Ухвала
від 26.04.2016 по справі 758/5529/16-к
ПОДІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/5529/16-к

У Х В А Л А

26 квітня 2016 року слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва ОСОБА_1 з участю секретаря ОСОБА_2 розглянувши у закритому судовому засіданні клопотання прокурора Київської місцевої прокуратури №7 ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення обшуку,

В С Т А Н О В И В :

Прокурор Київської місцевої прокуратури №7 ОСОБА_3 вніс до суду клопотання про надання дозволу на проведення обшуку місцем здійснення фінансоово-господарської діяльності ПП «Форвард-орто» за адресою: м. Тернопіль, вул. Лучаківського, 6.

Клопотання прокурор обґрунтовує тим, що в провадженні СВ Подільського управління поліції Головного управління Національної поліції у м. Києві знаходиться кримінальне провадження № 42015101070000054 від 15.03.2016 за фактом вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, службові особи Фонду соціального захисту інвалідів за попередньою змовою зі службовими особами Міністерства соціальної політики України організували схему незаконного придбання за рахунок коштів Фонду засобів реабілітації інвалідів та комплектуючих для них у підконтрольних комерційних структур за завищеною вартістю.

Зокрема, протягом 2015 року підвідомчі Фонду структури державні (казенні) експериментальні протезно-ортопедичні підприємства Тернопільської, Полтавської, Львівської, Київської, Житомирської, Дніпропетровської, Вінницької, Хмельницької Миколаївської, Одеської, Харківської областей за вказівкою службових осіб Фонду та Міністерства здійснили закупівлю засобів реабілітації інвалідів та комплектуючих для них у наступних комерційних підприємств: ТОВ «Альпс Україна» (код ЄДРПОУ 31495979), ТОВ «Спеціалізоване протезно-ортопедичне підприємство «А.Є. Брік» (код ЄДРПОУ 25271094), ПП «Форвард-орто» (код ЄДРПОУ 14053655), ТОВ «Ортотехно» (код ЄДРПОУ 32408558) та інших на загальну суму 750 млн. грн.

За наявними даними, вказані закупівлі здійснені за завищеними цінами, а комплектуючі для засобів реабілітації інвалідів ввезені на територію України з приховуванням від митного контролю.

Вказані комплектуючі та складові невстановленого походження не мають жодного відношення до всесвітньовідомих брендів, менш якісні та більш дешеві, хоча реалізуються за ціною та під виглядом оригінальної продукції.

Водночас, вивід отриманих надприбутків від реалізації зазначених товарів на території України відбувається через укладання договорів маркетингу, реклами, тощо з суб`єктами господарювання із ознаками фіктивності, що дає змогу уникнути моніторингу нікчемних фінансово-господарських взаємовідносин правоохоронними та податковими органами.

Внаслідок вказаних дій службових осіб Фонду, Міністерства та комерційних структур державі в особі Фонду завдано збитки на суму понад 350 млн. грн.

У ході досудового розслідування допитаний як свідок ОСОБА_4 оперуповноважений Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБ України, дав показання, що в ході виконання службових обов`язків ним було встановлено, що громадянин України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , організували протиправний механізм ввезення та продажу за завищеними цінами технічних засобів реабілітації за рахунок бюджетних коштів Фонду соціального захисту інвалідів.

Зокрема із вказаною метою, ОСОБА_5 було створено ПП «Форвард-орто» (код ЄДРПОУ 14053655, юридична адреса: м. Тернопіль, вул. Дружби, 7, квартира, 28, фактична адреса: м. Тернопіль, вул. Лучаківського, 6), основними видами діяльності якого є:

- виробництво велосипедів, дитячих та інвалідних колясок, (код КВЕД 30.92);

- виробництво взуття (основний, код КВЕД 15.20);

- роздрібна торгівля медичними й ортопедичними товарами в спеціалізованих магазинах (код КВЕД 47.74);

- виробництво медичних і стоматологічних інструментів і матеріалів (код КВЕД 32.50);

- ремонт і технічне обслуговування інших транспортних засобів (код КВЕД 33.17).

В подальшому, ОСОБА_5 спільно з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , а також службовими особами Міністерства соціальної політики України та Фонду соціального захисту інвалідів, використовуючи підроблені документи щодо якості товару та його дійсної ціни, налагодили ввезення в Україну, митне оформлення та подальше постачання органам соціального захисту населення технічних засобів реабілітації за рахунок бюджетних коштів Фонду соціального захисту інвалідів, в рамках виконання бюджетної програми 2507030 «Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів».

При цьому, вказані особи, використовуючи корупційні зв`язки в митних органах надали як підставу для митного оформлення документи, що містять недостовірну інформацію щодо виробника технічних засобів реабілітації, а також їх реальної вартості.

З урахуванням викладеного були допущені перевитрати державного бюджету, чим спричинено тяжкі наслідки у вигляді завдання збитків державі в особі Фонду соціального захисту інвалідів.

В подальшому, отримані кошти за поставлену продукцію посадовими особами ПП «Форвард-орто» нібито за надання послуг та в якості позики, з метою їх конвертації у готівку перераховані на рахунки фізичних осіб та привласнені.

Відповідно до листа Головного управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБ України № 8/1/5- 6563 від 19.04.2016 отримані кошти за поставлену продукцію посадовими особами ПП «Форвард-орто» нібито за надання послуг та в якості позики, з метою їх конвертації у готівку та привласнення, перераховані на рахунки фізичних осіб.

Отримана в ході виконання доручення інформація свідчить про те, що за місцем фактичного місцезнаходжння ПП «Форвард-орто» (м. Тернопіль, вул. Лучаківського, 6,) можуть знаходитися документи та інші носії інформації, які підтверджують відомості щодо реального виробника технічних засобів реабілітації, їх дійсної вартості, а також документи щодо транспортування, зберігання, митного оформлення та подальшої реалізації бюджетним установам технічних засобів реабілітації.

Аудитом встановлено, що ПП «Форвард-Орто» (м. Тернопіль) на виготовлення крісел колісних (моделі SWC350, SWC, АWC) виробництва Польща, у 2014 році на розгляд Комісії Мінсоцполітики надано договір з LwoPol Janusz Sikorsski (Польща) від 01.09.2013 № 1/2013 без специфікації та додатків, з переліком товару за асортиментом, його кількості та ціни.

Крім цього, у 2015 р. ПП «Форвард-Орто» всупереч вимогам наказу Мінсоцполітики від18.04.2012 № 215 «Деякі питання придбання технічних та інших засобів реабілітації» (далі Наказ № 215) у 2015 році взагалі не надано договір про поставку комплектуючих виробництва Польща для крупновузлового збирання крісел колісних та гарантійний лист від виробника.

Аудитом встановлені випадки неналежного виконання?підприємствами умов договорів, зокрема: надані на виконання умов договорів калькуляції здебільшого затверджено без дат, через що неможливо встановити, до якого періоду видачі вони відносяться. Крім того, у калькуляціях на виготовлення крісел колісних, які надані ПП «Форвард-орто», не розшифровано матеріальних і трудових витрат через особливості виготовлення ТЗР (крупновузлове збирання імпортних напівфабрикатів). Це унеможливлює здійснення належного контролю за правильністю формування калькуляції та перевірок з цього питання, оскільки відсутні дані щодо кількості та ціни придбання сировини і матеріалів, які закладені в собівартість виготовлених виробів.

Також встановлено, що сума договору, укладеного з ПП «Форвард-орто» складається лише з вартості індивідуальних заявок інвалідів та інших осіб на виготовлення, постачання і видачу технічних засобів реабілітації (далі ТЗР), визначених у специфікації (переліку), які є невід`ємними частинами договору та містять дані щодо назви або моделі виробу, граничну ціну, термін дії сертифіката відповідності та гарантійний термін.

Однак кількість ТЗР кожної моделі, яку необхідно виготовити та видати, договором не передбачалася, що за існуючого порядку визначення потреби в ТЗР за модифікаціями та видами не дає можливості встановити, яким чином у межах того чи іншого договору буде задоволена потреба у ТЗР за їх видами.

Згідно з аудиторським звітом (затверджений постановою Колегії Рахункової палати від14.07.2015 №12-3), прийняття вимушеного рішення щодо формування граничних цін на 2015 рік, зокрема, на протезно-ортопедичні вироби, згідно з Методичними рекомендаціями на 2015 рік, затвердженими рішенням Робочої групи від 28.11.2014 № 2, за фактичною вартістю матеріалів, відповідно до комерційних пропозицій підприємств постачальників на дату їх розрахунку, на тлі величезної залежності вітчизняної протезної галузі від іноземних напівфабрикатів і комплектуючих та нестабільної ситуації в країні сприяло зростанню цін на протезно-ортопедичні вироби, зокрема, з листопада 2014 року по лютий 2015 року за окремими їх видами майже втричі.

Таким чином, за висновком аудиторів, організаційна схема забезпечення окремих категорій населення ТЗР за рахунок коштів державного бюджету у 2014 році була громіздкою, що за відсутності повноцінного функціонування ЦБІ ускладнювало ефективне управління бюджетними коштами, а це, у свою чергу, вплинуло на повноту і своєчасність задоволення потреби в ТЗР. Робочою групою, створеною при Фонді, неповною мірою забезпечено своєчасність і достатню обґрунтованість формування розмірів граничних цін залежно від видів ТЗР. Прийняття Робочою групою при Фонді рішення щодо пропозицій із формування граничних цін на 2015 рік, зокрема, на протезно - ортопедичні вироби за фактичною вартістю матеріалів, згідно з комерційними пропозиціями постачальників, зумовило зростання граничних цін на окремі їх види майже втричі, що призвело до неефективного управління бюджетними коштами.

Обшук необхідно здійснити з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення, а саме: блокнотів, робочих записів, чернеток, документів ПП «Форвард-орто» (код ЄДРПОУ 14053655, що стосуються закупівлі за кордоном, подальшого перевезення, сертифікації, митного оформлення, реалізації на території України технічних засобів реабілітації (протезів, взуття, колясок), а саме: договорів, специфікацій до них, вантажно-митних декларацій, податкових накладних, накладних, рахунків-фактур (інвойсів), платіжних доручень, актів прийому-передачі товарно-матеріальних цінностей, індивідуальних заявок інвалідів, доручень, сертифікатів якості та відповідності, протоколів випробувань актів взаємозвірок, реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, товарно-транспортних накладних; чернеток із записами в паперовому вигляді та на магнітних носіях; переписки між керівниками та засновниками вказаного суб`єкта господарювання та службовими особами Міністерства соціальної політики України, Фонду соціального захисту інвалідів як у документальному вигляді, так і за допомогою електронної пошти та програм для спілкування через мережу Інтернет (Skype, Viber та ін.), що міститься на комп`ютерній техніці, магнітних носіях та телефонах; комп`ютерної техніки, що використовувалась для створення документів, грошових коштів.

У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав, просив його задовольнити.

Вислухавши прокурора, дослідивши надані матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.

Слідчим суддею встановлено, що 15.03.2016 року до ЄРДР на підставі матеріалів правоохоронних та контролюючих держаних органів про виявлення фактів вчинення чи підготовки до вчинення кримінальних правопорушень внесено відомості про те, що службові особи Фонду соціального захисту інвалідів, а також Міністерства соціальної політики України, діючи умисно, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, в інтересах третіх осіб, надали вказівку експериментальним протезно-ортопедичним підприємствам ряду областей України, провести закупівлю засобів реабілітації інвалідів та комплектуючих до них наступних суб`єктів господарської діяльності: ТОВ «Альпс Україна» (код ЄДРПОУ 31495979), ТОВ «Спеціалізоване протезно-ортопедичне підприємство «А.Є. Брік» (код ЄДРПОУ 25271094), ПП «Форвард-орто» (код ЄДРПОУ 14053655), ТОВ «Ортотехно» (код ЄДРПОУ 32408558) на загальну суму 750 млн. грн.. При цьому процедури закупівлі проведено з порушенням вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель» , за завищеними цінами, а комплектуючі для засобів реабілітації інвалідів ввезені на територію України з приховуванням від митного контролю. Працівниками Головного управління контр розвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки СБУ встановлено, що вивід отриманих надприбутків від реалізації зазначених вище товарів на території України відбувається шляхом укладання договорів маркетингу, реклами тощо, з суб`єктами господарювання, що володіють ознаками фіктивності. Внаслідок зазначених вищих дій службових осіб Фонду соціального захисту інвалідів та Міністерства соціальної політики України, Фонду спричинено шкоду на суму понад 350 млн. грн.., що є тяжкими наслідками.

Кримінальному провадженню присвоєно номер №42015101070000054. Правова кваліфікація - ч. 2 ст. 364 КК України.

Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.

Відповідно до ч.3 ст. 234 КПК України у разі необхідності провести обшук слідчий суддя за погодженням з прокурором або прокурор звертається до слідчого судді з відповідним клопотанням, яке повинно містити, в тому числі, відомості про особу, якій належить житло чи інше володіння, та особу, у фактичному володінні якої воно знаходиться, речі, документи або осіб, яких планується відшукати.

Відповідно до ч. 5 ст. 234 КПК України слідчий суддя відмовляє у задоволенні клопотання про обшук, якщо прокурор, слідчий не доведе наявність достатніх підстав вважати, що: 1) було вчинено кримінальне правопорушення; 2) відшукувані речі і документи мають значення для досудового розслідування; 3) відомості, які містяться у відшукуваних речах і документах, можуть бути доказами під час судового розгляду; 4) відшукувані речі, документи або особи знаходяться у зазначеному в клопотанні житлі чи іншому володінні особи.

Слідчим у клопотанні не зазначено які конкретно документи та речі планується відшукати, в яких конкретно приміщенях будинку АДРЕСА_1 , кому належить це приміщення та не надано належних доказів того, що за адресою, в якій планується провести обшук, здійснює свою діяльність ПП «Форвард-орто».

З огляду на викладене клопотання не може бути задоволено.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 234, 235, 309 КПК України,

У Х В А Л И В :

Прокурору Київської місцевої прокурату №7 ОСОБА_3 в задоволенні клопотання про надання дозволу на проведення обшуку за адресою: м. Тернопіль, вул. Лучаківського,6 - відмовити.

Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.

Cлідчий суддя Подільського районного суду м. КиєваОСОБА_1

СудПодільський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення26.04.2016
Оприлюднено14.03.2023
Номер документу70171954
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —758/5529/16-к

Ухвала від 26.04.2016

Кримінальне

Подільський районний суд міста Києва

Сербіна Н. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні