Рішення
від 02.11.2017 по справі 906/797/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "02" листопада 2017 р. Справа № 906/797/17

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Кудряшової Ю.В.

за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність від 29.05.2017;

від відповідача: не прибув,

від третіх осіб:

1) ОСОБА_2: не прибув,

2) ОСОБА_3: не прибув,

3) ОСОБА_4: не прибув.

Присутня в судовому засіданні: Гербеда Н.Л. - державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців департаменту реєстрації Житомирської міської ради, посвідчення №934 від 25.07.2016.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом ОСОБА_6

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиренергопромсервіс"

за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:

1) ОСОБА_2

2) ОСОБА_3

3) ОСОБА_4

про визнання таким, що вийшов зі складу засновників (учасників), зобов'язання внести зміни до статуту та вжити заходи щодо їх державної реєстрації в частині зміни складу засновників

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання ОСОБА_6 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Корольовським РВ УМВС України в Житомирській області 15.11.1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) таким, що вийшов зі складу засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю Житомиренергопромсервіс (ідентифікаційний код 30620509) на підставі ст. 148 Цивільного кодексу України та ст. 10 Закону України Про господарські Товариства , починаючи з 18.05.2017 року (дата подачі заяви).

Також позивач просив зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомиренергопромсервіс" (ідентифікаційний код 30620509) затвердити статут у новій редакції зі зміною складу засновників (учасників), а саме виходом ОСОБА_6 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Корольовським РВ УМВС України в Житомирській області 15.11.1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) із складу засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиренергопромсервіс" (ідентифікаційний код 30620509) та вжити всіх необхідних дій для проведення державної реєстрації таких змін до установчих документів (статуту) Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиренергопромсервіс" (ідентифікаційний код 30620509).

23.10.2017 до суду надійшла заява позивача, в якій ОСОБА_6 посилаючись на пункт 28 постанови Пленуму Верховного суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 № 13 та ст. 22 ГПК України, просить суд позовну вимогу №2 вважати викладеною в наступній редакції:

- зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомиренергопромсервіс" (ідентифікаційний код 30620509) до державної реєстрації змін в установчих документах товариства (статуту) у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України Про господарські товариства , а саме виходом ОСОБА_6 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Корольовським РВ УМВС України в Житомирській області 15.11.1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) із складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиренергопромсервіс" (ідентифікаційний код 30620509).

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, представника в судове засідання не направив, витребуваних судом документів та письмових пояснень не надав, про час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та у встановленому законом порядку. Ухвали суду, що направлялися на адресу відповідача, вказану в позовній заяві, повернулись до суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".

Треті особи в судове засідання також не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлялися завчасно та у встановленому законом порядку. Ухвали суду, що направлялися на їх адреси, вказані в позовній заяві, повернулись до суду з відміткою пошти "за закінченням терміну зберігання".

З урахуванням ст. 64 ч.1 ГПК України та п.п. 3.9.1 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" вважається, що ухвали вручені відповідачу належним чином.

Отже, судом вчинено усі можливі дії для повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи.

Крім того, відповідно до п. 3.9.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" неявка учасника судового процесу в судове засідання не є підставою для скасування судового рішення, якщо ухвалу, в якій зазначено час і місце такого засідання, надіслано йому в порядку, зазначеному в підпункті 3.9.1 підпункту 3.9 цього пункту постанови.

З урахуванням наведеного вище та відповідно до ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Державний реєстратор відділу державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців департаменту реєстрації Житомирської міської ради Гербеда Н.Л. на виконання вимог ухвали суду від 03.10.2017р. подала для огляду реєстраційну справу Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиренергопромсервіс".

Суд оглянув оригінал вказаної реєстраційної справи.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається матеріалів справи, а саме інформації, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Виконавчим комітетом Житомирської міської ради 20.10.1999 було зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомиренергопромсервіс" (ідентифікаційний код 30620509) (відповідач).

Місцезнаходженням товариства є місто Житомир, вул. Монтана, буд. 18, індекс 10029.

Засновниками (учасниками) товариства є:

1. ОСОБА_6, частка у статутному капіталі Товариства складає 30 %, що становить 2220 грн. (позивач);

2. ОСОБА_2, частка у статутному капіталі Товариства складає 35 %, що становить 2590 грн. (третя особа 1);

3. ОСОБА_3, частка у статутному капіталі Товариства складає 5 %, що становить 370 грн. (третя особа 2);

4. ОСОБА_4, частка у статутному капіталі Товариства складає 30 %, що становить 2220 грн. (третя особа 3).

Керівником товариства є ОСОБА_3.

З 05.11.2009 ТОВ "Житомиренергопромсервіс" перебуває в стані припинення за судовим рішенням про наявність в ЄДР запису про відсутність Товариства за вказаним місцезнаходженням. Однак по сьогодні, з обліку в органах статистики, Міндоходів, Пенсійного фонду України Товариство не знято.

18.05.2017 скориставшись правом, передбаченим ст. 148 ЦК України, позивач направив на ім'я Загальних Зборів учасників ТОВ "Житомиренергопромсервіс" оригінал нотаріально посвідченої заяви від 15.05.2017 (копія - а.с.23), зареєстрованої в реєстрі за № 540 про його вихід зі складу учасників Товариства, а також повідомлення про скликання та проведення зборів учасників Товариства (копія - а.с.24), призначених на 15.08.2017 року на 10:15 год. з переліком питань порядку денного, що виносяться на розгляд Зборів.

Зазначені повідомлення та копія заяви також 18.05.2017 були направлені третім особам ОСОБА_2, ОСОБА_3 та ОСОБА_4

Зазначені вище поштові відправлення повернулися відправнику (позивачу) з наступних причин:

- лист, що направлявся на ім'я Загальних Зборів учасників Товариства за місцезнаходженням Товариства, за закінченням встановленого строку зберігання,

- лист, що направлявся на ім'я ОСОБА_2 за адресою, вказаною в ЄДР - за закінченням встановленого строку зберігання,

- лист, що направлявся на ім'я ОСОБА_3 за адресою, що вказана ЄДР - за відмовою адресата від одержання,

- лист, що направлявся на ім'я ОСОБА_4 за адресою, вказаною в ЄДР - за закінченням встановленого строку зберігання.

У зв'язку з наведеним, з метою належного повідомлення про скликання та проведення Загальних зборів учасників Товариства, 11.07.2017 року в Обласній офіційній громадсько-політичній газеті Житомирщина позивачем було розміщено повідомлення про проведення Загальних Зборів, призначених на 15 серпня 2017 року на 10 годину 15 хв. з переліком питань порядку денного, що виносяться на розгляд Зборів.

Однак, 15.08.2017 в день проведення загальних зборів учасників товариства за адресою, вказаною у повідомленні з'явився лише позивач.

Таким чином, у зв'язку з неявкою учасників Товариства без поважних причин, для участі у Загальних Зборах, через відсутність кворуму для прийняття рішень, питання, що виносилися на розгляд Зборів вирішено не було.

З метою захисту своїх прав, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Оцінивши в сукупності матеріали справи, проаналізувавши вимоги чинного законодавства, що регулює спірні правовідносини, врахувавши пояснення учасників процесу, господарський суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, враховуючи наступне.

Згідно зі статтею 58 закону України "Про господарські товариства" вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори учасників. Вони складаються з учасників товариства або призначених ними представників. Учасники мають кількість голосів, пропорційну розміру їх часток у статутному капіталі.

Згідно зі статтею 145 ЦК України вищим органом товариства з обмеженою відповідальністю є загальні збори його учасників. До виключної компетенції загальних зборів учасників товариства з обмеженою відповідальністю належить: визначення основних напрямів діяльності товариства, затвердження його планів і звітів про їх виконання; внесення змін до статуту товариства, зміна розміру його статутного капіталу; створення та відкликання виконавчого органу товариства; визначення форм контролю за діяльністю виконавчого органу, створення та визначення повноважень відповідних контрольних органів; затвердження річних звітів та бухгалтерських балансів, вирішення питання про придбання товариством частки учасника; виключення учасника із товариства; прийняття рішення про ліквідацію товариства, призначення ліквідаційної комісії, затвердження ліквідаційного балансу.

Статутом товариства і законом до виключної компетенції загальних зборів може бути також віднесене вирішення інших питань. Питання, віднесені до виключної компетенції загальних зборів учасників товариства, не можуть бути передані ними для вирішення виконавчому органу товариства. Черговість та порядок скликання загальних зборів встановлюються статутом товариства і законом.

Статтею 88 ГК України, статтею 10 закону України "Про господарські товариства" передбачено право учасників господарського товариства брати участь в управлінні справами товариства в порядку, визначеному в установчих документах.

Згідно статті 60 закону України "Про господарські товариства" загальні збори учасників вважаються повноважними, якщо на них присутні учасники (представники учасників), що володіють у сукупності більш як 50 відсотками голосів.

Відповідно до вимог частини 5 статті 61 закону України "Про господарські товариства" про проведення загальних зборів товариства учасники повідомляються передбаченим статутом способом з зазначенням часу і місця проведення зборів та порядку денного. Повідомлення повинно бути зроблено не менш як за 30 днів до скликання загальних зборів. Будь-хто з учасників товариства вправі вимагати розгляду питання на загальних зборах учасників за умови, що воно було ним поставлено не пізніш як за 25 днів до початку зборів. Не пізніш як за 7 днів до скликання загальних зборів учасникам товариства повинна бути надана можливість ознайомитися з документами, внесеними до порядку денного зборів.

Відповідно до вимог частини першої статті 167 ГК України корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному капіталі (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Під корпоративними відносинами маються на увазі відносини, що виникають, змінюються та припиняються щодо корпоративних прав (ч. 3 ст. 167 ГК України).

Пленум Вищого господарського суду України у постанові від 25 лютого 2016 року №4 Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних відносин роз'яснив зокрема, що:

- господарським судам слід враховувати приписи статті 1 ГПК України та з'ясовувати наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного права або законного інтересу у правовідносинах, на захист яких подано позов, а також питання про наявність чи відсутність факту їх порушення, невизнання або оспорювання (п. 2.1.);

- законом не передбачено права учасника (засновника, акціонера, члена) юридичної особи звертатися до суду за захистом прав чи охоронюваних законом інтересів цієї особи поза відносинами представництва. Водночас згідно з положеннями статті 16 ЦК України, пункту 4 частини першої статті 12 та статті 167 ГК України незалежно від суб'єктного складу, якщо учасник (засновник, акціонер, член) юридичної особи обґрунтовує позовні вимоги порушенням його корпоративних прав, то він має право подати відповідний позов (п.2.2.).

Відповідно до пункту 28 постанови Пленуму Верховного суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 № 13 при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до Цивільного кодексу України та Закону України "Про господарські товариства" учасник товариства з обмеженою відповідальністю чи товариства з додатковою відповідальністю вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства. У зв'язку з цим моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства, є незаконними. У разі, якщо товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону про господарські товариства.

Статтею 7 Закону України "Про господарські товариства" передбачено, що зміни, які сталися в установчих документах товариства і які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, підлягають державній реєстрації за тими ж правилами, що встановлені для державної реєстрації товариства. Товариство зобов'язане протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів повідомити орган, що провів реєстрацію, для внесення необхідних змін до державного реєстру.

У пункті 16 Постанови "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" від 24.10.2008 № 13 Пленум Верховного суду України роз'яснив, що суди не вправі вносити зміни до статуту товариства у зв'язку з тим, що це належить до виключної компетенції загальних зборів товариства (статті 41, 42, 59 Закону про господарські товариства).

Отже, господарський суд прийшов до висновку, що не з'явившись для участі у Загальних зборах Товариства та відповідно не вживши дій щодо затвердження статуту Товариства у новій редакції у зв'язку зі зміною складу учасників - виходу позивача зі складу учасників Товариства, не зареєструвавши зазначені зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Треті особи перешкоджають діяльності товариства та порушують право позивача на вихід його та виключення зі складу учасників Товариства.

Також, позивач не може належним чином реалізувати своє право на вихід зі складу Товариства і наявність інформації про нього в якості засновника (учасника) Товариства порушує його право, передбачене ст. 148 ЦК України та ст. 10 Закону України Про господарські Товариства .

Як визначає ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України oбставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Oбов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Відповідач не подав до суду жодного доказу на спростування позовних вимог, в тому числі доказів проведення розрахунків (платіжні доручення, виписки банківських установ щодо руху коштів, квитанції до прибуткових касових ордерів, тощо).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 33,43,44,49,75,82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Визнати ОСОБА_6 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Корольовським РВ УМВС України в Житомирській області 15.11.1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) таким, що вийшов зі складу засновників (учасників) Товариства з обмеженою відповідальністю Житомиренергопромсервіс (10029, м. Житомир, вул. Монтана, 18, ід. код 30620509) на підставі ст. 148 Цивільного кодексу України та ст. 10 Закону України Про господарські Товариства , починаючи з 18.05.2017 року.

3. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Житомиренергопромсервіс" (10029, м. Житомир, вул. Монтана, 18, ід. код 30620509) до державної реєстрації змін в установчих документах товариства (статуту) у зв'язку зі зміною у складі учасників товариства на підставі статті 7 Закону України Про господарські товариства , а саме виходом ОСОБА_6 (зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий Корольовським РВ УМВС України в Житомирській області 15.11.1997 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1) із складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Житомиренергопромсервіс" (ід. код 30620509).

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 07.11.17

Суддя Кудряшова Ю.В.

Віддрукувати:

1 - в справу;

2 - позивачу (особисто);

3 - відповідачу (рек. з повід.);

4, 5, 6 - третім особам (рек. з повід.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення02.11.2017
Оприлюднено09.11.2017
Номер документу70095689
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/797/17

Рішення від 02.11.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кудряшова Ю.В.

Ухвала від 03.10.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кудряшова Ю.В.

Ухвала від 08.09.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кудряшова Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні