Рішення
від 16.11.2017 по справі 637/750/17
ШЕВЧЕНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

16.11.2017 637/750/17

РІШЕННЯ

Іменем України

16 листопада 2017 року с.м.т. Шевченкове

Шевченківський районний суд Харківської області

у складі: головуючого - Тордія Е.Н.

за участю секретаря - Сергієнко В.С.

представників позивача - ОСОБА_1

ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Шевченківського районного суду Харківської області цивільну справу за позовом ОСОБА_3, в інтересах якого діє опікун ОСОБА_2 до Петрівської сільської ради Шевченківського району Харківської області про поновлення строку звернення до суду, встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ :

21 липня 2017 року,позивач звернувся до Шевченківського районного суду Харківської області з позовною заявою про поновлення строку звернення до суду, встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування за законом , після смерті тітки ОСОБА_4, померлої 27 січня 2011 року.

У судовому засіданні представник позивача, яка є опікуном , уточнені позовні вимоги позивача просила задовольнити у повному обсязі. В обґрунтування позовних вимог зазначила, що 27 січня 2011 року в с.Стрілече померла тітка позивача, ОСОБА_4, яка була зареєстрована та мешкала в ІНФОРМАЦІЯ_1. Після її смерті залишилося спадкове майно, а саме: земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва ,розташована на території Петрівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, яка належала спадкодавиці на підставі державного акту на право приватної власності на землю виданого Шевченківською райдержадміністрацією 17 червня 2004 року, зареєстрованого в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю за №81. Померла заповіту не залишила. Вона не була одружена та не мала дітей. Єдиним спадкоємцем за законом є позивач, який спадщину прийняв, бо постійно проживав разом зі спадкодавицею на час відкриття спадщини.

Після поховання тітки, а в подальшому матері, позивачу, не було відомо про належність вищевказаної земельної ділянки. Крім того, позивач є інвалідом ІІ групи, хворіє на хворобу пов'язану із психічним розладом здоров'я. У травні 2017 року орендар запропонував укласти договір оренди земельної ділянки, що нібито значиться за спадкодавицею ОСОБА_4

Звернувшись до відділу Держгеокадастру у Шевченківському районі Харківської області з приводу надання інформації про належність земельної ділянки спадкодавиці була отримана отримав відповідь в якій вказано, що дійсно за померлою числиться вищезазначена земельна ділянка.

Правовстановлюючий документ на зазначену земельну ділянку був втрачений за невідомих обставин. Про втрату державного акту було подано оголошення в газету Краєвид .

Після смерті ОСОБА_4 не можливо звернутися до нотаріальної контори через відсутність державного акту на право власності на земельну ділянку, свідоцтв про народження спадкодавиців (батьків позивача). Відповідно до відповіді органу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Шевченківського РУЮ у Харківській області, вказано, що вищезазначені документи надати неможливо через відсутність документів, що посвідчують родинні відносини.

На теперішній час в зв'язку з пропущенням строку та встановлення родинних відносин з померлою тіткою, та визнання права власності на спадкове майно за законом, позивач змушений звернутися до суду.

В судове засідання представник Петрівської сільської ради Шевченківського району Харківської області не з'явився, надав до суду письмову заяву з клопотанням про розгляд справи у своєї відсутності, проти задоволення позову ОСОБА_3 не заперечував.

Суд заслухавши пояснення представника позивача, свідків, перевіривши матеріали справи, вважає що позовна заява підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ч. 1 ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Стаття 60 ЦПК України передбачає , що кожна сторона зобов'язана довести ті обставини , на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Судом встановлені такі факти, і відповідні їм правовідносини.

З свідоцтва про народження (серія ЯИ № 129728, виданого Петрівською сільською радою Шевченківскього району Хакрівської області від 12 серпня 1953 року) вбачається, що 16 червня 1942 року народилася ОСОБА_4, її батьками відповідно вказані: ОСОБА_5, ОСОБА_6

Свідоцтвами про смерть (серія І-ВЛ №290245 видане Петрівською сільською радою Шевченківського району Харківської області від 15 січня 2002 року, та серія І-ВЛ № 587682 виданого повторно Шевченківським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Харківській області від 26 травня 2017 року) засвідчено той факт, що батько позивача - ОСОБА_7, помер 15 січня 2002 року, мати позивача - ОСОБА_8, померла 06 липня 2011 року.

Відповідно свідоцтва про смерть (серія І-ВЛ № 300895 виданого відділом державної реєстрації актів цивільного стану по м.Харкову Харківського МУЮ від 08 лютого 2011 року) 27 січня 2011 року померла тітка позивача - ОСОБА_4.

Допитані в судовому засіданні свідки: ОСОБА_9, ОСОБА_10, підтвердили, що ОСОБА_4, яка померла 27 січня 2011 року є сестрою ОСОБА_7, померлого 15 січня 2002 року. Також доповнили, що ОСОБА_4, доводиться тіткою позивачу ОСОБА_3 Вона була хвора жінка, періодично лікувалася в психіатричній лікарні сел.Стрелече, постійно мешкала в с.Петрівка Шевченківського району Харківської області, одруженою не була дітей не мала. Доглядала її родина ОСОБА_3. Спочатку помер батько позивача, потім його тітка ОСОБА_4, та згодом мати ОСОБА_8, яких він поховав.

За своє життя тітка позивача ОСОБА_4 отримала Державний акт на право власності на земльну ділянку (серії ХР №143576 від 17 червня 2004 року) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Петрівської сільської ради Шевченківського району Харківської області, площею 4.0873 га, кадастровий номер по обліковим документам 6325785700:01:000:0066, що підтверджується довідкою №28/150-17 Держгеокадастру Шевченківського району Харківської області від 7 червня 2017 року.

Правовстановлюючий документ був втрачений за невідомих обставин. Про втрату державного акту було подано оголошення в газету Краєвид (а.с. 17).

З довідки №431 наданої Петрівською сільською радою Шевченківскього району Харківської області від 6 липня 2017 року вбачається, що ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 до дня смерті 27 січня 2011 року значилася зареєстрованою та мешкала в ІНФОРМАЦІЯ_3 та мала склад сім'ї, а саме: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4 - племінник; ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5 - дружина племінника; ОСОБА_11, ІНФОРМАЦІЯ_6 - син племінника; ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_7 - донька племінника; ОСОБА_13, ІНФОРМАЦІЯ_8 - онука племінника.

Рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 05 листопада 2013 року позивач за справою ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_4, визнаний недієздатним, та призначено опікуном над ним його дружину - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5.

З відповіді за №01-29/3-2095 державного архіву Харківської області від 27 вересня 2017 року слідує, щокниги реєстрації актів громадського стану про народження по с.Горожанівка Шевченківскього району Харківської області за 1929 рік на зберігання до держархіву області не надходили, місцезнаходження їх архіву невідом0, у книзі реєстрації актів громадського стану про народження по Аркадівській сільській раді Шевченківскього району Харківської області за 1929 рік, до складу якої входило с.Горожанівка, актового запису про народження ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_9 у с.Горожанівка немає.

Виходячи з вищевикладеного , досліджених документів, пояснень свідків, суд дійшов до висновку, що ОСОБА_4, яка померла 27 січня 2011 року, є тіткою ОСОБА_3.

Відповідно до ст.234 ЦПК України суд в порядку непозовного цивільного судочинства може розглядати справи про підтвердження наявності або відсутності і юридичних фактів , що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Статтею 256 ч.1 п.1 ЦПК України передбачено, що судом розглядаються справи про встановлення фактів родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до п. 4.15 Наказу Мін'юсту від 22 лютого 2012 року № 296/5 зареєстрованого в Міністерстві Юстиції України 22 лютого 2012 р. за № 282/20595 Про затвердження Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України вказано, що видача свідоцтва, про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів щодо належності цього майна спадкодавцеві.

Згідно із п. 5 ч. 1 ст. 19 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01 лютого 2004 року № 1952-ІУ, однією із підстав державної реєстрації прав на нерухоме майно є рішення судів, що набрали законної сили, оскільки визнання права власності на нерухоме майно є прерогативою суду.

Враховуючи викладене суд вважає можливим задовольнити вимоги позивача стосовно встановлення факту, родинних відносин, так як для позивача ОСОБА_3 це має юридичне значення, оскільки він має намір прийняти спадщину після смерті тітки ОСОБА_4, померлої 27 січня 2011 року.

Відносини спадкування регулюються Цивільним кодексом України, який вступив у дію 01 січня 2004 року.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 16 Цивільного кодексу України визначено, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання права. ,

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ст. 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування, відповідно до ст. 1217 Цивільного кодексу України здійснюється за законом або заповітом.

За правилами ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно ст. 1222 Цивільного кодексу України спадкоємцями за заповітом і законом можуть бути фізичні особи , які є живими на час відкриття спадщини, а також особи , які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини.

Статтею 1225 Цивільного кодексу України передбачений перехід права власності на земельну ділянку на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Частиною 3 ст. 1266 Цивільного кодексу України передбачено, що племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала за законом їхнім матері, батькові (сестрі), якби вони були живими на момент відкриття спадщини.

Відповідно ст.41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися та розпоряджатися своєю власністю. Право приватної власності набувається в порядку визначеному законом. Право власності є непорушним.

Виходячи з того, що відповідачами не заявлено про застосування судом строків позовної давності, суд вважає можливим поновити строки звернення до суду з позовом.

Оцінивши надані докази у їх сукупності, надавши їм належну правову оцінку, також враховуючи, що позивач ОСОБА_3 як племінник є спадкоємцем після смерті ОСОБА_4 за зконом, інших спадкоємців немає, визнання за ним права власності на майно не порушає нічиїх інтересів, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача є доведеними та підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 209, 212-215, 234, 256 ЦПК України, ст.328, 1216, 1218 - 1261 Цивільного кодексу України, ст. 41 Конституції України, суд -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_3, в інтересах якого діє опікун ОСОБА_2 до Петрівської сільської ради Шевченківського району Харківської області про поновлення строку звернення до суду, встановлення факту родинних відносин та визнання права власності в порядку спадкування за законом - задовольнити.

Поновити ОСОБА_3 строк позовної давності для звернення до суду.

Встановити факт того, що ОСОБА_3, є племінником ОСОБА_4, померлої 27 січня 2011 року.

Визнати за ОСОБА_3, право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4.0873 га, кадастровий номер 6325785700:01:000:0066, розташованої на території Петрівської сільської ради Шевченківського району Харківської області в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_4, померлої 27 січня 2011 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

СУДДЯ:

СудШевченківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення16.11.2017
Оприлюднено17.11.2017
Номер документу70292190
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —637/750/17

Рішення від 16.11.2017

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Тордія Е. Н.

Рішення від 16.11.2017

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Тордія Е. Н.

Ухвала від 03.08.2017

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Тордія Е. Н.

Ухвала від 24.07.2017

Цивільне

Шевченківський районний суд Харківської області

Тордія Е. Н.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні