Ухвала
від 24.11.2017 по справі 1218/1391/2012
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Головуючий суду 1 інстанції - ОСОБА_1

Доповідач - Орлов І.В.

Справа № 1218/1391/2012

Провадження № 22ц/782/804/17

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2017 року

Апеляційний суд Луганської області у складі колегії суддів судової палати у цивільних справах

головуючого Орлова І.В.,

суддів Авалян Н.М., Єрмакова Ю.В.,

за участю секретаря Подрябінкіна Я.Г.

прокурора: Фесенко Н.І.,

представника апелянта: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_3 на рішення Новоайдарського районного суду Луганської області від 28 листопада 2012 року за заявою прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області про визнання спадщини відумерлою, -

в с т а н о в и в:

22 жовтня 2012 року прокурор Новоайдарського району Луганської області (далі прокурор) в інтересах держави в особі Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області звернувся до суду із заявою про визнання відумерлою спадщини, яка відкрилася 06 лютого 2007 року після смерті громадянки ОСОБА_4.

Рішенням Новоайдарського районного суду від 28 листопада 2012 року заяву задоволено. Суд визнав відумерлою спадщину у вигляді земельної ділянки площею 5,9957 га (кадастровий номер 4423188000:02:001:0045), що розташована на території Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області, яка належала ОСОБА_4 на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії ЛГ № 012199, виданого 29 вересня 2004 року. Відумерле майно - земельну ділянку площею 5,9957 га, було передано територіальній громаді Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області.

Особи які брали участь у справі рішення суду не оскаржували.

Частиною 1 статті 291 Цивільного процесуального кодексу (ЦПК) України передбачено, що особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їх права та обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

30 жовтня 2017 року апеляційне провадження відкрите за апеляційною скаргою сина спадкодавця ОСОБА_4 - ОСОБА_3 (далі апелянт), який не приймав участь у справі, але вважає, що рішення про визнання спадщини відумерлою вплинуло на його спадкові права.

Так, відповідно до рішення Новоайдарського районного суду Луганської області від 21 серпня 2017 року, що набрало законної сили, ОСОБА_3 був визначений додатковий строк для прийняття спадщини за законом після смерті брата - ОСОБА_5, який помер 17 жовтня 2014 року. 09 жовтня 2017 року приватним нотаріусом ОСОБА_6 за заявою ОСОБА_3 про прийняття спадщини було зареєстровано спадкову справу (а. с. 106-122).

Посилаючись на недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважав встановленими; порушення і неправильне застосування норм процесуального та матеріального права, ОСОБА_3 просив скасувати рішення Новоайдарського районного суду від 28 листопада 2012 року і відмовити у задоволенні заяви, поданої прокурором.

В обґрунтування доводів скарги апелянт зазначив, після смерті ОСОБА_4 фактично прийняв спадщину спадкоємець першої черги за законом, якій на час смерті проживав разом із спадкодавцем, а саме син померлої - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, якій до участі у розгляді справи по визнання спадщини відумерлою не залучався. За наявності спадкоємця якій прийняв спадщину, а також задовольнивши вимоги про передачу відумерлої спадщини територіальній громаді, місцевий суд порушив норми процесуального права та неправильно застосував положення статті 1277 ЦК України.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника апелянта - адвоката ОСОБА_2, прокурора Фесенко Н.І., перевіривши матеріали справи, законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, зважаючи на таке.

Ухвалюючи рішення про визнання спадщини відумерлою, місцевий суд вважав встановленими обставини того, що після смерті громадянки ОСОБА_4 право на земельну ділянку ніким не успадковувалося. Суд на підставі статті 1277 ЦК України визнав спадщину відумерлою та передав належну ОСОБА_4 за життя земельну ділянку територіальній громаді Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області.

З прийнятим місцевим судом рішенням суд апеляційної інстанції не може погодитися з огляду на таке.

У справі встановлено, що 06 лютого 2007 року померла ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а. с. 9-10, 119).

Згідно з даними копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЛГ № 012199, виданого 29 вересня 2004 року та зареєстрованого за № 14/391, ОСОБА_4 є власником призначеної для ведення товарного сільськогосподарського виробництва земельної ділянки площею 5,9957 га (кадастровий номер 4423188000:02:001:0045), розташованої на території Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області (а. с. 7).

Відповідно до частин 1 та 3 статті 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, а якщо до складу спадщини входить нерухоме майно - за його місцезнаходженням, зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини, а нерухоме майно - за його місцезнаходженням.

Відповідно до пункту 8 частини 2 статті 234 ЦПК України справи про визнання спадщини відумерлою розглядаються судом в порядку окремого провадження.

Відповідно до частини 1 статті 277 ЦПК України справа про визнання спадщини відумерлою розглядається судом з обов'язковою участю заявника та з обов'язковим повідомленням усіх заінтересованих осіб.

Під час апеляційного перегляду справи встановлено, що на момент смерті ОСОБА_4, разом з нею за адресою: Луганська область, Новоайдарський район, село Чабанівка, вулиця Польова (Фрунзе) будинок 14, проживав та був зареєстрований син померлої - ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3. Зазначена обставина підтверджується даними виданої Чабанівською сільською радою Довідки № 234 від 08 червня 2017 року, а також копією Свідоцтва про народження ОСОБА_5 (а. с. 47,48).

Відповідно до статті 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом. За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

В ідповідно до статті 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно із частиною третьою статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Таким чином, у ході апеляційного розгляду встановлено, що після смерті спадкодавця ОСОБА_4 прийняв спадщину спадкоємець першої черги за законом, син померлої - ОСОБА_5. Суд першої інстанції у наявності спадкоємця за законом, якій прийняв спадщину, не переконався, зазначений факт не встановив, розглянув заяву без обов'язкового повідомлення усіх заінтересованих осіб, що призвело до неправильного застосування положень статті 1277 ЦК України та помилкового висновку про визнання спадщини ОСОБА_4 відумерлою.

Виявлені під час апеляційного розгляду нові обставини про фактичне прийняття спадщини ОСОБА_4 її сином - ОСОБА_5, про прийняття спадщини ОСОБА_3 після смерті брата - ОСОБА_5, прямо вказують на існування невирішеного цивільно-правового спору про право власності на земельну ділянку, яка за життя належала ОСОБА_4 на підставі виданого 29 вересня 2004 року Державного акту на право приватної власності на землю.

Згідно з частиною 6 статті 235 ЦПК України, якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 307 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право: постановити ухвалу про скасування рішення суду першої інстанції і закриття провадження у справі або залишення заяви без розгляду.

Таким чином, судове рішення підлягає скасуванню із залишенням без розгляду заяви прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області про визнання спадщини ОСОБА_4 відумерлою. Заінтересовані особи мають право на звернення до суду з відповідним позовом на загальних підставах з дотриманням правил підвідомчості та підсудності.

Керуючись статтями 307, 311 ЦПК України суд, -

у х в а л и в :

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.

Рішення Новоайдарського районного суду Луганської області від 28 листопада 2012 року скасувати.

Заяву прокурора Новоайдарського району Луганської області в інтересах Чабанівської сільської ради Новоайдарського району Луганської області про визнання відумерлою спадщини, яка відкрилася 06 лютого 2007 року після смерті ОСОБА_4, залишити без розгляду.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом двадцяти днів в касаційному порядку, шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ.

Головуючий:

Судді:

СудАпеляційний суд Луганської області
Дата ухвалення рішення24.11.2017
Оприлюднено04.12.2017
Номер документу70585980
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —1218/1391/2012

Ухвала від 24.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Луганської області

Орлов І. В.

Ухвала від 24.11.2017

Цивільне

Апеляційний суд Луганської області

Орлов І. В.

Ухвала від 30.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Луганської області

Орлов І. В.

Ухвала від 30.10.2017

Цивільне

Апеляційний суд Луганської області

Орлов І. В.

Рішення від 28.11.2012

Цивільне

Новоайдарський районний суд Луганської області

Мальченко І. В.

Ухвала від 24.10.2012

Цивільне

Новоайдарський районний суд Луганської області

Мальченко І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні