від 18 листопада 2003 року N 1280-IV (з наступними змінами та доповненнями) абонент - споживач телекомунікаційних послуг, який отримує телекомунікаційні послуги на умовах договору, котрий передбачає підключення кінцевого обладнання, що перебуває в його власності або користуванні, до телекомунікаційної мережі. Телекомунікаційні послуги надаються відповідно до законодавства. Умови надання телекомунікаційних послуг: укладення договору між оператором, провайдером телекомунікацій і споживачем телекомунікаційних послуг відповідно до основних вимог до договору про надання телекомунікаційних послуг, установлених національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері зв'язку та інформатизації; оплата замовленої споживачем телекомунікаційної послуги.

23.04.2012р. між ПАТ „ВФ Україна» (Оператор) та ТОВ „Южна столиця» (Абонент) було укладено договори про надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку №5778243, №5778240, №5778230, №№5778255, №57788223, №5778222, №5778220, предметами яких відповідно до п. 1 є надання Оператором замовлених Абонентом послуг мобільного зв'язку згідно з договором в межах України. Міжнародний телефонний зв'язок здійснюється з країнами, що визначені за вибором Оператора.

23.04.2012р. між ОСОБА_2, ПАТ „ВФ Україна» та ТОВ „Южна столиця» було підписано угоду про заміну сторони зобов'язання, відповідно до умов якої фізичною особою було передано відповідачу по справі право вимагати виконання Оператором своїх зобов'язань за договором від 03.08.2011р., а саме надання послуг, перелік яких наведений у заяві про припинення дії договору, а ТОВ „Южна столиця» було прийнято на себе зобов'язання із оплати наданих послуг.

Відповідно до п. п. 6.1, 6.3 вищевказаних договорів надання замовлених Абонентом послуг здійснюється за попередньою оплатою та/або в кредит згідно з тарифами Оператора, які є невід'ємною частиною даного договору. Розрахунковий період становить один календарний місць. Кожному абоненту надається особовий рахунок, на підставі чого здійснюються розрахунки за надані послуги за всіма наявними у Абонента номерами телефонів. Розрахунки за надані послуги та авансові внески Абонент сплачує готівкою шляхом перерахування на поточний рахунок Оператора, кредитною карткою в національній валюті України або поповнює рахунок свого мобільного номера за допомогою карток оплати. За наявності авансу рахунки повинні бути сплачені в строк до 15 числа місця, наступного за розрахунковим але в будь-якому разі до моменту фактичного використання авансу.

Положеннями п. 4.1.2 Умов користування мережами мобільного зв'язку, затверджених наказом генерального директора №ОД-465 від 26.11.2007р., визначено, що Абонент зобов'язаний своєчасно оплачувати рахунки за надані Оператором послуги згідно з визначеним у договорі/угоді та Умовах користування порядком розрахунків, сплачувати авансові внески до моменту фактичного використання раніше внесеного авансу.

Згідно з п. п. 7.11, 7.13 Умов користування мережами мобільного зв'язку Оператор надсилає Абоненту рахунки за надані по його номеру послуги. Платежі повинні надійти до Оператора протягом терміну, вказаного у рахунках, чи у разі неодержання рахунків до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим. У разі несплати рахунків, а також у випадку невиконання п. 4.1.3 Умов користування, Оператор має право згідно з п. 8.4 Умов користування тимчасово обмежити надання послуг мобільного зв'язку. Неотримання рахунків не звільняє Абонента від зобов'язань щодо оплати наданих послуг. Оператор не несе відповідальності за не доставку або несвоєчасну доставку рахунків поштою. Якщо абонент не отримав у поточному місяці рахунок за отримані послуги за минулий місяць, він має можливість отримати інформацію щодо рахунку за телефонами Центру обслуговування абонентів.

11.10.2013р. між сторонами по справі було укладено додаткову угоду №5568957 до договору про надання послуг мобільного зв'язку №5778240 від 23.04.2012р., додаткову угоду №5568953 до договору про надання послуг мобільного зв'язку №5778243 від 23.04.2012р. та додаткову угоду №5568959 до договору про надання послуг мобільного зв'язку №5780364 від 03.08.2011р., відповідно до положень яких Абонент використовує бонуси у кількості 12 000,00 на придбання телефону. Забезпеченням виконання зобов'язання Абонента перед Оператором не відмовлятися від основного договору та/або від цієї додаткової угоди, зокрема, від послуг голосової телефонії за основним договором, до закінчення строку, встановленого п. 1.1 додаткових угод (додаткові угоди укладено терміном на 730 календарних днів) або коли дія основного договору достроково припиняється на підставі п. 5.2 договору у зв'язку з несплатою Абонентом наданих йому послуг зв'язку, Абонент несе відповідальність у вигляді сплати на користь Оператора договірної санкції у розмірі 1,92 грн. за кожен день, що залишився до закінчення терміну дії цієї додаткової угоди, починаючи з дня відмови або припинення дії.

25.09.2016р. ПАТ „ВФ Україна» звернулось до ТОВ „Южна столиця» із претензією, відповідно до якого вимагало оплатити заборгованість, яка виникла у відповідача за договорами про надання послуг рухомого (мобільного) телефонного зв'язку, дія яких була припинена з 17.12.2014р., у загальному розмірі 4 955,43 грн., яка станом на момент звернення з даним позовом відповідачем сплачена не була.

Вирішуючи питання про обґрунтованість заявлених в межах даної справи позовних вимог, суд виходить з наступного.

В силу положень ст.ст. 15, 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ч.1 ст. 179 Господарського кодексу України майново-господарські зобов'язання, які виникають між суб'єктами господарювання або між суб'єктами господарювання і негосподарюючими суб'єктами - юридичними особами на підставі господарських договорів, є господарсько-договірними зобов'язаннями.

Статтею 193 ГК України встановлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

У відповідності до ч. 2 ст. 509 ЦК України зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів. Згідно ст. 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами. Зобов'язання, в свою чергу, згідно вимог ст.ст. 525, 526 ЦК України, має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу. Одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається.

Згідно зі ст. 903 ЦК України якщо договором передбачено надання послуг за плату, замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

В силу положень ст. 530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Статтями 610, 612 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

Позивачем належним чином було виконано прийняті на себе зобов'язання за договорами про надання послуг мобільного зв'язку від 03.08.2011р. та від 23.04.2012р., проте, ТОВ „Южна столиця» не здійснило остаточного розрахунку за надані позивачем послуги за період з 01.05.2014р. по 31.05.2014р., оскільки відповідачем 29.05.2014р. було перераховано на користь позивача грошові кошти у розмірі 393,84 грн., що на 981,03 грн. менше необхідного розміру. В результаті викладеного, станом на момент розгляду даної справи, за ТОВ „Южна столиця» рахується основна заборгованість перед позивачем у розмірі 981,03 грн., що має наслідком задоволення позовних вимог ПАТ „ВФ Україна» у вказаній частині.

Відповідно до ст. 611 ЦК України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 216, ч. 2 ст. 217 Господарського кодексу України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції.

Приписами ст. 199 Господарського кодексу України встановлено, що виконання господарських зобов'язань забезпечується заходами захисту прав та відповідальності учасників господарських відносин, передбаченими цим Кодексом та іншими законами. За погодженням сторін можуть застосовуватися передбачені законом або такі, що йому не суперечать, види забезпечення виконання зобов'язань, які звичайно застосовуються у господарському (діловому) обігу. До відносин щодо забезпечення виконання зобов'язань учасників господарських відносин застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися неустойкою, порукою, гарантією, заставою, притриманням, завдатком. Договором або законом можуть бути встановлені інші види забезпечення виконання зобов'язання.

Статтею 627 ЦК України встановлено, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

З огляду на викладені вище приписи чинного законодавства, господарський суд доходить висновку, що учасникам господарських відносин надано права встановлювати інші, ніж передбачені цивільним законодавством України, види забезпечення виконання зобов'язання. Перевіривши здійснений позивачем розрахунок договірної санкції у розмірі 3 974,40 грн., розрахованої позивачем по трьом договорам за 690 календарних днів, право на стягнення якої сторонами по справі було встановлено у додаткових угодах до договорів про надання послуг мобільного зв'язку, а також враховуючи висновки суду щодо неналежного виконання відповідачем, прийнятих на себе за умовами договорів про надання послуг мобільного зв'язку, зобов'язань, господарський суд зазначає про правильність та обґрунтованість здійсненого ПАТ „ВФ Україна» розрахунку.

Підсумовуючи викладене вище, господарський суд доходить висновку щодо необхідності задоволення позовних вимог ПАТ „ВФ Україна» шляхом присудження до стягнення із ТОВ „Южна столиця» договірної санкції у розмірі 3 974,40 грн.

Згідно вимог ст.ст. 32, 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. При цьому, докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. В свою чергу, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Разом з тим, ст. 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили. Визнання однією стороною фактичних даних і обставин, якими інша сторона обґрунтовує свої вимоги або заперечення, для господарського суду не є обов'язковим.

Відповідно до ч. 2 ст. 617 ЦК України особа, не звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання у разі відсутності у боржника необхідних коштів. Крім того, згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог шляхом присудження до стягнення із товариства з обмеженою відповідальністю „Южна столиця» на користь приватного акціонерного товариства „ВФ Україна» суму основного боргу у розмірі 981,03 грн. та суму договірної санкції у розмірі 3 974,40 грн. відповідно до ст. ст.ст. 11, 509, 525, 526, 530, 546, 627, 617, 629, 901, 903 Цивільного кодексу України, ст. ст. 179, 193, 199, 216, 217 Господарського кодексу України.

Судові витрати зі сплати судового збору судом покладаються на відповідача згідно зі ст.ст. 44, 49 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 32, 33, 43, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю „Южна столиця» / 65003, м. Одеса, вул. Чорноморського козацтва,буд.115, ідентифікаційний код 34996493/ на користь приватного акціонерного товариства „ВФ Україна» /01601, м. Київ, вул. Лейпцизька, буд. 15, ідентифікаційний код 14333937/ суму основного боргу у розмірі 981,03 грн. /дев'ятсот вісімдесят одна грн. 03 коп./, суму договірної санкції у розмірі 3 974,40 грн. /три тисячі дев'ятсот сімдесят чотири грн. 40 коп./, судовий збір в сумі 1 600,00 грн. /одна тисяча шістсот грн. 00 коп./. Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 85 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 91, 93 ГПК України сторони у справі, прокурор, треті особи, особи, які не брали участь у справі, якщо господарський суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили. Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення місцевим господарським судом. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 цього Кодексу.

Повне рішення складено 30 жовтня 2017 р.

Суддя С.П. Желєзна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення25.10.2017
Оприлюднено02.11.2017
Номер документу69875307
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1983/17

Рішення від 25.10.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 11.10.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 11.10.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 25.09.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 04.09.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

Ухвала від 16.08.2017

Господарське

Господарський суд Одеської області

Желєзна С.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні