08.11.2017 227/3475/17
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
08 листопад 2017 року м. Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді - Левченка А.М.,
при секретарі - Черкасової О.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Добропільського міськрайонного суду Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Вуглик , третя особа: Добропільська міська рада, про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
31 жовтня 2017 року представник позивача звернувся до суду з позовною заявою про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом, в якій просив визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування за законом після смерті його матері ОСОБА_3, яка померла 25.07.2016 року на квартиру, розташовану за адресою: Донецька область, місто Добропілля, мікрорайон МолодіжнийАДРЕСА_1, яка складається з чотирьох житлових кімнат, загальною площею - 65,8 кв.м., у тому числі житловою площею - 46,5 кв.м.
В обґрунтування своїх вимог вказала, що 25 липня 2016 року померла ОСОБА_3, яка була матір'ю позивача. Після її смерті залишилось спадкове майно у вигляді квартири №22 в житловому будинку №35 мікрорайону Молодіжний в місті Добропілля Донецької області, яка залишилась після смерті батька позивача - ОСОБА_4, який помер 10.09.2008 року, спадщину після смерті якого прийняла його дружина ОСОБА_3 як така, що спільно проживала з чоловіком до його смерті, не відмовилась від спадщини, але не оформила своїх спадкових прав. За життя мати позивача заповіт не склала, тому позивач залишився єдиним спадкоємцем за законом, оскільки його старший брат ОСОБА_5 помер 09 серпня 2015 року. Позивач звернувся до нотаріуса із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру, але нотаріусом йому була видана постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії, так як ним не був наданий документ, який підтверджує право власності чоловіка спадкодавця ОСОБА_4 на квартиру. За життя ОСОБА_4 був членом житлово-будівельного кооперативу Вуглик та ним у повному обсязі було сплачено пайові внески за квартиру, проте право власності на неї він не оформив. Посилається на те, що оформити свої спадкові права на квартиру позивач позбавлений можливості, у зв'язку з тим, що після виплати пайового внеску його батько не зареєстрував право власності на квартиру та не отримав правовстановлюючі документи на неї. Вважає, що оскільки пайовий внесок батьком було сплачено у повному обсязі, то він набув право власності на квартиру.
Представник позивача за договором про надання правової допомоги - адвокат ОСОБА_6О, у відкритому судовому засіданні позовні вимоги підтримла, наполягала на їх задоволенні, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи була повідомлений належним чином, надав через канцелярію суду заяву про розгляд справи без його участі, просив винести рішення на розсуд суду.
Третя особа звернулася до суду з заявою, в якій проти задоволення позовних вимог не заперечувала, просила суд розглянути справу без її участі.
З урахуванням думки представника позивача, керуючись положеннями ст. 158 Цивільного процесуального кодексу України, суд вважає за можливе розглянути справу у відсутність представників відповідача та третьої особи.
При цьому, судом також було вжито необхідних заходів з метою заклику до спадкування можливих спадкоємців після смерті ОСОБА_7, яка померла 25 липня 2016 року, шляхом опублікування на Офіційному веб-порталі Судова влада України на офіційному веб-сайті Добропільського міськрайонного суду Донецької області повідомлення про розгляд судом вказаної справи.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши, відповідно до ст.ст. 212, 213 ЦПК України докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, вважає позовтаким, що підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 15 березня 2017 року ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, та Кириленко (прізвище після укладення шлюбу - Голубенко ) ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_4, уклали шлюб, про що 15.03.1980 року відділом РАЦС м. Добропілля Донецької області в книзі реєстрації актів про укладення шлюбу зроблено запис за №57 та видано свідоцтво про укладення шлюбу серії ІІІ-НО №329756.
10 вересня 2008 року у віці 49 років помер ОСОБА_4, про що відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Добропіллю Добропільського міськрайонного управління юстиції Донецької області в Книзі реєстрації смертей 11.09.2008 року зроблено відповідний актовий запис за №449 та видано свідоцтво про смерть серії 1-НО №324020.
25 липня 2016 року у віці 55 років померла ОСОБА_3, про що 01.08.2016 Добропільським міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області складено відповідний актовий запис №335 та видано свідоцтво про смерть серії І-НО №946537.
ОСОБА_4 та ОСОБА_3 є батьками ОСОБА_2, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії V-НО №427731.
09 серпня 2015 року у віці 34 роки помер ОСОБА_5, який є рідним братом ОСОБА_2, про що відділом реєстрації актів цивільного стану по місту Добропіллю реєстраційної служби Добропільського міськрайонного управління юстиції Донецької області складено відповідний актовий запис №439 та видано свідоцтво про смерть серії І-НО №926100.
Рішенням Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 25 серпня 2017 року у справі №227/2319/17, позов ОСОБА_2 до Добропільської міської ради, третя особа: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Вуглик , про визначення додаткового строку для подання заяви для прийняття спадщини - задоволено; ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визначено додатковий строк тривалістю в один місяць з дня набрання рішенням законної сили для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті матері ОСОБА_3, яка померла 25.07.2016 року в м.Добропілля Донецької області.
13 вересня 2017 року громадянин ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до приватного нотаріусу Добропільського міського нотаріального округу ОСОБА_9 з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру №22 у багатоквартирному житловому будинку №35 по мікрорайону Молодіжному у місті Добропілля Донецької області, власником якої мав бути чоловік спадкодавця ОСОБА_10, який вступив в житлово-будівельний кооператив, отримав ордер №629 на право заселення у зазначену квартиру, виданий 04.10.1985 року виконкомом Добропільської міської ради народних депутатів, сплатив пайові внески квартиру, але за життя не оформив правовстановлюючий документ про право власності на вищезгадану нерухомість, та помер 10.09.2008 року, спадщину після смерті якого прийняла його дружина ОСОБА_7, відповідно до ст. 1268 ЦКУ як така, що спільно проживала з чоловіком до його смерті, не відмовилась від спадщини, але не оформила своїх спадкових прав та також померла 25 липня 2016 року.
Зазначене вбачається з постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 28.09.2017 року №707/02-31, виданої приватним нотаріусом Добропільського міського нотаріального округу ОСОБА_9, якою відмовлено громадянину ОСОБА_11 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, тому що вчинення такої нотаріальної дії суперечить законодавству України та це питання має вирішувати суд.
Постанова про відмову у вчиненні нотаріальної дії обґрунтована тим, що видати свідоцтво про право на спадщину за законом на вищевказану квартиру - неможливо, тому що нотаріусу не наданий документ, який підтверджує право власності чоловіка спадкодавця ОСОБА_4 на квартиру №22 у багатоквартирному житловому будинку №35 по мікрорайону Молодіжному у місті Добропілля Донецької області, тому неможливо безспірно з'ясувати, яка саме нерухомість входить до складу спадкового майна.
Згідно витягу про реєстрацію в спадковому реєстрі №48430601 від 17.07.2017 року, виданого приватним нотаріусом ОСОБА_9, після смерті спадкодавця ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_4, уродженка міста Добропілля Донецької області, яка померла 25.07.2016 року, в місті Добропілля Донецької області приватним нотаріусом ОСОБА_9 була заведена спадкова справа за номером у спадковому реєстрі 60942468 та номером у нотаріуса 126/2017.
З даного витягу вбачається, що до складу спадщини входить майно ОСОБА_4, який помер 10.09.2008 року.
Відповідно до ст. 15 Закону України Про власність , який втратив чинність на підставі Закону N 997-V від 27.04.2007, ВВР, 2007, N 33, ст.440 та діяв на час отримання ОСОБА_4 ордеру на квартиру та сплати пайових внесків за неї, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.
Наймач жилого приміщення в будинку державного чи громадського житлового фонду та члени його сім'ї мають право придбати у власність відповідну квартиру або будинок шляхом їх викупу або на інших підставах, передбачених законодавством України.
Громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.
Згідно ч. 2,3 ст. 384 Цивільного кодексу України, член житлово-будівельного (житлового) кооперативу має право володіння і користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, яку він займає в будинку кооперативу, якщо він не викупив її. У разі викупу квартири член житлово-будівельного (житлового) кооперативу стає її власником.
За ч. ст. 328 цього ж кодексу, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ч. ст. 321 кодексу, право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Відповідно до копії ордеру №629 від 04.10.1985р., громадянину ОСОБА_4 була надана квартира №22 у будинку №35 мікрорайону Молодіжний в м. Добропілля для проживання сім'ї, яка складалась з чотирьох людей, а саме: ОСОБА_4 - квартиронаймача, ОСОБА_7 - дружини, синів ОСОБА_2 та ОСОБА_5, вказаний ордер є єдиним документом, який дає право на заняття вказаної жилої площі.
Згідно копії домової книги та письмових пояснень Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Вуглик , в квартирі за адресою: м. Добропілля, мікрорайон Молодіжний, 35, ОСББ Вуглик , були зареєстровані та проживали ОСОБА_10, ОСОБА_7, ОСОБА_11 та ОСОБА_12.
ОСОБА_4 був членом ОСББ Вуглик та співвласником частини будинку, розташованого за аресою: м. Добропілля, мікрорайон Молодіжний, 35, що перебуває у спільній частковій власності членів об'єднання що підтверджується копією статуту Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку Вуглик , затвердженого виконавчим комітетом Доброіплсьької міської ради, рішення від 20.09.2000 року №4166, та зареєстрованого в Добропільській ОГНІ від 16.10.2000 року.
Судом встановлено, що Житлово-будівельний кооператив Вуглик було реорганізовано в Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Вуглик , що підтверджується копією рішення Добропільської міської ради №416 від 20.09.2000 року та поясненнями Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Вуглик по справі №227/3475/17 про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом.
Згідно довідки, виданої Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку Вуглик , та письмових пояснень Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Вуглик ОСОБА_4 був членом Житлово-будівельного кооперативу Вуглик (після реєстрації Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Вуглик ) та у повному обсязі сплатив пайові внески у сумі 8690 руб. за кооперативну квартиру №22 в житловому будинку №35 мікрорайону Молодіжний в м. Добропілля Донецької області.
Таким чином, враховуючи те, що ОСОБА_10 у повному обсязі вніс пайовий внесок за квартиру, розташованою за вищевказаною адресою, то він набув право власності на неї та є її законним власником.
Відповідно до копії технічного паспорту на квартиру №22 в житловому будинку №35 мікрорайону Молодіжний міста Добропілля, складеного 03.07.2017 року ТОВ Добропільське бюро технічної інвентаризації , інвентаризаційна справа 217/1, замовником технічної інвентаризації є ОСОБА_11; квартира за вказаною адресою, розташована на 3 поверсі 5-ти поверхового будинку та складається з 4 кімнат, житловою площею 46,5 м2, у тому числі 2-а кімната 8,1 м2, 2-а кімната 14,6 м2, 3-я кімната 11,7 м2, 4-а кімната 12,1 м2; кухні площею 6,2 м2, убиральня (сполучена) 3,0 м2, коридор 9,3 м2. Картира обладана балконом 0,8 м2. Загальна площа квартири 65,8 м2.
Крім того, до технічного паспорту додано план квартири за вищевказаною адресю.
Відповідно до висновку Союзу експертів України - П.П. ОСОБА_13, який діє у відповідності з сертифікатом на проведення оцінки майна №705/16 від 16.09.2016 року, виданим Фондом державного майна, ринкова вартість чотирикімнатної квартири №22 будинку35 по мікрорайону Молодіжний в м. Добропілля Донецької області, площею 65,8 м.кв., складає 92842,00 грн.
Згідно архівних даних станом на 31.12.2012 року право власності на квартиру №22, розташовану за адресою: м. Добропілля, м-н Молодіжний, буд. 35, не зареєстровано. В інвентаризаційній справі БТІ відсутні будь-які документи. Зазначене підтверджене довідкою ТОВ Добропільське бюро технічної інвентаризації від 10.10.2017 року №1454.
З інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №102256110, сформованої 01.11.2017 року, вбачається, що відомості щодо квартири №22 будинку №35 мікрорайону Молодіжний м. Добропілля Донецької області у вказаних реєстрах відсутні.
Відповідно до довідок виданих Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку Вуглик , ОСОБА_4 на момент своєї смерті 10.09.2008 року та ОСОБА_3 на момент своєї смерті 25.07.2016 року дійсно з 01.02.1986 року були зареєстровані та мешкали за адресою: м. Добропілля, м-н Молодіжний, 35/22, а з ними у квартирі був зареєстрований та фактично мешкав їх син ОСОБА_5.
Згідно довідки, виданої Об'єднанням співвласників багатоквартирного будинку Вуглик , на день смерті ОСОБА_3 25.07.2016 року та станом на 01.08.2017 року у квартирі за вищевказаною адресою ніхто не зареєстрований, фактично у квартирі на момент її смерті і дотепер мешкає її син - ОСОБА_11.
У першу чергу право на спадкування за законом, відповідно до ст.1261 ЦК України, мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Таким чином, позивач є законним спадкоємцем першої черги за законом після смерті своєї матері - ОСОБА_7.
Відповідно до статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно частини другої статті 1220 ЦК України часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини (частина третя ст. 1223 ЦК).
Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення шести місяців з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1298 ЦК, частина десята статті 67 Закону України Про нотаріат ).
Згідно частини першої статті 67 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством.
Відповідно до п. 4.9. Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, який затверджений наказом Мінюсту України від 22.02.2012 року № 296/5, свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину, після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини.
Судом встановлено, що позивач позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину після смерті своєї матері ОСОБА_7, так як нотаріусом було відмовлено у його видачі, з причин неможливості з'ясувати, яка саме нерухомість входить до складу спадкового майна.
Відповідно до статті 41 Конституції України, частини першої статті 319, частини першої статті 321 ЦК України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності чи обмежений у його здійсненні. Право приватної власності є непорушним.
У статті першій Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України від 17.07.1997 року № 475/97-ВР Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції , зазначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав, є зокрема, визнання права.
Відповідно до п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Тобто, визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Судом встановлено, що на теперішній час дійсно існують перешкоди для оформлення позивачем спадкових прав у нотаріальному порядку і за таких обставин визнання права власності на майно в порядку спадкування є компетенцією суду.
Тому, з огляду на вищенаведене, беручи до уваги встановлені судом обставини та факти, керуючись положеннями чинного законодавства, суд вважає, що позовні вимоги позивача є доведеними, обґрунтованими та законними, а тому підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст.88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати. Якщо позов задоволено частково, судові витрати присуджуються позивачеві пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а відповідачеві - пропорційно до тієї частини позовних вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином, з відповідача підлягають стягненню, понесені позивачем, судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 928,42 грн.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 74, 88, 122, 197, 215 ЦПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_2 до Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Вуглик , третя особа: Добропільська міська рада, про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженцем ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування за законом після смерті його матері ОСОБА_3, яка померла 25.07.2016 року на квартиру, розташовану за адресою: Донецька область, місто Добропілля, мікрорайон МолодіжнийАДРЕСА_2, яка складається з чотирьох житлових кімнат, загальною площею - 65,8 кв.м., у тому числі житловою площею - 46,5 кв.м.
Стягнути з Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Вуглик (ідентифікаційний код 23429607) на користь позивача ОСОБА_2, 03.07.1983 рок ународження, паспорт серії ВС 044071, РНОКПП НОМЕР_1, судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 928,42 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржене повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Апеляційного суду Донецької області через Добропілський міськрайонний суд Донецької області особами, які брали участь у справі, протягом десяти днів з моменту проголошення рішення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, - протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя А.М. Левченко
Повний текст рішення суду складений 08.11.2017 року
08.11.2017
Суд | Добропільський міськрайонний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2017 |
Оприлюднено | 09.11.2017 |
Номер документу | 70083426 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Добропільський міськрайонний суд Донецької області
Левченко А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні