Рішення
від 27.11.2017 по справі 220/1800/17
ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер справи 220/1800/17

Номер провадження № 2/220/667/17

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2017 року смт.Велика Новосілка Донецької області

Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:

головуючого судді - Яненко Г.М.;

при секретарі - Черняєвій С.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Велика Новосілка Донецької області, справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -

ВСТАНОВИВ:

27.10.2017 року позивач звернулася до суду з позовною заявою до відповідачів, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Недотримання строку звернення із заявою про прийняття спадщини заявник пояснила тим, що вона звернулася до приватного нотаріуса Великоновосілківського нотаріального округу з метою складання заяви, але отримала відмову, зокрема, у зв'язку з тим, що призначений законом шестимісячний строк звернення до нотаріуса сплинув.

Вважала, що оскільки є заповіт, то їй не потрібно звертатися до нотаріуса до спливу шестимісячного строку, а тому у визначений строк до нотаріуса не зверталася.

У подальшому, відмова у вчиненні нотаріальних дій, стала підставою для її звернення до суду з вказаною позовною заявою.

У своїй заяві, представник позивача ОСОБА_5 позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечила.

Відповідачі, повідомлені судом в належний спосіб про час та місце розгляду справи до суду не з'явилися, не повідомивши про причини неявки.

За таких обставин суд прийшов до висновку про можливість заочного розгляду справи за наявними документами.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено:

28.12.2016 року помер батько позивача ОСОБА_6, про що 28 грудня 2016 року складено актовий запис про смерть № 38. Місце смерті с-ще Розлив Великоновосілківського району Донецької області, Україна.

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, який розташований в селищі Урожайне по вулиці Садова, буд. 10, Великоновосілківського району Донецької області, приватизованої земельної ділянки площею 0,1877 га., цільове призначення - для обслуговування житлового будинку та господарських споруд, яка розташована на території с. Урожайне Старомайорської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області та земельної ділянки площею 5,9511 га., кадастровий № 1421284800:02:001:0246, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, та яка розташована на території Старомайорської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області (а.с. 10-12).

За життя ОСОБА_6 склав заповіт, що був посвідчений секретарем Старомайорської сільської ради ОСОБА_7, 07.11.2016, зареєстрованого в реєстрі за № 421, відповідно до заповіту вищезазначене майно він заповів позивачу (а.с. 6).

Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, виданої 24.10.2017 року приватним нотаріусом Великоновосілківського районного нотаріального округу Донецької області ОСОБА_8, відмовлялося у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно померлого батька ОСОБА_6 через пропущення строку для подання заяви про прийняття спадщини (а.с. 16).

З пояснень позивача вбачається, що вона пропустила строк для подачі заяви про прийняття спадщини, у зв'язку з тим, що вважала, що оскільки на неї складений заповіт, то звертатися до нотаріуса для оформлення спадщини до спливу шестимісячного строку не потрібно.

Позивачем, також, надано копії заяв про відмову від прийняття спадщини, які складені відповідачами, та які посвідчені секретарем Старомайорської сільської ради ОСОБА_7, відповідно до яких відповідачі відмовляються від прийняття спадщини на користь позивача (а.с. 13-15).

Неможливість оформити у встановленому законом порядку своє право на спадщину, стало підставою для звернення до суду із відповідним позовом про його відновлення.

Встановленим судом фактам відповідають спадкові правовідносини, які регулюються Конституцією України та Цивільним кодексом України.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1222, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1 ст.1268 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Тобто, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Враховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви і ці обставини визнані судом поважними.

Як вбачається зі змісту позову та додаткових пояснень позивача, спадкоємець майна померлого за заповітом, своєчасно не прийняла спадщину через невірне розуміння ним строків та порядку прийняття і оформлення спадщини.

Суд також приймає до уваги відсутність заперечень з боку відповідачів.

За таких обставин, суд вважає, що строк для прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущений з поважних причин, тому є підстави для застосування до спірних правовідносин положень ч. 3 ст. 1272 ЦК України, тобто для визначення додаткового строку для подання позивачем заяви про прийняття спадщини.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст.3, 6, 10, 11, 60, 212-215, 218, 223 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.

Визнати строк для прийняття спадщини після смерті 28.12.2016 року ОСОБА_6 пропущеним ОСОБА_1 з поважних причин.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, паспорт серії ВС 152807, виданий Курахівським МВ Мар'їнського РВ УМВС України в Донецькій області 11 січня 2000 року (НОМЕР_1), додатковий строк у три місяці, для подання нею заяви про прийняття спадщини.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яку може бути подано протягом десяти днів з дня отримання його копії.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України . У цьому разі строки, протягом якого розглядалася заява, не включаються до строків на апеляційне оскарження рішення.

Заочне рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне оскарження.

Заочне рішення може бути оскаржено в апеляційному суді Донецької області через Великоновосілківський районний суд протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.

Суддя Г.М. Яненко

СудВеликоновосілківський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення27.11.2017
Оприлюднено28.11.2017
Номер документу70538331
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —220/1800/17

Рішення від 27.11.2017

Цивільне

Великоновосілківський районний суд Донецької області

Яненко Г. М.

Ухвала від 27.11.2017

Цивільне

Великоновосілківський районний суд Донецької області

Яненко Г. М.

Ухвала від 31.10.2017

Цивільне

Великоновосілківський районний суд Донецької області

Яненко Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні