ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
02 листопада 2017 року м. Київ К/800/36037/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Маринчак Н.Є. перевіривши матеріали касаційної скарги Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 червня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року у справі №815/2119/17 за позовом Підприємства Тирас у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-
встановив:
Під час перевірки касаційної скарги Головного управління ДФС в Одеській області було встановлено її невідповідність вимогам ст. 213 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, до касаційної скарги не додано документ про сплату судового збору.
За приписами ч. 5 ст. 213 Кодексу адміністративного судочинства України до касаційної скарги додаються документ про сплату судового збору та копії оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій.
Згідно із п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України Про судовий збір від 08.07.2011 року №3674-VI за подання до адміністративного суду касаційної скарги на рішення суду, ставка судового збору встановлена у такому розмірі: 120 відсотків ставки, що підлягала сплаті при поданні позовної заяви.
Крім того, надані скаржником копії оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанцій не завірені відповідно до вимог Інструкції з діловодства в адміністративних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України № 174 від 17.12.2013 року (з урахуванням вимог підпункту 6.8.8 пункту 6.8 цієї Інструкції).
Відповідно до ч. 4 ст. 213 Кодексу адміністративного судочинства України касаційна скарга підписується особою, яка її подає, або її представником, який додає оформлений належним чином документ про свої повноваження.
Разом з тим, скаржником до касаційної скарги додано копію довіреності Головного управління ДФС в Одеській області на ім'я представника ОСОБА_1, яка підписана в.о. начальника ОСОБА_2, проте не надано наказ на його призначення в.о. начальника.
Таким чином, скаржнику необхідно надати суду документ про сплату судового збору у розмірі та в порядку, встановленому законом, належним чином оформлені копії рішень судів першої та апеляційної інстанцій та наказ на призначення в.о. начальника Головного управління ДФС в Одеській області ОСОБА_2
Відповідно до вимог ст. 214 Кодексу адміністративного судочинства України, до касаційної скарги, яка не оформлена відповідно до ст. 213 Кодексу адміністративного судочинства України, застосовуються правила ст. 108 цього кодексу, а саме, постановляється ухвала про залишення скарги без руху для усунення вказаних недоліків.
Керуючись ст.ст. 108, 213, 214 Кодексу адміністративного судочинства України, -
у х в а л и в:
Касаційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 02 червня 2017 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 11 жовтня 2017 року у справі №815/2119/17 за позовом Підприємства Тирас у вигляді товариства з обмеженою відповідальністю до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без руху та надати строк для усунення недоліків до 12 грудня 2017 року .
У разі невиконання вимог суду, касаційна скарга буде визнана неподаною та повернута скаржнику.
Суддя Вищого адміністративного
суду України Н.Є. Маринчак
Дата ухвалення рішення | 02.11.2017 |
Оприлюднено | 09.11.2017 |
Рішення | Суд | Форма |
---|---|---|
Ухвала від 27.09.2021 | П'ятий апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 08.07.2021 | П'ятий апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 22.06.2021 | П'ятий апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 09.12.2019 | П'ятий апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 05.12.2019 | П'ятий апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 20.11.2019 | П'ятий апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 20.11.2019 | П'ятий апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 14.11.2019 | П'ятий апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 13.11.2019 | П'ятий апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 13.11.2019 | П'ятий апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 02.11.2017 | Вищий адміністративний суд України | Адміністративне |
Ухвала від 11.10.2017 | Одеський апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 11.10.2017 | Одеський апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 01.09.2017 | Одеський апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 01.09.2017 | Одеський апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 16.06.2017 | Одеський апеляційний адміністративний суд | Адміністративне |
Постанова від 06.06.2017 | Одеський окружний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 14.04.2017 | Одеський окружний адміністративний суд | Адміністративне |
Ухвала від 10.04.2017 | Одеський окружний адміністративний суд | Адміністративне |