Справа № 458/1103/17
1-кс/458/189/2017
УХВАЛА
21 листопада 2017 року слідчий суддя Турківського районного суду Львівської області ОСОБА_1
при секретарі: ОСОБА_2
з участю прокурора Самбірської місцевої прокуратури ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Турка клопотання начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури ОСОБА_3 про надання дозволу на проведення позапланової перевірки,-
ВСТАНОВИВ:
21.11.2017 року начальник Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури ОСОБА_3 звернувся до слідчого судді з клопотанням, посилаючись на те, що слідчим відділенням Турківського ВП Самбірського ВП ГУ Національної поліції у Львівській області проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42017141290000045 від 10.10.2017 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України за фактом незаконного видобування корисних копалин загальнодержавного значення, а саме гравійно - піщаної суміші, а також порушення встановлених правил використання надр, що створює небезпеку для довкілля на території с.Торчиновичі Старосамбірського району Львівської області посадовими особами ПРАТ ,,Старосамбірський кар`єр".
Встановлено, що ПРАТ ,,Старосамбірський кар`єр" займається виготовленням будівельних матеріалів гравію митого, відсіву, щебеню, гальки. Під час виготовлення вказаних матеріалів здійснює забір води з водоймищ із застосуванням споруд, технічних пристроїв (глибинних насосів). Згідно отриманих даних, дозвіл на спеціальне водокористування у ПРАТ ,,Старосамбірський кар`єр" відсутній, чим порушено вимоги ст.49 Водного кодексу України. Водночас, вказаним суб`єктом господарської діяльності, в порушення вимог ст.88 Водного кодексу України та всупереч ст.ст.125, 126 Земельного кодексу України без документів, що засвідчують право володіння чи користування на земельну ділянку, з метою спуску води з кар`єру, що перебуває на території підприємства, проведено роботи на земельній ділянці державної власності Торчиновицької сільської ради Старосамбірського району (поза межами населеного пункту) у прибережній захисній смузі річки Дністер з видобування гравійнопіщаної сировини, прокладання труби під дорогою загального користування, облаштування траншеї в сторону річки Дністер. Внаслідок неправомірних дій знято ґрунтовий покрив земельної ділянки,
приведено їх у стан непридатний для використання за призначенням та створено загрозу зсуву берега та підтоплень, зокрема під час весняних повеней.
Крім цього, встановлено, що ПРАТ ,,Старосамбірський кар`єр" користується земельними ділянками на території Торчиновицької сільської ради загальною площею 176,6222 га, з яких у користуванні перебуває 164,0 га, в оренді терміном 5 років площею 4,0 га для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами на підставі розпорядження голови Львівської обласної державної адміністрації від 27.10.2011 № 1131/0511, кадастровий номер земельної ділянки № 4625187400060000510, дата державної реєстрації земельної ділянки 02.09.2014, в оренді терміном 5 років площею 8,6222 га для розміщення та експлуатації основних підсобних і допоміжних споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами на підставі Наказу Головного управління Держземагенства у Львівській області від 22.12.2014 № 136134/1614CГ, кадастровий номер земельної ділянки
№ 4625187400060000515, дата державної реєстрації земельної ділянки 26.11.2014. Таким чином, згідно отриманих даних, 164,0 га земельної площі немає документів, що підтверджують право володіння чи користування ПРАТ ,,Старосамбірський кар`єр" (ЄДРПОУ 00292592, с.Торчиновичі, Старосамбірського району Львівської області). Водночас, на окремих ділянках площі 176,6222 га підприємством всупереч законодавства проводиться видобуток гравійнопіщаної суміші без належним чином оформлених дозволів актів про надання гірничих відводів чим завдано особливо великих матеріальних збитків державі.
Зважаючи на зазначене, в діях невстановлених осіб вбачаються ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 240 КК України, одночасно, для встановлення істини у справі та забезпечення повноти й об`єктивності досудового розслідування необхідні спеціальні знання, не пов`язані з вирішенням правових питань, а тому необхідно отримати належний висновок компетентного органу щодо додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони земельних ресурсів при видобуванні корисних копалин ПРАТ ,,Старосамбірський кар`єр".
Відповідно до пп. 2 п. 4 Положення про державну екологічну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 275 від 19.04.2017 (далі Положення) Держекоінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням центральними органами виконавчої влади та їх територіальними органами, місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування в частині здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності і господарювання, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, а також юридичними особами - нерезидентами вимог законодавства про охорону земель, надр, зокрема щодо: консервації деградованих і малопродуктивних земель; виконання екологічних вимог під час надання у власність і користування, зокрема в оренду, земельних ділянок; здійснення заходів із
запобігання забрудненню земель хімічними і радіоактивними речовинами, відходами, стічними водами; додержання режиму використання земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, а також територій, що підлягають особливій охороні; додержання екологічних нормативів з питань використання та охорони земель; ведення будівельних, днопоглиблювальних робіт, видобування піску і гравію, прокладення кабелів, трубопроводів та інших комунікацій на землях водного фонду; установлення та використання водоохоронних зон і прибережних захисних смуг, а також додержання режиму використання їх територій; використання та охорони надр.
Згідно з пп. 3 п. 4 Положення Держекоінспекція проводить перевірки (у тому числі документальні) із застосуванням інструментально-лабораторного контролю, складає відповідно до законодавства акти за результатами здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства з питань, що належать до її компетенції, надає обов`язкові до виконання приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства та здійснює контроль за їх виконанням і здійснює лабораторні вимірювання (випробування)
Відповідно до положення ,,Про Державну екологічну інспекцію у Львівській області" затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України від 28 вересня 2017 № 652 (далі - Положення) Державна екологічна інспекція у Львівській області (далі - Держекоінспекція) є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується. Повноваження Держекоінспекції поширюються на територію Львівської області.
Відповідно до пункту 3 розділу II Положення Держекоінспекція для виконання покладених на неї завдань має право проводити перевірки з питань, що належать до її компетенції, видавати за їх результатами обов`язкові для виконання приписи, розпорядження.
Порядок та підстави проведення перевірок врегульовані Законом України ,,Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності". Згідно норм даного закону Інспекція здійснює контролюючі функції шляхом проведення планових та позапланових заходів. Зокрема, Законом України ,,Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, щодо обмеження втручання у діяльність суб`єктів господарювання" від 22.07.2014 № 1600-VII, що набрав чинності 17.08.2014, внесено зміни до
ч. 1 ст. 6 Закону України ,,Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", згідно з яким однією з підстав для здійснення позапланових заходів є обґрунтоване звернення фізичної особи про порушення суб`єктом господарювання її законних прав. Згідно з ч. 2 ст. 6 вказаного Закону, проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею, забороняється, якщо інше не передбачене законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 ,,Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами", встановлено, що надання дозволу на
проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК.
Для всебічного, повного та об`єктивного розслідування кримінального провадження виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства Державною екологічної інспекцією у Львівській області у межах вказаного кримінального провадження та складання за її результатами актів перевірок, оскільки це є законним способом збирання сторонами кримінального провадження доказів, необхідних для встановлення обставин кримінального провадження.
Просить надати дозвіл на проведення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією у Львівській області по кримінальному провадженню №42017141290000045 від 10.10.2017 щодо додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони земельних та водних ресурсів приватним акціонерним товариством ,,Старосамбірський кар`єр", (код ЄДРПОУ 00292592, Львівська область, Старосамбірський район, с. Торчиновичі).
Позапланову перевірку провести в період з 30 листопада 2017 року строком 15 робочих днів по 20 грудня 2017 року, включно.
У судовому засіданні начальник Турківського відділу Самбірської місцевої
прокуратури ОСОБА_3 клопотання підтримав та дав покази.
Статтею 91 КПК України передбачено, що у кримінальному провадженні підлягають доказуванню обставини, у тому числі: подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального
правопорушення), вид та розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням.
Згідно ч. 1 ст. 92 КПК України обов`язок доказування обставин, передбачених статтею 91 КПК України покладається на слідчого та прокурора.
Відповідно до ч.2 ст.93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 99 КПК України документом є спеціально створений з метою збереження інформації матеріальний об`єкт, який міститься зафіксовані за допомогою письмових знаків, звуку, зображення тощо відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження.
Так, відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 99 КПК України до документів, за умови наявності в них відомостей, передбачених частиною першою цієї статті, можуть належати висновки ревізій та акти перевірок.
Згідно ч. 6 ст. 9 КПК України, у випадках коли положення цього Кодексу не регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні
засади кримінального провадження, визначені ч. 1 ст. 7 цього Кодексу.
Слідчий суддя, заслухавши клопотання начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури ОСОБА_3 , беручи до уваги вищевикладене, вважає що для всебічного, повного, неупередженого проведення досудового розслідування необхідно надати дозвіл Державній екологічній інспекції у Львівській області провести позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства приватним акціонерним товариством ,,Старосамбірський кар`єр", (код ЄДРПОУ 00292592, Львівська область, Старосамбірський район, с. Торчиновичі), проведення якої доручити спеціалістам Державної екологічної інспекції у Львівській області.
Керуючись ст. ст.36,84-86,91-94 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ:
Клопотання начальника Турківського відділу Самбірської місцевої прокуратури ОСОБА_3 задоволити.
Надати дозвіл на проведення позапланової перевірки Державною екологічною інспекцією у Львівській області по кримінальному провадженню №42017141290000045 від 10.10.2017 року щодо додержання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони земельних та водних ресурсів приватним акціонерним товариством ,,Старосамбірський кар`єр", (код ЄДРПОУ 00292592, Львівська область, Старосамбірський район, с. Торчиновичі).
Позапланову перевірку провести в період з 30 листопада 2017 року строком 15 робочих днів по 20 грудня 2017 року, включно.
Контроль за виконанням ухвали покласти на процесуального прокурора Самбірської місцевої прокуратури по даній справі.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя :
Суд | Турківський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2017 |
Оприлюднено | 09.03.2023 |
Номер документу | 70375756 |
Судочинство | Кримінальне |
Кримінальне
Турківський районний суд Львівської області
Федитник І. Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні