ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.11.2017 р. Справа №910/16064/17 За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю " Альянс Трейдінг "
До Публічного акціонерного товариства " Комерційний банк " ПРИВАТБАНК "
Про зобов'язання вчинити певні дії.
Суддя Пінчук В.І.
Представники:
Від позивача Бродовський Є.О. - предст.
Від відповідача Кобзар Ю.Б. - предст.
Рішення прийняте 09.11.2017 р., оскільки у судовому засіданні 19.10.2017 р. оголошувалась перерва.
Обставини справи:
Позивач - товариство з обмеженою відповідальністю " Альянс Трейдінг " звернувся до суду з позовною заявою про зобов'язання відповідача - публічне акціонерне товариство " Комерційний банк " ПРИВАТБАНК " розблокувати поточний рахунок № 26001052752526 відкритий в Печерський філії ПАТ КБ " ПРИВАТБАНК " Товариству з обмеженою відповідальністю " Альянс Трейдінг " , код за ЄДРПОУ 33742312, місцезнаходження: 07400, м. Бровари, вул. Грушевського, 19, офіс 5 Г.
Представник відповідача у судове засідання з'явився, відзив на позовну заяву суду не надав, але проти позову заперечує.
Згідно ст. 75 ГПК України, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
В С Т А Н О В И В:
04.03.2016 р. між товариством з обмеженою відповідальністю " Альянс Трейдінг " (позивачем) та публічним акціонерним товариством " Комерційний банк " ПРИВАТБАНК " ( відповідачем ) був укладений договір банківського обслуговування шляхом підписання заяви про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг ( які знаходяться на сайті банку www.pb.ua ).
04.03.2016 р. на підставі вказаного договору відповідач відкрив товариству з обмеженою відповідальністю " Альянс Трейдінг " ( позивачу ) розрахунковий рахунок № 26001052752526, валюта українська гривня, що підтверджується довідкою від 04.03.2016 р. № 160304SU22570700. Вказаний рахунок був відкритий позивачем для ведення його господарської діяльності.
09.12.2016 р. позивачем, з метою виконання договірних зобов'язань, які виникли під час здійснення фінансово - господарської діяльності, ініційовано проведення транзакції по поточному рахунку № 26001052752526
Натомість, вказані дії виконати не виявилося можливим, оскільки вказаний рахунок був заблоковано.
Залишок коштів на заблокованому рахунку складає 177399,69 грн.
14.12.2016 р. позивач направив відповідачу лист, в якому просив надати роз'яснення з причин встановлення обмеження по банківського рахунку № 26001052752526.
Не отримавши жодної відповіді на лист від 14.12.2016 року, позивачем повторно направлено лист №10/1 від 10.01.2017 р, в якому останній просив усунути причини, які впливають на обмеження здійснення транзакцій по поточному рахунку № 26001052752526 відкритого в ПАТ " КБ " Приватбанк ", що унеможливлюють здійснення фінансово-господарської діяльності товариства, проінформувати про причини виникнення обмежень користування рахунком.
З метою отримання інформації про причини безпідставного блокування рахунку і можливості звернення до суду у разі відмови у розблокуванні рахунку позивач 12.04.2017 р. вчетверте звернувся до ПАТ " КБ " Приватбанк " з листом в якому просив надати відомості про причини блокування рахунку № 26001052752526.
01.06.2017 р. на адресу позивача надійшов лист від відповідача № 20.1.0.0.0/7-20170418/1553 від 21.04.2017 р., в якому було зазначено, що у листі від 19.04.2017 р. повідомлено позивача про прийняте банком рішення щодо розірвання укладених з позивачем договорів та про закриття поточних рахунків, у зв'язку із встановленням неприйнятно високого ризику за результатами переоцінки ризику клієнта.
Суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав:
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Згідно ст. 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. ( ст. 526 ЦК України )
Статтею 610 Цивільного кодексу України передбачено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст.629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ч. 1 ст. 1066 Цивільного кодексу України, за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком.
Згідно ч. 1, ч. 3 ст. 1066 зазначеного кодексу України, банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.
Відповідно до ч. 1 ст. 1067 Цивільного кодексу України, договір банківського рахунка укладається для відкриття клієнтові або визначеній ним особі рахунка у банку на умовах, погоджених сторонами.
Банк зобов'язаний вчиняти для клієнта операції, які передбачені для рахунків даного виду законом, банківськими правилами та звичаями ділового обороту, якщо інше не встановлено договором банківського рахунка, зарахувати грошові кошти, що надійшли на рахунок клієнта, в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не встановлений договором банківського рахунка або законом, за розпорядженням клієнта видати або перерахувати з його рахунка грошові кошти в день надходження до банку відповідного розрахункового документа, якщо інший строк не передбачений договором банківського рахунка або законом. ( ст. 1068 Цивільного кодексу України ).
Обмеження прав клієнта щодо розпоряджання грошовими коштами, що знаходяться на його рахунку, не допускається, крім випадків обмеження права розпоряджання рахунком за рішенням суду або в інших випадках, встановлених законом, а також у разі зупинення фінансових операцій, які можуть бути пов'язані з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму, передбачених законом. ( ст. 1074 Цивільного кодексу України ).
Як встановлено судом, відповідач своє право відмови від здійснення фінансових операцій по рахунку позивача (блокування рахунку) обґрунтовує посиланням на ст. 64 Закону України " Про банки і банківську діяльність ", ст. 10 Закону України " Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів , одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.
Відповідно до ч. 2, ч. 6 ст. 64 Закону України " Про банки і банківську діяльність " банк зобов'язаний ідентифікувати та верифікувати відповідно до вимог законодавства України: клієнтів (крім банків, зареєстрованих в Україні), що відкривають рахунки в банку; клієнтів, які здійснюють фінансові операції, що підлягають фінансовому моніторингу: клієнтів (осіб) у разі виникнення підозри в тому, що їх фінансові операції (фінансова операція) можуть (може) бути пов'язані (пов'язана) з фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення; клієнтів, які проводять перекази без відкриття рахунка на суму, що дорівнює чи перевищує 15000 гривень, або на суму, еквівалентну зазначеній сумі, в тому числі в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, одиницях вартості, але є меншою ніж 150000 гривень, або на суму, еквівалентну зазначеній сумі, в тому числі в іноземній валюті, банківських металах, інших активах, одиницях вартості: клієнтів, що здійснюють фінансові операції з готівкою без відкриття рахунка на суму, що дорівнює або перевищує 150000 гривень, або у сумі, еквівалентній зазначеній сумі, в тому числі в іноземній валюті, банківських металах, інших активах; клієнтів, у яких банк залучає кошти на умовах субординованого боргу: клієнтів, що укладають з банком кредитні договори, договори про зберігання цінностей або надання в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа, що охороняється банком; осіб (крім банків, зареєстрованих в Україні), з якими банк як професійний учасник ринку цінних паперів укладає договори для здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (фондовому ринку). З дня укладення договору така особа є клієнтом банку; осіб, уповноважених діяти від імені зазначених клієнтів/осіб ( представника клієнта ); клієнтів (осіб), визначених нормативно-правовим актом Національного банку України з питань здійснення фінансового моніторингу.
Банк здійснює ідентифікацію, верифікацію клієнта (особи, представника клієнта) і вживає заходів відповідно до законодавства, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення, до відкриття рахунка клієнту, укладення договорів чи здійснення фінансових операцій, зазначених у частині другій цієї статті.
У разі ненадання клієнтом ( особою, представником клієнта ) документів, необхідних для здійснення ідентифікації та/або верифікації (в тому числі встановлення ідентифікаційних даних кінцевих бенефіціарних власників (контролерів), аналізу та виявлення фінансових операцій, що підлягають фінансовому моніторингу, рахунок не відкривається, зазначені в частині другій цієї статті договори (фінансові операції) не укладаються (не здійснюються).
Банк має право відмовитися від встановлення (підтримання) договірних відносин (у тому числі шляхом розірвання договірних відносин) чи проведення фінансової операції у разі встановлення клієнту неприйнятно високого ризику за результатами оцінки чи переоцінки ризику.
Згідно з п.п. 3, 18, 17 ч. 1 ст. 1 Закону України " Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення " верифікація клієнта - встановлення (підтвердження) суб'єктом первинного фінансового моніторингу відповідності особи клієнта (представника клієнта) у його присутності отриманим від нього ідентифікаційним даним; ідентифікація - отримання суб'єктом первинного фінансового моніторингу від клієнта (представника клієнта) ідентифікаційних даних; ідентифікаційні дані - це: для юридичної особи - відомості, зазначені у пункті 3 частини дев'ятої та пункті 2 частини десятої статті 9 цього Закону.
Пунктом 3 ст. 9 вказаного Закону передбачено, що суб'єкти первинного фінансового моніторингу під час ідентифікації та верифікації резидентів встановлюють для юридичної особи - повне найменування, місцезнаходження; дату та номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про проведення державної реєстрації, відомості про виконавчий орган; ідентифікаційні дані осіб, які мають право розпоряджатися рахунками та/або майном, дані, що дають змогу встановити кінцевих бенефіціарних власників (контролерів); ідентифікаційний код, згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України; реквізити банку, в якому відкрито рахунок, і номер поточного рахунка.
Абзацом 2 ч. 2 ст. 10 Закону України " Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення " банку надано право відмовитися від проведення фінансових операцій (обслуговування) у разі, коли клієнт на запит суб'єкта первинного фінансового моніторингу щодо уточнення інформації про клієнта не подав відповідну інформацію ( офіційні документи та/або належним чином засвідчені їх копії ).
Судом встановлено, що у відповідача були всі необхідні дані, які стосуються ідентифікації та верифікації позивача.
Крім того, позивачем для уточнення інформації про клієнта був направлений відповідачу лист № 10/1 від 10.01.2017 р. з належними чином посвідченими копіями документів.
За таких обставин, суд вважає позовні вимоги позивача такими, що підлягають задоволенню.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст. 33, 49, 82 - 85 ГПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити.
Зобов'язати публічне акціонерне товариство " Комерційний банк " ПРИВАТБАНК " ( 01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1-Д, код 14360570 ) розблокувати поточний рахунок № 26001052752526 відкритий в Печерський філії ПАТ КБ " ПРИВАТБАНК " Товариству з обмеженою відповідальністю " Альянс Трейдінг " ( 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Грушевського, 19, офіс 5-Г, код 33742312 )
Видати наказ.
Стягнути з публічного акціонерного товариства " Комерційний банк " ПРИВАТБАНК " ( 01001, м. Київ, вул. Грушевського, 1-Д, код 14360570 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю " Альянс Трейдінг " ( 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Грушевського, 19, офіс 5-Г, код 33742312 ) 1600 ( одну тисячу шістсот ) грн. 00 коп. судового збору.
Видати наказ.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, а у разі, якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 ГПК Кодексу.
дата підписання повного тексту рішення 17.11.2017 р.
СуддяВ.І.Пінчук
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 09.11.2017 |
Оприлюднено | 28.11.2017 |
Номер документу | 70516476 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Пінчук В.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні