Ухвала
від 02.11.2017 по справі 618/588/16-ц
ВИЩИЙ СПЕЦІАЛІЗОВАНИЙ СУД УКРАЇНИ З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ

02 листопада 2017 рокум. Київ Колегія суддів судової палати у цивільних справах

Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у складі:

ЄвтушенкоО.І., Кадєтової О.В., Карпенко С.О.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Приватного підприємства Мечніково , третя особа - Дворічанська державна адміністрація Харківської області, про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки власнику,

за касаційною скаргою ОСОБА_4 на рішення апеляційного суду Харківської області від 29 березня 2017 року,

в с т а н о в и л а:

У квітні 2016 року ОСОБА_4 звернувся до суду із позовом до Приватного підприємства Мечніково (далі - ПП Мечніково ), третя

особа - Дворічанська державна адміністрація Харківської області, про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки власнику.

На обґрунтування позовних вимог зазначав, що він є власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,3788 га (з них ріллі - 6,2066 га, кадастровий номер - НОМЕР_1; сіножаті - 0,1722 га, кадастровий номер - НОМЕР_2), розташованої на території Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 08 квітня 2011 року державним нотаріусом Дворічанської державної нотаріальної контори Харківської області Зашивайко Н.Г. за реєстровим № 175/2007.

01 липня 2013 року між ОСОБА_4 та ПП Мечніково укладено договір оренди належної йому земельної ділянки строком на десять років.

ОСОБА_4 вказував, що при укладенні цього договору було порушено істотну умову, визначену в ст. 15 Закону України Про оренду землі від 06 жовтня 1998 року в редакції № 161-ХІV (з наступними змінами), а саме: не вказано розмір орендної плати, що впливає не тільки на ту суму, яку він повинен отримати, а і на розмір податку за користування земельною ділянкою.

ОСОБА_4 посилаючись на вказані обставини, просив визнати вказаний договір оренди земельної ділянки недійсним та зобов'язати

ПП Мечніково передати йому земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 6,3788 га (з них ріллі -

6,2066 га, кадастровий номер НОМЕР_1; сіножаті - 0,1722 га, кадастровий номер НОМЕР_2), розташовану на території Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області.

Рішенням Дворічанського районного суду Харківської області від

02 лютого 2017 року позовні вимоги задоволено. Визнано недійсним договір оренди земельної ділянки від 01 липня 2013 року укладений між

ОСОБА_4 та ПП Мечніково , зареєстрований реєстраційною службою Дворічанського районного управління юстиції Харківської області від 07 вересня 2013 року за реєстраційним номером 2852630.

ЗобовКјязано ПП Мечніково передати ОСОБА_4 належну йому на праві власності земельну ділянку площею 6,2066 га, кадастровий номер НОМЕР_1 для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, шляхом складання акту прийому передачі земельної ділянки.

Рішенням апеляційного суду Харківської області від 29 березня

2017 року рішення Дворічанського районного суду Харківської області від

02 лютого 2017 року скасовано та ухвалено нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено.

У касаційній скарзі ОСОБА_4 просить скасувати рішення апеляційного суду Харківської області від 29 березня 2017 року та залишити в силі рішення Дворічанського районного суду Харківської області від

02 лютого 2017 року, мотивуючи свої вимоги порушенням судом норм процесуального права та неправильним застосуванням норм матеріального права.

Відповідно до п. 6 розд. XII Прикінцеві та перехідні положення Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII Про судоустрій і статус суддів Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ діє в межах повноважень, визначених процесуальним законом, до початку роботи Верховного Суду та до набрання чинності відповідним процесуальним законодавством, що регулює порядок розгляду справ Верховним Судом.

У звКјязку із цим справа підлягає розгляду в порядку, передбаченому Цивільним процесуальним кодексом України від 18 березня 2004 року.

Вивчивши матеріали справи, перевіривши доводи касаційної скарги, законність судового рішення в межах касаційного оскарження, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Згідно з ч. 2 ст. 324 ЦПК України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 335 ЦПК України під час розгляду справи в касаційному порядку суд перевіряє в межах касаційної скарги правильність застосування судом першої або апеляційної інстанції норм матеріального чи процесуального права і не може встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені в рішенні чи відкинуті ним, вирішувати питання про достовірність або недостовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив із того, що під час укладення договору сторонами не погоджено всі істотні умови договору оренди земельної ділянки і його було укладено поза волею орендодавця, оскільки особисто ОСОБА_4 його не укладав та не підписував, своєї згоди на його укладення іншими особами від свого імені нікому не надавав; станом на 01 січня 2016 року нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 207 353 грн 22 коп., а не 124 272 грн 37 коп., з якої сплачувався податок.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та ухвалюючи нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, суд апеляційної інстанції виходив із того, що матеріали справи не містять доказів про те, що права

ОСОБА_4 дійсно порушуються у зв'язку з відсутності в договорі оренди деяких умов, їх істотності.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що 01 липня 2013 року між ОСОБА_4 та ПП Мечніково укладено договір оренди земельної ділянки, яка розташована на території Новоєгорівської сільської ради Дворічанського району Харківської області, та належить позивачу на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, виданого 08 квітня 2011 року державним нотаріусом Дворічанської державної нотаріальної контори Харківської області Зашивайко Н.Г. за реєстровим № 175/2007.

Між сторонами була досягнута згода щодо усіх істотних умов договору, в подальшому сторони протягом декількох років добросовісно виконували умови даного договору, у тому числі орендар сплачував орендну плату, а орендодавець її отримував.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. У випадках, встановлених законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб, або державні чи суспільні інтереси. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною(ст. 3 ЦПК України).

Відповдіно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.

Виходячи з того, що відповідно до статті 3 ЦПК України та статті 15 ЦК України у порядку цивільного судочинства підлягає захисту саме порушене право, суд повинен встановити, чи дійсно порушує право орендодавця відсутність у договорі оренди умов, передбачених статтею 15 Закону України Про оренду землі , визначити істотність цих умов, а також з'ясувати, у чому саме полягає порушення законних прав орендодавця.

Аналогічна позиція викладена в Постанові Верховного Суду України від 04 лютого 2015 року справа № 6-233цс14.

Статтею 60 ЦПК України визначено, що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Ураховуючи наведене, суд апеляційної інстанції на підставі належним чином оцінених доказів (ст. 212 ЦПК України) встановив, що матеріали справи не містить доказів про те, що права ОСОБА_4 дійсно порушуються у звКјязку з відсутністю в договорі оренди істотної умови, зокрема орендної плати, оскільки протягом 2013-2015 років ОСОБА_4 отримував оренду плату за землю. А тому за таких обставин, суд апеляційної інстанції дійшов правильного висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції правильно вказав про те, що позовні вимоги предКјявлено з підстав відсутності у договорі оренди суттєвої умови, а саме - розміру орендної плати. Позовні вимоги не уточнювались.

Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи, а лише зводяться до переоцінки доказів.

Перевіривши доводи касаційної скарги, суд касаційної інстанції дійшов висновку про відхилення касаційної скарги та залишення без рішення апеляційного суду Харківської області від 29 березня 2017 року, тому що судове рішення законне та обґрунтоване.

Відповідно до ч. 3 ст. 332 ЦПК України суд касаційної інстанції при попередньому розгляді справи відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 332, 336, 337 ЦПК України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ,

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 відхилити.

Рішення апеляційного суду Харківської області від 29 березня 2017 року в справі за позовом ОСОБА_4 до Приватного підприємства Мечніково , третя особа - Дворічанська державна адміністрація Харківської області, про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, повернення земельної ділянки власнику залишити без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Судді:О.І. Євтушенко О.В. Кадєтова С.О. Карпенко

СудВищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ
Дата ухвалення рішення02.11.2017
Оприлюднено11.11.2017
Номер документу70144394
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —618/588/16-ц

Ухвала від 02.11.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Євтушенко Олена Іванівна

Ухвала від 06.06.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Євтушенко Олена Іванівна

Ухвала від 15.05.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Євтушенко Олена Іванівна

Ухвала від 06.03.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Котелевець А. В.

Ухвала від 24.02.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Котелевець А. В.

Рішення від 29.03.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Котелевець А. В.

Рішення від 29.03.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Котелевець А. В.

Ухвала від 11.11.2016

Цивільне

Дворічанський районний суд Харківської області

Бунін Є. О.

Рішення від 02.02.2017

Цивільне

Дворічанський районний суд Харківської області

Бунін Є. О.

Рішення від 02.02.2017

Цивільне

Дворічанський районний суд Харківської області

Бунін Є. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні