Рішення
від 17.11.2017 по справі 910/17610/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.11.2017Справа №910/17610/17

За позовом ОСОБА_1 доТовариства з обмеженою відповідальністю "Енергія-ХХІ століття" провизнання таким, що вийшов зі складу учасників товариства Суддя Підченко Ю.О. Представники сторін: від позивача:ОСОБА_2 - представник за довіреністю; від відповідача:не з'явився.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Господарського суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія-ХХІ століття" (далі - відповідач, ТОВ "Енергія-ХХІ століття") про зобов'язання вчинити дії щодо виходу ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія-ХХІ століття" зареєструвати зазначені вище зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.10.2017 порушено провадження у справі № 910/17610/17 та розгляд призначено на 17.11.2017 року.

Безпосередньо у судовому засіданні 17.11.2017 року представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог, долучив до матеріалів справи додаткові документи. Крім того, усно та письмово було заявлено про те, що позивач не наполягає на витребуванні копії реєстраційної справи Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія-ХХІ століття" в межах провадження у справі № 910/17610/17.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, відзив на позов не надав, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 77 ГПК України у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Застосовуючи згідно з частиною 1 статті 4 ГПК України, статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" при розгляді справи частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, суд зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов'язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії"(Alimentaria Sanders S.A. v. Spain") від 07.07.1989).

За таких обставин суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та відповідно до статті 75 ГПК України здійснює її розгляд за наявними матеріалами без участі представника відповідача.

У судовому засіданні 17.11.2017 року було оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

У судових засіданнях складались протоколи згідно статті 81-1 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши представлені учасниками судового процесу докази, господарський суд, -

встановив:

Господарським судам під час вирішення спорів, що виникають з корпоративних відносин, слід враховувати приписи статті 1 ГПК України та з'ясовувати наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного права або законного інтересу у правовідносинах, на захист яких подано позов, а також питання про наявність чи відсутність факту їх порушення, невизнання або оспорювання.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про господарські товариства", Господарським товариством є юридична особа, статутний (складений) капітал якої поділений на частки між учасниками. Господарськими товариствами цим Законом визнаються підприємства, установи, організації, створені на засадах угоди юридичними особами і громадянами шляхом об'єднання їх майна та підприємницької діяльності з метою одержання прибутку. До господарських товариств належать: акціонерні товариства, товариства з обмеженою відповідальністю, товариства з додатковою відповідальністю, повні товариства, командитні товариства.

Право власності на частку в статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю або товариства з додатковою відповідальністю у третьої особи виникає з моменту укладення договору, якщо інше не встановлено домовленістю сторін (стаття 363 ЦК України). Набуття права власності на частку в статутному капіталі надає третій особі право на вступ до товариства з обмеженою відповідальністю.

Право участі у ТОВ або ТДВ є особистим немайновим правом, а отже, автоматичного набуття статусу учасника товариства у зв'язку з набуттям третьою особою права власності на частку в статутному капіталі не відбувається.

Право безпосередньої участі у ТОВ або ТДВ третя особа набуває тільки з моменту вступу до товариства, що має бути підтверджено відповідним рішенням загальних зборів учасників товариства (п. 2.6. Постанови Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016 року "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин").

Відповідно до положень ч. 1 ст. 80 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку.

Частиною 1 ст. 83 ЦК України передбачено, що юридичні особи можуть створюватися у формі товариств та в інших формах, встановлених законом.

Товариство з обмеженою відповідальністю належить до господарських товариств (ч. 2 ст. 113 ЦК України, ч. 1 ст. 80 Господарського кодексу України (далі - ГК України).

Положеннями ч. 2 ст. 83 ЦК України визначено, що товариством є організація, створена шляхом об'єднання осіб (учасників), які мають право участі у цьому товаристві; товариство може бути створено однією особою, якщо інше не встановлено законом.

Як вбачається із наявних у матеріалах справи фактичних даних, 02.03.2009 року Оболонською районною в м. Києві державною адміністрацією було зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергія-ХХІ століття", код ЄДРПОУ 36355573, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців: 1 069 102 0000 024465, що підтверджується свідоцтвом серії А01 № 479259.

Відповідно до витягу з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, учасниками ТОВ "Енергія-ХХІ століття" є ОСОБА_1 (розмір внеску до статутного фонду становить 700.00 грн., що дорівнює 10% статутного капіталу Товариства) та ОСОБА_3 (розмір внеску до статутного фонду становить 6 300, 00 грн., що дорівнює 90% статутного капіталу Товариства).

21.06.2017 року ОСОБА_1 звернулась до ТОВ "Енергія-ХХІ століття" та його учасника, ОСОБА_3, із заявою, яка нотаріально завірена приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Ляпуновою Я.А., зареєстровано в реєстрі за № 896 від 16.06.2017 року, про свій вихід зі складу учасників Товариства "Енергія-ХХІ століття", при цьому не маючи майнових та інших претензій до Товариства.

Як вказує позивач та підтверджується наявними у справі фактичними даними, заява про вихід було направлено на адресу відповідача цінним рекомендованим листом з повідомленням 21.06.2017 року. Лист, адресований учаснику Товариства ОСОБА_3, повернутий відділом поштового зв'язку за закінченням встановленого строку зберігання. У свою чергу, лист, адресований ТОВ "Енергія-ХХІ століття" 12.08.2017 року було передано на зберігання Укрпоштою.

Спір у справі виник у зв'язку з тим, на думку позивача, що на момент звернення із позовною заявою до Господарського суду міста Києва, відповідачем всупереч вимог чинного законодавства та положень Статуту ТОВ "Енергія-ХХІ століття" не вжито дій щодо виходу ОСОБА_1 зі складу учасників Товариства та не зареєстровано такі зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань. Вказане свідчить, як зауважує позивач, про наявність порушення його корпоративних прав.

Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Частинами 1, 2 статті 100 ЦК України передбачено, що право участі у товаристві є особистим немайновим правом і не може окремо передаватися іншій особі; учасники товариства мають право вийти з товариства, якщо установчими документами не встановлений обов'язок учасника письмово попередити про свій вихід з товариства у визначений строк, який не може перевищувати одного року.

Згідно ч. 1 ст. 167 ЦК України, корпоративні права - це права особи, частка якої визначається у статутному фонді (майні) господарської організації, що включають правомочності на участь цієї особи в управлінні господарською організацією, отримання певної частки прибутку (дивідендів) даної організації та активів у разі ліквідації останньої відповідно до закону, а також інші правомочності, передбачені законом та статутними документами.

Пунктами 1, 3 частини 1 статті 116 ЦК України передбачено, що учасники господарського товариства мають право у порядку, встановленому установчими документами товариства та законом брати участь в управлінні товариством у порядку, визначеному в установчому документі, крім випадків, встановлених законом; вийти у встановленому порядку з товариства.

Відповідно до ч. 1 ст. 148 ЦК України, учасник товариства з обмеженою відповідальністю має право вийти з товариства, повідомивши товариство про свій вихід не пізніше ніж за три місяці до виходу, якщо інший строк не встановлений статутом.

Вказані положення викладені також і у Законі України "Про господарські товариства", а саме, пунктом в) частини 1 статті 10 Закону передбачено, що учасники товариства мають право вийти в установленому порядку з товариства.

Підставою для виходу з товариства з обмеженою відповідальністю є заява учасника, подана відповідній посадовій особі товариства або за наявності доказів вручення заяви цим особам органами зв'язку.

Подання заяви про вихід з товариства є дією, спрямованою на припинення корпоративних прав та обов'язків учасників товариства. Право учасника товариства на вихід з товариства не залежить від згоди товариства чи інших його учасників.

Відповідно до абз. 1 п. 28 постанови Пленуму Верховного суду України № 13 від 24.10.2008 року "Про практику розгляду судами корпоративних спорів", при вирішенні спорів, пов'язаних із виходом учасника з товариства, господарські суди повинні керуватися тим, що відповідно до Цивільного кодексу та Закону України "Про господарські товариства" учасник ТОВ чи ТДВ вправі у будь-який час вийти з товариства незалежно від згоди інших учасників та самого товариства. Вихід зі складу учасників товариства не пов'язується ні з рішенням зборів учасників, ні з внесенням змін до установчих документів товариства, У зв'язку з цим, моментом виходу учасника з товариства є дата подачі ним заяви про вихід відповідній посадовій особі товариства або вручення заяви цим особам органами зв'язку. Положення установчих документів, які обмежують чи забороняють право на вихід учасника з товариства є незаконними.

Аналогічні положення містяться і у пункті 4.12 Постанові Пленуму Вищого господарського суду України № 4 від 25.02.2016 року "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з корпоративних правовідносин".

Так, пунктом 6.1. Статуту Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія-ХХІ століття" погоджено, що учасники Товариства мають права вийти з Товариства, повідомивши Товариство про свій вихід не пізніше ніж за один місяць до виходу.

З урахуванням вказаних положень, 16.06.2017 року позивач оформив заяву про вихід зі складу учасників ТОВ "Енергія-ХХІ століття", яку було нотаріально посвідчено, та 21.06.2017 року надіслав цю заяву цінним листом з описом вкладення на адресу відповідача і на адресу учасника Товариства - ОСОБА_3

Проте, відповідачем не було вчинено дій щодо виходу ОСОБА_1 зі складу учасників ТОВ "Енергія-ХХІ століття" та не зареєстровано зазначені вище зміни в ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Положеннями ч. 2 п. 28 постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику розгляду судами корпоративних спорів" № 13 від 24.10.2008 року визначено, що у разі, коли товариство не вчиняє дії у зв'язку з поданням учасником заяви про вихід з товариства (не вирішується питання про внесення змін до установчих документів товариства, про їх державну реєстрацію), учасник товариства вправі звернутися до господарського суду з позовом про зобов'язання товариства до державної реєстрації змін в установчих документах товариства у зв'язку із зміною у складі учасників товариства на підставі ст. 7 Закону України "Про господарські товариства".

Таким чином, з огляду на наведені вище фактичні обставини, враховуючи факт використання позивачем своїх корпоративних прав на вихід зі складу учасників ТОВ "Енергія-ХХІ століття" суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та про їх задоволення у повному обсязі.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Відповідно до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.

Судові витрати, у відповідності до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача по справі.

Керуючись ст. ст. 1, 33-35, 43, 49, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

2. Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергія-ХХІ століття" (04114, м. Київ, вул. Автозаводська, 77, кв. 26; код ЄДРПОУ 36355573) вжити дії щодо виходу ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ІПН НОМЕР_1) зі складу учасників Товариства та зареєструвати зазначені вище зміни в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергія-ХХІ століття" (04114, м. Київ, вул. Автозаводська, 77, кв. 26; код ЄДРПОУ 36355573) на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; ІПН НОМЕР_1) витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 600, 00 грн. Видати наказ.

Повне рішення складене та підписане 22.11.2017

Суддя Ю.О.Підченко

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення17.11.2017
Оприлюднено23.11.2017
Номер документу70424628
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/17610/17

Рішення від 17.11.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

Ухвала від 13.10.2017

Господарське

Господарський суд міста Києва

Підченко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні