Рішення
від 02.11.2017 по справі 205/2068/16-ц
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Провадження № 22-ц/774/5264/17 Справа № 205/2068/16-ц Головуючий у 1 й інстанції - Федченко В. М. Доповідач - Ткаченко І.Ю.

Категорія 39

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

02 листопада 2017 року Апеляційний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого - судді Ткаченко І.Ю.

суддів - Каратаєвої Л.О., Пищиди М.М.

при секретарі - Кравцовій Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро цивільну справу

за позовом ОСОБА_2 до Територіальної громади в особі Дніпропетровської міської ради, третя особа: Приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Шатковська Ірина Юріївна, Обслуговуючий кооператив Гаражний кооператив Дніпро про визнання права власності на гараж в порядку спадкування за заповітом

за апеляційною скаргою Дніпровської міської ради

на рішення Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 11 квітня 2017 року,-

В С Т А Н О В И В:

10 березня 2016 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Територіальної громади в особі Дніпропетровської міської ради, третя особа: Приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Шатковська Ірина Юріївна, Обслуговуючий кооператив Гаражний кооператив Дніпро про визнання права власності на гараж в порядку спадкування за заповітом. В обґрунтування своїх позовних вимог посилався на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько, ОСОБА_4. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з гаражу НОМЕР_1, розташованому у гаражному кооперативі Дніпро , за адресою: 49000, м. Дніпропетровськ, вулиця Чорноземна, 56а, який належав йому на підставі рішення виконкому Ленінської районної Ради народних депутатів від 11.08.1989 року №421/2. Після смерті батька він звернувся до приватного нотаріуса Дніпропетровського міського нотаріального округу Шатковської Ірини Юріївни з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на вищезазначене майно. Але нотаріус відмовила йому у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на гараж, у зв'язку з тим, що його батько за життя не встиг зареєструвати за собою в КП ДМБТІ право власності на гараж. Позивач є членом Обслуговуючого кооперативу Гаражний кооператив Дніпро . Просив визнати за ним, право власності на гараж НОМЕР_1 по вулиці Чорноземній, 56а, площею 18,4 кв.м. з підвалом площею 11,3 кв.м, підвалом площею 5,7 кв.м., та загальною площею 35,4 кв.м, розташованому в обслуговуючому кооперативі Гаражний кооператив Дніпро в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.1-3).

Рішенням Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 11 квітня 2017 року позовні вимоги ОСОБА_2 - задоволено.

Визнати за ОСОБА_2 право власності на гараж НОМЕР_1 по вулиці Чорноземній, 56а, площею 18,4 кв.м. з підвалом площею 11,3 кв.м, підвалом площею 5,7 кв.м., та загальною площею 35,4 кв.м., розташованому в обслуговуючому кооперативі Гаражний кооператив Дніпро (код ЄДРПОУ 23362869) в порядку спадкування за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.131-134).

В апеляційній скарзі апелянт посилаючись на невідповідність висновків суду фактичним обставинам справи, та порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить рішення суду скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а.с.137-140).

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду слід скасувати, та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Судом 1 інстанції встановлено, що на підставі рішення виконавчого комітету від 14.11.1978 року №410 вирішено утворити гаражний кооператив Дніпро та на підставі рішення виконкому Дніпропетровської міської ради народних депутатів №354 від 18.06.77 року Про відвід Ленінському районому обкому Ради добровольчого товариства Автомотолюбитель УССР , земельної ділянки для будівництва кооперативних підземних гаражів по вул. Черноземна (а.с.61).

Згідно державного акту на право постійного користування землею серії ДП Д 81 81263001 надано гаражному кооперативу Дніпро земельні ділянки у постійне користування та тимчасове користування по фактичному розміщенню гаражів по вул. Черноземна 56-а, площею 1,4788 га.(а.с.62-63)

На підставі рішення виконкому Ленінської районної Ради народних депутатів від 11.08.1989 року №421/2 ОСОБА_4 належав гараж НОМЕР_1, розташований у гаражному кооперативі Дніпро , за адресою: 49000. м. Дніпропетровськ, вулиця Чорноземна, 56а (а.с.9).

ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4 (а.с.5).

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з гаражу НОМЕР_1, розташованому у гаражному кооперативі Дніпро , за адресою: 49000, м. Дніпропетровськ, вулиця Чорноземна, 56а.

За приписами п. 1.5 Статуту ГК Дніпро передбачено, що членами кооперативу можуть бути громадяни України..., що мають рішення Ленінського виконкому народних депутатів та прийняті в члени кооперативу загальними зборами. Крім того, пп. 5.1 передбачено, що бокс померлого члена кооперативу переходить у спадщину спадкоємцю у встановленому Законом порядку, за умови вступу останнього до кооперативу (а.с.23-29).

Згідно рішення правління ГК Дніпро №14 від 27.12.2014 року, ОСОБА_4 був виключений з членів ГК Дніпро на підставі свідоцтва про його смерть, а ОСОБА_2, було прийнято до членів кооперативу як спадкоємця та внесено у загальний список членів кооперативу.

Згідно заповіту від 11.03.2010 року посвідченого приватним нотаріусом Дніпропетровського міського нотаріального округу Міхеєвою Т.М., ОСОБА_4 на випадок своєї смерті все своє майно, де б воно не було та з чого б воно не вкладалось і в загалі все те що буде йому належати на день смерті і на що він за законом матиме право заповідав ОСОБА_2 (а.с.8).

Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 05.10.2015 року, відмовлено ОСОБА_2 у видачі на його ім`я свідоцтва про право на спадщину за заповітом на гараж НОМЕР_1, що знаходиться в гаражному кооперативі Дніпро , за адресою : м. Дніпропетровськ, вул. Черноземна, 56а , що належав померлому ОСОБА_4, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на це майно (а.с.18).

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції посилався на те, що позовні вимоги є обґрунтованими та доведеними.

Однак із висновками суду 1 інстанції, колегія суддів не погоджується, виходячи з наступного.

Так, відповідно до вимог ч.ч.1, 2 ст.19-1 Закону України Про кооперацію член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно. У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна. Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.

За правилом ч.1, 2 ст.1223 ЦК України, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у ст.ст.1261-1265 ЦК України.

Зокрема, згідно ст.1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

В п.8 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у судових справах про спадкування роз'яснено, у разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.

Як вбачається з матеріалів справи, ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_4, і після його смерті відкрилася спадщина (а.с.5).

За життя ОСОБА_4 був членом гаражного кооперативу Дніпро та користувався гаражем НОМЕР_1, розташованим у гаражному кооперативі Дніпро , за адресою: 49000. м. Дніпропетровськ, вулиця Чорноземна, 56а (а.с.9).

За приписами п. 1.5 Статуту ГК Дніпро передбачено, що членами кооперативу можуть бути громадяни України..., що мають рішення Ленінського виконкому народних депутатів та прийняті в члени кооперативу загальними зборами. Крім того, пп. 5.1 передбачено, що бокс померлого члена кооперативу переходить у спадщину спадкоємцю у встановленому Законом порядку, за умови вступу останнього до кооперативу (а.с.23-29).

Згідно рішення правління ГК Дніпро №14 від 27.12.2014 року, ОСОБА_4 був виключений з членів ГК Дніпро на підставі свідоцтва про його смерть, а ОСОБА_2, було прийнято до членів кооперативу як спадкоємця та внесено у загальний список членів кооперативу.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Аналіз цивільного законодавства в контексті права на спадкування свідчить, що успадковуються виключно ті права і обов'язки, які виникли та належали спадкодавцеві ще за життя, та які не припинилися внаслідок смерті спадкодавця.

Згідно ч. 3 ст. 10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог або заперечень, надавши докази відповідно до вимог ст. ст. 57 - 60 ЦПК України.

Докази на підтвердження того, що ОСОБА_4 за життя оформив своє право власності на гараж у встановленому законом порядку та набув на нього право власності, суду не надано, в матеріалах справи відсутні будь-які правовстановлюючі документи на вищевказаний гараж та докази, що право власності на нього було зареєстровано за померлим згідно вимог Закону.

Вбачається, що спадкодавець за життя не набув право власності на спірний гараж у встановлений законом порядок, а відтак він не входить до складу спадщини і визнання на нього права власності за позивачем в порядку спадкування не можливе.

Отже, позивач не скористався наданими йому правами, не обґрунтував свої позовні вимоги, не надав суду доказів на їх підтвердження, а згідно із ч.1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше, як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів, наданих сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, а відповідно до ч.3 ст.10, ч.1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана надати суду докази на підтвердження своїх вимог або заперечень.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд 1 інстанції дійшов не обґрунтованого висновку щодо задоволення позовних вимог про визнання права власності на гараж в порядку спадкування, оскільки до складу спадщини спірний гараж не увійшов і право на нього у позивача як у спадкоємця не виникло, відтак він звернувся до суду за захистом неіснуючого права.

На підставі вище викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 про визнання права власності на гараж в порядку спадкування за заповітом, що не позбавляє позивача, як спадкоємця та члена кооперативу, права користування й володіння спірним гаражем, та звернення до суду з відповідним позовом за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Керуючись ст. ст. 307, 309 ЦПК України, апеляційний суд, -

В И Р І Ш И В:

Рішення Ленінського районного суду м. Дніпропетровська від 11 квітня 2017 року - скасувати .

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Територіальної громади в особі Дніпропетровської міської ради, третя особа: Приватний нотаріус Дніпропетровського міського нотаріального округу Шатковська Ірина Юріївна, Обслуговуючий кооператив Гаражний кооператив Дніпро про визнання права власності на гараж в порядку спадкування за заповітом - відмовити .

Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення, але може бути оскаржено в касаційному порядку протягом двадцяти днів.

Судді :

СудАпеляційний суд Дніпропетровської області
Дата ухвалення рішення02.11.2017
Оприлюднено09.11.2017
Номер документу70019418
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —205/2068/16-ц

Рішення від 02.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Ткаченко І. Ю.

Рішення від 01.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Ткаченко І. Ю.

Ухвала від 15.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Ткаченко І. Ю.

Ухвала від 15.06.2017

Цивільне

Апеляційний суд Дніпропетровської області

Ткаченко І. Ю.

Рішення від 11.04.2017

Цивільне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Федченко В. М.

Рішення від 10.04.2017

Цивільне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Федченко В. М.

Рішення від 11.04.2017

Цивільне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Федченко В. М.

Ухвала від 15.04.2016

Цивільне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Федченко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні