Рішення
від 20.11.2017 по справі 611/793/17
БАРВІНКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 611/793/17

Провадження № 2/611/332/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2017 року Барвінківський районний суд Харківської області у складі:

головуючого судді Коптєва Ю.А.,

за участі секретаря Левченко Т.В.,

розглянувши справу за позовом ОСОБА_1 до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про стягнення невиплачених сум при звільненні з роботи,-

В С Т А Н О В И В:

У вересні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області та Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області про стягнення невиплачених сум при звільненні з роботи.

В обгрунтування позову зазначив, що працював у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області на посаді завідувача сектору профілактики виробничого травматизму, страхових виплат та обліку страхувальників.

31 липня 2017 року наказом №226-к від 28 липня 2017 року він був звільнений з посади за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до ст. 38 КЗпП України.

При звільненні, відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області повино було виплатити йому грошову допомогу в розмірі десяти місячних посадових окладів, що передбачено п. 6.5 Положення про умови оплати праці працівників Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 24 лютого 2004 року №12, згідно з розрахунком: посадовий оклад 1 600 грн. х 10 років =16 000 грн.

Посилаючись на викладені обставини просив:

-зобов'язати відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області та Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області нарахувати йому 10 посадових окладів в сумі 16 000 грн;

-стягнути з відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області та Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області 10 посадових окладів в сумі 16 000 грн.

В судовому засіданні позивач позов підтримав в повному обсязі, просив задовольнити. Зазначив, що оскільки він знаходився у трудових відносинах з відповідачем понад 10 років та звільнений за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за ст.38 КЗпП України, йому належить до виплати грошова допомога по 1 посадовому окладу за 10 років кожен рік роботи виходячи з розміру - 1600 грн. Тобто, з урахуванням обмеження, розмір грошової допомоги становить виключно 10 посадових окладів. Таким чином, відповідач повинен був нарахувати та виплатити йому при звільненні грошову допомогу (з урахуванням обов'язкових відрахувань) в розмірі десяти місячних посадових окладів в сумі 16000 грн. Однак відповідачами цього здійснено не було.

Представник відповідача - Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області в судовому засіданні заперечувала проти позову, надала суду письмові заперечення, в яких зазначила, що вимоги позивача є безпідставними, незаконними та необґрунтованими, оскільки відповідно до п.6.6. Положення про умови оплати праці працівників Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженого постановою Правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 24 лютого 2004 року №12, передбачено, що виплата матеріальної допомоги, передбаченої п.6.5 цього Положення здійснюється в межах фонду оплати праці працівників виконавчої дирекції фонду та її робочих органів.

Пояснила, що 23 червня 2017 року ОСОБА_1 у зв'язку з припиненням відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Барвінківському районі Харківської області було запропоновано з 01 серпня 2017 року перейти на роботу у новостворене Барвінківське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області. Зцією пропозицією він погодився, у зв'язку з чим кошти для виплати позивачу грошової допомоги при звільненні з роботи за власним бажанням, пов'язаному із виходом на пенсію за віком, не замовлялись.

01 серпня 2017 року банківські рахунки відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Барвінківському районі Харківської області були закриті.

28 липня 2017 року, за два дні до закриття рахунків відділення, позивач надав заяву про звільнення з посади за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію, тобто змінив рішення про переведення, чим унеможливив замовлення коштів та виплату грошової допомоги.

Станом на 28 липня 2017 року кошти в кошторисі відділеня виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань у Барвінківському районі Харківської області матеріальної допомоги були відсутні.

Посилаючись на зазначене, просила в задоволенні позовних вимог відмовити.

Заслухавши пояснення позивача, представника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, дослідивши надані документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до наступного висновку.

Відповідно до ст. 15 ЦК України, ст. 3 ЦПК України кожна особа має право на захист свого цивільного права в судовому порядку у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до ч.1 ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Судом встановлено та вбачається з матеріалів справи, що ОСОБА_1 з 01 березня 2001 року по 31 липня 2017 року перебував в трудових відносинах з відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області.

На підставі особистої заяви, наказом Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Харківській області №226-к від 28 липня 2017 року ОСОБА_1 був звільнений з посади завідувача сектору профілактики виробничого травматизму, страхових виплат та обліку страхувальників відділення виконавчої дирекції Фонду у Барвінківському районі Харківської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію за ст. 38 КЗпП України.

В наказі також зазначено, що ОСОБА_1 необхідно виплатити компенсацію за 13 календарних днів невикористаної щорічної відпустки за період роботи з 01 березня 2017 року по 31липня 2017 року, а також одноразову грошову допомогу з розрахунку місяного посадового окладу за кожен рік роботи у виконавчій дирекції Фонду та її робочих органах, в розмірі 10 місячних посадових окладів, відповідно до п. 6.5 Положення про умови оплати праці працівників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, та надати повний розрахунок (а.с.5).

З довідки зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій, надісланої ОСОБА_1 28 липня 2017 року за №228-08 головою комісії з припинення управління виконавчої дирекцій фонду в Харківській області, убачається, що позивачу станом на липень 2017 року нараховано: посадовий оклад за 10 робочих днів, надбавку за вислугу років, надбавку за високі досягнення в праці, індексацію, премію за червень та липень, відпускні, матеріальну допомогу на оздоровлення, компенсацію за невикористану відпустку (а.с. 6-7).

Відповідно до довідки від 05 вересня 2017 року №279, наданої головою комісії з припинення відділення виконавчої дирекції фонду у Барвінківському районі Харківської обаласті, посадовий оклад ОСОБА_1 становив 1 600 грн. (а.с.8).

В судовому засідання позивачем підтверджено, а представником відповідача не заперечено той факт, що позивачу виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої п. 6.5 Положення, не здійснена, а тому, відповідно до ч.1 ст. 61 ЦПК України, обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню.

Із запереченнями наданими представником відповідача суд не погоджується, та при вирішенні даного спору враховує наступні обставини та нормативні положення.

Статтею 116 КЗпП України передбачено, що при звільненні працівника з займаної посади, виплата всіх сум, що належить йому від підприємства проводиться в день звільнення. Про нарахуванні суми, належні працівникові при звільненні власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.

Пунктом 6.5 Положення про умови оплати та стимулювання праці працівників виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та її робочих органів, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 24.02.2004 року № 12 із змінами одноразова грошова допомога надається працівникам виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів (крім працівників, які працюють за сумісництвом) при звільненні з роботи за власним бажанням, пов'язаному із виходом на пенсію за віком, за умови, якщо право на державне пенсійне забезпечення за віком настало виключно у період перебування таких працівників у трудових відносинах з виконавчою дирекцією Фонду або її робочими органами.

Відповідно до Положення, грошова допомога виплачується один раз з розрахунку місячного посадового окладу за кожен рік роботи у виконавчій дирекції Фонду та її робочих органах, але не більше 10 місячних посадових окладів, що відповідачем вчинено не було.

Згідно п. 6.6 Положення, виплата матеріальної (грошової) допомоги, передбаченої пунктами 6.1, 6.2, 6.5 цього Положення, здійснюється в межах фонду оплати праці працівників виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів .

Відповідно до ст.ст. 60, 61 ЦПК кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Обставини, визнані сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, не підлягають доказуванню. Обставини, визнані судом загальновідомими, не потребують доказування.

Представник відповідача не надав належних доказів правомірності не здійснення нарахування та виплати позивачеві одноразової грошової допомоги при звільненні з роботи за власним бажанням, пов'язаному із виходом на пенсію за віком.

Разом з тим, суд враховує пояснення представника Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області Санжаревської Н.В. в тій частині, що іншим працівникам відділеннь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Харківської області, які були звільнені з роботи у 2017 році у зв'язку з виходом на пенсію однаразова грошова допомога була виплачена у повному обсязі. Зазначене свідчить про наявність коштів в фонді оплати праці працівників виконавчої дирекції Фонду та її робочих органів, що в свою чергу спростовує її заперечення щодо відсутності коштів в кошторисі відділення для виплати матеріальної допомоги.

З наданих відомостей з Єдиного державного реєстра юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, убачається, що:

- 10 жовтня 2017 року припинено юридичну особу - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області, ідентифікаційний код юридичної особи - 25865633;

- 03 травня 2017 року зареєстровано юридичну особу - Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області, ідентифікаційний код юридичної особи - 41313928, крім того, заначені дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зазначена юридична особа, серед яких - Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області, ідентифікаційний код юридичної особи - 25865633.

У зв'язку з тим, що відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області є припиненим, належним відповідачем у справі є Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Харківській області, яке є його правонаступником, та повинно відповідати по невиконаним фінансовим зобов'язанням зазначеного підрозділу.

Виходячи з вимог ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Стаття 43 Конституції України у відповідності зі ст.23 Загальної декларації прав людини проголосила право кожного на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею.

Згідно статті 47 КЗпП України, власник чи уповноважений ним орган зобов'язаний у день звільнення зробити з працівником розрахунок у терміни, встановлені в ст.116 даного кодексу.

Цю саму вимогу містить ст. 2 Конвенції № 95 Міжнародної Організації Праці про охорону заробітної плати, згідно з якою при припиненні дії трудового договору з працівником проводиться остаточний розрахунок із виплатою всієї належної йому заробітної плати. Згідно ст.115 КЗпП України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за яким здійснюється виплата.

На підставі викладеного, суд вважає, що своїми діями відповідач порушив вимоги законодавства про працю, що, в свою чергу, потягло порушення законних прав позивача при звільненні.

Таким чином, враховуючи наявність у позивача права на отримання нарахованих при звільненні сум заробітної плати, суд, виходячи з закріпленого ст. 43 Конституцією України права на своєчасне одержання винагороди за працю, яке захищається законом, дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області, яке повинно відповідати по невиконаним фінансовим зобов'язанням Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Барвінківському районі Харківської області, в частині стягнення грошової допомоги в розмірі 10 посадових окладів в сумі 16 000 грн.

Разом з тим суд вважає, що позовна вимога позивача в частині зобов'язання відповідачів нарахувати 10 посадових окладі в сумі 16 000 грн. задоволенню не підлягає, оскільки є надмірною, з урахуванням задоволення позовних вимог в частині стягнення з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області на користь ОСОБА_1 одноразової допомоги в розмірі 16 000 грн.

Згідно ч.3 ст. 88 ЦПК України , якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.

Керуючись ст.ст. 10, 57, 60, 88, 212, 213, 215,218 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні з роботи за власним бажанням, пов'язаному із виходом на пенсію за віком, в сумі 16 000 (шістнадцять тисяч ) грн.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути з Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Харківській області на користь держави 640 (шістсот сорок) грн. судового збору.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня його проголошення.

Особи які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя

Барвінківського районного суду Ю.А. Коптєв

СудБарвінківський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення20.11.2017
Оприлюднено23.11.2017
Номер документу70422140
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —611/793/17

Постанова від 19.12.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Хорошевський О. М.

Постанова від 26.12.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Хорошевський О. М.

Ухвала від 12.12.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Хорошевський О. М.

Ухвала від 08.12.2017

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Хорошевський О. М.

Рішення від 14.11.2017

Цивільне

Барвінківський районний суд Харківської області

Коптєв Ю. А.

Рішення від 20.11.2017

Цивільне

Барвінківський районний суд Харківської області

Коптєв Ю. А.

Ухвала від 12.09.2017

Цивільне

Барвінківський районний суд Харківської області

Коптєв Ю. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні