Ухвала
від 15.11.2017 по справі 289/1319/17
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Апеляційний суд Житомирської області

Справа №289/1319/17 Головуючий у 1-й інст. Сіренко Н. С.

Категорія 72 Доповідач Трояновська Г. С.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2017 року колегія суддів судової палати з розгляду цивільних справ Апеляційного суду Житомирської області в складі:

головуючого - судді Трояновської Г.С.

суддів Павицької Т.М., Миніч Т.І.

з участю секретаря судового засідання Ковальської Я.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Житомирі справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи - Макалевицька сільська рада Радомишльського району Житомирської області, ОСОБА_2, ОСОБА_3 про визнання спадщини відумерлою

за апеляційною скаргою представника ОСОБА_1 - ОСОБА_4 на ухвалу Радомишльського районного суду Житомирської області від 04 жовтня 2017 року

в с т а н о в и л а :

Ухвалою Радомишльського районного суду Житомирської області від 04 жовтня 2017 року заяву ОСОБА_1 залишено без розгляду на підставі ч. 6 ст. 235 ЦПК України.

В апеляційній скарзі представник ОСОБА_1 - ОСОБА_4, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить ухвалу скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду. Зазначає, що судом першої інстанції безпідставно залишено заяву ОСОБА_1 без розгляду, оскільки вона має право задовольнити свої вимоги, як кредитора, за наявності рішення Радомишльського районного суду Житомирської області від 24.02.2014 року про стягнення компенсації із ОСОБА_5, який помер 05.04.2016 року, що набрало законної сили і перебуває на виконанні, в порядку ст. 1277 ЦК України шляхом визнання спадщини відумерлою.

Розглянувши справу в межах, визначених ст.303 ЦПК України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Залишаючи позовну заяву без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що у справі існує спір про право, оскільки заявлені вимоги щодо визнання спадщини відумерлою порушують права заінтересованої особи ОСОБА_3, як власника земельної ділянки, на якій розташоване спадкове майно.

Колегія суддів погоджується із такими висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.

Згідно із ч. 1 ст. 234 ЦПК України , окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 234 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання спадщини відумерлою.

Виходячи із положень ч. 6 ст. 235 ЦПК України , в якій йдеться про те, що якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Відповідно до ст. 278 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

Із матеріалів справи вбачається, що у липні 2017 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою, яка відкрилася після смерті ОСОБА_6, який помер 05.04.2016 року, що складається з будівельних матеріалів, вкладених в будівництво першого та другого поверхів садового будинку, не введеного в експлуатацію, який розташований на земельній ділянці в садовому товаристві Івушка по вул. Лісовій, 19, Макалевицької сільської ради Радомишльського району Житомирської області, кадастровий номер 1825085800:02:000:0304.

В обґрунтування вимог зазначила, що рішенням Радомишльського районного суду Житомирської області від 24.02.2014 року стягнуто з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_1 компенсацію вартості 1/2 частини будівельних матеріалів, вкладених в будівництво першого та другого поверху садового будинку, не введеного в експлуатацію, розташованого на зазначеній вище земельній ділянці в садовому товаристві Івушка по вул. Лісовій, 108, Макалевицької сільської ради Радомишльського району Житомирської області, у зв'язку із неможливістю їх виділення в натурі у розмірі 59 911,50 грн. та 599,11 грн. сплаченого судового збору. Вказане рішення набрало законної сили та перебуває на виконанні у ВДВС Деснянського РУЮ у м. Києві. ОСОБА_6 помер 05.04.2016 року. Оскільки спадкоємці відмовилися від прийняття спадщини, тому заявник ОСОБА_1, являючись кредитором, звернулася до суду із вказаною заявою та просить її задовольнити на підставі ст. 1277 ЦК України.

Із матеріалів справи вбачається, що за рішенням Радомишльського районного суду 24.02.2014 року, яке перебуває на виконанні ВДВС Деснянського РУЮ у м. Києві від 06.05.2014 року, у ОСОБА_6 виникли фінансові зобов'язання перед ОСОБА_1 (а.с. 12-15, 17).

ОСОБА_6 помер 05.04.2016 року (а.с. 27). Після його смерті відкрилася спадщина на усе його майно, в тому числі і на ? частину будинку, розташованого на земельній ділянці в садовому товаристві Івушка по вул. Лісовій, 108, Макалевицької сільської ради Радомишльського району Житомирської області.

Оскільки на день смерті ОСОБА_6 вказане рішення не виконано, тому ОСОБА_1 просила визнати відумерлою спадщину, що складається із 1/2 частини будівельних матеріалів, вкладених в будівництво першого та другого поверху садового будинку, не введеного в експлуатацію, розташованого на земельній ділянці в садовому товаристві Івушка по вул. Лісовій, 108, Макалевицької сільської ради Радомишльського району Житомирської області.

Відповідно до положень ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою може також бути подана кредитором спадкодавця, а якщо до складу спадщини входять земельні ділянки сільськогосподарського призначення - власниками або користувачами суміжних земельних ділянок. У такому разі суд залучає до розгляду справи органи місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини та/або за місцезнаходженням нерухомого майна, що входить до складу спадщини.

Так, із матеріалів справи вбачається, що заінтересована особа ОСОБА_3 заперечує щодо визнання спадщини відумерлою з підстав, на які посилається ОСОБА_1 Зокрема зазначає, що після смерті ОСОБА_6 відкрилася спадщина на усе його майно. Він (ОСОБА_3О.) та його брат ОСОБА_2 подали приватному нотаріусу Київського міського нотаріального округу ОСОБА_7 письмові заяви про відмову від прийняття спадщини у спадковій справі, заведеній за заявою ОСОБА_1, яка вказала, що серед іншого до складу спадщини входить і земельна ділянка площею 0,0593 га, яка розташована за адресою Радомишльський район, Макалевицька сільська рада на території СТ Івушка по вул. Лісова, 108 і на якій розташована недобудована нерухомість. З наведених підстав ОСОБА_3 заперечує проти визнання спадщини відумерлою, посилаючись на те, що зазначена земельна ділянка належить йому на праві власності.

Судом встановлено та із матеріалів справи видно, що земельна ділянка, на якій перебуває майно спадкодавця, на праві власності належить ОСОБА_3, що підтверджується договором дарування земельної ділянки від 28.12.2012 року та не входить до спадкової маси (а.с. 76-78).

Таким чином, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вбачає, що будівельні матеріали, за які стягнуто грошову компенсацію рішенням Радомишльського районного суду Житомирської області від 24.02.2014 року, які використані для будівництва першого та другого поверху садового будинку, входять до складу недобудови, розташованій на земельній ділянці, що належить на праві власності ОСОБА_3

Отже, під час вирішення питання про визнання спадщини відумерлою в окремому провадженні можуть зачіпатися майнові права власника земельної ділянки ОСОБА_3

З огляду на наведене вбачається спір про право, що підлягає розгляду в порядку позовного провадження за правилами розділу ІІІ ЦПК України.

Окрім того представник ОСОБА_1 - ОСОБА_4 у апеляційній скарзі посилається на те, що суд першої інстанції необгрунтовано застосував постанову Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення №5 від 31.03.1995 року, оскільки вона регулює питання щодо порядку розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, а питання визнання спадщини відумерлою належить до іншої категорії справ.

Таке твердження є безпідставним, оскільки порядок вирішення питання про визнання спадщини відумерлою входить до розділу ІV ЦПК України, який визначає загальні засади цивільного судочинства в окремому провадженні щодо підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, порядок розгляду яких врегульовано в тому числі і згаданою постановою Пленуму ВСУ № 5 від 31.03.1995 року.

Виходячи із наведеного, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про наявність спору та залишив заяву ОСОБА_1 без розгляду.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що ухвала суду першої інстанції постановлена із дотриманням норм цивільного процесуального права та підстав для її скасування немає.

Керуючись ст. ст. 303, 307, 312, 313-315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів,-

у х в а л и л а :

Апеляційну скаргу представника ОСОБА_1 - ОСОБА_4 відхилити.

Ухвалу Радомишльського районного суду Житомирської області від 04 жовтня 2017 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.

Головуючий: Судді:

СудАпеляційний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення15.11.2017
Оприлюднено16.11.2017
Номер документу70266592
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —289/1319/17

Ухвала від 15.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Житомирської області

Трояновська Г. С.

Ухвала від 15.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Житомирської області

Трояновська Г. С.

Ухвала від 24.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Житомирської області

Трояновська Г. С.

Ухвала від 24.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Житомирської області

Трояновська Г. С.

Ухвала від 04.10.2017

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Сіренко Н. С.

Ухвала від 03.10.2017

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Сіренко Н. С.

Ухвала від 24.07.2017

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Сіренко Н. С.

Ухвала від 24.07.2017

Цивільне

Радомишльський районний суд Житомирської області

Сіренко Н. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні