ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" жовтня 2017 р. Справа № 925/1067/17
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого -судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Гончаренко І.О. за участю представників сторін: позивача - ОСОБА_1 за довіреністю, відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради до Благодійної організації "Благодійний фонд "Національне Відродження" про стягнення 6 374,43грн. та розірвання договору, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом, в якому просить:
- стягнути з відповідача (Благодійної організації "Благодійний фонд "Національне Відродження" ) дебіторську заборгованість за договором №1926 від 01.07.2015року в сумі 5874,13грн. та пеню в сумі -500,30грн.
- розірвати договір об'єкта нерухомості №1926 від 01.07.2015 укладений між Департаментом економіки та розвитку ЧМР та Благодійною організацією «Благодійний фонд «Національне відродження»
В обґрунтування заявлених вимог щодо стягнення заборгованості позивач послався на те, що на виконання укладеного 01.07.2015 року між Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради (далі - Позивач) та Благодійною організацією Благодійний фонд Національне відродження (далі - Відповідач) договору оренди об'єкта нерухомості № 1926 (далі - договір), позивач передав, а відповідач прийняв у строкове платне користування нежитлові приміщення майнового комплексу, загальною площею 44,68 кв.м., що розташоване за адресою: м. Черкаси, вул. Конєва, 1. Однак відповідач не належним чином виконував умови укладеного сторонами договору оренди в частині перерахування орендної плати у встановлені строки.
В обґрунтування заявлених вимог щодо розірвання договору позивач вказав на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань за договором оренди щодо оплати орендної плати за користування приміщенням та вважає, що несплата орендної плати є підставою для припинення прав користування - нежитловим приміщенням майнового комплексу, загальною площею 44,68 кв.м., що розташоване за адресою: м. Черкаси, вул. Конєва, 1, у зв'язку із цим просить суд розірвати спірний договір.
Відповідач був належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання, однак в судове засідання повторно не з'явився. Про причини неявки суд не повідомив, відзиву на позов суду не надав.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позові.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази встановив наступне.
01.07.2015 між Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради (далі - Позивач) та Благодійною організацією Благодійний фонд Національне відродження (далі - Відповідач) було укладено договір оренди об'єкта нерухомості № 1926 (далі - договір).
Відповідно до п. 1.1 договору позивач зобов»язується передати відповідачу у строкове платне користування нежитлові приміщення майнового комплексу, загальною площею 44,68 кв.м., що розташоване за адресою: м. Черкаси, вул. Конєва, 1.
Пунктом 3.1. договору сторони передбачили, що приміщення передається орендарю на підставі акту прийому - передачі, який складається і підписується сторонами на дату фактичної передачі приміщення орендарю .
ОСОБА_2 п. 4.1. договір оренди було укладено на термін з 01.07.2015 по 30.05.2016 року. Додатковою угодою про внесення змін до договору від 01.07.2015 продовжено термін дії договору від 01.07.2016 по 30.04.2018 року.
Пунктом 5.1. договору встановлена фактична орендна плата за місяць станом на липень 2015 року - 416,87 грн., яка в подальшому індексувалась у відповідності до встановленого індексу інфляції.
Пунктом 5.2. договору встановлено, що відповідач зобов'язаний сплачувати орендну плату, яка встановлюється з розрахунку на один місяць.
Відповідно до п. 5.5. договору орендна плата перераховується щомісячно до 20 числа місяця, за який проводиться розрахунок.
Відповідно до п. 9.2. договору орендар за порушення строків внесення орендної плати сплачує пеню від суми простроченого платежу за кожен день несплати у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня.
Пунктом 10.5. Договору оренди встановлено, що за ініціативою однієї зі Сторін Договір може бути розірвано за рішенням суду.
ОСОБА_2 приймання - передачі від 01.07.2015 орендодавець передав, а орендар прийняв частину нежитлового приміщення майнового комплексу, загальною площею 44,68 кв.м., що розташоване за адресою: м. Черкаси, вул. Конєва, 1. Акт приймання - передачі від 01.07.2015 скріплений печатками та підписаний уповноваженими особами сторін.
Позивачем неодноразово направлялися письмові звернення до Відповідача щодо існуючої заборгованості відповідно умов договору, підтвердженням чого є листи-пропозиції Позивача щодо сплати заборгованості від 07.09.2016 № 3120-01-15, від 04.11.2016 № 4285-01-15, від 05.07.2017 № 2502-01-15. Однак відповідач відповіді на вимогу не надав, заборгованість не погасив.
Таким чином, відповідач взяті на себе зобов'язання в повному обсязі не виконав заборгувавши позивачу за користування орендним майном протягом періоду з липня 2016 року по липень 2017 року (включно) - 5874,13 грн.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. ст.ст. 525, 526, 530, 546, 549, 759, 762,782, 785 ЦК України містять такі положення:
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати:
- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
За договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
За користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за користування річчю протягом трьох місяців підряд.
У разі відмови наймодавця від договору найму договір є розірваним з моменту одержання наймачем повідомлення наймодавця про відмову від договору.
У разі припинення договору найму наймач зобов'язаний негайно повернути наймодавцеві річ у стані, в якому вона була одержана, з урахуванням нормального зносу, або у стані, який було обумовлено в договорі.
Відповідно до ч.2 ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Істотним є також порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладанні договору.
Виходячи з фактичних обставин справи та приписів наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного ними договору оренди об'єкта нерухомості № 1926 від 01.07.2015. Позивач умови вказаного договору виконав належним чином передавши відповідачу в оренду передбачене договором майно. Свої зобов'язання за цим договором щодо своєчасного та повного розрахунку за орендоване майно відповідач належним чином не виконував. За час фактичного використання (липень 2016року - липень 2017року) орендованого майна відповідач орендну плату за нього не сплачував, заборгувавши позивачу на час розгляду справи 5874,13 грн..
Таким чином, позивач відповідно до п.п. 5.1, 5.2,5.5 договору та ст.ст. 526,530,629 ЦКУ, ч.3 ст.18 Закону України Про оренду державного та комунального майна , має право вимагати від відповідача сплатити прострочену орендну плату за користування орендним майном протягом періоду з липня 2016 по липень 2017 року, яка відповідно до довідки про стан розрахунків за вказаним договором складає 5874,13грн..
Крім того обґрунтованими є вимоги позивача про стягнення з відповідача нарахованих в порядку ст. 549 ЦК України та п.9.2. договору 500,30 грн. пені . Розрахунок зроблено вірно, а тому він підлягає до стягнення у заявленій сумі.
Оскільки відповідач не вносить орендну плату, що є істотним порушенням договору, то позивач вправі вимагати його розірвання у відповідності до приписів ст.. 651, 782 ЦК України.
Виходячи з викладеного, позивач обрав вірний спосіб захисту порушеного права тому його вимога про розірвання договору оренди, підлягає до задоволення.
Відповідно до ст.49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають до стягнення витрати останнього на оплату судового збору.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49,82-85 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Благодійної організації Благодійний фонд Національне відродження (вул.. Смілянська, 2 , офіс 2, м. Черкаси, код 39357772) на користь Департаменту економіки та розвитку Черкаської міської ради (вул.. Б. Вишневецького, 36, м. Черкаси, код 33457208) - 5874,13 грн. боргу, 500,30 грн.
пені, 3200, 00грн. судових витрат.
Розірвати Договір об'єкта нерухомості № 1926 від 01 липня 2015 року укладений між Департаментом економіки та розвитку Черкаської міської ради та Благодійною організацією Благодійний фонд Національне відродження
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 31.10.2017 р.
Суддя К.І.Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2017 |
Оприлюднено | 03.11.2017 |
Номер документу | 69959531 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні