Рішення
від 31.10.2017 по справі 911/2887/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Симона Петлюри, 16, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"31" жовтня 2017 р. Справа № 911/2887/17

Розглянувши матеріали справи за позовом Публічного акціонерного товариства УкрСиббанк , м.Київ

До Товариства з обмеженою відповідальністю Еквант-Т , м.Васильків

Про стягнення 101511,34 грн.

Суддя А.Ю.Кошик

Представники:

Від позивача: ОСОБА_1

Від відповідача: не з'явився

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду Київської області надійшла позовна заява Публічного акціонерного товариства УкрСиббанк (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю Еквант-Т (далі - відповідач) про стягнення 101511,34 грн.

Провадження у справі №911/2887/17 порушено відповідно до ухвали суду від 29.09.2017 року та призначено справу до розгляду на 17.10.2017 року.

Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, у судове засідання 17.10.2017 року без поважних причин не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, вимоги ухвали суду не виконав. Розгляд справи відкладався до 31.10.2017 року.

В судовому засіданні 31.10.2017 року позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Відповідач, належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, у судове засідання 31.10.2017 року повторно не з'явився, відзив на позов не надав.

Згідно до п.п. 3.9.1., 3.9.2. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 18 від 26.12.2011 року Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 Господарського процесуального кодексу України. За змістом цієї норми, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час та місце і місце розгляду справи судом. У випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

За таких обставин, суд дійшов висновку про розгляд справи у відповідності до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 82 Господарського процесуального кодексу України, рішення прийнято господарським судом за результатами оцінки доказів, поданих сторонами, у нарадчій кімнаті.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши надані докази, судом встановлено наступне.

Як вбачається з викладених у позові обставин та підтверджується матеріалами справи, 16.06.2015 року між Публічним акціонерним товариством УкрСиббанк (позивач) та Товариства з обмеженою відповідальністю Еквант-Т (Позичальник, відповідач) укладено Індивідуальну угоду про надання овердрафту №4561296 (з Правилами) в рамках Договору-анкети відкриття та обслуговування банківського рахунку (з Правилами) № 03456129601 від 22.07.2013 року (надалі - договір Овердрафту). Реєстраційний номер Договору овердрафту в системі обліку Банку № 10000086881.

Пунктом 1.1. Індивідуальної угоди передбачено, що підписуючи угоду Позичальник засвідчує, що він ознайомлений та погоджується з пропозицією Банку надати комплекс послуг на умовах встановлених Правилами (договірними умовами) відкриття та обслуговування банківського рахунку суб'єктів господарювання. В рамках Індивідуальної угоди під терміном Правила розуміються ОСОБА_2 (договірні умови) відкриття та обслуговування банківського рахунку суб'єктів господарювання відокремлених підрозділів юридичних осіб, самозайнятих осіб, представництв - клієнтів АТ УкрСиббанк , затверджених згідно з внутрішніми процедурами Банку, розміщеними для ознайомлення на сайті банку та в газеті Голос України №99 /(48490) від 02.06.2010 року (з усіма наступними змінами та доповненнями). ОСОБА_2 є невід'ємною частиною договору і не підлягають додатковому підписанню.

У відповідності з ч. 2. ст. 639 Цивільного кодексу України якщо сторони домовились укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Відповідно до п.1.3. Договору овердрафту позивач надав відповідачу овердрафт в національній валюті з лімітом у розмірі 60 000,00 грн. на поточний рахунок №26008456129600, а відповідач зобов'язався повертати використану суму овердрафту, сплачувати проценти комісії та інші платежі за наданим овердрафтом в порядку та строки, визначені Договором та Правилами. Строк користування овердрафтом встановлено до 31.12.2015 року.

Сторони досягли згоди, що за час фактичного користування овердрафтом у період з 16.06.2015 року по 16.07.2015 року відповідач сплачує проценти у розмірі 0,01 %, а починаючи з 17.07.2015 року сплачує проценти у розмірі 29,00% річних, якщо не встановлена інша ставка згідно з умовами Договору овердрафту та /або ОСОБА_2 (я. 1.5.1 Договору овердрафту).

Згідно з Правилами овердрафт - короткостроковий кредит, що надається Позичальнику понад залишок його коштів на Рахунку в Банку в межах заздалегідь обумовленої суми (ліміт овердрафту) шляхом здійснення платежів з рахунку Позичальника (дебетування поточного рахунку Позичальника), під терміном овердрафт також розуміється будь-яка частина коштів, отримана Клієнтом в рамках Ліміту овердрафту

В рамках Договору ліміт овердрафту тлумачиться Сторонами як ліміт кредитування, що встановлюється у вигляді відновлюваної кредитної лінії, яка передбачає надання кредитних коштів Позичальнику в рамках ліміту овердрафту (ліміту кредитування) траншами. Видача траншів може ініціюватися Клієнтом шляхом подання до Банку розрахункових документів на перерахування коштів, надання доручень Банку на списання кредитних коштів з Рахунку Клієнта. Зобов'язання Банку по видачі чергового траншу Клієнту є відкличними і ОСОБА_2 має право відмовитись від видачі чергового траншу без пояснення причин відмови Клієнту.

При встановленні ліміту овердрафту Клієнт може проводити платежі зі свого Рахунку в межах встановленого Банком ліміту овердрафту згідно з діючими на момент проведення операції тарифами Банку. При дебетуванні Банком рахунку Клієнта за відсутності або недостатності на ньому грошових коштів утворюється дебетове сальдо, при цьому вважається, що ОСОБА_2 надав Клієнту кредит на відповідну суму від дня та часу здійснення цього платежу, якщо інше не визначено Договором.

Зазначене відповідає положенням Постанови НБУ від 21.11.1997 року N 388 Про заходи щодо реалізації Програми реформування бухгалтерського обліку та звітності Національного банку України і комерційних банків України відповідно до якої овердрафт - це короткостроковий кредит, що надається банком клієнту понад його залишок на поточному рахунку в цьому банку в межах заздалегідь обумовленої суми шляхом дебетування його рахунку.

Відповідно до п. 3.3.1 ОСОБА_2 за користування овердрафтом понад встановлений Договором термін встановлюється процентна ставка у подвійному розмірі від ставки, що діє для строкової суми заборгованості на дату виникнення такого прострочення. Такий розмір процентної ставки застосовується до всієї простроченої заборгованості за овердрафтом з дати виникнення прострочення, а саме з наступного дня після дня несплати або не повної сплати платежу, встановленого в Договорі, до моменту повного погашення Позичальником такої заборгованості.

Проценти на відповідну суму овердрафту нараховуються та сплачуються за час фактичного користування Позичальником грошовими коштами Банку відповідно до умов Договору.

Нарахування процентів здійснюється з моменту проведення платежу(-ів) з рахунку Позичальника за рахунок грошових коштів Банку, тобто з дня та години фактичного надання грошових коштів Позичальником до дня та години повернення Позичальником їх у власність Банку, якщо інше не визначено умовами Договору.

Базою нарахування процентів є дебетове сальдо Рахунку Позичальника (з урахуванням кількості годин користування овердрафтом), яке відслідковується Банком погодинно (із періодичністю в одну годину), якщо інше не визначено умовами Договору.

При цьому розрахунок процентів здійснюється погодинно кожного дня, із періодичністю в одну годину (із 1 (першої) по 24 (двадцять четверту) годину включно), а кількість днів при нарахуванні процентів визначається за методом факт/360 (метод факт/360 передбачає, що для розрахунку використовується фактична кількість днів у місяці та 360 днів у році), якщо інше не визначено умовами Договору.

Нарахування процентів здійснюється щомісячно наступним чином:

- перший раз за період із відповідної години дня надання овердрафту по день та годину, що передує дню нарахування процентів у поточному місяці;

- протягом дії Договору із дня попереднього нарахування процентів по день, що передує дню нарахування процентів у поточному місяці;

- у разі припинення дії Договору - із дня попереднього нарахування процентів по годину дня остаточного погашення заборгованості, якщо інше не визначено умовами Договору.

У разі, якщо згідно з умовами та протягом дії Договору заборгованість Позичальника була перенесена на рахунки для обліку короткострокового кредиту (у тому числі на рахунки для обліку простроченої кредитної заборгованості), нарахування процентів здійснюється щомісячно, наступним чином:

- на рахунку обліку заборгованості за овердрафтом - з дня попереднього нарахування процентів по день, що передує здійсненню такого переносу заборгованості;

- на інших рахунках, після перенесення - із дня перенесення такої заборгованості по останній календарний день поточного місяця або до дня остаточного погашення заборгованості у разі припинення дії Договору про надання овердрафту.

Днем нарахування процентів є останній робочий день місяця. Для розрахунку процентів день перенесення заборгованості Позичальника на рахунки для обліку короткострокового кредиту (у тому числі на рахунки для обліку простроченої кредитної заборгованості) та день погашення заборгованості вважається одним днем.

У випадку припинення дії Договору, днем нарахування процентів є день припинення дії Договору, при цьому якщо такий день припадає на вихідний, святковий або неробочий день, днем нарахування процентів вважається робочий день, що передує вихідному, святковому або неробочому дню.

Відповідно до п.3.5. ОСОБА_2 проценти сплачуються Позичальником на рахунок Банку, зазначений у Договорі про надання овердрафту, протягом 30 календарних днів із дня їх нарахування, а при закінченні строку овердрафту - в день їх нарахування шляхом здійснення Банком договірного списання, визначеного Договором про надання овердрафту та Правилами.

Згідно з п.1.7 Договору овердрафту Позичальник зобов'язаний сплатити комісію за управління овердрафтом в розмірі 0,33 % від суми ліміту овердрафту. Комісія за невикористаний ліміт овердрафту становить 1,00 % від суми невикористаного овердрафту з розрахунку за кожен день наявності невикористаного ліміту овердрафту за методом факт/360.

Заборгованість за овердрафтом повинна бути погашена клієнтом:

- протягом 30 календарних днів з дня отримання овердрафту. У випадку якщо день погашення кожного окремого овердрафту припадає на вихідний, святковий або неробочий день, днем погашення вважається робочий день, що передує вихідному, святковому або неробочому дню;

- у випадку закінчення строку овердрафту, в останній робочий день, що передує дню закінчення строку овердрафту, в тому числі якщо день закінчення строку овердрафту припадає на вихідний, святковий або неробочий день.

Овердрафт вважається погашеним:

- якщо суму надходжень на рахунок протягом 30 календарних днів, від дня надання овердрафту, була не менш ніж дебетовий залишок коштів на кінець останнього дня, що передує 30-ти денному періоду,

- якщо на кінець останнього робочого дня, що передує дню закінчення строку овердрафту або при настанні терміну погашення овердрафта, згідно з вимогами Договору, відсутній дебетовий залишок за рахунком клієнта та відсутня заборгованість за овердрафтом на інших рахунках, на яких за умовами цього договору може враховуватись заборгованість за овердрафтом (п.3.9 ОСОБА_2).

Заборгованість за договором повинна бути погашена у черговості, передбаченій п.3.10 ОСОБА_2.

Відповідно до п. 5.3.1, п.5.3.8, п.5.3.9 ОСОБА_2 клієнт доручає банку здійснювати на користь останнього договірне списання грошових коштів з рахунку клієнта та погашення строкової заборгованості за овердрафтом, включаючи плату за користування овердрафтом та інші платежі з рахунку, зазначеному у договорі. Не здійснення банком договірного списання не звільняє клієнта від його обов'язку належним чином погашати заборгованість за овердрафтом, нарахованими процентами за його користування, комісіями та іншими платежами у розміру, порядку та терміни, встановлені договором.

Відповідно до підпунктів а та е пункту 3.13.1. ОСОБА_2 надання овердрафту припиняється у разі:

а) якщо клієнт протягом 30 календарних днів з дати надання овердрафту не погасить суму заборгованості за овердрафтом, що виникла на кінець дня надання овердрафту, що передує 30-ти денному періоду користування овердрафтом; та/або якщо клієнт протягом строку, встановленого договором та Правилами, не сплатить плату за користування овердрафтом (проценти та комісії, передбачені договором); та або е) закінчення строку надання овердрафту, встановленого в договорі.

Згідно з п.3.14 ОСОБА_2 має право вимагати погашення заборгованості та/або визнати термін повернення овердрафту таким, що настав в порядку, передбаченому Правилами, та/або вживати будь-які судові або позасудові дії. Термін повернення овердрафту вважається таким, що настав, овердрафт - таким, що підлягає поверненню, а ліміт овердрафту скасовується у повному розмірі: наступного дня, що слідує за строком, зазначеному в підпункті а) пункту 3.13.1 ОСОБА_2, якщо клієнтом було порушено терміни (строки) виконання грошових зобов'язань.

Позивач виконав взяті на себе зобов'язання в повному обсязі. В підтвердження надання відповідачу овердрафту та використання ним овердрафтних коштів позивачем надано виписку з особового рахунку відповідача №26008456129600 за період з 16.06.2015 року (дата початку строку овердрафту) до 20.09.2017 року, з якої вбачається наявність в окремі дати вихідного залишку дебету наприкінці операційного дня зі знаком мінус. Сума вихідного дебетового залишку зі знаком мінус свідчить про те, що відповідач використав кредитні кошти та на вказану дату існує його заборгованість перед позивачем.

Таким чином, в зв'язку з закінченням строку надання овердрафту та з моменту настання обмежень щодо права розпорядження коштами згідно з підпунктом е пункту 3.13.1. ОСОБА_2, ліміт овердрафту відповідача було анульовано та заборгованість за овердрафтом стала обов'язковою до повернення.

Станом на 19.09.2017 року заборгованість відповідача по поверненню кредитних коштів, сплаті процентів за користування кредитом та комісії становить 101 511,34грн. з яких: 49 987,02 грн. кредитної заборгованості; 51 300,49 грн. заборгованості по процентам, 223,83 грн. заборгованості по комісії (з яких: 25,83 грн. комісія за невикористаний ліміт овердрафту; 198,00 грн. комісія за обслуговування ліміту).

Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 193 Господарського кодексу України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

Відповідно до статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно ст. 1054 Цивільного кодексу України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Відповідно до ч. 2 ст. 1054 Цивільного кодексу України, до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 Позика глави 71 Позика. Кредит. Банківський вклад Цивільного кодексу України, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Відповідно до ч.1 ст. 1049 Цивільного кодексу України, позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.

Відповідно до ч.1 ст. 1048 Цивільного кодексу України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України.

Враховуючи викладене, з урахуванням відсутності в матеріалах справи контррозрахунку відповідача, позовні вимоги про стягнення заборгованості за кредитом та процентів за користування кредитом підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема сплата неустойки.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підстави своїх вимог і заперечень.

Проаналізувавши вищезазначені норми чинного законодавства України, повно та всебічно розглянувши матеріали справи господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 33, 49, 75, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Київської області, -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Еквант-Т (08600, Київська обл., м. Васильків, вул. Чехова, 1, к. 2, код 38692701) на користь Публічного акціонерного товариства УкрСиббанк (04070, м. Київ, вул. Андріївська, 2/12, код 09807750) 49 987,02 грн. кредитної заборгованості, 51 300,49 грн. заборгованості по процентам, 223,83 грн. заборгованості по комісії та 1600 грн. витрат на сплату судового збору.

Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Суддя А.Ю. Кошик

дата підписання 10.11.2017 р.

СудГосподарський суд Київської області
Дата ухвалення рішення31.10.2017
Оприлюднено12.11.2017
Номер документу70164684
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —911/2887/17

Рішення від 31.10.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 17.10.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

Ухвала від 29.09.2017

Господарське

Господарський суд Київської області

Кошик А.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні