Рішення
від 31.10.2017 по справі 925/1077/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" жовтня 2017 р. Справа № 925/1077/17

Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Гончаренко І.О. за участю представників сторін: позивача - ОСОБА_1 за довіреністю, відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Степ" до Приватного акціонерного товариства "УкрАгроНПК" про стягнення 401 400,00грн.

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення 401 400,00грн. попередньої оплати за договором поставки №Д95 від 17 лютого 2017року.

В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що за умовами укладеного 17.02.2017р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Степ" (позивачем) та Приватним акціонерним товариством "УКРАГРО НПК" (відповідачем) договору поставки позивач здійснив попередню оплату а відповідач не виконав свого обов'язку щодо поставки товару.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позові.

Викликаний в судове засідання представник відповідача не з'явився, до суду надійшла телеграма про відкладення розгляду справи, в якій останній просив суд відкласти розгляд справи, оскільки на 31 жовтня 2017 року призначено розгляд справи № 910/17667/17 в господарському суді м. Києва.

В пункті 3.9.2. постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26 грудня 2011 року №18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» зазначено, що господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т. п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою - п'ятою статті 28 ГПК, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах (статті 32 - 34 ГПК), причому відсутність коштів для оплати послуг представника не може свідчити про поважність причини його відсутності в судовому засіданні.

Керівник приватного акціонерного товариства «Украгро НПК» не був позбавлений можливості уповноважити іншого представника з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з юридичною особою трудовими відносинами, або з'явитися в судове засідання особисто.

Стаття 22 ГПК України зобов'язує сторони добросовісно користуватись належними їм процесуальними правами, зокрема, вживати заходів для всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Явка в судове засідання представників сторін - це право, а не обов'язок, в зв'язку з чим справу може бути розглянуто без їх участі за наявними в ній матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України, оскільки нез'явлення представників не перешкоджає вирішенню спору.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.

17 лютого 2017р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Степ" (позивачем) та Приватним акціонерним товариством "УКРАГРО НПК" (відповідачем) було укладено договір поставки №Д95 (далі - Договір), відповідно до умов якого Приватне акціонерне товариство "УКРАГРО НПК" (Постачальник) зобов'язується поставити та передати у власність товариства з обмеженою відповідальністю "Степ" (Покупця) аміак рідкий ГОСТ 6221-90 (в подальшому по тексту - Товар), згідно з умовами і в порядку, передбаченим даним Договором, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Товар (п.1.1, 1.2 розділу 1 «Предмет договору» договору поставки №Д95).

Пунктом 4.1. договору визначено, що поставка товару здійснюється на умовах повної попередньої оплати. Товар, що підлягає поставці, повинен бути повністю оплачений протягом 3 днів із дати укладання цього договору.

Відповідно п. 3.4. договору поставка товару здійснюється повністю чи окремими партіями за вибором постачальника протягом 60 днів із дня повної оплати товару.

На виконання умов Договору товариство з обмеженою відповідальністю "Степ" платіжним дорученням № 5588 від 20.02.2017 року сплатило Приватному акціонерному товариству "УКРАГРО НПК" грошові кошти в сумі 401400,00 грн., виконавши таким чином свій обов'язок в частині повної попередньої 100% оплати Товару. Однак, відповідач зобов'язання щодо поставки товару не виконав.

31.03.2017 товариство з обмеженою відповідальністю СТЕП отримало гарантійний лист про повернення коштів на користь товариства з обмеженою відповідальністю СТЕП та акт взаєморозрахунків від ПрАТ УКРАГРО НПК .

20 квітня 2017 року товариство з обмеженою відповідальністю СТЕП направило на адресу Приватного акціонерного товариства "УКРАГРО НПК" вимогу за вих. №20/04-01 у якій вимагало повернення грошових коштів у сумі 401400,00 грн. за непоставлений товар.

Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. 525, 526, 530, 655, 692, 693, 712 ЦК України містять такі положення:

Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Господарські зобов'язання можуть виникати:

- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.

Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.

До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).

За договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.

Покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений іншим строк оплати товару, та сплатити продавцеві повну ціну переданого товару.

За договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.

До договору поставки застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено договором, законом або не випливає з характеру відносин сторін.

Якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.

Оцінивши фактичні обставини справи та приписи наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.

Зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного ними договору поставки №Д95 від 17.02.2017.

Позивач на виконання умов договору здійснив попередню оплату товару в сумі 401400,00грн. Відповідач оплачений позивачем товар у визначений договором строк не поставив.

20.04.2017 позивач направив відповідачу вимогу про повернення сплачених за договором коштів в сумі 401400,00 грн. за непоставлений Товар, однак відповідач кошти не повернув.

Отож позивач на підставі ч. 2 ст. 693 Цивільного кодексу України вправі вимагати від відповідача повернення вказаної суми попередньої оплати.

Відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені останнім витрати на сплату судового збору.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-85 ГПК України суд,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "УКРАГРО НПК" вул. Промислова, 1, м. Жашків, Черкаська область, 19200, ідентифікаційний код 31961067 на користь товариства з обмеженою відповідальністю "Степ", вул.. Київська, буд. 7а, с. Куколівка, Олександрійський район, Кіровоградська область, 28052, ідентифікаційний код 30697262 - 401400,00 грн. основної заборгованості, 6021,00 грн. судового збору.

Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 02.11.2017р.

СУДДЯ К.І.Довгань

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення31.10.2017
Оприлюднено03.11.2017
Номер документу69952392
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —925/1077/17

Постанова від 11.12.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Ухвала від 20.11.2017

Господарське

Київський апеляційний господарський суд

Руденко М.А.

Рішення від 31.10.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 17.10.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

Ухвала від 29.08.2017

Господарське

Господарський суд Черкаської області

Довгань К.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні