ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2017 року Справа № 923/845/17
Господарський суд Херсонської області у складі судді Павленко Н.А. при секретарі судового засідання Борхаленко О.А.,
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився
від відповідача: ОСОБА_1 - гол. правління
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Малолепетиської сільської рада Великолепетиського району Херсонської області, с.Мала Лепетиха Великолепетиського району
до відповідача: Великолепетиського районного споживчого товариства, смт. Велика Лепетиха
про визнання договору укладеним.
Описова частина рішення: Провадження у справі порушено за позовною заявою Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області про визнання укладеним договору оренди земельної ділянки між Малолепетиською сільською радою Великолепетиського району Херсонської області та Великолепетиським районним споживчим товариством.
Позов обґрунтовано наступними обставинами. Рішенням Малолепетиської сільської ради № 383 від 26.09.2014р. затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду Великолепетиському районному споживчимому товариству. Відповідно до п.2, 3, 4 цього рішення відповідачу надано в оренду строком на 49 років земельну ділянку для здійснення підприємницької діяльності площею 0,0304га за адресою: с.Мала Лепетиха, вул.Миру (Кірова), 17 (а) із земель житлової та громадської забудови на території Малолепетиської сільської ради. Затверджено орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки. Проте, відповідач від укладення договору оренди земельної ділянки ухиляється, що стало підставою для звернення з позовом до суду.
18.09.2017р. за вх. №8599/17 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач, заперечуючи проти позову у відзиві, просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. Відповідач зазначив, що правлінням Великолепетиського районного споживчого товариства, прийнято рішення, затверджене загальними зборами споживчого товариства, про списання основних засобів - магазину № 2 за адресою: с.Мала Лепетиха, вул.Кірова, 17 (а)., як майна непридатного до подальшого використання у господарсько - фінансовій діяльності.
Ухвалою суду від 02.11.2017р. було задоволено клопотання представника позивача про продовження строку розгляду спору та на підставі ст. 69 ГПК України було продовжено строк розгляду спору на 15 днів.
09.11.2017р. за вх.№2176/17 від представника відповідача надійшло клопотання про відкладення розгляду справи, яке обгрунтоване тим, що відповідачу потрібен час для надання інформації, щодо внесення змін до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно стосовно магазину № 2 за адресою: с.Мала Лепетиха, вул.Кірова, 17а.
В судовому засіданні 09.11.2017р. оголошувалась перерва до 20.11.2017р.
В судове засіданні 20.11.2017р. представники позивача не з'явився, подавши через канцелярію суду заяву про розгляд справи без участі представника позивача (вх.№2/417117 від 20.11.2017р.).
Представник відповідача в судовому засіданні 20.09.2017р. зазначив, що на даний час ведеться робота по внесенню змін до державного реєстру, щодо власності Великолепетиського районного споживчого товариства на магазин № 2 за адресою: с.Мала Лепетиха, вул.Кірова, 17а, як списаного майна.
Відповідно до вимог ст.85 ГПК України в судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши в судових засіданнях пояснення представників позивача та відповідача, суд встановив:
Великолепетиському районному споживчому товариству на праві приватної власності належить нежитлова будівля, магазин №2, за адресою: Херсонська область, Великолепетиський район, село Мала Лепетиха, вулиця Кірова, будинок 17а.
Означене підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відсудження об'єктів нерухомого майна, яка міститься в матеріалах справи (а.с. 68).
07.08.2013р. Великолепетиське районне споживче товариство звернулось до Малолепетиського сільського голови з заявою (а.с. 22), в якій серед іншого зазначалось прохання надати дозвіл Великолепетиському районному споживчому товариству на складання технічної документації із землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 0,2га під магазин №2 розташований в с. Мала Лепетиха, вулиця Кірова, 17 (а).
Рішенням Малолепетиської сільської ради №268 від 14.08.2013р. "Про надання дозволу на складання проекту із землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду Великолепетиському районному споживчому товариству", було вирішено дати дозвіл відповідачу на розробку проекту землеустрою, щодо відведення земельної ділянки в оренду для здійснення підприємницької діяльності із земель Малолепетиської сільської ради, розташованої за адресою: с. Мала Лепетиха, вулиця Кірова, 17 (а), орієнтовною площею 0,20га.
16.09.2014р. директор Великолепетиського районного споживчого товариства звернувся до Малопетиської сільської ради з клопотанням про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,0304га (кадастровий номер 6521283300:01:001:0022) в оренду строком на 49 років Великолепетиському РСТ для розміщення та обслуговування магазину із земель громадської забудови Малолепетитської сільської ради у с. Мала Лепетиха, вулиця Кірова, 17 (а).
Малолепетиська сільська рада рішенням №383 від 26.09.2014р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по вул. Кірова,17а в оренду Великолепетиському районному споживчому товариству" затвердила проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду Великолепетиському РСТ для здійснення підприємницької діяльності (обслуговування магазину №2) площею 0,0304га, за адресою: с. Мала Лепетиха, вул. Кірова, 17а із земель житлової забудови на території Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області. Цим же рішенням, сільська рада вирішила надати Великолепетиському РСТ в оренду строком на 49 років земельну ділянку (кадастровий номер 6521283300:01:001:0022) для здійснення підприємницької діяльності площею 0,0304га, за адресою: с. Мала Лепетиха, вул. Кірова, 17 (а) із земель житлової та громадської забудови на території Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області. Рішенням ради було вирішено затвердити орендну плату в розмірі 12% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею - 0,0304га та доручити сільському голові ОСОБА_2 укласти від імені сільської ради договір оренди означеної земельної ділянки, а також оформити інші, необхідні для вчинення цієї угоди документи.
Листом від 24.03.2015р. №68-2/10 (а.с.27) Малолепетиська сільська рада Великолепетисько району Херсонської області повідомила відповідача про прийняте рішення сільської ради №383 від 29.06.2014р. та просила голову правління Великолепетиського РСТ підписати та зареєструвати договір згідно чинного законодавства. До листа, також був наданий примірник договору підписаний з боку позивача і зазначалося прохання надати відповідь стосовно прийнятого рішення відповідачем, протягом п'яти робочих днів з моменту отримання листа.
Одна, вказаний лист залишений відповідачем без відповіді, а договір оренди землі не підписаний.
Рішення Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області від 16.10.2015р. №464 було затверджено перейменування вулиць, відповідно до якого вулицю Кірова було перейменовано на вулицю Миру.
Не підписання Великолепетиським РСТ договору оренди земельної ділянки, фактичне користування земельною ділянкою для обслуговування магазину №2 і не сплата орендної плати за землю, стали підставами звернення Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області з позовом до суду.
Проаналізувавши наявні у справі докази та надавши їм правову оцінку, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, виходячи з наступного.
Відповідно до ст.ст. 142, 145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються у судовому порядку.
Статтею 12 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить розпорядження землями територіальних громад, в тому числі і надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування, або державних органів приватизації, або центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до приписів ст. 13-15 Закону України "Про оренду землі", договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України.
Істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, способу та умов розрахунків, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату. За згодою сторін у договорі оренди землі можуть зазначатися інші умови.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України, право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
В силу ст. 124 ЗК України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
З аналізу наведених норм матеріального права, які регулюють земельні правовідносини, вбачається, що надання земельної ділянки із земель державної або комунальної власності в оренду шляхом укладення відповідного договору здійснюється на підставі рішення ради, прийнятого за результатами розгляду заяви (клопотання) особи, яка бажає отримати земельну ділянку в оренду, поданої відповідно до ст. 16 Закону України "Про оренду землі".
Отже, необхідною умовою укладення договору оренди земельної ділянки яка перебуває у державній або комунальній власності є наявність рішення відповідного органу про передачу земельної ділянки в оренду
Як було встановлено судом, рішення Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області від 26.09.2014р. №383 на момент вирішення спору у даній справі залишається чинним.
Відповідно до ст. 144 Конституції України, органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст. 641 ЦК України пропозицію укласти договір (оферту) може зробити кожна із сторін майбутнього договору. Пропозиція укласти договір має містити істотні умови договору і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття.
Згідно вимог ст. 181 ГК України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Проект договору може бути запропонований будь-якою із сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках. Сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору. За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором. У разі якщо сторони не досягли згоди з усіх істотних умов господарського договору, такий договір вважається неукладеним (таким, що не відбувся).
Таким чином, на виконання ст. 181 ГК України Великолепетиське районне споживче товариство повинно було в двадцятиденний строк підписати запропонований проект договору оренди або надати Малолепетиській сільській раді два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Як зазначалось вище та вбачається з матеріалів справи, Малолепетиська сільська рада листом №68-2/10 від 24.03.2015р., який був наданий особисто відповідачу, про що свідчить відмітка на звороті листа про отримання його відповідачем 24.03.2015р., надала Великолепетиському споживчому товариству проект договору оренди землі підписаний позивачем.
В матеріалах справи відсутні докази підписання Великолепетиським споживчим товариством запропонованого Малолепетиською сільською радою проекту договору оренди землі або надання протоколу розбіжностей в порядку ст. 181 ГК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 ГК України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Згідно із ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Згідно ст. 648 ЦК України, зміст договору укладеного на підставі правового акта органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторони договору, має відповідати цьому акту.
Підставою в силу якої сторони зобов'язані укласти договір оренди земельної ділянки є чинне рішення Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району Херсонської області від 26.09.2014р. №383. Сам договір оренди землі в редакції сільської ради містить усі істотні умови, відповідає вимогам Закону України "Про оренду землі" та Типовій формі договору оренди землі, затвердженій постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.04 №220.
Відповідно до ст. 187 ГК України спори, що виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом.
Згідно п. 2 частини другої ст. 16 ЦК України, суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
За таких обставин, враховуючи існування чинного рішення органу місцевого самоврядування про надання відповідачу земельної ділянки в оренду, наявність прямої вказівки закону щодо обов'язковості укладання договору оренди землі із земель державної або комунальної власності, а також відповідність вимогам чинного законодавства обраного позивачем способу захисту прав власника земельної ділянки шляхом припинення без договірного (належно не оформленого права) використання відповідачем земельної ділянки, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Суд не приймає посилання відповідача, як на підставу яка надає право не укладати договір оренди землі з позивачем, на те, що правлінням Великолепетиського районного споживчого товариства прийнято рішення про списання основних засобів - магазину № 2 за адресою: с.Мала Лепетиха, вул.Кірова, 17 (а), як майна непридатного до подальшого використання у господарсько -фінансовій.
Так, відповідно до ч.1 ст.316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Частина 4 статті 319 ЦК України передбачає, що власність зобов'язує.
Згідно з ч.1 та 2 ст. 348 ЦК України, особа може відмовитися від права власності на майно, заявивши про це або вчинивши інші дії, які свідчать про її відмову від права власності. У разі відмови від права власності на майно, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на нього припиняється з моменту внесення за заявою власника відповідного запису до державного реєстру.
Окрім того, ст. 349 ЦК України передбачено, що право власності на майно припиняється в разі його знищення. У разі знищення майна, права на яке підлягають державній реєстрації, право власності на це майно припиняється з моменту внесення за заявою власника змін до державного реєстру.
Враховуючи, що відповідно до ст.4 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" право власності підлягає державній реєстрації, то прийняття правлінням відповідача рішення про списання нерухомого майна, без внесення відомостей до державного реєстру про припинення права власності на означене майно, не припиняє право власності відповідача на магазин № 2 за адресою: с.Мала Лепетиха, вул.Кірова, 17 (а).
Окрім того, як вбачається з інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відсудження об'єктів нерухомого майна станом на 19.11.2017р. магазин №2 за адресою: с.Мала Лепетиха, вул.Кірова, 17 (а), належить відповідачу на праві приватної власності.
Враховуючи означене та норми чинного законодавства, а також чинне рішення позивача про надання земельної ділянки в оренду Великолепетиському споживчому товариству, у відповідача, як власника магазину №2 за адресою: с.Мала Лепетиха, вул.Кірова, 17 (а) є обов'язок укласти договір оренди земельної ділянки.
Судові витрати по сплаті судового збору по справі у розмірі 1600грн. покладаються на відповідача з урахуванням ст. 49 Господарського процесуального кодексу України. Таким чином, з відповідача підлягає стягненню на користь позивача 1600грн. судового збору.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати укладеним договір оренди землі між Малолепетиською сільською радою Великолепетиського району (код ЄДРПОУ 04401552) та Великолепетиським районним споживчим товариством (код ЄДРПОУ 01770800) щодо земельної ділянки комунальної власності площею 304кв.м (кадастровий номер 6521283300:01:001:0022), що розташована по вулиці Миру (Кірова), будинок №17 (а) у селі Мала Лепетиха Великолепетиського району Херсонської області в наступній редакції:
"
ДОГОВІР ОРЕНДИ ЗЕМЛІ
с. Мала Лепетиха
Орендодавець - Малолепетиська сільська рада в особі голови - ОСОБА_2, який діє на підставі Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР, з одного боку та Орендар - Великолепетиське районне споживче товариство в особі директора ОСОБА_1, що діє на підставі Статуту уклали цей договір про нижченаведене
ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ
1. Орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку (кадастровий номер 6521283300:01:001:0022) із земель житлової і а громадської забудови для здійснення підприємницької діяльності (обслуговування магазину № 2) по вул. Кірова, 17 а , с. Мала Лепетиха Великолепетиського району Херсонської області.
ОБ'ЄКТ ОРЕНДИ
2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 304 кв. м.
3. На земельній ділянці знаходяться об'єкти нерухомого майна та інші об'єкти інфраструктури.
4. На земельній ділянці знаходяться будівля, що належить орендарю згідно свідоцтва про право власності /САС/923925 від 08.04.2011 року.
5. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 15151,36 (п'ятнадцять тисяч сто п'ятдесят одна гривня 36 копійок).
6. Земельні ділянки, які передаються в оренду, не мають недоліків, що можуть перешкодити їхньому ефективному використанню.
7. Інші особливості об'єкта оренди, які можуть вплинути на орендні відносини - відсутні.
СТРОК ДІЇ ДОГОВОРУ
8. Договір укладено терміном на 49 (сорок дев'ять) років. Після закінчення строку договору, орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 90 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
ОРЕНДНА ПЛАТА
9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі у розмірі 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що складає 1818,16 (одна тисяча вісімсот вісімнадцять гривень 16 копійки) за рік користування земельною ділянкою.
10. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції.
11. Орендна плата вноситься у грошовій формі щомісячно в рівних долях.
12. Розмір орендної плати переглядається щорічно у разі:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції та зміни нормативно грошової оцінки землі;
- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;
- в інших випадках, передбачених законом.
13. У разі не внесення орендної плати у строки, визначені цим договором, справляється пеня у розмірі ставки Національного Банку України виплаченої суми за кожний день прострочення.
УМОВИ ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
14. Земельна ділянка передається в оренду для обслуговування комплексу нежитлових
будівель та споруд.
15. Цільове призначення земельної ділянки - землі житлової та громадської забудови.
1 6. Умови збереження стану об'єкта оренди - забороняється самовільна забудова земельної ділянки .
УМОВИ І СТРОКИ ПЕРЕДАЧІ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ В ОРЕНДУ
17. Передача земельної ділянки в оренду здійснюється за розробленим проектом землеустрою.
Підставою розроблення проекту землеустрою є рішення Малолепетиської сільської ради №268 від 14 серпня 2013 року.
Організація розроблення проекту землеустрою, витрати пов'язані з цим, покладаються на орендаря.
18. Інші умови передачі земельної ділянки в оренду - заборона зміни цільового призначення земельної ділянки.
19. Передача земельної ділянки орендарю здійснюється у тижневий строк після державної реєстрації цього договору за актом її приймання - передачі.
УМОВИ ПОВЕРНЕННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДІЛЯНКИ
20. Після припинення дії договору орендар повертає орендодавцю земельну ділянку у стані не гіршому порівняно з тим, у якому він одержав її в оренду.
Орендодавець у разі погіршення корисних властивостей орендованої земельної ділянки, пов'язаних із зміною їх стану, має право на відшкодування збитків у розмірі, визначеному сторонами. Якщо сторонами не досягнуто згоди про розмір відшкодування збитків, спір
розв'язується у судовому порядку.
21. Здійснені орендарем без згоди орендодавців витрати на поліпшення орендованої земельної ділянки, які неможливо відокремити без заподіяння шкоди цим ділянкам, не підлягають відшкодуванню.
22. Поліпшення сталу земельної ділянки, проведені орендарем за письмовою згодою з орендодавцем землі, підлягають відшкодуванню. Умови, обсяги і строки відшкодування орендарю витрат за проведені ним поліпшення стану земельної ділянки визначаються окремою угодою сторін.
23. Орендар має право на відшкодування збитків, заподіяних унаслідок невиконання орендодавцем зобов'язань, передбачених цим договором.
Збитками вважаються:
- доходи, які орендар міг би реально отримати в разі належного виконання
орендодавцями умов договору;
- фактичні витрати, яких орендар зазнав у зв'язку з невиконанням або не належним виконанням умов договору орендодавцем а також витрати, які орендар здійснив або повинен здійснити для відновлення свого порушеного права.
24. Розмір фактичних витрат орендаря визначається на підставі документально підтверджених даних.
ОБМЕЖЕННЯ (ОБТЯЖЕННЯ)
ЩОДО ВИКОРИСТАННЯ ЗЕМЕЛЬНОЇ ДШЯНКИ
25. На орендовану земельку ділянку не встановлено обмеження та інші права третіх осіб.
26. Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) та інших прав третіх осіб на цю ділянку.
ІНШІ ПРАВА ТА ОБОВ'ЯЗКИ СТОРІН
27. Права оревдодавця-вимагати від орендаря:
- використання земельної ділянки за цільовим призначенням згідно договору оренди;
- дотримання екологічної безпеки землекористування, додержання державних стандартів, норм і правил, у тому числі місцевих правил забудови населених пунктів;
- дотримання режиму використання земель та територій, які особливо охороняються;
- своєчасного внесення орендної плати.
28. Обов'язки орендодавця:
- передати в користування земельну ділянку у стані, що відповідає умовам цього договору;
- при передачі земельної ділянки в оренду забезпечувати відповідно до закону реалізацію прав третіх осіб щодо орендованої земельної ділянки;
- не вчиняти дій які перешкоджали орендарю користуватися орендованою земельною ділянкою.
29. Права орендаря:
- самостійно господарювати на землі з дотриманням умов договору оренди землі;
- за письмовою згодою орендодавця зводити в установленому порядку виробничі та інші будівлі і споруди.
30. Обов'язки орендаря:
- приступати до використання земельної ділянки в строки встановлені договором оренди землі, зареєстрованим в установленому законом порядку;
- виконувати встановлені щодо об'єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі передбаченому договором оренди землі.
ОСОБА_3 ЗНИЩЕННЯ ОСОБА_4 ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ ЧИ ЙОГО ЧАСТИНИ
31. Ризик випадкового знищення або пошкодження об'єкта оренди несе орендар, якщо інше не передбачено договором оренди землі.
СТРАХУВАННЯ ОБ'ЄКТА ОРЕНДИ
32. Згідно з цим договором об'єкт оренди не підлягає страхуванню на весь період дії цього договору.
ЗМІНА УМОВ ДОГОВОРУ І ПРИПИНЕННЯ ЙОГО ДІЇ
33. Зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
34. Дія договору припиняються у разі:
- закінчення строку, на який його було укладено;
- придбання орендарем земельної ділянки у власність;
- вигулу земельної ділянки для суспільних потреб або примусового відчуження земельної ділянки з мотивів суспільної необхідності в порядку, встановленому законом;
- ліквідації юридичної особи - орендаря.
Договір припиняється також в інших випадках, передбачених законом.
35. Дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї із сторін у наслідок невиконання другою стороною обов'язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкоджає їх використанню, а також інших підстав, визначених законом.
36. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається.
37. Перехід права власності на орендовану земельну ділянку до другої особи, а також реорганізація юридичної особи - орендаря є підставою для зміни умов або розірвання договору.
Право на орендовану земельну ділянку у разі смерті фізичної особи - орендаря, засудження або обмеження її дієздатності за рішенням суду переходить до спадкоємців або інших осіб, які використовують цю земельну ділянку разом з орендарем.
ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ СТОРШ ЗА НЕВИКОНАННЯ
ОСОБА_5 ВИКОНАННЯ ДОГОВОРУ
38. За невиконання або неналежне виконання умов договору сторони несуть відповідальність відповідно до закону та цього договору.
39. Сторона, яка порушила зобов'язання звільняється від відповідальності, якщо вона доведе, що це порушення сталося не з її вини.
ПРИКІНЦЕВІ ПОЛОЖЕННЯ
40. Цей договір набирає чинності після підписання сторонами та його державної реєстрації.
41. Договір укладено в 3-х примірниках, що мають однакову юридичну силу, один з яких знаходиться в орендодавця, другий в орендаря, третій - в органі, який провів його державну реєстрацію.
Реквізити і підписи сторін
Орендодавець: Орендар:
ОСОБА_2, що діє на підставі Закону України Про місцеве самоврядування в Україні від 21 травня 1997 року №280/97-ВРОСОБА_1, що діє на підставі Статуту 74510, Херсонська область, Великолепетиський район, с. Мала Лепетиха, вул. Суворова, 6 74510, Херсонська область, Великолепетиський район, смт ОСОБА_6 вул. Щорса, 5
Підписи сторін
Орендодавець: Орендар:
3. Стягнути з Великолепетиського районного споживчого товариства (код ЄДРПОУ 01770800) на користь Малолепетиської сільської ради Великолепетиського району (код ЄДРПОУ 04401552) 1600грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Згідно з ч.5 ст. 85 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Одеського апеляційного господарського суду через господарський суд Херсонської області.
Повне рішення складено 21.11.2017р.
Суддя Н.А. Павленко
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 20.11.2017 |
Оприлюднено | 22.11.2017 |
Номер документу | 70388701 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Павленко Н.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні