Ухвала
від 08.11.2017 по справі 545/1286/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 545/1286/17 Номер провадження 22-ц/786/2578/17Головуючий у 1-й інстанції Шелудяков Л. В. Доповідач ап. інст. Пікуль В. П.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2017 року м. Полтава

Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:

головуючого Пікуля В.П.,

суддів: Бутенко С.Б., Прядкіної О.В.,

при секретарі Зеленській О.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 11 вересня 2017 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання договорів оренди землі поновленими,

В С Т А Н О В И Л А :

У травні 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання договорів оренди землі поновленими.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 30 грудня 2011 року між Полтавською районною державною адміністрацією та ним укладені три договори оренди земельних ділянок, призначених для ведення фермерського господарства, строком на п'ять років площею 5,9600 га, 10,0000 га та 4,44000 га, які розташовані на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області. Вказані договори зареєстровані у відділ Держкомзему у Полтавському районі. Маючи намір поновити дію договорів оренди, 22 листопада 2016 року він повідомив орендодавця про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк і тому подав письмові звернення до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про поновлення строку дії договорів, до якого додав проекти додаткових угод про поновлення строку дії договорів оренди земельних ділянок; копії договорів оренди від 30 грудня 2011 року; копію витягу з ДЗК та викопіювання з кадастрової карти; копію паспорта та ідентифікаційного коду. Головним управлінням Держгеокадастру у Полтавській області листами від 20 грудня 2016 року його повідомлено про норми діючого законодавства в сфері земельних відносин та акцентовано увагу на тому, що річна сума платежу не може бути меншою за 3 % та більшою за 12 % та те, що мінімальний строк дії договору оренда відповідно до вимог ст. 19 Закону України Про оренду землі становить 7 років. Даними листами Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області не висловило будь-яких заперечень з приводу поновлення строку договорів оренди землі, і в ту ж чергу не запропонувало поновити договори оренди. Розуміючи, що Головне управлінням Держгеокадастру у Полтавській області навмисно затягує поновлення договорів оренди землі за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця проти поновлення договорів оренди землі, в лютому 2017 року він сплатив орендну плату за землю та повторно направив на адресу останнього повідомлення про свій намір скористатися переважним правом укладення договору на новий строк. Листом за № 33227/6-17 від 28 березня 2017 року Головне управлінням Держгеокадастру у Полтавській області повідомило про свої повноваження у сфері земельних відносин та наголосило, що начебто йому запропоновано розмір орендної плати 12 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, визначеної за матеріалами нормативно-грошової оцінки земель 1995-1997 років з урахуванням індексації такої оцінки. Однак, вказане не відповідає дійсності тому, що нормативно-грошова оцінка орендованих ним земельних ділянок проводилась у 2009 році. Він продовжує користуватися земельними ділянками після закінчення строку договору оренди землі.

Просив визнати поновленим строк дії договору оренди земельної ділянки від 30 грудня 2011 року (кадастровий номер НОМЕР_2) для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на тих самих умовах з урахуванням ст.19 Закону України Про оренду землі строком на сім років; визнати поновленим строк дії договору оренди земельної ділянки від 30 грудня 2011 року (кадастровий номер НОМЕР_1) для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на тих самих умовах з урахуванням ст.19 Закону України Про оренду землі строком на сім років; визнати поновленим строк дії договору оренди земельної ділянки від 30 грудня 2011 року (кадастровий номер НОМЕР_3) для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на тих самих умовах з урахуванням ст.19 Закону України Про оренду землі строком на сім років; вирішити питання про судові витрати.

Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 11 вересня 2017 року позов ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про визнання договорів оренди землі поновленими задоволено.

Визнано поновленим строк дії договору оренди земельної ділянки від 30 грудня 2011 року (кадастровий номер НОМЕР_2) для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на тих самих умовах з урахуванням ст.19 Закону України Про оренду землі строком на сім років.

Визнано поновленим строк дії договору оренди земельної ділянки від 30 грудня 2011 року (кадастровий номер НОМЕР_1) для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на тих самих умовах з урахуванням ст.19 Закону України Про оренду землі строком на сім років.

Визнано поновленим строк дії договору оренди земельної ділянки від 30 грудня 2011 року (кадастровий номер НОМЕР_3) для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на тих самих умовах з урахуванням ст.19 Закону України Про оренду землі строком на сім років.

Стягнуто з Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на користь ОСОБА_2 судовий збір в сумі 1920 грн.

Із даним рішенням не погодилося Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, яке подало апеляційну скаргу. Вказавши, що рішення суду прийнято із порушенням норм матеріального та процесуального права, просило його скасувати та прийняти нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

У запереченнях на апеляційну скаргу представник ОСОБА_2 - ОСОБА_3 просить апеляційну скаргу відхилити, а рішення суду залишити без змін. Вважає рішення суду законним та обґрунтованим.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши матеріали справи у межах доводів апеляційних скарг, приходить до наступного висновку.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 307 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право постановити ухвалу про відхилення апеляційної скарги і залишення рішення без змін.

Згідно із ст. 308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що 30 грудня 2011 року між Полтавською районною державною адміністрацією Полтавської області та ОСОБА_2 укладені договори оренди землі, а саме:

договір оренди земельної ділянки, яка розташована за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області Полтавської області, розмір 5,9600 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства, кадастровий номер - НОМЕР_1; (а.с.38-40).

договір оренди земельної ділянки, яка розташована за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області Полтавської області, розмір 10,0000 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства: кадастровий номер - НОМЕР_2 (а.с.17-19).

договір оренди земельної ділянки, яка розташована за межами населених пунктів на території Мачухівської сільської ради Полтавського району Полтавської області Полтавської області, розмір 4,44000 га, цільове призначення - для ведення фермерського господарства: кадастровий номер - НОМЕР_3 (а.с.21-30).

Дані договори були укладені строком на 5 років та зареєстровані у відділі Держкомзему у Полтавському районі про що у Державному реєстрі земель вчинено записи від 30 грудня 2011 року за № 532400004001101, № 532400004001103, № 532400004001102 відповідно.

Оскільки під час дії зазначених договорів змінилися норми земельного законодавства, суд першої інстанції вірно звернув увагу, що саме Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області є належним відповідачем по справі, так як згідно ч.4 ст.122 ЗК України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів в галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених ч.8 цієї статті, у власність або користування для всіх потреб.

При цьому, відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03 березня 2015 року за №9, вищезазначений орган виконавчої влади реалізує повноваження згідно ч.4 ст.122 ЗК України по передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у відповідності з вимогами ЗК України.

Вказані договори відповідно до ст.ст.18, 20 Закону України Про оренду землі набрали чинності після їх державної реєстрації у відділі Держкомзему у Полтавському районі 30 грудня 2011 року.

Пунктом 8 Договорів передбачено, що договори укладено на п'ять років. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.

Положення п.8 цього договору узгоджується із загальною нормою ч.1 ст.777 ЦК України та ст.33 Закону України Про оренду землі

22 листопада 2016 року, тобто більше ніж за 30 днів до закінчення дії договору, ОСОБА_2 подав письмові звернення до Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області про поновлення строку дії договорів, до якого додав проекти додаткових угод про поновлення строку дії договорів оренди земельних ділянок; копії договорів оренди від 30 грудня 2011 року; копію витягу з ДЗК та викопіювання з кадастрової карти; копію паспорта та ідентифікаційного коду (а.с.8-11).

Як вбачається з матеріалів справи, листами від 20 грудня 2016 року Головним управлінням Держгеокадастру в Полтавській області повідомлено позивача про норми діючого законодавства в сфері земельних відносин та акцентовано увагу на тому, що річна сума платежу не може бути меншою за 3 % та більшою за 12 % та те, що мінімальний строк дії договору оренда відповідно до вимог ст.19 Закону України Про оренду землі становить сім років. Крім того, запропоновано провести за власний рахунок нормативно-грошову оцінку земельних ділянок та розробити агрохімічний паспорт поля. (а.с.12).

У подальшому на виконання вищевказаного листа ОСОБА_2 звернувся до Годовного управління Держгеокадастру в Полтавській області з повторним клопотанням про поновлення договорів оренди земельних ділянок Годовного управління Держгеокадастру в Полтавській області в якому зазначив, що виконання нормативно-грошової оцінки земельних ділянок та розробка агрохімічного паспорта поля займе певний період часу, проте вказані роботи будуть виконані в повному обсязі. Також позивач зазначив, що вважає за доцільне встановити орендну плату в розмірі 8 %, оскільки більший відсоток призведе до збільшення податкового навантаження. (а.с.14).

Листом за № 33227/6-17 від 28 березня 2017 року Головне управлінням Держгеокадастру в Полтавській області повідомило позивача про свої повноваження у сфері земельних відносин та наголосило, що йому запропоновано розмір орендної плати 12 % від нормативно грошової оцінки земельної ділянки, визначеної за матеріалами нормативно-грошової оцінки земель 1995-1997 років з урахуванням індексації такої оцінки (а.с.15).

Разом з тим, нормативно-грошова оцінка орендованих позивачем земельних ділянок проводилась у 2009 році, що підтверджується технічною документацією, наданою ТОВ Регіон (а.с.51-63).

Як вбачається з правої позиції Верховного Суду України викладеної в постанові від 23 березня 2016 року по справі № 6-146цс16, ч.ч. 1-5 ст. 33 Закону України Про оренду землі передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк.

Орендар, який має намір скористатись переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у встановлений цим договором строк, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі.

До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди.

При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється.

Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення.

Таким чином, відповідно до положень ст. 33 Закону України Про оренду землі реалізація переважного права на поновлення договору оренди землі можлива лише за умови дотримання встановленої цією нормою процедури та наявності волевиявлення сторін.

Отже, для застосування ч. 1 ст. 33 цього Закону та визнання за орендарем переважного права на поновлення договору оренди землі необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором; орендар до закінчення строку дії договору повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди; орендодавець протягом місяця не повідомив про наявність заперечень щодо поновлення договору та своє рішення.

Частиною 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі передбачено іншу підставу поновлення договору оренди землі: у разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі, такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.

Таким чином, для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі , необхідна наявність таких юридичних фактів: орендар належно виконує свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.

Аналізуючи матеріали справи колегія суддів звертає увагу, що листи відповідача за своєю суттю не є листами-повідомленнями про відмову щодо продовження договорів. З переписки між сторонами вбачається, що її предметом є саме узгодження істотних умов договору. При цьому, орендодавець протягом місяця не повідомив про наявність заперечень щодо поновлення договору.

Судом першої інстанції також встановлено, що на час звернення з вимогою про визнання договору оренди поновленим позивач продовжує користуватися спірною земельною ділянкою на умовах, визначених у договорах оренди землі від 30 грудня 2011 року, своєчасно сплачує орендну плату.

З наведеного вбачається наявність юридичних фактів для застосування до спірних правовідносин ч. 6 ст. 33 Закону України Про оренду землі , а саме: орендар належно виконує свої обов'язки за договором оренди; до закінчення строку дії договору він повідомив орендодавця в установлені строки про свій намір скористатися переважним правом на укладення договору на новий строк; до листа-повідомлення орендар додав проект додаткової угоди, продовжує користуватись виділеною земельною ділянкою; орендодавець письмово не повідомив орендаря про відмову в поновленні договору оренди.

Разом з цим, суд першої інстанції вірно звернув увагу на положення ч.4 ст.19 Закону України Про оренду землі (в редакції чинній на момент виникнення правовідносин щодо продовження дії договору) відповідно до якої, при передачі в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, фермерського господарства, особистого селянського господарства строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може бути меншим як сім років.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо визнання поновленими договорів оренди землі від 30 грудня 2011 року на тих самих умовах строком на 7 років.

Доводи наведені в апеляційній скарзі стосовно того, що позивачем не виготовлено агрохімічний паспорт поля та не зроблено нормативно-грошову оцінку не є підставою для відмови в поновленні договору оренди землі, оскільки, як вбачається з матеріалів справи, позивач не заперечує щодо виготовлення за власний рахунок зазначених документів, при цьому виконання зазначених дій може бути встановлено додатковою угодою.

Посилання Головного управлінням Держгеокадастру у Полтавській області на те, що договір оренди землі не може бути продовжений оскільки сторони не досягли згоди щодо розміру орендної плати є необґрунтованими виходячи з наступного.

Відповідно до вимог статей 10, 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Як вже зазначалося, з матеріалів справи вбачається, що відповідач у місячний строк рішення про відмову від поновлення договору оренди не прийняв.

Разом з тим вбачається, що між сторонами велася переписка щодо узгодження умов договору, в тому числі щодо розміру орендної плати, проте матеріали справи не містять доказів письмової відмови Головного управлінням Держгеокадастру у Полтавській області укласти договір у зв'язку з недосягненням згоди щодо істотних умов.

За вказаних обставин, колегія суддів приходить до переконання, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, який повно встановивши фактичні обставини справи, із дотриманням норм процесуального права, вірно застосував норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та ухвалив рішення, яке відповідає закону.

Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 316 ЦПК України, колегія суддів

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області - відхилити.

Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 11 вересня 2017 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.

Головуючий В.П. Пікуль

Судді: С.Б. Бутенко

О.В. Прядкіна

СудАпеляційний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення08.11.2017
Оприлюднено13.11.2017
Номер документу70169651
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —545/1286/17

Ухвала від 18.01.2018

Цивільне

Верховний Суд

Карпенко Світлана Олексіївна

Ухвала від 30.11.2017

Цивільне

Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ

Завгородня Ірина Миколаївна

Ухвала від 08.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пікуль В. П.

Ухвала від 23.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пікуль В. П.

Ухвала від 17.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пікуль В. П.

Ухвала від 04.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пікуль В. П.

Ухвала від 27.09.2017

Цивільне

Апеляційний суд Полтавської області

Пікуль В. П.

Рішення від 11.09.2017

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

Рішення від 11.09.2017

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

Ухвала від 04.09.2017

Цивільне

Полтавський районний суд Полтавської області

Шелудяков Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні