Дата документу 10.11.2017 Справа № 554/8066/17
Провадження №1кс/554/7692/2017
У Х В А Л А
Іменем України
10 листопада 2017 року м. Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м.Полтави ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваного ОСОБА_4 ,
захисників адвокатів ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Полтави клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 , за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42017170000000293 від 07.09.2017 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця м.Лубни, з вищою освітою, одруженого, обіймаючого посаду начальника сектора реагування патрульної поліції № 2 Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області, раніше не судимого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України,
В С Т А Н О В И В:
09.11.2017 року прокурор звернувся до суду із зазначеним клопотанням, у якому посилався на те, що прокуратурою Полтавської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42017170000000293 від 07.09.2017 року за підозрою ОСОБА_7 у одержанні службовою особою неправомірної вигоди, а так само в проханні надати таку вигоду для себе, за вчинення чи не вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням службового становища, за попередньою змовою групою осіб, поєднаного з вимаганням неправомірної вигоди, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, що підтверджується показами свідка ОСОБА_8 , даними нею під час додаткового допиту 17.10.2017 року.
Прокурор у клопотанні вказує на необхідність застосування до підозрюваного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, оскільки наявні ризики, передбачені ст.177 КПК України.
Так, підозрюваний ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, що може бути виражено у неявці підозрюваного на виклики до відповідних органів; може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; може незаконно впливати на свідків, інших підозрюваних у цьому ж провадженні з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Тому вважає необхідним застосувати до підозрюваного запобіжний захід саме - у вигляді тримання під вартою, враховуючи те, що підозрюваний є колишнім працівником поліції, який володіє знаннями і навиками оперативної роботи та може використовувати їх для перешкоджання кримінальному провадженню, тяжкість вчиненого злочину - а саме одержання службовою особою неправомірної вигоди, та кваліфікація кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України, передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 5 до 10 років.
При цьому, жоден інший більш м`який запобіжний захід не забезпечить належну поведінку підозрюваного
Враховуючи викладене, прокурор просить застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
У судовому засіданні прокурор підтримала клопотання та просила застосувати до підозрюваного запобіжний захід у вигляді тримання під вартою строком на 60 діб.
Підозрюваний з клопотанням не погодився та просив відмовити у його задоволенні, так як він інкримінований йому злочин не вчиняв.
Захисник адвокат ОСОБА_5 просив відмовити у задоволенні клопотання, посилаючись на те, що відсутні ризики, на які посилається прокурор у клопотанні, та не зазначені докази наявності цих ризиків. Аналогічне клопотання вже розглядалося та ухвалою Апеляційного суду Полтавської області була скасована ухвала слідчого судді щодо застосування відносно ОСОБА_9 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. За цей час ОСОБА_9 не вчиняв жодної дії, які б свідчили про наявність ризиків, про які зазначає прокурор у клопотанні.
Захисник ОСОБА_6 з клопотанням не погодився та просив відмовити у його задоволенні посилаючись на те, що ухвалою Апеляційного суду Полтавської області була скасована ухвала слідчого судді про застосування до ОСОБА_9 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з тих підстав, що відсутні докази обґрунтованої підозри. З того часу у кримінальному провадженні не з`явилися нові докази, які б вказували на наявність обґрунтованої підозри. Крім того, події, про які зазначає прокурор, відбувалися ще влітку, тоді як ОСОБА_9 був призначений на посаду з вересня 2017 року.
Заслухавши пояснення прокурора, підозрюваного та його захисників, дослідивши матеріали клопотання, слідчий судді приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 07.09.2017 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42017170000000293 внесені відомості про кримінальне правопорушення за ознаками ч.3 ст.368 КК України.
Із клопотання вбачається, що 28.08.2017 року начальник Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_10 та його заступник ОСОБА_11 запросили до себе засновника та директора ТОВ «Агат» ОСОБА_12 , почали погрожувати подальшим перешкоджанням діяльності товариства та висунули вимогу про надання їм 10 м3 дошки довжиною 2,25 м, що еквівалентно сумі близько 40000 грн., для подальшої «співпраці» з поліцією.
На виконання вимоги ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , ОСОБА_12 15.09.2017 року та 03.10.2017 року передала їм предмет неправомірної вигоди у вигляді обробленої деревини приблизним об`ємом 3 м3 та 2,1 м3 відповідно.
Після цього, за вказівкою ОСОБА_10 , ОСОБА_12 зустрілась з начальником сектору реагування патрульної поліції №2 Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області ОСОБА_4 , який передав останній вимогу ОСОБА_10 про зміну предмета хабара з дошки на 20000 грн. Вказану вимогу у подальшій розмові підтвердив і ОСОБА_11 , який надав ОСОБА_12 номер карткового рахунку, на який потрібно перерахувати вказані грошові кошти.
У подальшому, ОСОБА_11 та ОСОБА_4 зустрілися з ОСОБА_12 та висунули додаткову вимогу про передачу їм деревини твердої породи (дрова), що еквівалентно сумі близько 12000 грн., підтвердивши, що вказана вимога погоджена з ОСОБА_10 .
Згідно ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків , а також запобігання спробам: переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду;знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому же кримінальному провадженні; перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Статтею 183 КПК України визначено, що тримання під вартою є винятковим запобіжним заходом, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден із більш м`яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбачених ст.177 цього Кодексу.
Європейський суд з прав людини у рішенні від 18.02.2010 року у справі «Гарькавий проти України» зазначив, що особа не може бути позбавлена або не може позбавлятися свободи, крім випадків, встановлених у п. 1ст. 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод1950 року.
Відповідно до ст. 5 п. «С» Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод 1950 року, нікого не може бути позбавлено свободи інакше ніж відповідно до процедури, встановленої законом, і в таких випадках, як: законний арешт або затримання особи, здійснені з метою припровадження її до встановленого законом компетентного органу на підставі обґрунтованої підозри у вчиненні нею правопорушення або якщо є розумні підстави вважати за необхідне запобігти вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення.
У судовому засіданні встановлено, що 12.10.2017 року ОСОБА_13 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
Ухвалою слідчого судді Октябрського районного суду м.Полтави від 13.10.2017 року відносно ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою на строк 60 діб із заставою у розмірі 96000 грн.
Ухвалою колегії суддів судової палати з розгляду кримінальних справ Апеляційного суду Полтавської області від 07.11.2017 року вищезазначену ухвалу слідчого судді скасовано та відмовлено у задоволенні клопотання з тих підстав, що відсутні дані про наявність обставин, що можуть свідчити про вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення.
Звертаючись з повторним клопотанням про застосування відносно ОСОБА_9 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, прокурор посилається на додатковий допит свідка ОСОБА_8 від 17.10.2017 року.
Разом з тим, у зазначеному протоколі зазначено, що свідок мала розмову з ОСОБА_11 , який зазначив що їй ніхто не буде заважати здійснювати підприємницьку діяльність, якщо вона привезе 3 вантажні автомобілі деревини.
ОСОБА_4 згідно з протоколом телефонував свідку та запитував про її місце знаходження.
У судовому засіданні прокурор посилалася на те, що причетність ОСОБА_4 також підтверджується протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_14 .
Проте, як вбачається з протоколу допита свідка ОСОБА_15 , останній вказував на те, що він показував ОСОБА_4 дозвільні документи на деревину на початку серпні 2017 року та коли машина з деревиною виїхала з території Лубенського ВП, ОСОБА_4 сказав йому , щоб вертав машину. Через день підпорядкованими працівниками ОСОБА_4 був затриманий другий автомобіль.
Із зазначено протоколу свідка ОСОБА_14 не вбачається наявність обставин, які б свідчили про вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.368 КК України.
Крім того, суд звертає увагу на те, що клопотання подано з порушенням ст.184 КПК України, так як в клопотанні відсутнє посилання на матеріали, які підтверджують обставини, що дають підстави підозрювати особу у вчиненні кримінального правопорушення, та матеріали, які підтверджують наявність ризиків, зазначених у ст.177 КПК України, та вказані матеріали не надані слідчому судді.
Так, у клопотанні щодо наявності обґрунтованої підозри прокурор посилається тільки на наявність показів свідка ОСОБА_8 , протокол додаткового допиту якої долучено до клопотання.
Крім того, в обґрунтування наявності підозри прокурором до матеріалів клопотання долучено заяву ОСОБА_8 , протокол затримання ОСОБА_4 від 11.10.2017 року, повідомлення про підозру, протокол обшуку від 11.10.2017 року, який було проведено на території Лубенського ВП ГУ НП в Полтавській області та докази щодо особи підозрюваного.
При цьому у судовому засіданні прокурор зазначила, що докази наявності обґрунтованої підозри містяться в матеріалах клопотання, яке розглядалося раніше, що суперечить вимогам ст.184 КПК України.
Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про відмову у задоволенні клопотання про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 176-178, 182-184, 186, 309,376 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Відмовити у задоволенні клопотання прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю прокуратури Полтавської області ОСОБА_3 , за матеріалами досудового розслідування, внесеного до ЄРДР за № 42017170000000293 від 07.09.2017 року, про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 .
Ухвала слідчого судді може бути оскаржена шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Апеляційного суду Полтавської області протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя : ОСОБА_1
Суд | Октябрський районний суд м.Полтави |
Дата ухвалення рішення | 10.11.2017 |
Оприлюднено | 09.03.2023 |
Номер документу | 70307672 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Октябрський районний суд м.Полтави
Кулешова Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні