Рішення
від 08.11.2017 по справі 538/1473/16-ц
ЛОХВИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

538/1473/16

провадження 2/538/102/17

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 листопада 2017 року м. Лохвиця

Лохвицький районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді: Ларіної О.В.,

при секретарі: Криворучко В.І.,

за участю представника позивача: ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Лохвиці цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Лохвицької державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до суду з уточненою позовною заявою, в якій просив суд визначити йому додатковий строк для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_4 06 квітня 2012 року.

Позов обгрунтовує тим, що 06.04.2012 року померла ОСОБА_4, після смерті якої залишилось спадкове майно у вигляді земельної ділянки, площею 3,64 гектари, яка розташована на території Сенчанської сільської ради Лохвицького району Полтавської області. ОСОБА_4 на день смерті зареєстрована та проживала за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1. На час смерті зі спадкодавицею ніхто не проживав та не був зареєстрований. Від імені ОСОБА_4 посвідчувався заповіт на користь позивача і на час розгляду справи його не змінено і не скасовано. Позивач не звертався з заявою про прийняття спадщини через те, що не знав про наявність заповіту складеного на його користь померлою ОСОБА_4 У зв'язку з пропущенням строку на прийняття спадщини позивач позбавлений можливості оформити спадщину в позасудовому порядку, що і стало причиною звернення до суду з даним позовом.

Представник позивача, який діє на підставі довіреності від 11.09.2017 року в судове засідання з'явився, суду пояснив, що позивач зі спадкодавицею проживали в різних населених пунктах, через що позивач не мав можливості вчасно дізнатися про смерть ОСОБА_4 До того ж позивач не знав, що на його користь спадкодавицею посвідчено заповіт, який на даний час не змінено і не скасовано. У встановлений законом строк позивач не звернувся до нотаріуса для подачі заяви про прийняття спадщини, оскільки він не знав про наявність заповіту складеного на його користь, заповіт після смерті ОСОБА_4 позивачу передала ОСОБА_5 в березні 2016 року. Після того як позивач дізнався, що він є спадкоємцем за заповітом після померлої ОСОБА_4 з заявою до нотаріуса не звернувся у зв'язку з пропущенням строку для подачі заяви про прийняття спадщини. Не перебуваючи у родинних відносинах з померлою, позивач позбавлений права отримати Свідоцтво про смерть ОСОБА_4 Таким чином позивач вимушений звернути до суду з позовом про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.

Відповідач ОСОБА_3 Лохвицька державна нотаріальна контора в судове засідання не з'явився, на адресу суду надіславши заяву в якій просить справу розглядати без участі нотаріуса.

Суд, дослідивши матеріали справи, дійшов висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

06.04.2012 року померла ОСОБА_4, що підтверджується свідоцтвом про смерть ОСОБА_6 І-КЕ № 218227 виданим Виконавчим комітетом Сенчанської сільської ради Лохвицького району Полтавської області 07.04.2012 року, (а.с.4).

Після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно до складу якого входить пайова земельна ділянка розміром 3,64 га, кадастровий номер 5322686600:00:001:0040, яка знаходиться на території Сенчанської сільської ради Лохвицького району Полтавської області, цільове призначення якої ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Згідно відомостей про право власності/право постійного користування дана земельна ділянка на праві приватної власності належала ОСОБА_4 відповідно до документу, що посвідчує право - Державний акт від 16.06.2005 року ПЛ 163124, (а.с. 10-13).

З довідки виданої Сенчанською сільською радою Лохвицького району Полтавської області вбачається, що на даній земельній ділянці (пай) відсутні обмеження та обтяження, (а.с. 15).

06 березня 2012 року ОСОБА_4, яка померла 06.04.2012 року склала заповіт, який був посвідчений секретарем виконавчого комітету Сенчанської сільської ради, згідно якого належну їй земельну ділянку, яка розташована на території Сенчанської сільської ради Лохвицького району Полтавської області розміром 3,64 га, кадастровий номер 5322686600:00:001:0040, згідно Державного акту на право приватної власності на землю Серії ПЛ №163124, виданого Лохвицькою РДА 16.06.2005 року, заповіла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, (а.с. 9).

Як вказав сам позивач, він не є родичем померлої і на момент її смерті проживали в різних місцевостях, що стало причиною того, що позивач з запізненням дізнався про смерть ОСОБА_4 та про складений на його користь заповіт.

Свідок ОСОБА_5 в судовому засідання пояснила, що остання передала ОСОБА_2 заповіт ОСОБА_4 в березні 2016 року. після того, як почала перебирати речі померлої 06.04.2012 року ОСОБА_4, яка була її родичкою.

Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ст.1222 ч.1 ЦК України спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народженні живими після відкриття спадщини.

В силу ст.ст. 1216-1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), яке може здійснюватися за заповітом або за законом.

Частиною 1 статті 1270 ЦК України встановлено, що для прийняття спадщини встановлюється строк в шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Відповідно ч. 3 статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Пунктом 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування роз'яснено судам, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Верховний Суд України за наслідками розгляду цивільної справі № 6-85цс12 висловив правову позицію, відповідно якої право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними. Відповідно до роз'яснень, які містяться у абз. 6 п.24 ППВСУ від 30 травня 2008 року №7, згідно з якими поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, том не можуть бути визнанні судом поважними причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.

Якщо ж у спадкоємця перешкод не було, а він не скористався правом на прийняття спадщини через відсутність інформації про спадкову масу, то положення ч. 3 ст. 1272 ЦК України не застосовуються.

Відповідно до ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе визнати поважною причину пропуску позивачем терміну для прийняття спадщини та визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини строком у три місяці з дня набрання законної сили рішення суду. На підставі викладеного, керуючись ст.ст.1223, 1268, 1270, 1272 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 №7 Про судову практику у справах про спадкування , ст.ст. 3, 4, 10, 11, 60, 209, 212-215, 218, 294, 296 ЦПК України, суд,

В И Р І Ш И В :

Позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Лохвицької державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку на прийняття спадщини - задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 додатковий строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_7, яка померла 06 квітня 2012 року, строком три місяці, з моменту набрання рішенням законної сили.

Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Полтавської області через Лохвицький районний суд Полтавської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня проголошення рішення.

Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення набуває законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Повний текст рішення виготовлений 08.11.2017 року.

Суддя Лохвицького районного суду

Полтавської області ОСОБА_8

СудЛохвицький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення08.11.2017
Оприлюднено13.11.2017
Номер документу70169452
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —538/1473/16-ц

Ухвала від 01.11.2017

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Ларіна О. В.

Рішення від 08.11.2017

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Ларіна О. В.

Рішення від 08.11.2017

Цивільне

Лохвицький районний суд Полтавської області

Ларіна О. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні