ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
08.11.2017 Справа № 904/8505/17 за позовом Публічного акціонерного товариства "ДТЕК Дніпрообленерго"
до Комунального підприємства "ЖИЛСЕРВІС-9" Дніпропетровської міської ради
про стягнення 69 702,86 грн.
Суддя Юзіков С.Г.
Представники:
Позивача - ОСОБА_1, дов. № 319 від 11.07.17р.
Відповідача - ОСОБА_2, дов. № б/н від 09.10.17р.
СУТЬ СПОРУ:
Позивач просить стягнути з Відповідача 69 702,86 грн. за недовраховану електроенергію.
Відповідач позов заперечує, мотивуючи тим, що в акті про порушення зазначено, що при контрольному огляді порушення виявити неможливо. Таким чином, порушення виявлено виключно на підставі того, що при вимкненому навантажені лічильник електроенергію не обліковує. Разом з тим, Позивач Відповідачеві здійснював нарахування і по точці обліку за адресою: Донецьке шосе, 116 (п.5.6) "Освітлення сходових клітин" з 09.09.15р. по 18.08.16р., що свідчить про хибність висновків.
Позивачем надано пояснення у справі з урахуванням відзиву Відповідача, в яких зазначено, що відповідно до п.1.2. Правил користування електричною енергією, затвердженими постановою Національної комісії регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 №28 (із змінами), контрольний огляд засобу обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показів засобів обліку, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів самовільних підключень. Тобто, здійснюючи контрольний огляд засобу обліку, представники енергопостачальника мають можливість не тільки провести контрольне зняття показань приладу обліку у споживача, а також візуально обстежити цілісність приладу обліку та пломб, встановлених на ньому та провести контрольне зняття показань приладу обліку у споживача, а також візуально обстежити цілісність приладу обліку та пломб, встановлених на ньому та провести обстеження електроустановки на предмет виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій. Окрім цього, в акті про порушення, зазначено: "Самовільне підключення при контрольному огляді виявити неможливо. При ввімкненні навантаження лічильний механізм не враховує електричну енергію, показники не змінюються, електрична енергія, що споживається, не враховується. Споживачу продемонстровано порушення". Таким чином, можливість чи неможливість виявити дане порушення при контрольному огляді є оціночним поняттям, визначальним в даному випадку є зміст акту про порушення.
Розгляд справи відкладався.
Справа розглядається за наявними у ній матеріалами.
У судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд
встановив:
04.03.15р. сторонами укладено Договір про постачання електричної енергії № 063866 (далі Договір), за п.1.1. якого Постачальник (Позивач) продає електричну енергію Споживачу (Відповідачеві) у точці (точках) продажу електричної енергії для забезпечення потреб електроустановок Споживача з приєднаною потужністю 52,4 кВт, величини якої по об'єктах Споживача визначені додатком "Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії", а Споживач оплачує Постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Точка (точки) продажу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається перехід права власності на електричну енергію, визначена додатками "ОСОБА_2 розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін" та/або "Загальна схема електропостачання", які є невід'ємними частинами даного Договору.
Споживач сплачує Постачальнику вартість недоврахованої електроенергії, розраховану згідно Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією (далі - Методика) за тарифами, що діяли протягом споживання електричної енергії з порушенням у разі таких дій Споживача:
1) самовільного внесення змін у схеми обліку електроенергії;
2) пошкодження засобів обліку електроенергії, втручання в їх роботу або зняття пломб з засобів обліку;
3) інших умов, визначених Методикою (п.4.2.3. Договору).
18.08.16р. Позивачем за участю представника Споживача (Відповідача) - ОСОБА_3, складено ОСОБА_2 про порушення ПКЕЕ №102970, у якому зафіксовано, що Споживач (Відповідач) при користуванні електричною енергією, порушив ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", п.6.40 Правил користування електричною енергією (далі ПКЕЕ).
Перевіркою виявлено та зафіксовано в акті про порушення ПКЕЕ №102970 порушення Споживачем правил користування електричною енергією, яке полягало у самовільному підключені струмоприймачів до електричної мережі, що не належить енергопостачальній організації за адресою: м. Дніпро, шосе Донецьке, 116 (підїзди 5,6):
1) 2 поверх шостого під'їзду з квартирного електричного стояка дротом АПВ 2*2,5 мм 2 скруткою на освітлення;
2) 6 поверх шостого під'їзду з квартирного електричного стояка дротом АПВ 2*2,5 мм 2 скруткою на освітлення;
3) 1 поверх п'ятого під'їзду з квартирного електричного стояка дротом АПВ 2*2,5 мм 2 скруткою на освітлення;
4) 4 поверх п'ятого під'їзду з квартирного електричного стояка дротом АПВ 2*2,5 мм 2 скруткою на освітлення, з метою без облікового споживання електричної енергії. При контрольному огляді приладу обліку даний вид порушення виявити неможливо.
Акт про порушення ПКЕЕ №102970 складений за участю представника споживача - ОСОБА_4, який від підпису відмовився, про що у акті зроблено запис.
Відповідно до п. 6.41 ПКЕЕ у разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (енергопередавальної організації). Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Оскільки представник Відповідача відмовився від підписання акту про порушення, акт підписано трьома представниками Позивача.
30.08.16р. відбулося засідання комісії Позивача з розгляду акта про порушення правил користування електричною енергією Споживачем, на якій розглянутий ОСОБА_2 №102970 від 18.08.16р. з метою визначення обсягу та вартості електроенергії, недоврахованої внаслідок порушення споживачем ПКЕЕ, яка підлягає оплаті Споживачем, про що складений протокол №08-40 від 30.08.16р.
На засіданні комісії прийнято рішення провести нарахування за період від 09.09.15р. (день останнього контрольного огляду приладу обліку або технічної перевірки) по 18.08.16р. (дата виявлення та усунення порушення) відповідно до п.2.9 та за формулою 2.7 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами ПКЕЕ.
За розрахунком Позивача вартість недоврахованої електроенергії за період з 09.09.15р. по 18.08.16р. становить 69 702,86 грн.
На оплату активної електроенергії за актом №102970 від 18.08.16р. (протокол №08-40 від 30.08.16р.) Позивач виставив Відповідачеві рахунок № 111/63-866/11/8/102970 на суму 69 702,86 грн.
Позивач направив Відповідачеві лист - вимогу №2470/6071 від 02.09.16р. разом з розрахунком недоврахованої електричної енергії, рахунками на оплату, в тому числі рахунком № 111/63-866/11/8/102970 на суму 69 702,86 грн. та протоколами, в якому зазначив, що оплата рахунку в повному обсязі повинна бути виконана протягом 30 календарних днів з дати йог отримання.
За даними Позивача, зазначена вимога Відповідачем залишена без відповіді.
Наведені обставини стали причиною звернення Позивачем з позовом та є предметом спору у даній справі.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Законом України "Про електроенергетику" (далі Закон) та Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ №28 від 31.07.1996р. (далі ПКЕЕ).
Статтею 26 Закону встановлено, що споживання електричної енергії можливе лише на підставі договору з енергопостачальником; споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії; безпечну експлуатацію енергетичних установок споживача та їх належний технічний стан забезпечує сам споживач.
Згідно з ч. 2 ст. 27 Закону правопорушеннями в електроенергетиці, зокрема, є: крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; порушення правил користування енергією.
Комісія з розгляду актів порушень створюється постачальником електричної енергії (електропередавальною організацією) і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників постачальника електричної енергії.
Згідно зі ст. 235 ГК України за порушення господарських зобов'язань до суб'єктів господарювання та інших учасників господарських відносин можуть застосовуватися оперативно-господарські санкції - заходи оперативного впливу на правопорушника з метою припинення або попередження повторення порушень зобов'язання, що використовуються самими сторонами зобов'язання в односторонньому порядку. До суб'єкта, який порушив господарське зобов'язання, можуть бути застосовані лише ті оперативно-господарські санкції, застосування яких передбачено договором.
У ст. 236 ГК України визначено види оперативно-господарських санкцій, серед яких - встановлення в односторонньому порядку на майбутнє додаткових гарантій належного виконання зобов'язань стороною, яка порушила зобов'язання: зміна порядку оплати продукції (робіт, послуг), переведення платника на попередню оплату продукції (робіт, послуг) або на оплату після перевірки їх якості тощо. Перелік оперативно-господарських санкцій, встановлений у її першій частині, не є вичерпним. Сторони можуть передбачити у договорі й інші оперативно-господарські санкції.
За змістом статей 216, 217, 218, 235, 236, 237 ГК України рішення постачальника електричної енергії про нарахування вартості недоврахованої спожитої електроенергії є саме оперативно-господарською санкцією.
Недоврахована електрична енергія - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом, але не врахований розрахунковими засобами обліку або врахований неправильно (пункт 1.2 Правил).
Пунктом 1.3. ПКЕЕ визначено, що постачання електричної енергії для забезпечення потреб електроустановки здійснюється на підставі договору про постачання електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, або договору про купівлю-продаж електричної енергії, що укладається між власником цієї електроустановки (уповноваженою власником особою) та постачальником електричної енергії за нерегульованим тарифом.
Відповідно до п.5.1. ПКЕЕ договір про постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Споживання електричної енергії без договору не допускається.
Між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом та споживачем укладається один договір про постачання електричної енергії за усіма об'єктами споживача, які розташовані на території здійснення ліцензованої діяльності постачальником електричної енергії за регульованим тарифом. За взаємною згодою сторін можуть бути укладені окремі договори про постачання електричної енергії за кожним об'єктом споживача.
Відповідно до п. 1.2. ПКЕЕ контрольний огляд засобу обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показів засобів обліку, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів самовільних підключень.
Технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності стану засобу обліку електричної енергії та схеми його підключення, а також відповідності стану електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки обліку "Правилам устройства електроустановок" та іншим нормативно-технічним документам.
Пунктом 3.33 ПКЕЕ визначено, що електропередавальна організація (постачальник електричної енергії за регульованим тарифом) не рідше одного разу на шість місяців має здійснювати контрольний огляд засобу обліку.
Будь-які роботи, пов'язані з порушенням або зміною схеми розрахункового обліку електричної енергії, заміни типу розрахункового засобу обліку електричної енергії, проводяться за погодженням з електропередавальною організацією (постачальником електричної енергії) у присутності представників заінтересованих сторін та оформлюється актом. Після закінчення робіт засоби обліку опломбовуються та передаються на збереження згідно з процедурою, визначеною пунктами 3.31 - 3.32 цих Правил(п.3.34 ПКЕЕ).
Згідно з п. 6.41 ПКЕЕ користування електричною енергією, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється двосторонній акт порушень. В акті мають бути зазначені зміст виявленого порушення із посиланням на відповідні пункти цих Правил та вихідні дані, необхідні та достатні для визначення обсягу недорахованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності в акті зазначаються заходи, які необхідно вжити для усунення допущених порушень.
Відповідно до п. 6.42 ПКЕЕ на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Згідно зі ст. 33, 34 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.
Відповідач позов заперечує з наведених вище підстав.
Перевіривши доводи сторін, проаналізувавши матеріали справи, суд бере до уваги, що акт про порушення складено з дотриманням вимог щодо його оформлення, а також зазначено усі необхідні вихідні дані для проведення розрахунку за недовраховану електричну енергію внаслідок порушення Відповідачем п. 6.40 ПКЕЕ. Дане порушення виявлено представниками Позивача в ході проведення технічної перевірки, оскільки виявити дане порушення при візуальному огляді не можливо, про що зазначено у самому акті. Порушення виявлено шляхом використання РК-120 №15084514 держповірка 3 кв. 2016р., в той час як контрольний огляд проводиться без використання спеціальних технічних засобів.
З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Згідно зі ст. 49 ГПК України господарські витрати у справі слід покласти на Відповідача.
Керуючись ст. 33, 34, 44, 49, 75, 82-84, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з Комунального підприємства "ЖИЛСЕРВІС - 9" Дніпропетровської міської ради, 49087, м. Дніпро, вул. Калинова, буд. 83 (код 39034938) на користь Публічного акціонерного товариства "ДТЕК ДНІПРООБЛЕНЕРГО", 49107, м. Дніпро, шосе Запорізьке, 22 (код 23359034) 69 702,86 грн. - вартості недоврахованої електроенергії, 1 600,00 грн . - судового збору.
Видати наказ після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання його повного тексту, якщо не буде оскаржено в апеляційному порядку.
Повний текст рішення виготовлено 13.11.2017
Суддя С.Г. Юзіков
Суд | Господарський суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 08.11.2017 |
Оприлюднено | 15.11.2017 |
Номер документу | 70224316 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Дніпропетровський апеляційний господарський суд
Березкіна Олена Володимирівна
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Господарське
Господарський суд Дніпропетровської області
Юзіков Станіслав Георгійович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні