ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"31" жовтня 2017 р. Справа № 925/1058/17
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем судового засідання Петрик І.О. за участю представників сторін: позивача - ОСОБА_1 за довіреністю, відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Публічного акціонерного товариства КБ "ПриватБанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "КАЛІСПЕРА" про стягнення 292 442,72грн.,
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення 292 442,72грн. боргу за договором банківського обслуговування від 01.06.2016р. за послугою «кредитний ліміт на поточний рахунок» , з яких: заборгованість за кредитом -190000,00грн., заборгованість по відсоткам 64279,18грн., комісія -9690,00грн., пеня -28473,54грн.
В обґрунтування заявлених вимог позивач вказав на неналежне виконання відповідачем грошових зобов'язань відповідно до умов укладеного сторонами договору банківського обслуговування, а саме несплату заборгованості за надані на умовах кредиту грошові кошти.
Відповідач, був належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, однак в судове засідання не з'явився, свого представника не направив, причини неявки не повідомив. 12 жовтня 2017 року відповідач направив до суду клопотання про зменшення пені та застосування розстрочки виконання рішення суду, в якому не заперечував факт отримання кредитних коштів та порушення взятих на себе зобов'язань щодо вчасного їх повернення. Відповідач просить суд зменшити розмір заявленої пені на 50 % до 14 236,77 грн. та розстрочити виконання рішення суду. Клопотання вмотивовано тим, що ТОВ "КАЛІСПЕРА" неодноразово зверталось до ПАТ КБ "ПриватБанк" із заявами щодо реструктуризації, однак банк по суті відповіді так і не надав, а надіслані листи про прийняття до розгляду заяв надсилались із значною затримкою, це в свою чергу зумовило зростання пені. Зважаючи на бажання ТОВ "КАЛІСПЕРА" розрахуватись за кредитними зобов'язаннями, вжиті у зв'язку із цим заходами, наявності обґрунтованих та реальних показників та планів розвитку і просить суд розстрочити виконання рішення суду по стягненні кредитної заборгованості з урахуванням зменшеної пені в сумі 278 205,95 грн. рівними частинами протягом 12 місяців, а саме по 23 183,82 грн. у місяць.
Суд вважає можливим розглянути справу за відсутністю відповідача за наявними матеріалами в порядку ст. 75 ГПК України.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав вказаних у позові.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, оцінивши наявні у справі докази, встановив наступне.
01 липня 2016 року товариством з обмеженою відповідальністю "КАЛІСПЕРА" шляхом підписання заяви про відкриття поточного рахунку та картки зі зразками підписів і відбитка печатки приєдналось до Умов та правил надання банківських послуг, які розміщені на офіційному сайті ПриватБанку та Тарифами банку, які в цілому складають договір банківського обслуговування.
Згідно п. 3.2.1.1.1. умов та правил надання банківських послуг кредитний ліміт на поточний рахунок (далі - кредит) надається на поповнення оборотних коштів і здійснення поточних платежів клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту банк повідомляє клієнта на свій вибір або у письмовій формі, або через встановлення засобів електронного зв'язку банку і клієнта (системи клієнт - банк, інтернет клієнт банк, sms - повідомлення).
Пункт 3.2.1.1.3 визначає, що кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта з повернення кредиту, сплаті відсотків та винагороди.
Умовами також визначено, що клієнт зобов'язується:
-використовувати кредит на цілі, зазначені у п.3.2.1.1.1 цього розділу Умов та правил надання банківських послуг
- сплатити відсотки за весь час фактичного користування кредитом згідно з п.п.3.2.1.4.1,3.2.1.4.2,3.2.1.4.3.
- повернути кредит у строки, встановлені п.п. 3.2.1.1.10, 3.2.1.2.3.4.,3.2.1.2.2.17.
Пунктом 3.2.1.6.1. визначено, що обслуговування кредитного Ліміту на поточному рахунку Клієнта, набирає чинності з моменту надання Клієнтом розрахункових документів на використання Ліміту у межах визначених у них сум, та діє в обсязі перерахованих коштів до повного виконання зобов'язань Сторонами за цим Договором.
Відповідно до п. 3.2.1.5.4. Нарахування неустойки за кожний випадок порушення зобов'язань, передбаченої п.3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3, здійснюється протягом 15 (п'ятнадцяти) років з дня, коли відповідне зобов'язання мало бути виконано Клієнтом.
Відповідно до п. 3.2.1.5.7 Терміни позовної давності щодо вимоги про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки пені, штрафів встановлюються сторонами тривалістю 5 років.
Згідно Договору банківського обслуговування від 01.06.2016р., 09.08.2016р. на поточний рахунок ТОВ КАЛІСПЕРА № 26009051531155 позивач встановив кредитний ліміт в розмірі 10000,00 грн., про що було повідомлено клієнта в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку (системи клієнт-банк, інтернет клієнт банк, впз-повідомлення або інших), що визначено і врегульовано Умовами та Правилами надання банківських послуг .
Відповідно розрахунку заборгованості та виписок з Приват24 розмір кредитного ліміту ТОВ КАЛІСПЕРА було збільшено до 190000,00 грн.. Кредитним лімітом ТОВ КАЛІСПЕРА почало користуватися з 10.08.2016р.
Згідно із статей 526, 527, 530 Цивільного кодексу України зобов'язання повинні виконуватись належним чином і в установлений строк відповідно до умов договору та вимог закону.
Відповідно до ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором кредитодавець зобов'язується надати грошові кошти позичальнику в розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити відсотки.
Позивач в повному обсязі виконав зобов'язання за кредитним договором перед Відповідачем, надав кредитний ліміт згідно з умовами кредитного договору.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України, ст.ст. ст.ст. 525, 526, 530, 549, 611, 1054, 1055, 1066, 1067, 1069 ЦК України містять такі положення:
Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати:
- з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог -відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
Штрафом є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми невиконаного або неналежно виконаного зобов'язання.
Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
За кредитним договором банк (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.
Кредитний договір укладається у письмовій формі. Кредитний договір, укладений з недодержанням письмової форми, є нікчемним.
За договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами. Банк зобов'язаний укласти договір банківського рахунка з клієнтом, який звернувся з пропозицією відкрити рахунок на оголошених банком умовах, що відповідають закону та банківським правилам.
Кредитування банківського рахунку передбачено ст. 1069 Цивільного кодексу України, відповідно до якої банк здійснює платежі з рахунка клієнта, незважаючи на відсутність на ньому грошових коштів (кредитування рахунка), банк вважається таким, що надав клієнтові кредит на відповідну суму від дня здійснення цього платежу. Права та обов'язки сторін, пов'язані з кредитуванням рахунка, визначаються положеннями про позику та кредит (параграфи 1 і 2 глави 71 цього Кодексу), якщо інше не встановлено договором або законом.
Оцінивши фактичні обставини справи та приписи наведеного вище законодавства суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору банківського обслуговування №Б/Н від 15.03.2012року. Даний договір, містить умови щодо надання кредиту.
Свої зобов'язання за договором банківського обслуговування від 01.06.2016р. позивач виконав в повному обсязі, надавши відповідачу кредитний ліміт в розмірі 190000,00 грн., що підтверджується випискою по рахунку № 26009051531155.
У порушення зазначених норм закону та умов договору відповідач зобов'язання за вказаним договором належним чином не виконав, а саме не сплатив заборгованість за надані на умовах кредиту грошові кошти. На час розгляду справи заборгованість відповідача складається з наступного:
190000,00 грн. - заборгованість за кредитом;
64279,18грн. - заборгованість по відсоткам за користування кредитом,
9690,00грн. - заборгованість по комісії за користуванням кредитом,
28473,54грн - пеня за несвоєчасність виконання зобов'язань за договором.
Оцінивши доводи відповідача, викладені ним у клопотанні про зменшення розміру пені та розстрочення виконання рішення, суд вважає їх не достатніми для його задоволення, виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 83 ГПК України Господарський суд, приймаючи рішення, має право відстрочити або розстрочити виконання рішення, зменшити у виняткових випадках розмір неустойки (штрафу, пені), яка підлягає стягненню зі сторони, що порушила зобов'язання.
Вирішуючи питання про відстрочку чи розстрочку виконання рішення, господарський суд повинен враховувати матеріальні інтереси сторін, їх фінансовий стан, ступінь вини відповідача у виникненні спору, наявність інфляційних процесів у економіці держави та інші обставини справи, зокрема, щодо фізичної особи (громадянина) - тяжке захворювання її самої або членів її сім'ї, скрутний матеріальний стан, стосовно юридичної особи - наявну загрозу банкрутства, відсутність коштів на банківських рахунках і майна, на яке можливо було б звернути стягнення, щодо як фізичних, так і юридичних осіб - стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Відповідач, заявляючи клопотання про зменшення розміру пені та розстрочення виконання рішення суду не навів жодних підстав для вжиття судом таких дій.
На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання відповідача про розстрочку виконання рішення та зменшення розміру пені.
Виходячи з викладеного, суд вважає, що позивач належними та допустимими доказами довів, що відповідач порушив його право на повернення грошових коштів за кредитним договором, а тому позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
На підставі ст. 49 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягають стягненню понесені останнім судові витрати.
Керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "КАЛІСПЕРА" ( АДРЕСА_1, код ЄДРПОУ 40321168, 19000,) на користь публічного акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" ( вул. Грушевського, 1Д, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 14360570) - 190000,00 грн. боргу, 64279,18грн. - заборгованість по відсоткам, 9690,00грн. комісії, 28473,54грн. пені та 4386,64 грн. судового збору.
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 07.11.2017 р .
Суддя К.І. Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 31.10.2017 |
Оприлюднено | 09.11.2017 |
Номер документу | 70096775 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні