Рішення
від 13.11.2017 по справі 707/1617/17
ЧЕРКАСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

707/1617/17

2/707/1129/17

Р І Ш Е Н Н Я

І м е н е м У к р а ї н и

13 листопада 2017 року м. Черкаси

Черкаський районний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Смоляра О.А.

при секретарі Зарубі Н.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Черкаського району про визнання права власності в порядку спадкування, -

ВСТАНОВИВ:

В обґрунтування своїх вимог позивач вказує що 27.01.2014 р. помер чоловік позивача ОСОБА_3, після смерті якого відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,2965 га, розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Черкаського району Черкаської області, кадастровий номер 7124985200:03:004:0589. Зазначену земельну ділянку чоловік отримав у власність в результаті виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю), яка в свою чергу була отримана ним у власність в порядку спадкування після смерті його матері ОСОБА_4.

На момент смерті чоловіка позивач проживала разом з ним по вул. Дейнеки, 3 у с. Руська Поляна Черкаського району Черкаської області, і упродовж шестимісячного строку після його смерті не заявляла про відмову від спадщини, тому вважається такою, що прийняла спадщину.

Окрім позивача спадкоємцями першої черги є їхні дочки ОСОБА_5 та ОСОБА_6, але згідно з рішенням Черкаського районного суду Черкаської області вони були усунені від права на спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3. Зазначеним рішенням суду зокрема встановлено й факт прийняття позивачем спадщини.

Звернувшись до Черкаської районної державної нотаріальної контори з питанням про отримання свідоцтва про право на спадщину позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва в зв'язку з відсутністю належних правовстановлюючих документів на спадкове майно (а саме через відсутність першого екземпляра свідоцтва про право на спадщину) та рекомендовано звернутись до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно в порядку спадкування. Тому позивач була змушена звернутися до суду для визнання за нею права власності на спадщину.

В судове засідання представник позивача ОСОБА_7 не з'явилася, але на адресу суду надала заяву, в якій просила позов задовольнити, справу слухати без її участі.

Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради в судове засідання не з'явився, але на адресу суду надіслав заяву в якій проти задоволення позову не заперечували та просили справу слухати без їх участі.

Вивчивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне:

Відповідно до свідоцтва про смерть серії І-СР № 223518 ОСОБА_3 помер 27.01.2014 року у віці 59 роки.

Відповідно до довідки виданої виконкомом ОСОБА_2 сільради від 07.07.2017р. № 1638 ОСОБА_1 постійно проживала разом із ОСОБА_3 по вул. Дейнеки, 3 у с. Руська Поляна Черкаського району Черкаської області.

Відповідно до свідоцтва про право власності, земельну ділянку ОСОБА_3 отримав у власність в результаті виділення в натурі (на місцевості) земельної частки (паю), яка в свою чергу була отримана ним у власність в порядку спадкування після смерті його матері ОСОБА_4.

Вартість землі згідно листа міськрайонного управління у Черкаському районі та м. Черкасах ГУ Держгеокдастру у Черкаській обл. від 27.06.2017р. складає 101373,79 грн.

Окрім позивача спадкоємцями першої черги є їхні дочки ОСОБА_5 та ОСОБА_6, але згідно з рішенням Черкаського районного суду Черкаської області у справі № 707/2197/16-ц від 13.10.2016 р., яке набрало законної сили 24.10.2016 р., вони були усунені від права на спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3. Зазначеним рішенням суду зокрема встановлено й факт прийняття позивачем спадщини.

Відповідно до листа нотаріуса Черкаського районного державної нотаріальної контори, свідоцтво про право на спадщину на земельну ділянку, після смерті ОСОБА_3 не видано в зв'язку з відсутністю належних правовстановлюючих документів на спадкове майно (а саме через відсутність першого екземпляра свідоцтва про право на спадщину), а тому у нотаріуса немає правових підстав для видачі свідоцтва про право на спадщину.

Відповідно до ст. 1261 ЦК України: у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Відповідно до ст.1216 ЦК України: спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Стаття 1217 ЦК України передбачає, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Згідно статті 1218 ЦК України: до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

У відповідності до ч.1 ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Відповідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

У відповідності до ст. 1296 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.

Згідно ст. 1297 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування : у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Суд оцінивши наявні у справі докази на підставі свого внутрішнього переконання та за критеріями їх належності, допустимості і достовірності, давши належну оцінку поясненням сторін, приходить до висновку що позовні вимоги позивача підлягають до задоволення, оскільки ОСОБА_1, є спадкоємцем за законом після померлого ОСОБА_3, інших спадкоємців немає, спору щодо спадкового майна немає, але в позасудовому порядку позивач не може оформити на себе спадщину, та тому має право на судовий захист.

Керуючись ст. 212-215 ЦПК України, суд ,-

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Черкаського району про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1), право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 2,2965 га, розташовану на території ОСОБА_2 сільської ради Черкаського району Черкаської області, кадастровий номер 7124985200:03:004:0589, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, померлого 27.01.2014 року.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Черкаської області через Черкаський районний суд Черкаської області шляхом подання у десятиденний строк апеляційної скарги з дня проголошення рішення.

Суддя: ОСОБА_8

СудЧеркаський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення13.11.2017
Оприлюднено04.12.2017
Номер документу70604068
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —707/1617/17

Рішення від 13.11.2017

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Смоляр О. А.

Ухвала від 14.08.2017

Цивільне

Черкаський районний суд Черкаської області

Смоляр О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні