Справа № 388/786/17
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А І Н И
02.11.2017 року Долинський районний суд Кіровоградської області
у складі: головуючого - судді Баранського Д.М.,
за участю секретаря Кіцану Г.Я.,
представника ОСОБА_1,
розглянув у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Долинській цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі та визнання договору оренди землі поновленим, -
ВСТАНОВИВ:
У липні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з цим позовом, посилаючись на те, що 27 грудня 2006 року між ним та Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області укладено договір оренди землі площею 36 га, що знаходиться на території Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області (далі - Договір). Договір укладено на строк десять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця рекомендованим листом з повідомленням про намір продовжити його дію. Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Зі змісту Договору видно, що його зареєстровано у Кіровоградській регіональній філії державного підприємства Центр ДЗК в Долинському районі 2 липня 2007 року у книзі № 4 за № 13.
Отже, ОСОБА_2 має право користуватися земельною ділянкою за Договором до 2 липня 2017 року.
1 червня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до відповідача із листом - повідомленням про поновлення Договору до якого додав, зокрема проект додаткової угоди до Договору про поновлення правочину на той самий строк та на тих самих умовах.
Оскільки будь-якої відповіді на надісланий лист - повідомлення не отримав, 21 червня 2017 року надіслав заяву - повідомлення про надання згоди на зміну істотних умов договору оренди землі, однак повторно відповіді не отримав.
Після 2 липня 2017 року ОСОБА_2 продовжує користуватися земельною ділянкою, належним чином виконує умови Договору, що підтверджується довідками органу місцевого самоврядування про те, що земельна ділянка засіяна соняшником та не має заборгованості перед бюджетом зі сплати орендної плати.
Позивач зазначає, що є всі підстави для поновлення спірного правочину на тих самих умовах та на той самий строк.
Оскільки Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області зволікає в укладенні додаткової угоди, що повинна укладатись в обов'язковому порядку у місячний строк, просить визнати поновленим спірний договір оренди землі, а додаткову угоду визнати укладеною.
У судовому засіданні представник позивача ОСОБА_2, ОСОБА_1 позов підтримав за обставин зазначених у ньому, попросив позов задовольнити, не заперечує проти винесення заочного рішення.
Представник відповідача ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області у судове засідання не з'явився, повідомлявся про місце та час розгляду справи, про причину неявки не повідомив, заяву про розгляд справи за його відсутності не надіслав, однак надіслав письмові заперечення з приводу позову.
Оскільки представник відповідача від якого не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності у судове засідання не з'явився, про причину неявки не повідомив, суд уважає ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, представник позивача не заперечує проти винесення заочного рішення.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, дійшов до висновку про задоволення позову з таких підстав.
Згідно ч. 2 ст. 27 ЦПК України особи, які беруть участь у справі позовного провадження, для підтвердження своїх вимог або заперечень зобов'язані подати усі наявні у них докази або під час попереднього судового засідання, а якщо попереднє судове засідання у справі не проводиться - до початку розгляду справи по суті.
Відповідно до ст. 57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема звуко - і відеозаписів, висновків експертів.
За змістом ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом установлено, що 27 грудня 2006 року між Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_2 укладено договір оренди землі площею 36 га, що знаходиться на території Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області, зареєстрований у Кіровоградській регіональній філії державного підприємства Центр ДЗК в Долинському районі 2 липня 2007 року книга № 4 за № 13, кадастровий номер: 3521982500:02:000:9007 (а. с. 7, 8).
Пунктом 8 Договору передбачено, що його укладено на строк десять років. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Відповідно до п. 43 Договору, цей Договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
Отже, спірний правочин набрав чинності 2 липня 2007 року.
Статтею 2 Закону України Про оренду землі передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За змістом ст. 13 Закону України Про оренду землі договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Згідно ст. 18 Закону України Про оренду землі (у редакції на час виникнення спірних правовідносин) договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації.
Положеннями ч. 1 ст. 631 ЦК України передбачено, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору. Договір набирає чинності з моменту його укладення. Сторони можуть встановити, що умови договору застосовуються до відносин між ними, які виникли до його укладення. Закінчення строку договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії договору.
Згідно з ч. 2 ст. 792 ЦК України відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом, зокрема ЗК України, Законом України Про оренду землі .
Правові підстави поновлення договору оренди землі визначаються ст. 33 Закону України Про оренду землі , яка фактично об'єднує два випадки пролонгації такого договору.
Відповідно до чч. 1-5 ст. 33 Закону України Про оренду землі по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, установлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі. До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист - повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі.
За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.
Таким чином, відповідно до положень ст. 33 Закону України Про оренду землі реалізація переважного права на поновлення договору оренди землі можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.
Отже, для застосування частини першої ст. 33 Закону та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив про наявність заперечень щодо поновлення договору та своє рішення.
Крім того, ч. 6 ст. 3 Закону України Про оренду землі передбачено іншу підставу поновлення договору оренди землі: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстави, передбаченої ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди: орендар продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.
Частинами 8, 9 ст. 33 Закону України Про оренду землі передбачено, що додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку. Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди можуть бути оскаржені в суді.
До вищезазначеного висновку дійшов Верховний Суд України у своїй постанові від 13 квітня 2016 року (справа № 6-2027цс15).
Відповідно до ч. 4 ст. 122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Згідно п. 1 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року N 15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності, земельних відносин, землеустрою, у сфері Державного земельного кадастру, державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості ґрунтів.
Відповідно до п. 13 Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 29 вересня 2016 року N 333, головне управління відповідно до покладених на нього завдань розпоряджається землями державної власності сільськогосподарського призначення в межах, визначених Земельним кодексом України.
Таким чином органом, що вирішує питання передачі у власність або у користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Повноваження з передачі у власність або у користування земельних ділянок сільськогосподарського призначення центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин реалізовує, починаючи з 1 січня 2013 року.
Суд установив, що 1 червня 2017 року, тобто у строк встановлений Договором та Законом України Про оренду землі , ОСОБА_2 звернувся до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області із листом - повідомленням (вхідний номер М-11313/0/5-17 від 1 червня 2017 року) про поновлення Договору на новий строк. До цього листа - повідомлення додано, зокрема проект додаткової угоди, довідку про відсутність заборгованості з орендної плати (а. с. 9).
ОСОБА_3 управлінням Держгеокадастру у Кіровоградській області не надано будь-якої інформації з приводу розгляду вищезазначеного листа - повідомлення ОСОБА_2
21 червня 2017 року ОСОБА_2 надіслав до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області лист - повідомлення про надання згоди на зміну істотних умов договору оренди землі (а. с. 11).
Будь-якої інформації з приводу розгляду зазначеного листа - повідомлення відповідач повторно не надав.
За змістом довідок Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області № 02-30/127 від 1 червня 2017 року та № 02-30/166 від 11 липня 2017 року, ОСОБА_2 не має заборгованості перед бюджетом цієї сільської ради зі сплати орендної плати за оренду земельної ділянки площею 35,9960 га, кадастровий номер: 3521982500:02:000:9007, земельна ділянка засіяна соняшником (а. с. 12, 13).
Отже, оскільки позивач ОСОБА_2 виконав умови Договору та Закону України Про оренду землі необхідні для поновлення спірного правочину на новий строк, належно виконував обов'язки за умовами Договору, орендодавець - Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області зволікає в укладенні додаткової угоди про поновлення договору на новий строк, відповідно вимоги позивача у цій справі є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
ОСОБА_2 у цій справі поніс судові витрати, що складаються зі сплати судового збору у розмірі 1280 грн, які підлягають стягненню з ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області на користь позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 15, 16, 631, 792 ЦК України, ст. 122 ЗК України, ст. ст. 2, 3, 13, 18, 33 Закону України Про оренду землі , ст. ст. 10, 11, 15, 57-60, 64, 79, 88, 212-215, 218, 224-228, 294 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Задовольнити позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі та визнання договору оренди землі поновленим.
Визнати укладеною додаткову угоду до договору оренди землі площею 35,9960 га, кадастровий номер: 3521982500:02:000:9007, що знаходиться на території Гурівської сільської ради Долинського району Кіровоградської області укладеного 27 грудня 2006 року між Долинською районною державною адміністрацією Кіровоградської області та ОСОБА_2, зареєстрованого у Кіровоградській регіональній філії державного підприємства Центр Державного земельного кадастру в Долинському районі 2 липня 2007 року, книга № 4 за № 13, а цей договір оренди землі поновленим на той самий строк та на тих самих умовах.
Стягнути з ОСОБА_3 управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (вул. Академіка Корольова, 26, м. Кропивницький, 25030, ідентифікаційний код 39767636) на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) 1280 грн (одну тисячу двісті вісімдесят гривень) понесених судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду Кіровоградської області через Долинський районний суд Кіровоградської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Повний текст рішення виготовлений 6 листопада 2017 року.
Суддя Долинського районного суду ОСОБА_4
Суд | Долинський районний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 02.11.2017 |
Оприлюднено | 09.11.2017 |
Номер документу | 70020063 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Долинський районний суд Кіровоградської області
Баранський Д. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні