538/998/17
провадження 2/538/518/17
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2017 року м. Лохвиця
Лохвицький районний суд Полтавської області в складі:
головуючого - судді: Ларіної О.В.,
при секретарі: Криворучко В.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Лохвиці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ісковецької сільської ради Лохвицького району Полтавської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Першої Лохвицької державної нотаріальної контори про визнання права власності в порядку спадкування, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом до Ісковецької сільської ради про визнання права власності в порядку спадкування, посилаючись на наступні обставини.
19 квітня 2012 року померла ОСОБА_2, яка була сестрою ОСОБА_1, залишивши у спадок домоволодіння в с. Ісківці, вул. Залужжя, буд. № 94, Лохвицького району, Полтавської області, оціночною вартістю 25 433,00 гривень.
Першою Лохвицькою державною нотаріальною конторою позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на зазначене майно у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на будинок з допоміжними господарськими побудовами.
Просив визнати за ним право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який складається з: житлового будинку із дерев'яних пластин, обкладених цеглою, загальною площею 50,1 кв.м., житловою площею 23,9 кв.м. літ. А-1 , погребу із цегли керамічної літ. Б , сараю з шлакоблоку літ. В , убиральні з дошок літ. Г , огорожі з профільованого заліза №1 за адресою: вул. Залужжя, буд. 94 с. Ісківці Лохвицького району Полтавської області.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, відповідно до вимог ст. 74 ЦПК України, до початку судового розгляду надав заяву про можливість слухання справи за його відсутністю, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився про час та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, відповідно до вимог ст. 74 ЦПК України, через канцелярію суду надав заяву про можливість розгляду справи за його відсутністю, проти задоволення позовних вимог не заперечував.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету позову в судове засідання не з'явився про час та дату розгляду справи був повідомлений належним чином, відповідно до вимог ст. 74 ЦПК України, надав через канцелярію суду клопотання про розгляд справи без участі представника Першої Лохвицької державної нотаріальної контори.
Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
19 квітня 2012 року померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-КЕ № 208687 видане виконкомом Ісковецької сільської ради Лохвицького району Полтавської області від 20 квітня 2012 року, (а.с. 4).
Згідно свідоцтва про народження батьками позивача, зазначені ОСОБА_3 та ОСОБА_4, (а.с. 5).
З копії свідоцтва про народження ОСОБА_5 вбачається, що батьками останньої є ОСОБА_3 та ОСОБА_6, (а.с. 6).
Відповідно до свідоцтва про укладання шлюбу ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_7 (дошлюбне прізвище ОСОБА_6) ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_2, уклали шлюб, який зареєстрований 23 квітня 1957 року Ісківською сільською радою Сенчанського району Полтавської області, актовий запис № 10, (а.с. 7).
Таким чином судом встановлено, що позивач та спадкодавець - ОСОБА_2, яка померла 19 квітня 2012 році, є рідними братом та сестрою.
Відповідно зі свідоцтвом про право на спадщину за законом серії ВТО 130130 вбачається, що спадкоємцем ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, яка померла 19 квітня 2012 року є її брат ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, на земельну ділянку розміром 3,280 га, за кадастровим номером 5322682800:00:003:0067, яка надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та розташована на території Ісковецької сільської Ради Лохвицького району, Полтавської області, що належить спадкодавцю на підстав Державного Акту про право власності на земельну ділянку серія ПЛ № 168200 виданого Лохвицькою районною державною адміністрацією 14 лютого 2006 року та зареєстрованого в книзі для записів реєстрації державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за № 010654500220, (а.с. 8).
Згідно постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії від 26 вересня 2017 року вбачається, що до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті 19 квітня 2012 року ОСОБА_2, звернувся брат спадкодавця. Інших спадкоємців немає. Спадкова справа заведена 03 травня 2012 року за № 132/2012. До складу спадкового майна входить житловий будинок з допоміжними господарськими прибудовами, що розташований в с. Ісківці, вул. Залужжя, буд. 94, Лохвицького району, Полтавської області, на який відсутні правовстановлюючі документи, в зв'язку з чим немає можливості видати свідоцтво про право на спадщину на зазначене майно (а.с. 12).
Якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні. Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Правовідносини, що виникли між сторонами регулюються нормами Цивільного кодексу України.
Згідно зі ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Як, передбачено ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно з ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини та згідно із ч. 3 ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
На підставі п. 4.14 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів.
Згідно зі ст. 182 ЦК України та ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 року № 1952-ІV, право власності на нерухомість підлягає обов'язковій державній реєстрації та виникає з моменту такої реєстрації. Будь-які правочини щодо нерухомого майна, в тому числі видача свідоцтва про право на спадщину, вчиняються, якщо право власності на таке майно зареєстровано згідно з вимогами цього Закону.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Як вбачається, з інформації наданої виконавчим комітетом Ісковецької сільської ради Лохвицького району Полтавської області, згідно запису в погосподарській книзі № 05 /особовий рахунок/0318-5/за 2011-2015 роки житловий будинок, який знаходиться за адресою: с. Ісківці, вул. Залужжя, 94, належить померлій ОСОБА_2. Земельна ділянка біля вищезазначеного житлового будинку не приватизована, (а.с. 11).
Інструкція про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР, затверджена заступником Міністра комунального господарства Української РСР 31 січня 1966 року, яка втратила чинність на підставі наказу Держжитлокомунгоспу України від 13 грудня 1995 року № 56, передбачала обов'язкову реєстрацію (інвентаризацію) будинків і домоволодінь у межах і селищ (п.4 Інструкції), в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах (п. 20 Інструкції). Тобто записи у погосподарських книгах визнавались в якості актів органів влади (публічних) актів, що підтверджують право власності.
Згідно даних технічного паспорту виготовленого 14 вересня 2017 року на замовлення ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, до складу об'єкту входить: житловий будинок із дерев'яних пластин, обкладених цеглою, загальною площею 50,1 кв.м., житловою площею 23,9 кв.м. літ. А-1 , погреб із цегли керамічної літ. Б , сарай з шлакоблоку літ. В , убиральня з дошок літ. Г , огорожа з профільованого заліза №1 . Рік побудови будинку, господарських будівель та споруд зазначений 1958-1962 р., коефіцієнт зносу будинку складає 44%, господарських будівель від 40% до 60%. Згідно з висновком про ринкову вартість майна, викладеного у звіті про незалежну оцінку об'єкту нерухомого майна, що розташовується за адресою: Полтавська область, Лохвицький район, с. Ісківці, вул. Залужжя, буд. 94, ринкова вартість об'єкту оцінки становить 25 433,00 гривень.
Судом встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину шляхом подачі заяви нотаріусу у відповідності до ч. 1 ст. 1269 ЦК України, є брат померлої ОСОБА_1, інших спадкоємців немає.
Враховуючи те, що позивач в іншій спосіб, крім як звернутися з позовом до суду про визнання права власності в порядку спадкування, захистити своє порушене право не може, суд вважає, що позовні вимоги повною мірою ґрунтуються на чинному законодавстві, а тому підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1218, 1269 ЦК України, ст. ст. 10,11, 60, 209, 212-215 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 до Ісковецької сільської ради Лохвицького району Полтавської області, третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору Першої Лохвицької державної нотаріальної контори про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, реєстраційний номер облікової картки платника податків за даними Державного реєстру фізичних осіб - платників податків НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування за законом на житловий будинок з господарськими будівлями, що знаходиться за адресою: вул. Залужжя, буд. 94 с. Ісківці, Лохвицького району, Полтавської області, який складається з: житлового будинку із дерев'яних пластин, обкладених цеглою, загальною площею 50,1 кв.м., житловою площею 23,9 кв.м. літ. А-1 , погребу із цегли керамічної літ. Б , сараю з шлакоблоку літ. В , убиральні з дошок літ. Г , огорожі з профільованого заліза №1 .
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області через Лохвицький районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Лохвицького районного суду
Полтавської області ОСОБА_9
Суд | Лохвицький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.11.2017 |
Оприлюднено | 10.11.2017 |
Номер документу | 70141277 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Лохвицький районний суд Полтавської області
Ларіна О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні