Справа № 658/2611/17
(провадження № 2/658/1007/17)
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2017 року м.Каховка
Каховський міськрайонний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Батовріної І.Г.,
за участю секретаря Марчук В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, м. Каховка Херсонської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа Василівська сільська рада Каховського району Херсонської області про визнання права власності на земельну ділянки в порядку спадкування,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся з позовом до відповідачів про визнання права власності на земельну ділянки в порядку спадкування.
Вимоги мотивовано тим, що після смерті батька позивача ОСОБА_4 залишилося спадкове майно, що складається з земельної ділянки наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,48 га, що знаходяться на території Василівської сільської ради Каховського району Херсонської області. Позивач є спадкоємцем померлої за законом. ОСОБА_1 спадщину прийняла шляхом постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини. За результатами звернення позивача до державного нотаріуса Каховської районної державної нотаріальної контори для отримання свідоцтва про право на спадщину, нотаріусом винесено постанову, якою відмовлено, у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв'язку з тим, що спадкоємцем не надано правовстановлюючого документу на земельну ділянку. Проте виконати вимоги нотаріуса неможливо, бо оригінал державного акту було втрачено, а чинним законодавством не передбачено видача його дублікату, що позбавляє позивача можливості оформити право на спадщину після смерті батька в позасудовому порядку.
За вказаних обставин просила визнати за нею право власності на земельну ділянку, площею 6,48 га, кадастровий номер 6523580500:27:005:0024, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Василівської сільської ради Каховського району Херсонської області.
Позивач в судове засідання не з'явилася надала заяву про розгляд справи за його відсутністю, відповідно до змісту якої на задоволенні позову наполягала у повному обсязі, з підстав викладених в ньому.
В судове засідання відповідачі не з'явилися, надали заяви про розгляд справи за їх відсутністю, відповідно до змісту яких позов визнали.
Представник Василівської сільської ради в судове засідання не з'явився надав заяву про розгляд справи за його відсутністю, відповідно до змісту якої протии задоволення позову не заперечував.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутності сторін.
Вивчивши письмові докази, повно та всебічно з'ясувавши обставини справи, оцінивши докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав .
Судом встановлено, що 23 вересня 2008 року, помер ОСОБА_4, про що складено відповідний актовий запис за № 30 (а.с. 4).
Відповідно до державного акту на право власності на землю серії ЯБ № 122097 виданого, 20 травня 2005 року на підставі розпорядження голови Каховської районної держадміністрації від 10 грудня 2003 року № 755, ОСОБА_4 передано у приватну власність земельну ділянку площею 6,48 га в межах згідно з планом на території Василівської сільської ради, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 0105772400303 (а.с.9 , 9 зв.).
Як вбачається з листів начальника відділу Держкомзему у Каховському районі Херсонської області від 04 квітня 2012 року та в.о. начальника міськрайонного управління у Каховському районі та м. Н.Каховці від 10 липня 2017 року, ОСОБА_4 отримав Державний акт на право приватної власності на землю серії ЯБ № 122097, площею 6,48 га на території Василівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, який зареєстрований у книзі реєстрації державних актів на право приватної власності на землю за № 010572400303 від 20 травня 2005 року (а.с. 7, 8).
Згідно зі свідоцтвом про народження ОСОБА_1 народилася 12 лютого 1984 року, її батьком є ОСОБА_4 (а.с. 5).
Відповідно до виданої Василівською сільською радою довідки від 20 червня 2017 року, померлий 23 вересня 2008 року ОСОБА_4 був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1. Померли на день своєї смерті проживав з дружиною ОСОБА_2, сином ОСОБА_3, донькою ОСОБА_5 (прізвище позивача в шлюбі), онукою Шир оковою Р.Д. (а.с. 10).
Постановою державного нотаріуса ОСОБА_6 від 12 липня 2017 року ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на 1/3 частку земельної ділянки, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,48 га, що розташована на території Василівської сільської ради Каховського району Херсонської області, яка належала її батькові, відмовлено.
Вказаною постановою державним нотаріусом встановлено, що після смерті ОСОБА_4, заведено спадкова справа № 13/2009. З заявою про прийняття спадщини звернулася ОСОБА_2, інші спадкоємці не зверталися, заповіт складений померлим на підставі рішення Каховського міськрайонного суду Херсонської області № 658/2457/16-ц.
Підставою для відмови у видачі свідоцтва слугувало те, що заявником не надано нотаріусу жодного правовстановлюючого документу на земельну ділянку щодо належності її спадкодавцю (а.с. 11, 11 зв.).
Отже, суд вбачає, що позивач позбавлений можливості реалізувати своє право на спадщину після смерті батька шляхом отримання у встановленому порядку свідоцтва про право на спадщину у нотаріуса за місцем відкриття спадщини через втрату оригіналу Державного акту на право приватної власності на землю та неможливість отримати його дублікат, у зв'язку з відсутністю передбаченого права на таке чинним законодавством України.
Спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб - спадкоємців (ст. 1216 ЦК України).
Відповідно до ст. 1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч. 1 ст. 1268 ЦК України), незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України.
Спадщина приймається шляхом подання заяви про прийняття спадщини, особисто спадкоємцем (ст. 1269 ЦК України). Відповідно до ч. 2 ст. 1296 ЦК України, якщо спадщину прийняло кілько спадкоємців, свідоцтво про право на спадщину видається кожному з них із зазначенням імені та часток у спадщині спадкоємців. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення (ч. 1 ст. 1225 ЦК України).
Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (ч. 1 ст. 1297 ЦК України).
Згідно зі ст. 328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не витікає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Громадяни України набувають право власності на земельні ділянки, зокрема і на підставі прийняття спадщини (п. г ст. 81 ЗК України).
З п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7, слідує, що відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Таким чином, виходячи із встановлених фактичних обставин справи, приймаючи до уваги вищенаведені норми цивільного права, суд приходить до висновку про те, що після смерті ОСОБА_4 відкрилася спадщина на земельну ділянку, площею 6,48 га, що знаходиться на території Василівської сільської ради Каховського району, яку позивач прийняв, проте з незалежних від неї обставин не отримала свідоцтва про право на спадщину.
Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції № 2 від 12 червня 2009 року у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з'ясування і дослідження інших обставин справи.
У разі визнання відповідачем позову, суд, за наявності для того законних підстав, ухвалює рішення про задоволення позову (ч. 4 ст. 174 ЦПК України).
Визнання позову відповідачами не суперечить закону і не порушує прав, свобод та інтереси інших осіб, тому приймається судом.
Суд, вивчивши надані письмові докази, вважає, що у зв'язку з неможливістю оформлення позивачем права власності на земельну ділянку, що належала померлому батькові, порушуються її законні права та інтереси, як спадкоємця за законом, які підлягають захисту шляхом визнання за нею право власності на земельну ділянку після смерті ОСОБА_4. Вбачає правомірність набуття права власності спадкоємцем на спадкове майно - земельну ділянку. Вимоги законодавства, що встановлюють порядок прийняття спадщини, позивачем дотриманні, що знайшло своє підтвердження належними доказами.
Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 81, 125, 126 ЗК України, ст.ст. 16, 328, 392, 1216 - 1218, 1220, 1225, 1233 - 1235, 1268 - 1269, 1296, 1297, 1299 ЦК України, ст.ст. 5 - 8, 57 - 60, 174, 212, 213 - 215, 222 - 223 ЦПК України,
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, третя особа Василівська сільська рада Каховського району Херсонської області про визнання права власності на земельну ділянки в порядку спадкування задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлого 23 вересня 2008 року, право власності на земельну ділянку, площею 6,48 га, кадастровий номер 6523580500:27:005:0024, розташовану на території Василівської сільської ради Каховського району Херсонської області, наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Херсонської області через Каховський міськрайонний суд Херсонської області.
Суддя І.Г. Батовріна
Суд | Каховський міськрайонний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2017 |
Оприлюднено | 09.11.2017 |
Номер документу | 70034763 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Каховський міськрайонний суд Херсонської області
Батовріна І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні