Рішення
від 08.11.2017 по справі 906/740/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08 листопада 2017 рокуСправа № 906/740/17

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Руденко О.В.

за позовом Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" вул. Андріївська, 2/12, Київ, 04070

до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Нафтогазова компанія "НАРОДНА" вул. Медова, 18, Тернопіль, Тернопільська область, 46008

про cтягнення заборгованості в сумі 10 145,07 грн.

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився.

відповідача: не з'явився.

Суть справи:

Публічне акціонерне товариство "УкрСиббанк" звернулося до Господарського суду Житомирської області з позовною заявою до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Нафтогазова компанія "НАРОДНА" про стягнення заборгованості в розмірі 10 145,07 грн, з яких: 8920,95грн - основного боргу, 1224,12грн - штрафних санкцій.

За наявності передбачених статтями 15 та 17 ГПК України підстав, ухвалою Господарського суду Кіровоградської області від 28.09.2017 р. матеріали справи передано за підсудністю до Господарського суду Тернопільської області.

Згідно автоматизованого розподілу судових справ відповідно до Положення про автоматизовану систему документообігу суду, справу №906/740/17 передано на розгляд суду у складі судді Руденка О.В.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 09.10.2017 р. судом прийнято матеріали справи №906/740/17 до свого провадження та призначено її до розгляду.

В обґрунтування заявлених вимог, що підтримані у судовому засіданні 25.10.2017 р. повноважним представником, позивач посилається на неналежне виконання його контрагентом умов договору еквайрінгу №5940789 від 30.12.2015 р., в частині своєчасного та повного перерахування суми коштів для оплати комісії на рахунок банківської установи, зважаючи на що у відповідача виникла заборгованість, сума якої, з врахуванням штрафних санкцій, заявлена до стягнення у судовому порядку.

Відповідач у судові засідання не з'являвся, витребуваного відзиву на позов, не подав, хоча про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, в порядку ст.ст.64, 87 ГПК України та п.3.9.1 постанови Пленуму ВГСУ №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції". Так, повідомлення про вручення поштового відправлення, якими направлялись ухвали про порушення провадження по справі та про відкладення її розгляду відповідачу за місцем його знаходження, на адресу господарського суду не повернулись.

Разом з тим, судом здійснено відстеження повідомлення про вручення поштового відправлення за №4602507239891 (ухвали про порушення провадження по справі) на сайті "Укрпошта", з якого вбачається, що станом на 12.10.2017 р. останнє "не вручено під час доставки" відповідачу.

Як наслідок, даний спір вирішується судом за правилами, що викладені у ст.75 ГПК України.

Учаснику спору у процесі розгляду справи належні йому права та обов'язки, передбачені ст.ст.20,22,81-1 ГПК України, роз'яснено.

За відсутності відповідного клопотання, в порядку ст.81-1 ГПК України, технічна фіксація судового процесу не здійснювалась.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступне.

Відповідно до частини 2 статті 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав і обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини. Із даною правовою нормою кореспондуються і положення статті 174 ГК України, за якою господарський договір є підставою виникнення господарських зобов'язань.

Відповідно до п. 1.9 ст.1 Закону України Про платіжні системи та переказ грошових коштів в Україні" еквайринг - послуга технологічного, інформаційного обслуговування розрахунків за операціями, що здійснюються з використанням електронних платіжних засобів у платіжній системі.

Згідно розділу 5 Положення "Про здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів", затвердженого постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014 р. №705, еквайринг у межах України здійснюється виключно юридичними особами-резидентами, що уклали договір з платіжною організацією платіжної системи. Еквайр зобов'язаний забезпечити технологічне, інформаційне обслуговування суб'єктів господарювання та інших осіб (далі - торговець) і проведення розрахунків з ними за операції, які здійснені між торговцями та користувачами з використанням електронних платіжних засобів, на підставі договору. Договір між еквайром і торговцем надає право торговцю приймати до оплати електронні платіжні засоби певної платіжної системи з дотриманням її правил та виконувати інші операції, визначені цим договором. Договір між еквайром і торговцем не повинен містити обмежень щодо приймання електронних платіжних засобів інших емітентів та інших платіжних систем.

Як слідує із матеріалів справи, 30 грудня 2015 року між Публічним акціонерним товариством "УкрСиббанк" (ОСОБА_2) та ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Нафтова компанія "НАРОДНА" (Підприємство) було укладено договір еквайрінгу №5940789, відповідно до п.1.1 якого всі терміни в цьому договорі вживаються у значенні, визначеному "Правилами (договірними умовами) надання послуг еквайрінгу АТ "УкрСиббанк", що затверджені згідно внутрішніх процедур Банку та розміщені для ознайомлення на сайті http://www.my.ukrsibbank.com та на інформаційних стендах, що розміщуються у приміщеннях установ Банку (Правила).

Відповідно до п. 1.3 ОСОБА_2 еквайрінгу, Правила, після укладення сторонами правочину, стають його невід'ємною частиною. Підписуючи цей договір, сторони підтверджують, що досягли згоди за усіма істотними умовами договору, які викладені в цьому договорі та Правилах.

Банк згідно умов договору здійснює операції еквайрінгу для Підприємства по ПК платіжних систем Visa Іntегnаtіоnаl та MasterCard Worldwide, а Підприємство обслуговує Держателів ПК з метою надання останнім можливості використання ПК для оплати товарів/послуг згідно вимог законодавства України, правил платіжних систем, даного ОСОБА_2, Правил (договірних умов) надання послуг еквайрінгу АТ "УкрСиббанк" та Додатків до договору. РОS-термінали для проведення операцій з ПК передаються Банком Підприємству із оформленням відповідних Актів прийому-передачі матеріальних цінностей (п.п. 2.1, 2.2 правочину).

У Правилах (договірних умовах) надання послуг еквайрінгу АТ "УкрСиббанк" визначено відповідні терміни, зокрема:

РOS- термінал - електронний пристрій, що призначений для виконання процедури авторизації із застосуванням ПК та, як правило, друкування документа за операцією із застосуванням ПК. Може бути поєднаний із реєстратором розрахункових операцій і здійснювати друкування документа за операцією із застосуванням ПК друкувальним пристроєм цього засобу.

Держатель ПК - фізична особа-клієнт або його довірена особа, яка на законних підставах використовує ПК для ініціювання переказу грошей з відповідного рахунку в Банку або здійснення інших операцій з її застосуванням.

Еквайрінг - діяльність Банку щодо технологічного та інформаційного обслуговування Підприємства, а також виконання розрахунків, що пов'язані з ним, за операціями, що здійсненими із застосуванням ПК.

Підприємство - суб'єкт господарювання, який, відповідно до договору з банком, приймає до обслуговування ПК з метою проведення оплати вартості товарів чи послуг.

Згідно п.3.2. ОСОБА_2 встановлює розмір комісій, що стягуються ним при відшкодуванні Підприємству коштів від реалізації останнім товарів та наданих послуг держателям ПК, а саме:

- 1% у випадку здійснення держателями розрахунків платіжними картками (Visa та Master Card), емітованими АТ "УкрСиббанк";

- 2% у випадку здійснення держателями розрахунків платіжними картками (Visa та Master Card), емітованими іншими банками та фінансовими організаціями.

У п.3.4. правочину контрагенти погодили, що у випадку використання схеми відшкодування Гросс, Банк нараховує в останній робочий день місяця, а Підприємство доручає Банку здійснити договірне списання комісії в сумі та валюті такої нарахованої комісії за послуги торгового еквайрінгу з поточного рахунку Підприємства, зазначеного ним в Додатку №1 до ОСОБА_2, один раз в місяць до 7-го числа місяця, наступного за звітним. У разі відсутності поточних перерахувань коштів на користь Підприємства, останнє зобов'язане перерахувати суму коштів для оплати комісії за платіжними реквізитами, що вказані у Додатку №1 до ОСОБА_2, до 7-го числа місяця, наступного за звітним.

Згідно п.3.12, додаткові угоди та додатки є невід'ємними частинами ОСОБА_2, а саме:

- Додаток №1 "Заявка на реєстрацію пункту обслуговування платіжних карток";

- Додаток №2 "Акт прийому-передачі матеріальних цінностей" (від Банку до Підприємства);

- Додаток №3 "Список відповідальних співробітників Підприємства, які пройшли інструктаж по обслуговуванню платіжних карток";

- Додаток №4 "Акт прийому-передачі матеріальних цінностей" (від Підприємства до Банку);

- Додаток №5 "Інструкція по прийому до оплати карток міжнародних платіжних систем Visa Іntегnаtіоnаl та MasterCard Worldwide";

- Додаток №6 "Інструкція для касирів підприємства торгівлі по роботі з платіжними картками з використанням терміналу Ingenio 5100/7910";

- Додаток №7 "Інструкція для касирів підприємства торгівлі по роботі з платіжними картками з використанням терміналу Ingenio 5100/7910, інтегрованого з касовим вузлом". Додатки №5,6,7 є загальнодоступними та постійно розміщені для ознайомлення на офіційному сайті Банку http://www.my.ukrsibbank.com.

Як вказує позивач, протягом жовтня-листопада 2016 р. його контрагент надав послуги споживачам, які розраховувалися за допомогою платіжних карток через РОS-термінали, встановлені на торгових об'єктах господарського товариства, що підтверджується розрахунковими відомостями по торгівельному еквайрингу за операційний період з 31.10.2016 по 01.08.2017 р., копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Відповідно до умов ОСОБА_2, банківською установою у листопаді 2016 р. була нарахована комісія за послуги торгового еквайрингу за кожний торгівельний об'єкт, що вказаний у Заявці на реєстрацію пункту обслуговування платіжних карт (заявки на кожен термінал знаходяться в матеріалах справи), а саме:

1) АЗС, розташована у м. Вінниця, вул. К.Василенка, 21 - 665, 59 грн.;

2) АЗС, розташована у м. Київ, вул. Бальзака, 3А - 1121,45 грн.;

3) АЗС, розташована у с. Чупира, вул. Садова, 1А - 195,23 грн;

4) АЗС, розташована на трасі Львів-Кіровоград-Знам'янка, 331 км - 49,55 грн;

5) АЗС, розташована у м. Мукачево, вул. Д.Галицького, 100- 1157 грн.;

6) АЗС, розташована на трасі Львів-Луганськ, 160 км - 25,96 грн.;

7) АЗС, розташована у с. Гребля - 220,53 грн.;

8) АЗС, розташована у с. Кінчешь - 122,11 грн.;

9) АЗС, розташована на трасі Львів-Кіровоград-Знам'янка, 278 км - 332,80 грн.;

10) АЗС, розташована у с. Нижня Дубечня, пр. Миру, 15А - 1268,79 грн.;

11) АЗС, розташована у м. Київ, вул. Озерна, 3А - 720,82 грн.;

12) АЗС, розташована у м. Мукачево, вул. Ряшківська, 2В - 415,77 грн.;

13) АЗС, розташована у м. Мукачево, вул. Шенборна, 108 - 366,52 грн.;

14) АЗС, розташована у с. Тамошпіл, вул. І. Гаврилюка, 155 - 131,23 грн.;

15) АЗС, розташована у с. Вендучани, вул. 50-ти річчя Жовтня, 21А - 474,90 грн.;

16) АЗС, розташована у м. Київ, вул. Волинська, 66А - 769,22 грн.;

17) АЗС, розташована у с. Зняцево, вул. Леніна, 68В - 288,64 грн.;

18) АЗС, розташована у м. Житомир, вул. Покровська, 122 - 594,84 грн.

Проте, за твердженням Банку, у встановлений договором строк вищевказані суми комісій ним не списані з рахунку відповідача, у зв'язку з відсутністю грошових коштів на них, що підтверджується відповідними банківськими виписками з рахунку №26001594078900 за період з 01.10.2016 р. по 11.08.2017 р.

Таким чином, ТОВ "Нафтогазова компанія "НАРОДНА" свої зобов'язання щодо своєчасного та повного перерахування сум комісій на рахунок позивача не виконала, допустивши при цьому заборгованість в розмірі 8920,95 грн.

Відповідно до п. 3.1.4. Правил, Банк має право вимагати від Клієнта неухильного виконання умов ОСОБА_2 та компенсації в повному обсязі збитків, що виникли у разі невиконання ним зобов`язань за ОСОБА_2.

Згідно п. 4.2.5 Правил Клієнт зобов'язаний виконувати умови ОСОБА_2, вимоги інструктивних матеріалів, що надаються Банком, а також вимоги Платіжних систем.

Відповідно до ч. 1 ст. 173 ГК України господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Аналогічні за змістом норми містяться і в ст.ст. 509, 526 ЦК України.

Згідно до ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Приписи ч. 7 ст. 193 ГК України та ст. 525 ЦК України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст. 629 ЦК України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

В розумінні ст. 610 ЦК України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

У відповідності до ч. 1 ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.

За таких обставин, враховуючи, що Підприємство не виконало свої зобов'язання щодо своєчасного та повного перерахування сум комісій на рахунок Банку в добровільному порядку, і доказів протилежного відповідачем не подано, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення із відповідача 8920,95 грн. заборгованості за надані послуги еквайрінгу по платіжних картках, є правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

У відповідності до статті 230 Господарського кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно частини 6 статті 231 Господарського кодексу України штрафні санкції за порушення грошових зобов'язань встановлюються у відсотках, розмір яких визначається обліковою ставкою Національного банку України, за увесь час користування чужими коштами, якщо інший розмір відсотків не передбачено законом або договором.

Пунктом 3.4. ОСОБА_2 №5940789 від 30.12.2015 р. сторони визначили, що у випадку несвоєчасного перерахування, зокрема суми коштів для оплати комісії, Підприємство сплачує Банку пеню у розмірі подвійної облікової ставки Національного банку України від суми коштів, що не було перераховано, за кожен день прострочення.

На підставі зазначеного пункту договору, позивачем заявлена до стягнення пеня в сумі 1224,12 грн., що нарахована в розмірі подвійної облікової ставки НБУ за кожний день прострочення за період з 07.12.2016 р. по 07.06.2017 р.

Перевіривши правильність здійснених господарським товариством нарахувань в межах періодів існування заборгованості та відповідність наданого розрахунку приписам ЦК України, суд вважає за необхідне частково задовольнити позовні вимоги про стягнення з відповідача пені у розмірі 1221,34 грн. В решті позовних вимог у цій частині суд відмовляє за їх необґрунтованістю.

У відповідності до ст.ст. 44,49 ГПК України, витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача пропорційно до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1, 2, 4, 12, 20, 22, 32-34, 43, 44, 49, 82-85, 115-117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Нафтогазова компанія "НАРОДНА" (вул. Медова, 18, Тернопіль, Тернопільська область, 46008, ід. код 39807254) на користь Публічного акціонерного товариства "УкрСиббанк" (вул. Андріївська, 2/12, Київ, 04070, ід. код 09807750) - 8 920 (вісім тисяч дев'ятсот двадцять) грн. 95 коп. суми основного боргу, 1 221 (одну тисячу двісті двадцять одну) грн. 34 коп. та 1 599 (одну тисячу п'ятсот дев'яносто дев'ять) грн. 56 коп. сплачених судових витрат.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

4. В решті позову відмовити.

На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу, а прокурор апеляційне подання протягом десяти днів з дня прийняття (підписання) рішення через місцевий господарський суд.

Повний текст рішення складено 10.11.2017 р.

Суддя О.В. Руденко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення08.11.2017
Оприлюднено15.11.2017
Номер документу70227721
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/740/17

Судовий наказ від 22.11.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Рішення від 08.11.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 25.10.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 09.10.2017

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Руденко О.В.

Ухвала від 28.09.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Шніт А.В.

Ухвала від 22.08.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Шніт А.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні