Рішення
від 21.11.2017 по справі 906/872/17
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

УКРАЇНА

Господарський суд

Житомирської області



10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, тел. (0412) 48-16-20,

E-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, веб-сайт: http://zt.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Від "21" листопада 2017 р. Справа № 906/872/17

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Кудряшової Ю.В.

за участю представників сторін:

від позивача: не прибув;

від відповідача: не прибув.

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Публічного акціонерного товариство "УкрСиббанк"

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссянафтопродукт"

про стягнення 275144,89 грн.

Позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 217018,42 грн. заборгованості по кредиту, 56803,69 грн. заборгованості по процентам, 1322,78 грн. заборгованості по комісіям.

Позивач уповноваженого представника в судове засідання не направили, хоча про час і місце засідання суду повідомлялися своєчасно та належним чином. на підтвердження чого в матеріалах справи міститься повідомлення про вручення адресату поштового відправлення.

Відповідач в судове засідання уповноваженого представника не направив. Ухвали господарського суду. що направлялися відповідачу повернулись на адресу суду з відміткою працівника пошти "за закінченням терміну зберігання".

До повноважень господарських судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому відповідні процесуальні документи надсилаються господарським судом згідно з поштовими реквізитами учасників судового процесу, наявними в матеріалах справи. Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце її розгляду судом, якщо ухвалу про порушення провадження у справі надіслано за поштовою адресою, зазначеною у позовній заяві. Примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками адресат вибув , адресат відсутній і т. п., з урахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання господарським судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій (п. 4 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 02.06.2006 № 01-8/1228 Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році , п. 11 інформаційного листа Вищого господарського суду України від 15.03.2007 № 01-8/123 Про деякі питання практики застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2006 році , п. 3.6. роз'яснення Вищого арбітражного суду України від 18.09.1997 № 02-5/289 Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України ).

З урахуванням наведеного вище та відповідно до ст. 75 ГПК України справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

11.09.2016 між Публічним акціонерним товариством УкрСиббанк (позивач/банк) та Товариством з обмеженою відповідальністю Поліссянафтопродукт (відповідач/клієнт) було укладено договір - анкету відкриття та обслуговування банківського рахунку (з Правилами) №03578467701.

Відповідно до умов п.1 договору-анкети про відкриття та обслуговування банківського рахунку (з Правилами) визначено, що підписуючи договір клієнт погоджується з викладеною у Правилах (договірних умовах) відкриття та обслуговування банківського рахунку суб'єктів господарювання, нотаріусів та адвокатів - клієнтів АТ "УкрСиббанк" (далі - Правила), затверджених згідно з внутрішніми процедурами банку, які розміщені для ознайомлення на сайті www.my.ukrsibbank.com та на інформаційних стендах у приміщеннях установ банку та опубліковані в газеті "Голос України" №99 (4849) від 02.06.2010 із усіма змінами і доповненнями, пропозицією банку надавати клієнту послуги з відкриття та обслуговування банківського рахунку, на умовах, встановлених у цьому договорі та Правилах. До таких послуг входить: відкриття, обслуговування, закриття поточного рахунку в національній та/або іноземній валюті відповідно до вимог чинного законодавства України, який (які) наведено в додатку №1 до Договору-анкети; надання послуги приймання та розміщення на поточному рахунку готівкової виручки (в разі її здавання клієнтом). Строки здавання клієнтом готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунок (-и) у банку встановлюються клієнтом самостійно згідно запропонованих банком строками, що зазначені у Правилах; підключення та обслуговування продуктів банку за допомогою системи "StarAccess" на умовах, викладених в Правилах. Дистанційне обслуговування продуктів банку, а також надання інших послуг, передбачених договором-анкетою, здійснюється у відповідності до вимог законодавства, Правил, договору інших договорів, що діють між банком та клієнтом або будуть укладені між ними в майбутньому, з метою виконання яких використовується система "StarAccess", як засіб обміну технологічною та іншою інформацією тощо (далі - договори, що обслуговуються системою "StarAccess".

Згідно п.1.2., 1.3. договору-анкети, Правила, після укладення сторонами цього договору, стають його невід'ємною частиною. Підписуючи цей договір-анкету, сторони підтверджують, що досягли згоди за усіма істотними умовами договору, які викладені в цьому договорі-анкеті та Правилах. Терміни, що вживаються в договорі-анкеті мають значення, надані їм у Правилах. Підписи сторін під цим договором вважаються одночасно підписами під Правилами, при цьому після підписання сторонами цього договору, Правила не підлягають додатковому підписанню сторонами і вступають в силу для сторін одночасно з підписанням цього договору.

Відповідно до додатку №1 до договору, 11.09.2015 клієнту відкрито поточний рахунок №26009578467700.

16.12.2016 між Публічним акціонерним товариством УкрСиббанк (банк/позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю Поліссянафтопродукт (клієнт/відповідач) укладено індивідуальну угоду про надання овердрафту №5784677/2016/О-980 (з Правилами) в рамках договору №03578467701 від 11.09.2015.

Згідно умов п.1.1. угоди, підписуючи цю індивідуальну угоду, клієнт засвідчує, що він ознайомлений та погоджується з пропозицією банку надати клієнту комплекс послуг на умовах, встановлених Правилами. Підписи сторін під цією індивідуальною угодою вважаються одночасно підписами сторін під Правилами, при цьому після підписання цієї індивідуальної угоди сторонами Правила стають невід'ємною частиною договору та не підлягають додатковому підписанню cторонами.

Відповідно до п.1.2. індивідуальної угоди, банк встановлює клієнту овердрафт на поточному рахунку клієнта №26009578467700, що відкритий у банку, код банку 351005 (поточний рахунок), а клієнт зобов'язується повертати використану суму овердрафту, сплачувати проценти, комісії та інші платежі за наданим овердрафтом в порядку, розмірі та строки, визначені цією Індивідуальною угодою та Правилами. Цільове призначення овердрафту - для ведення поточної господарської діяльності клієнта відповідно до законодавства України. Ліміт овердрафту встановлюється у розмірі 220463,00 грн. (п.1.3. угоди).

Пунктом 1.4. угоди встановлено строк користування овердафтом з 16.12.2016 (дата початку строку овердрафту) до 30.06.2017 (дата закінчення строку овердрафту). При цьому, клієнт має можливість отримання овердрафту, починаючи із дати початку строку овердрафту до дати, що передує даті закінчення строку овердрафту (включно).

Згідно Правил (договірних умов) відкриття та обслуговування банківського рахунку суб'єктів господарювання, відокремлених підрозділів юридичних осіб, самозайнятих осіб, представництв-клієнтів АТ УКРСИББАНК , термін овердрафт короткостроковий кредит, що надається клієнту понад залишок його коштів на рахунку в банку в межах заздалегідь обумовленої суми (ліміт овердрафту) шляхом здійснення платежів з рахунку клієнта (дебетування поточного рахунку клієнта); також розуміється як будь-яка частина коштів, отримана клієнтом в рамках ліміту овердрафту.

Відповідно до п.3.1. Правил, на підставі договору про надання овердрафту банк встановлює ліміт овердрафту на рахунку клієнта. Ліміт овердрафту може бути встановлений у гривні або у іноземній валюті. Розмір ліміту овердрафту та валюта овердрафту встановлюються у договорі про надання овердрафту. В рамках договору ліміт овердрафту тлумачиться сторонами як ліміт кредитування, що встановлюється у вигляді відновлюваної кредитної лінії, яка передбачає надання кредитних коштів клієнту в рамках ліміту овердрафту (ліміту кредитування) траншами. Видача траншів може ініціюватися клієнтом шляхом подання до банку розрахункових документів на перерахування коштів, надання доручень банку на списання кредитних коштів з рахунку клієнта. Зобов'язання банку по видачі чергового траншу клієнту є відкличними і банк має право відмовитись від видачі чергового траншу без пояснення причин відмови клієнту. При встановленні ліміту овердрафту клієнт може проводити платежі зі свого рахунку в межах встановленого банком ліміту овердрафту згідно з діючими на момент проведення операції тарифів банку. При дебетуванні банком рахунку клієнта за відсутності або недостатності на ньому грошових коштів утворюється дебетове сальдо, при цьому вважається, що банк надав клієнту кредит на відповідну суму від дня та часу здійснення цього платежу, якщо інше не визначено договором. Загальна сума заборгованості за овердрафтом не повинна перевищувати встановленого банком ліміту овердрафту.

Відповідно до 3.6. Правил, у разі порушення термінів погашення грошових зобов'язань клієнта за овердрафтом вся наявна заборгованість клієнта обліковується на рахунках з обліку простроченої кредитної заборгованості клієнта і підлягає погашенню згідно з вимогами договору.

Згідно п.3.7. Правил, за користування овердрафтом клієнт сплачує комісії, розмір яких визначається у договорі про надання овердрафту. Комісії нараховуються у національній валюті (для овердрафтів, наданих в іноземній валюті, розмір комісії розраховується за курсом НБУ на дату такого нарахування) і сплачується згідно умов договору.

Так, п.1.7. угоди (договору про надання овердрафту) передбачено, що клієнт сплачує банку комісію за управління овердрафтом у розмірі 0,6% від суми ліміту овердрафту.

У відповідності до умов п.3.9. Правил, заборгованість за овердрафтом повинна бути погашена клієнтом протягом 30 календарних днів з дня отримання овердрафту, а у випадку закінчення строку овердрафту - в останній робочий день, що передує дню закінчення строку овердрафту. Овердрафт вважається погашеним: якщо сума надходжень на рахунок протягом 30 календарних днів від дня надання овердрафту, була не менш ніж дебетовий залишок коштів на кінець останнього дня, що передує 30-ти денному періоду; якщо на кінець останнього робочого дня, що передує дню закінчення строку овердрафту або при настанні терміну погашення овердрафта, згідно з вимогами договору, відсутній дебетовий залишок за рахунком клієнта та відсутня заборгованість за овердрафтом на інших рахунках, на яких за умовами договору може врахуватись заборгованість за овердрафтом.

Відповідно до п. 4.4.18 Правил, клієнт зобов'язаний використовувати овердрафт на зазначені в договорі цілі і забезпечити повернення отриманого овердрафту, сплатити плату за овердрафт, штрафні санкції та інші платежі у терміни, встановлені договором та Правилами.

Позивач на виконання взятих на себе зобов'язань за договором про надання овердрафту, надав відповідачу грошові кошти (встановив овердрафт) на поточний рахунок №2600957878467700 в розмірі 220463,00 грн., що підтверджується банківською випискою про рух коштів по рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссянафтопродукт" №26009578467700 з 16.12.2016 по 20.09.2017 (а.с.33-39).

Згідно ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти. Овердрафт (overdraft) це форма короткострокового кредиту в межах встановленого банком ліміту, що дозволяє здійснювати розрахунки, коли у клієнта на поточному рахунку недостатньо коштів. За умов кредитування банком розрахункового рахунку клієнта здійснюється для оплати розрахункових документів при нестачі або відсутності на розрахунковому рахунку клієнта-позичальника коштів. Банк списує кошти з рахунку клієнта в повному обсязі, тобто автоматично надає клієнту кредит на суму, що перевищує залишок коштів. Овердрафт відрізняється від звичайного кредиту тим, що для погашення заборгованості спрямовуються всі кошти, що надходять на рахунок клієнта (офіційний сайт НБУ - http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=123483).

Відповідач взятих на себе зобов'язань за кредитним договором щодо повернення суми овердрафту в повному обсязі не виконав, грошові кошти у встановлені договором строки не повернув, внаслідок чого виникла заборгованість по тілу кредиту, яка станом на день розгляду справи становить 217018,42 грн. та підлягає стягненню. Доказів зворотнього суду не надано.

Відповідно до ст.ст. 1048, 1054 ЦК України, одним із обов'язків позичальника за кредитним договором є сплата процентів за користування кредитом, розмір і порядок одержання яких встановлюється договором.

У відповідності до умов п.1.5. угоди передбачено, що процентна ставка за цим договором є фіксованою: за час фактичного користування овердрафтом клієнт сплачує проценти у розмірі 18,90%, якщо не встановлена інша ставка згідно з умовами цієї Індивідуальної угоди та/або Правил.

Проценти сплачуються клієнтом на рахунок №26076000001300 у АТ "УкрСиббанк", код банку (МФО) 351005, в строки та в порядку, передбачені Правилами. При цьому у разі наявності на поточному рахунку клієнта коштів, нараховані проценти погашаються шляхом здійснення банком договірного списання, визначеного цією Індивідуальною угодою та Правилами, починаючи з дня нарахування таких процентів (п.1.6. угоди).

Згідно п.3.3.1 Правил, за користування овердрафтом понад встановлений договором термін встановлюється процентна ставка у подвійному розмірі від ставки, що діє для строкової суми заборгованості на дату виникнення такого прострочення. Такий розмір процентної ставки застосовується до всієї простроченої заборгованості за овердрафтом з дати виникнення прострочення, а саме з наступного дня після дня несплати або не повної сплати платежу, встановленого в договорі, до моменту повного погашення клієнтом такої заборгованості.

Відповідно до п.3.4. Правил, проценти на відповідну суму овердрафту нараховуються та сплачуються за час фактичного користування клієнтом грошовими коштами банку відповідно до умов договору. Нарахування процентів здійснюється з моменту проведення платежу(-ів) з рахунку клієнта за рахунок грошових коштів банку, тобто з дня та години фактичного надання грошових коштів клієнту до дня та години повернення клієнтом їх у власність банку, якщо інше не визначено умовами договору. Базою нарахування процентів є дебетове сальдо рахунку клієнта (з урахуванням кількості годин користування овердрафтом), яке відслідковується банком погодинно (із періодичністю в одну годину), якщо інше не визначено умовами договору. При цьому розрахунок процентів здійснюється погодинно кожного дня, із періодичністю в одну годину (із 1 (першої) по 24 (двадцять четверту) годину включно), а кількість днів при нарахуванні процентів визначається за методом "факт/360" (метод факт/360 передбачає, що для розрахунку використовується фактична кількість днів у місяці та 360 днів у році), якщо інше не визначено умовами договору.

Внаслідок неналежного виконання взятих на себе зобов'язань, відповідачем порушені відповідні зобов'язання щодо сплати позивачеві процентів за користування овердрафтом у сумі 56803,69 грн. відповідно до розрахунку заборгованості за процентами та комісії за управління овердрафтом 1322,78 грн. (а.с. 27-32).

Як визначає ст. 32 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення спору.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України oбставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За змістом статті 33 Господарського процесуального кодексу України докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу. Oбов'язок доказування та подання доказів розподіляється між сторонами, виходячи з того, хто посилається на юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги і заперечення.

Відповідач не подав до суду жодного доказу на спростування позовних вимог, в тому числі доказів проведення розрахунків (платіжні доручення, виписки банківських установ щодо руху коштів, квитанції до прибуткових касових ордерів, тощо).

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані, заявлені у відповідності до вимог чинного законодавства, підтверджуються належними доказами, які є в матеріалах справи, та підлягають задоволенню.

Судові витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 33,43,44,49,75,82-85 ГПК України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Поліссянафтопродукт" (10009, м. Житомир, пров. 1-й Іподромний, 15А, ід. код 39995536)

- на користь Публічного акціонерного товариство "УкрСиббанк" (04070, м. Київ, вул. Андріївська, 2/12, ід. код 09807750) 217018,42 грн. заборгованості по кредиту, 56803,69 грн. заборгованості по процентам, 1322,78 грн. заборгованості по комісіям, а також 4127,17 грн. сплаченого судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.

Повне рішення складено: 27.11.17

Суддя Кудряшова Ю.В.

Віддрукувати:

1 - в справу;

2,3 - сторонам (рек. з повід.)

СудГосподарський суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення21.11.2017
Оприлюднено28.11.2017
Номер документу70516667
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —906/872/17

Рішення від 21.11.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кудряшова Ю.В.

Ухвала від 02.11.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кудряшова Ю.В.

Ухвала від 04.10.2017

Господарське

Господарський суд Житомирської області

Кудряшова Ю.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні